Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacanta de vara dupa pandemie - unde?

vacanta

118 raspunsuri la acest subiect

#21
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 11:11

Mie mi-e foarte tare dor de munti. Si as vrea tare mult sa ajung in Romania.



#22
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 08 iunie 2020 - 11:50

eu clar, nu am chef sa iau avionu. Cu masina e ok, ai cumva un anumit control.

 

Noi am rezervat aici in Franta: o saptamana la ocean, una la munta, una la mare si gata vacanta.



#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 09 iunie 2020 - 13:59

Noi vrem sa mergem in Romania 2 saptamani la mijlocul lunii iulie, cu masina, ca in fiecare an...mi-e dor de ai mei...tot atunci e si ziua tatalui meu...pe mama am ratat-o in aprilie, cand a implinit 70 de ani...macar sa fim cu tata de ziua lui...si am merge cu ei la o pensiune la Bran cateva zile, am rezervat deja (vroiam initial la Sulina, rezervasem pe booking, dar ai mei nu vor).

 

Eu am bilete pt Seoul, la sf.lui noiembrie, ar trebui sa merg cu fiica-mea..zburam cu Lufthansa, ei au delarat ca isi aduc pasagerii inapoi, in cazul in care se imbolnavesc.

 

Noi avem in asigurarea de sanatate suplimentara incluse si 52 de zile pt vacante, in toata lumea (inclusiv transport spre casa, in caz de imbolnavire)...pt UE avem si cardul european de sanatate, e inclus in asigurarea obligatorie (asa au toti cei care locuiesc aici). 

 

Si elvetienii si-au adusi cetatenii ramasi prin diverse tari, dar ii vor pune sa plateasca.


Editat de Ella73, 09 iunie 2020 - 14:01 .


#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 10 iunie 2020 - 03:33

Ba e problema mare cu asigurarile de calatorie.

Nici un asigurator actual nu ramburseaza daca te imbolnavesti de COVID in strainatate. Cel putin aici in Canada. De asta multi daca nu toti ezita sa plece peste hotare vara asta, anul asta...

In conditiile in care in USA de ex. ziua de spitalizare te poate costa mii sau zeci de mii de dolari...nu prea iti mai arde sa pleci. Bine, nici nu s a deschis inca granita cu Statele.

 

Ella, cum adica Lufthansa isi aduce pasagerii bolnavi inapoi? Stiam ca nu poti urca bolnav in avion??? Sau te referi ca te poti reintoarce dupa perioada x cand esti vindecat?

 

Mai auzisem ca nu mai stiu care tari, Croatia parca si inca una, platesc tratamentul turistilor care se imbolnavesc de COVID pe teritoriul lor.

 

Noi statu quo deocamdata. Eu mai lucrez pana pe 30 iunie apoi vacanta pana pe 24 august si nici un plan. Nici in interiorul Canadei nu e clar deocamdata unde se poate calatori si unde nu, venind din Montreal, zona puternic afectata, epicentrul pandemiei in Canada.

 

Sa nu uitam ca pandemia nu s a incheiat, la scara mondiala deci vor fi in continuare restrictii globale si relaxari doar pe plan local.



#25
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 iunie 2020 - 07:47

La noi nu e recomandat sa plecam in străinătate pana in 15 Iulie. Asta înseamnă automat (așa e legea) ca statul nu se ocupa sa te aduca acasa, indiferent ce se întâmpla. Pot fi și alte catastrofe. Ești pe “barba ta” cum se spune.
Oricum, nu multe tari accepta turiști suedezi, dar chiar și așa, ești tot pe barba ta dacă pleci.

 

E posibil sa ridice restricțiile după 15 Iulie.

 

Fleur, nu știu de Croația, dar Cipru a anunțat ca spitalizeza și/sau tratează gratuit turiștii ce se îmbolnăvesc de covid-19.


Editat de mihaela_s, 10 iunie 2020 - 07:48 .


#26
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 10 iunie 2020 - 11:51

La noi au ridicat restrictia de calatorie catre Danemarca. Si cam atat deocamdata.



#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iunie 2020 - 09:29

Oricum, nu multe tari accepta turiști suedezi, dar chiar și așa, ești tot pe barba ta dacă pleci.

 

 

Chiar voiam sa spun , sa intreb mai bine zis, daca exista interdictie (sa spun asa) pentru suedezi, tonind cont de metoda voastra de abordare a pandemiei?
 



#28
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 iunie 2020 - 08:22

Chiar voiam sa spun , sa intreb mai bine zis, daca exista interdictie (sa spun asa) pentru suedezi, tonind cont de metoda voastra de abordare a pandemiei?

 

am citit acum o știre. 
dupa 15.06 se da drumul la turism in in ue.

 

spania e Galbena,

egipt sau Suedia Roșie 

pt nemți. 
nu știu ce fac cu suedezi.

 

in ro, nu mai stai 2 sapt in carantina 



#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iunie 2020 - 08:52

 

 

spania e Galbena,

egipt sau Suedia Roșie 

pt nemți. 
nu știu ce fac cu suedezi.

 

in ro, nu mai stai 2 sapt in carantina 

N-am vazut nimic , ce inseamna galben, rosu...?

 

Am asteptat sa vad ce raspunde mihaela...adica daca exista tari  care spun nu clar suedezilor.

 

Am auzit o stire cum ca Mallorca isi deschide portile pentru "turistii nemti".La momentul respectiv am luat informatia ca atare, insa dupa ce am citit aici pe forum, m-am gindit ca poate sunt exceptii...Suedia fiind una dintre ele.



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 12 iunie 2020 - 08:58

Mie ce mi se pare ciudat este ca suedezii nu au voie sa călătorească extern, dar de ex nemții, ii iau exemplu Pt ca sunt turiști nemti pe insula noastră încă din Aprilie, vin aici și nu au restricții când merg înapoi? Sau sunt restricții când turiști germani merg acasa din Suedia? 

 

Stiu ca și danezii la fel, vin in Suedia fără probleme. Chiar au fost cozi in ultimele săptămâni, au fost sărbători, la granița. Sute de turiști danezi. 

 

 





Etichetat si cu vacanta

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -