Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alegerile 2014 - va pasa cine iese?

alegeri

62 raspunsuri la acest subiect

#11
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 08:33

Cand opinia dominanta este ca "toti sunt la fel", se instaleaza apatia.

Cand exista  impresia ca voturile sunt masluite apatia creste.

 

Cei de la putere sunt fericiti ca si-au atins obiectivele si cand nervozitatea atinge cota de revolta se minuneaza ca "mamaliga explodeaza".

Daca frustrarile nu se pot decompensa prin democratie e normal sa se ajunga la miscari de mase.

 

In '89 revolta a fost canalizata doar spre familia Ceausescu pentru ca mult timp inainte toate problemele erau lui Ceausescu si consoartei.

 

Dupa '89 s-a evitat o discutie de ce a fost Ceausecu posibil, unde s-a gresit, cum pot fi evitati alti "ceausesti"!

Acum rotim ceausestii la putere si conservam sistemul care-i creeaza, ii selecteaza si ii propulseaza la putere.


Editat de Deceneus, 19 octombrie 2014 - 08:38 .


#12
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 08:47

Deceneus iar le invarti artistic de nu mai intelege nimeni nimic. [:)]

 

Mickyyy nu e vrajeala....sau poate asta e concluzia ta de acolo de sus.....de unde esti tu ....daca ai vedea efectiv cum gandesc masele si cum sunt exact ca o turma.....si nu numai batrani....si foarte muli tineri te-ai gandi si la varianta ponta din prima.

 

Prieteni buni de-ai nostri,cu care am impartit totul,s-au inscris in psd si incet incet,pentru ca toate intalnirile noastre se transformau in recitarea de catre ei a doctrinei si a prostiilor psd...ne-am racit.Imi pare rau dar eu nu am facut capul mare nimanui ......si imi pare rau erau si sunt oameni extraordinari.Insa afacerile nu mai mergeau si au hotarat sa schimbe nitelus abordarea....acum sunt tineri pesedei.

Repet regret ca nu mai suntem ca inainte,ma doare foarte tare dar.....nici sa suport aroganta  si falsa superioritate doar ca ei sunt bagati in psd.



#13
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 11:26

La mine nu ( mai ) este apatie. Dar am spus ceea ce am constatat. Acestea sunt concluziile mele. Asa nu merge. Pana cand oamenii se multumesc cu faramaturile pomenilor electorale, iar altii continua sa aleaga raul cel mai mic ( adica in loc de ala e mai bun ca altul, se alege ala care este aparent mai putin rau fata de altul ), si nu vor sa vada ca sunt toti la fel, coabiteaza perfect in a ne tzepui si a ne jefui tara, apartin aceluiasi sistem....lucrurile pot sa mai ramana neschimbate si o suta de ani de acum ' nainte.

nu exista ideologii la nicicare dintre partidele existente.

Si nici mamaligile explodande nu sunt alternativa. Au murit atatia oameni, pt ce?

Este evident ( pt mine ) ca trebuie regandita tactica. Si da, noi am putea schimba tot. 

Dar inca nu se poate din cauza a ceea ce am zis mai sus.

Deceneus nu zice rau, doar ca eu una sunt satula de " discutii si analize", evident, ale lui sunt pertinente, dar ne este plin sacul de falsele analize, manipularile imbracate in haina analizelor, gen antenele, gen B1.... gen protv. 


Editat de lucialu, 19 octombrie 2014 - 11:28 .


#14
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 11:36

mada, e statistic imposibil sa iasa din primul tur. sa luam cele mai optimiste sondaje, in care ponta are 55%, hai sa zicem ca mai castiga inca 5% pana la alegeri, deci 60%. Sa zicem ca sunt 18 milioane de alegatori cu drept de vot, deci e nevoie de o prezenta la vot de 15 milioane de alegatori, din care 60% sa voteze ponta ca sa iasa din primul tur (15 milioane*60%=9 milioane, adica 50% din total persoane cu drept de vot). 15 din 18 inseamna o prezenta la vot de peste 83%. in conditiile in care cu greu prezenta la vot ajunge la 50%, e o utopie sa crezi ca ponta poate iesi din prima.

Culmea, la alegerile astea, e prima oara dupa mult timp cand chiar simt ca un candidata reprezinta, si votez cu inima in turul 1.

#15
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 12:02

http://www.cotidianu...macovei-242828/



#16
ArpadG

ArpadG

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 16:22

se vor trage sfori fine..atat de fine ca nici nu stie cineva ca exista si in Romania, PSD o sa ia orice functie, inafara de aceea de presedinte! :) este vorba de directia in care s-a angajat Romania sa mearga, aceea de membra a NATO si UE, adica directia VEST, sub nici o forma EST!

Asa ca eu voi merge sa pun stampila pe "partea drepta", fara sa conteze neaparat cine o reprezinta! Sper ca intr-o zi sa se formeze doua puluri perfect conturate, STANGA SI DREAPTA, sa se renunte la starea de caldut la mijloc... Privim cu adminatie la exemplul USA (unde sunt doua tabere clare...) si ei tot in VEST sunt mai aproape de Romania decat daca mergi spre est! (7600 Km daca mergi spre vest si 17691 Km daca mergem spre Usa in directia EST) :) Asa ca mergeti la vot si daca nu va intereseaza cine va iesi..stampilati acolo sa fie stampile pe buletin ;), macar nu le dati sansa altora sa voteze in locul vostru!

Eu nu cred in Mos Craciun



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 08:44

aseara am avut un soc - alaegrile sunt doar peste o saptamana... si nu au fost dezbateri serioase deloc ci numai un val de pomeni electorale.

 

Sper ca lumea cu minte sa iasa la vot pentru ca nu e OK ca voturile celor inteligenti sa lipseasca. E o responsabilitate, pana la urma.



#18
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 09:06

Da, si eu as fi vrut sa vad macar o dezbatere intre candidati, asa doi cate doi, dar majoritatea au fugit ca de alte alea. Te apuca scarba cand ii vezi ca le tremura chilotii si nu sunt capabili sa spuna concret ce sunt in stare sa faca pentru tara, in afara de pomeni.



#19
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 09:50

Voua nu va limpede cine va iesi, cine trebuie sa iasa, caci toate sondajele publice il desemneaza pe el? Cu cat vor merge mai multi la vot, cu atat il vor valida mai bine, prin prezenta....Asa o mizerie ca anul acesta, nu am vazut si nici nu credeam ca imi va fi dat sa vad. De ce sa ma bag in troaca lor, ce sa caut eu acolo? Si atunci sa nu ne mai miram pt ce suntem unde suntem. Cu adevarat ne vom merita soarta. 



#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 octombrie 2014 - 09:59

Lucialu - daca nu vrei ca votul tau sa fie al unui cetatean decedat din Gorj, eu zic ca trebuie sa mergi la vot - chiar si punand stampile pe toti,





Etichetat si cu alegeri

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -