Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Americanii si armele

sua arme

114 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 16:36

M-am simtit foarte sigura in Statele Unite ori de cate ori am fost. Politia pare super preocupata de ceea ce face, oamenii extrem de draguti si politicosi. Si totusi americanii au o dragoste adanca pentru arme ... si se pare ca foarte multi - aprox 70% poseda o arma de foc in casa ...

 

Imaginile astea m-au frapat. Poate ne explica fetele din USA, de unde aceasta dragoste petnru arme a americanilor. [flo2]

 

arme-1.jpg

 

arme-2.jpg

 

arme-3.jpg

 

arme-4.jpg

 

arme-5.jpg

 

pozele de aici.

arme-6.jpg



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 18:38

poza a doua este cred a unei familii care si-a facut buncar ca sa supravietuiasca in caz de apocalipsa.Mancarea ocupa  trei sferturi din buncar.Au aparut in documentarul de pe NG "apocalipsa...esti pregatit?"...eu n-as vrea ca omenirea sa reapara din ei...



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 19:09

Eumada, cand e vorba despre supravieture, nu cred ca natura allege neaparat dupa studii de Harward. [clo]



#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 19:48

Nu m-am referit la studii.....sincer m-am referit la faptul ca daca astia supravietuiesc,noua populatie ar deriva din ei si genetic nu par ideali......



#5
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 19:53

Si elvetienii au arme acasa. Cei care termina serviciul militar au posibilitatea ca apoi sa pastreze arma; mai toti o pastreaza. Plus ca se pot cumpara arme fara probleme; trebuie doar sa treci doar un test psihologic. Al meu sot are si el cateva  [:)]



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 20:44

nu e  simplu subiectul.

aici au fost arme de cind lumea si e greu sa schimbi mentalitatea.

daca stai de vorba cu cei care detzin arme le dai dreptate; daca vorbesti cu cei care sunt impotriva si lor le dai dreptate...e foarte confuza situatia.



#7
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 21:43

Si eu sunt de aceeasi parere cu Michelle.

2nd Amendment, cel cu dreptul sa ai arma a fost scris in 1791, in Bill of Rights care au fost introduse imediat dupa Constitutia originala.

Constitutional Convention cand au fost infiintate USA a tinut vreo 4 luni si nu au continut Bill of Rights. Principala idee a fost sa formeze un guvern functional.

Apoi cei care erau in opozitie au vrut sa fie bagate mai multe drepturi si au fost introduse si Bill of Rights.

Ideea amendamentului a fost preluata de la colonistii britanici pentru care pe vremea aia a avea o arma era o chestie fireasca.

Constitutia e foarte importanta pentru americani. Si atat timp cat sta scris acolo ca au dreptul sa aiba arme, o sa-si cumpere arme.

Si mai cred ca mai mult decat iubesc armele, americanii urasc sa se bage guvernul in ograda omului, deci de cate ori incep discutiile pe la guvern referitor la arme, americanii se infurie.

Cam asta inteleg eu, din cate bits and pieces istorice am citit.



#8
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 23:20

Exista argumente pentru arme care deriva din dreptul la apararea a proprietatii, a persoanei si aplicarea principiului "legitimei aparari".

 

Pentru ei proprietatea este importanta si pana sa vina statul sa te apere de infractori,  exista riscul sa treci in lumea dreptilor.

Autoapararea este mai eficineta, mai operativa.

Posesia armelor descurajeaza pe infractorii marunti care sunt foarte multi in tarile fara arme.

 

 Cineva imi spunea ca niste tigani ii coseau lucerna si cand i-a intrebat de la distanta ce faca acolo i-au raspnus: "vino aici si vedem ce vacem". Pana aici s-a ajuns cu indolenta statului fata de proprietatea oamenilor.

Multi tarani in varsta au renuntat la cultivarea pamantului pentu ca "asistatii sociali" ziua dormeau si noaptea le furau recolta.

 

Utilizarea armei este foarte bine reglementata, si atunci incidentele sunt rare si se termina de regula cu moartea agresorului in confruntarea cu politia.

In Romania agresorii revin la vechile methene dupa eliberarea din inchisoare.

 

Posesia armelor obliga statul sa aiba o justitie eficenta, rapida si corecta, altfel oamenii isi pierd increderea in justitie si isi fac singuri dreptate.

La ei procesele nu se intind pe zeci de ani si nici infractorii nu scapa cu vicii de procedura asa de frecvent ca la noi.

Autoritatile cu atributii in ordine a publica devin mai responsabile cand stiu ca exista posibilitatea ca erorile lor sa provoace reactii dure.


Editat de Deceneus, 01 aprilie 2014 - 23:21 .


#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 23:49


Posesia armelor obliga statul sa aiba o justitie eficenta, rapida si corecta, altfel oamenii isi pierd increderea in justitie si isi fac singuri dreptate.

Hmmm...mi s epare un punct de vedere interesant,insa in acelasi timp nu sunt de acord cu el.

 

Daca la mijloc e o eroare judiciara,nu scotem puscoiul de sub pat sa ne facem singuri dreptate,nu?

 

Mi se zbirleste parul pe ceafa cind vad poze de genul asta.Ok...ai voie sa ai o arm-ca asa spune constitutia( [batcap] [alcool] ),insa sa te si pozezi cu ea??????

 

A mai fost subiectul asta,s-a mai discutat pe Dc despre americani si armele din dotare,s-au mai pus poze de astea,am aflat cu ocazia respectiva ca multe doamne de pe tarimul fagaduintei considera ceva normal sa ai o arma.

 

e totusi o arma oameni buni...nu un pistol cu apa.

 

dana



#10
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 02 aprilie 2014 - 00:44

da este o arma care iti da dreptul sa te aperi si doar pt siplu fapt ca se sti ca POATE deti un infractor se gadeste 2 ori inaite da a face ceva , cel putin cred ca ase se crede, desi mai sant infractiuni unde se lasa ........cu dreptul la a te apara daca ti se incalca propietatea sau esti atacat atuci doar arati ca posezi arma nu e neceras sa o folosesti

nu detin devarul asa am inteles eu, dar mai am de invatat, nu posed si nu am luat permis de portarm si nu ma incanta ideea





Etichetat si cu sua, arme

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -