Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Americanii si armele

sua arme

114 raspunsuri la acest subiect

#81
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 15:12

Lasa ca pana acum au fost  doar arme de foc implicate in toate atentatele celebre din USA.

Daca vrei sa omori o poti face si fara arme, dar asta nu e un argument pro arme la liber pt toti, sa le cumperi de la magazin.

Mda, daca preferi sa-ti iei informatiile selectiv problema ta. 

http://en.wikipedia....ated_to_schools

Citeste sa vezi ca multi dintre descreierati aveau in posesie pipe bombs, home made explosives si chiar napalm. La fel cum o mare parte dintre ei sunt sociopati sau bolnavi psihic.

Multi au avut ca motivatie depasirea ca gravitate a masacrului de la Columbine Highschool. Si in mod ironic cei de la Columbine vroiau sa-i depaseasca pe cei care au realizat atentatul de la Oklahoma. 

Ce trebuie sa faca imediat societatea e sa inceteze cu popularizarea sociopatilor astora, fara filme holiwoodiene, fara carti despre nenorociti pentru ca realitatea ne arata ca nu numai eroii si modelel pozitive sunt idolatrizati.



#82
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 04:49

In Nashville este un mall cu intrare de pe autostrada. Cand intri in mall prn partea dinspre autostrada este un magazin mare cu articole sportive, iar in pultul cu vitrina au arme. Pistoale de tot felul. Nici nu's scumpe, nu stiu cum se da permisul acolo, dar la pret erau ff accesibile.

nici eu nu stiu cum e prin nashville, nu am fost pe acolo dar ma gandesc ca totusi le cere  un permis macar de vanatoare, nu de alta dar nici sa pescuiesti nu poti daca nu ai permis.

in chicago eu nu am vazut magazin cu armele la vanzare.  



#83
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 04:57

Asta am inteles ,insa n-am inteles ce-ai vrut sa spui cu (citez aproximativ)sunt persoane de culoare care nu inteleg de ce au culoarea care o au!!!!!

 

Asta te rog sa-mi explici,ce ai vrut sa spui ...

 

Dana

sunt persoane care nu isi accepta culoarea pielii si in loc sa  inteleaga de ce sunt asa sunt gata sa faca razboi cu oricine . fara niciun motiv. 



#84
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:07

Alinta, eu nu cred ca ei "fac razboi" din cauza ca sint negri, ci din cauza ca sint saraci si needucati. Poate societatea ar trebui sa faca mai mult in sensul asa, decit sa va tot blamati unii pe altii.

 

Atitudinea voastra e tipic americana: "DENIAL". Mai usor e sa gasim tot felul de scuze si sa dam vina pe altii, decit sa vedem de unde provine raul si sa-l taiem de la radacina. Cum am spus deja, o sa va taiati si impuscati intre voi pina cind n-o sa se mai poata si cind o sa ajungeti in acel punct critic o sa trebuiasca sa faceti ceva. Eu sper sa nu fie prea tirziu.



#85
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:13

Alinta, eu nu cred ca ei "fac razboi" din cauza ca sint negri, ci din cauza ca sint saraci si needucati. Poate societatea ar trebui sa faca mai mult in sensul asa, decit sa va tot blamati unii pe altii.

 

Da si eu cred la fel.Chiar nu cerd ca toate persoanele de culoare au complexe de inferioritate si sunt gata oricind sa scoata puscoiul.

 

Foarte de acord si cu partea a doua a mesajului.Americanii nu s-au saturat de masacre ...

 

Dana



#86
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:22

Dana si in UK statisticile spun ca infractionalitatea la populatia de culoare e mai crescuta decit la populatia alba si asta e din cauza ca sint mult mai saraci si needucati. In Uk se baga multi bani in educarea acestor oameni, in special in generatiile tinere. Societatea incearca sa faca ceva pentru cei defavorizati, indiferent de culoare.



#87
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:29

M-am referit la complexele de inferioritate privind culoarea pielii.

 

Dana



#88
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 14:30

Alinta, eu nu cred ca ei "fac razboi" din cauza ca sint negri, ci din cauza ca sint saraci si needucati. Poate societatea ar trebui sa faca mai mult in sensul asa, decit sa va tot blamati unii pe altii.

 

Atitudinea voastra e tipic americana: "DENIAL". Mai usor e sa gasim tot felul de scuze si sa dam vina pe altii, decit sa vedem de unde provine raul si sa-l taiem de la radacina. Cum am spus deja, o sa va taiati si impuscati intre voi pina cind n-o sa se mai poata si cind o sa ajungeti in acel punct critic o sa trebuiasca sa faceti ceva. Eu sper sa nu fie prea tirziu.

 

Wow, zici ca stii de unde provine raul? Nu cumva ai si reteta perfecta de rezolvare a situatiei? 

Judeci societatea americana, fara sa fi fost expusa in mod direct ci doar din ce ai vazut prin mass media. E ca si cum m-as apuca sa evaluez gradul de educatie al societatii britanice doar citind DailyMail. 

Zici tu ca "negrii fac razboi ca-s saraci si needucati", si esti convinsa ca societatea americana sta cu mana pe pusca sa tina needucatii in saracia de unde au iesit. Ei bine nu e asa, multi se zbat sa creasca salariul minim, se zbat sa se usureze problemele imprumuturilor pentru educatie, majoritatea celor din clasa medie doneaza pentru scoli si pentru cei vitregiti de soarta. Dar ar prefera sa nu de-a coltul pana reuseste sa se educe saracul care din lipsa educatiei recurge la infractionalitate.

 

In GB populatia plange constant de cat de mult se cheltuieste pe ajutoare sociale si se uita crucis la fiecare emigrant venit ca le impovareaza sistemul. Te asigur ca US primeste mult mai multi emigranti, in majoritate ilegali si cu educatie slaba care atunci cand nu reusesc sa stea pe linia de plutire ingroasa infractionalitatea. Si tu spui ca ai decoperit solutia dar ai prefera sa o aplici la altii.



#89
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 14:54

Madanic:

 

1. Nu-mi baga cuvinte in gura, n-am zis nimic din ce pretinzi ca as fi zis.

2. Din lipsa de argumente nu fa comparatii cu alte state europene, ca zau nu convingi pe nimeni, nici macar pe tine insati.

3.Cu tine nu se poate discuta, asa ca ma retrag daca nu te superi.



#90
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 15:20

Imi pare foarte rau ca ai ajuns la concluzia ca nu poti discuta cu mine, insa cuvinte in gura nu ti-am pus:

 "Alinta, eu nu cred ca ei "fac razboi" din cauza ca sint negri, ci din cauza ca sint saraci si needucati. Poate societatea ar trebui sa faca mai mult in sensul asa, decit sa va tot blamati unii pe altii.

" astea sunt exact cuvintele tale. 

Alinta ti-a explicat realitatea ghetourilor, si tu ai concis ca sunt saraci si needucati iar societatea ar trebui sa faca mai mult in privinta asta.

Eu nu am facut decat sa-ti arat ca judecarea unei societati nu trebuie facuta de la distanta si pe baza unor informatii superficiale.





Etichetat si cu sua, arme

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -