Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Castigarea alegerilor din arest

alegeri coruptie

64 raspunsuri la acest subiect

#31
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:42

La noi cei ce isi depun candidatura sint sprijiniti de un partid, de o grupare, etc. Nu exista sa vina unul si sa-si depuna candidatura, asa volens noles. Ori acel partitid/organizatie, nu poate veni cu un candiat patat, care e in puscarie pentru coruptie (bine nu cred ca poate cineva din puscarie candida, chiar daca e propus), ca iese cel mai mare scandal in presa si televiziune posibil, aia ar fi facuti KO si trimisi acasa. Acel partid ar fi compromis pe viata. Nu s-ar mai ridica din cenusa.

Atita timp cit esti implicat intr-o ancheta,ar trebui sa fie un motiv pertinent de a ti de refuza candidatura.



#32
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:48

Nu poți face asta, atâta timp cât nu ești condamnat definitiv beneficiezi de prezumția de nevinovăție. În plus deschizi o ușă altor abuzuri majore (ce va opri ca într-un sistem corupt la un moment dat un candidat bine plasat din opoziție să fie cercetat la momentul oportun, tocmai când își depune candidatura, ulterior nedovedindu-se nimic?) 

Dar cine spune ca nu poti? Si cum e nevinovat daca e in puscarie? macar de se cerceta in libertate. Si apoi cine il spirjina, din partea carui partid participa la alegeri? Aici la cea mai vaga suspiciune, fara ca macar cadidatul sa fie sub cercetare, candidatul este pus pe banca din spate si partidul/organizatia prezinta un nou candidat curat ca lacrima!

Deci e mai la indemina si mai democratic sa restrictionezi dreptul la vot decit sa restricionezi candidaturile?  Nu stiu, mi se pare aberant. 



#33
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 15:00

Nu era vorba de nici o restricționare. Era oricum la nivel ideatic, nu se va implementa niciodată. Dar o astfel de minimă testare arăta ca acel om care votează știe cum funcționează (la nivel foarte-foarte general) ceea ce votează. Atât. 



#34
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 15:14

Da, dar chiar si la nivel ideatic, eu m=as gindi cum sa restricionez dreptul "patatilor" la a candada, nici intr-un caz sa restricionez dreptul la vot. Ca electoratul poate fi educat, e alta treaba, asta se rezolva in timp, dupa zeci de ani de democratie si inca o generatie, doua.



#35
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 15:32

Cred ca ati glumit cu ingradirea dreptului la vot.

 

Stii cum e cu glumele astea? Da, nu se poate...dar tare ar fi bine sa se poata.

E cam ca aia cu avortul obligatoriu pentru femeile care fac copii pe banda total iresponsabil, fara sa le poata oferi ceva pe lumea asta.

Nu, nu se poate.

Dar uneori te cuprinde disperarea...cand vezi ca voteaza PSD la primarie ca sa nu taie pensiile, mai poti astepta cuminte marea iluminare?



#36
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 15:56

Cum îi obligi?

Când îți depui dosarul pentru permisul auto Îți trebuie cazier  și examenul  psihologic. 

Și conduci o mașină. ..

Dar când conduci soarta unei  omeniri  (sat/oraș ),oare nu îți trebuie prin lege un cazier curat ca lacrima????? 

Sau când îți depui candidatura? ??

Nu ar trebui oare lucrat la niște legi  pt a.ți depune  candidatura? ???

 

 



#37
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:05

ce pretentii mai avem cand pesedintele celui mai mare partid din tara  - este condamnat cu cazier??????? 

El cum are voie sa faca politica? [:-)))]



#38
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:12

Acum mi-am adus aminte, apropo de limitarea dreptului la vot: începând cu alegerile parlamentare din toamnă încolo, toți alegătorii care vor să voteze în străinătate trebuie să se înscrie pe listele permanente de acolo. Înscrierea se face în persoană și se poate face doar la consulat / ambasadă. Deci, ca să poți vota, trebuie să faci două drumuri la distanțe câteodată apreciabile.

 

Asta nu e limitarea dreptului la vot? Mulți au comentat că nu pot să se înscrie, ar trebui să se ducă în timpul săptămânii la ambasadă, deci să-și ia o zi liberă și să facă un drum în plus.

 

Eu care sunt în țară, dacă nu votez în circumscripția unde am reședința, sunt trecută pe listele suplimentare pe loc. Cel care locuiește sau se află temporar în străinătate nu are același drept.



#39
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:18

Când îți depui dosarul pentru permisul auto Îți trebuie cazier  și examenul  psihologic. 

Și conduci o mașină. ..

Dar când conduci soarta unei  omeniri  (sat/oraș ),oare nu îți trebuie prin lege un cazier curat ca lacrima????? 

Sau când îți depui candidatura? ??

Nu ar trebui oare lucrat la niște legi  pt a.ți depune  candidatura? ???

 

Cazul amintit de Mirela se referă la arest preventiv. Arestul preventiv nu e trecut în cazier, din câte știu eu. Cazierul acelui om este în acest moment curat ca lacrima.

 

Uite ce zice Letiția că s-ar întâmpla la ei dacă ar candida cineva cercetat. Alegătorii ar sancționa pe loc tot partidul care ar propune acel candidat (reacție normală și de dorit într-o societate sănătoasă).

 

La noi nu s-a întâmplat decât în puține cazuri să nu fie votat un candidat deja cercetat penal.



#40
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 16:33

Pai bine eu am dat per total exemplu cu cazierul. Deci ăsta în închisoare ...dar nu e vinovat !!!!...și poate candida. ..frumos ,ce sa zic ..mă da pe spate. Și da .și alegători ..sunt mai rau ca ei. Cum mama naiba sa accept un primar care în prezent e în pușcărie ...mă bufnește rasu /plânsu. .nici eu nu mai stiu ce !



Etichetat si cu alegeri, coruptie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -