Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alegerile 2014 - va pasa cine iese?

alegeri

62 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 19:15

Parca la alegeri anterioare, era mai multa pasiune in discutii. Antibasisistii erau mai vocali, simpatizantii PNL erau acizi iar Pesedistii erau mult mai la vedere. Iar basistii, erau urati cu patima ...Ha ha...

 

DUpa ce dl acela s-a aruncat de la balcon si acum s-a declarat scarbit de PSD, dupa ce madam invatatoarea grevista de foame s-a ingrasat la loc si a pus mana pe banii dubiosi parand acum foarte satula ... dupa ce varanul a ajuns la zdup, Turcescu s-a pocait iar Antonescu a revenit la somn ... noi pe cine mai votam?

 

De la distanta, peisajul campaniei alectorale e sumbu - zapaind pe la televiziuni nu vezi decat niste propagandisti anemici de la diverse televiziuni care dau din gura fara noima si fara convingere, cu o totala si crasa lipsa de programe pentru Romania.

Parca nici minciunile nu se mai spun frumos la aceste alegeri.

 

Intre timp, aud ca se dau papuci ieftini da' noi populatiei amarate din circumscriptiile baronilor pesedisti ... si ca omul de rand zice: bre' da tot Ponta e mai bine.

 

Si eu, trebuie sa recunosc - nu prea mai citesc ziarele din Romania. Probabil ca si eu am o dezamagire si cu atat mai mult, o aveti si voi, cei de acolo si va inteleg.

 

Dar... totusi ... va pasa cine iese?



#2
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 22:07

intrebarea e: conteaza? Conteaza pt cineva de "aici" sau de " aiurea" dc ne pasa sau nu?

Pt mine raspunsul este " desigur ca nu". Si personal gasesc ca, singurul mod in care mai pot taxa asta, dc il pot numi taxat, e acela de a le intoarce spatele. A le raspunde intrand intr- o sectie de votare, pt mine echivaleaza cu a- i recunoaste in vreun fel, cat sa le valideze lor existenta, acolo unde isi doresc sa fie, sa ramana...sa continue sa faca ce fac de 25 de ani. Daca mi s- ar spune " vino, dar nu intra ,ramai afara, alaturi de noi cei care nu dorim sa mai jucam sceneta lor, cat sa se vada ca existam, noi....poporul in fapt, dar ca nu ii mai vrem ", cat sa vada observatorii ( parca asa era la alegeri, cu observatori ) sau mass media, sigur as arata ca imi pasa. As fi acolo in acea zi.

Altfel, am treburi mai bune, reale, de facut.


Editat de lucialu, 17 octombrie 2014 - 22:10 .


#3
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 00:35

nu, nu imi mai pasa.
daca as sti ca Macovei are o sansa reala, probabil m-as agita sa ii fac benevol campanie, dar cum singura necunoscuta in cazul ei e daca o depaseste sau nu pe madam Nutzi, iar in turul 2 o sa ma vad fortata sa votez raul mai mic, adica pe iohanis, sincer mi-e indiferent cine iese. intre ponta si iohanis diferenta pentru mine e nesemnificativa, al doilea parca o leaca mai "curat" ca primul, dar nu cu mult. E ca si cum cineva-ar forta sa aleg dintre 2 feluri de mancare la care am alergie.
nu mai cred de mult in minuni. acum cateva zile am avut parte de o discutie in contradictoriu cu o antenista convinsa, la fel de isterica in sustinerea postului preferat ca si badea & co, si evident la fel de fara argumente sau cel putin deschiderea de a auzi si alte opinii documentate. asa ca am decis ca pentru urmatorii 20 de ani romania ramane o cauza pierduta! in concluzie, ma pregatesc de emigrare. copiii mei merita ceva mai mult decat le poate oferi tarisoara asta, care mi-a fost si imi este in continuare draga, dar pe care am obosit sa o astept sa se schimbe in mai bine!! si asta dupa ce 15 ani cel putin nici macar n-am vrut sa aud de subiectul emigrat. dar recunosc o cauza pierduta!! atat cat am putut am incercat sa pun umarul la reconstructia ei, a fost un efort total inutil, mai ales cand ma uit in jurul meu sau la clasa politica actuala!

#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 09:30

Eu cred ca a te adapta la mediu este o arta.O arta sa  lupti sa fie bine chiardaca tote sunt impotriva ta.

 

Normal ca-mi pasa cine iese.Ma tem doar de faptul ca s-ar putea sa iasa Ponta direct..din prima...sper si fac tot ce pot sa nu se intample asta.nu mi-am negat niciodata apartenenta politica,si opiniile,politice sau de oricare alta natura,mi-am asumat rosiile si au fost destule,Urasc psd-ul din tot sufletul,urasc si pdl-ul la fel.Urasc psd-ul pentru ca e partidul prostilor,al hotilor si frustratilor si stiu foarte multe magarii care s-au facut in guvernarea anterioara cu psd-ul.De catre psd...primari psd care au deturnat fonduri ca sa construiasca case copiilor,in cardasie cu contabilii,avand in spate nume rasunatoare din politica(psd)....si nu numai.

 

Ai mei sunt toti pnl-isti ,mama este consilier local,sotul este si el angrenat,eu la fel.Daca credem in ceva e problema mea,a noastra.Opiniile mele sunt impartasite de foarte multa lume.Problema e ca nu e nimeni curat si mai mult exista riscul sa se murdareasca dupa aia.

 

Am citit demult ceva legat de alegerea unui papa,undeva in evul mediu.Stiti ca se inchideau intr-o camera si nu ieseau decat cand era papa ales.Atunci era o situatie cam ca acum...nimeni nu-i vroia pe cei despre care se stia ca-s favoriti.Atunci toti l-au votat pe cel care avea cele mai putine sanse....si s-a trezit ala neinsemnatul papa....

 

Asa si acum.S-ar putea sa existe surprize...

Dar ca sa fim realisti  o sa se murdareasca pana si cel care sa zicem ca iese si e curat.

Niici noi nu mai stim...sotul meu se gandea sa lase totul balta si sa plece in afara...desi aici ne e bine,nu pot sa ma plang.O duc bine dar el incepe sa nu mai suporte.Si e genul rabdator pana la dumnezeu.

 

Eu nu pot sa plec si nu voi pleca.Na,la varsta mea si cu meseria mea nu prea am ce sa caut in afara,plus ca eu prefer sa fiu doamna aici decat sluga la straini.El poate pleca,poate veni....

 

Sper sa fie turul doi....

si de data asta trebuie sa supraveghez ce si cum.

 

Undeva exista teama ca e in zadar,totul e in zadar..e plin de batranei care vin in turma sa voteze moartea rosie.


Editat de eumada, 18 octombrie 2014 - 09:31 .


#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 09:51

Si nu e o solutie absenta...macar anularea votului si tot e.S-ar micsora numarul celor care il voteaza pe ponta.Ca degeaba eu,x,y,z nu se prezinta....le dam mana libera celor care se duc in turma...da,imi asum cuvantul...turma,se duc repet sa voteze orbiti de crema de zahar ars pe care au facut-o.Asta e apropo de ceva ce am citit zilele astea.



#6
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 11:33

Da, imi pasa, asa ca, desi n-o sa fiu in Romania pe 2 Noiembrie voi face drum pana in orasul in care pot vota.

Poate mai mult ca la orice alte alegeri, mi se pare o solutie foarte proasta neprezentarea la vot. Poate cu exceptia lui Vadim Tudor, niciun candidat n-a fost o varianta atat de rea cum este Victor Ponta. Mi-e frica de varianta asta.

Si nu, nu-s toti candidatii la fel.

 

Mergeti macar sa va anulati votul, daca nu simtiti ca aveti cu cine vota. Macar nu poate fi furat de PSD.



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 12:50

basescu mi se pare un rau mult mult mai mic decat e ponta.Aproape imi pare rau dupa el,desi ne-a redus indemnizatiile,cand eram in crestere copil si a lasat aproape muritori de foame pe cei carora le-a ramas 425 ron de trai,net....de fapt nici el nu e mai breaz ca ponta.



#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 octombrie 2014 - 14:37

de mers la vot voi merge, dar doar pentru ca e un drept pe care vreau sa mi-l folosesc eu
Insa nu-mi fac sperante ca voi reusi sa schimb ceva cu votul meu. Ar fi o minune sa iasa Macovei, prin urmare, din punctul meu de vedrere, oricine in afara ei nu ma reprezinta, deci votez ca sa ma aflu in treaba


cat despre iesitul lui ponta din primul tur, asta e doar o vrajeala folosita in special de cei pro iohanis (sau cel putin doar la ei am auzit-o, incercand sa ma convinga ca trebuie sa-l votez si in primul tur, sa nu imi irosesc votul ca altfel nu va exista turul 2)

Ponta nu poate iesi din primul tur pentru ca are nevoie de 50%+1 din TOTAL alegatori, nu din cei care se prezinta la vot, adica peste 9 milioane de voturi. daca prezenta la urne e sub 50% e imposibil sa iasa chiar daca va avea 100% voturi, iar daca este peste 50%, sa zicem ca vin la vot 60% din total alegatori, ponta ar avea nevoie de peste 80% din voturi sa castige, ori el nu cred ca trece nici de 50%.

asa ca in primul tur puteti vota linistiti cu oricine vreti, ca nu iese ponta direct!

#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 00:25

si noi aici avem alegeri in noiembrie dar vad lumea f preocupata sa stie cum sa voteze.

 

in zona in caree stau avem un forum cam pt vreo 10 sate si pe forum ne spunem  parerile, noutati -fiecare ce a mai aflat, pareri de ce treb sa votam pe cutare si nu pe cutare...de ce treb adoptata o lege si nu cealata.

 

se da pe fatza cand personae interesate cauta sa dezinformeze lumea

 

la fel se fac intilniri si participa  lumea care nu stie, si e interesata cum e mai bine sa voteze pt binele comunitatii.

 

see fac petitii, sunt multi activisti care lucreaza voluntary pt a da vorba mai departe ce treb facut pt comunitate simai ales ce nu treb facut.

 

eu cred ca lumea treb sa se implice cu mult timp inainte de vot....si dezintereseul sau depunerea armelor inainte de razboi ...nu aduc nimic bun.


Editat de michelle-usa, 19 octombrie 2014 - 00:26 .


#10
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 19 octombrie 2014 - 02:06

Nu este dezinteres, cel putin la mine. E un impas.

Este evident ca nu merge: nici votatul raului cel mai mic, nici iesitul in strada, nici referendumul ( va reamintesc- exista deja doua referendumuri la activ, neluate in seama ) etc. Si nici anulatul votului nu e o solutie, pt ca voteaza mortii, " diaspora" etc. Daca se vrea sa se fure, nu vom putea sa ii impiedicam. E limpede: pot jongla cum vor muschii lor, nu avem o lista oabla cu cati suntem.

Pt mine toti sunt la fel , Eumada. Asa ca, ma lasa rece care dintre ei va fi " cel ales ", atata timp cat e o certitudine ca doar unul dintre ei poate fi.


Editat de lucialu, 19 octombrie 2014 - 02:08 .




Etichetat si cu alegeri

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -