Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii - victimele nevinovate ale armelor in SUA

arme victime morti usa

117 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 11:17

Doamne ce tragedie s-a intamplat. 19 copii nevinovati si cel putin 2 adulti... care s-au dus la scoala si nu s-au mai intors.

 

E infiorator. RIP 

 

Ma intreb totusi cum e posibil intr-o tara civilizata ca orice dement sa isi cumpere arme care si cum si-ar cumpara o trotineta. [:0]

 

Ce spuneti voi fetelor din USA - ce ar trebui sa se intample pentru ca aceste tragedii sa nu se mai intample?  



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 11:22

Fetele din SUA cel mai probabil vor spune ca e tradita americana, ca e dreptul lor si ca noi nu avem cum sa intelegem. 



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 17:54

e o tragedie cumplita, e ceva care sfirsie sufletul fiecarui parinte.

si nu e numai 1 intrebare sau 1 problema care are nevoie de 1 raspuns, 1 solutie...SITUATIA E F F COMPLEXA...iar 1 lege nu va duce la eliminarea acestor probleme.

 

legile sunt pentru oamenii normali. criminalii...sunt criminali si nu le va pasa niciodata de lege si culmea ca majoritatea celor care produc aceste tragedii sunt stiuti dinainte de familie, rude, scoala si autoritati, care nu fac nimic  si ii lasa liberi in societate.



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 17:55

problemele care duc la tragediile astea sunt f mult F MULTE (enumar cateva care imi vin acum in minte  si  nu in ordinea importantei):

 

scolile

-proasta organizare

-nu au garduri, o intrare/o iesire...intri in clasa de pe bulevard.

-nu au security

-sunt declarate gun free zone...deci orice maniac stie ca daca se duce acolo, nimeni nu-l impusca, ca nu are cu ce

-copiii cu probleme mentale nu sunt sub observatie stricta...situatiile sunt acoperite, sa nu strice reputatia scolii

 

societatea

-proasta organizare si declin moral

-zilnic intra arme ilegal, droguri, criminali 

-bolile mentale nu sunt sub observatie stricta si tratate corespunzator

-se pot cumpara arme ilegal f usor de oricine, oricand

-nu se face verificare mentala si background

-crimele nu sunt pedepsite

-numarul redus de politistii

-saracia 

-cultura inclinata spre violenta

 

 familia

-f multe familii sunt dezbinate sau parintii prea ocupati cu 2 joburi

-copiii sunt nesupravegheati si au influente negative

-familiile nu sunt ajutate si sustinute cand au probleme

 

politica

-coruptia si minciuna pana la cel mai inalt nivel

-politicienii isi pierd timpul cu probleme nesemnificative si nu sunt trasi la raspundere pt minciuni si greseli.

-politicienii au bodygurazi personali dar ii interzic in scoli.

-se aloca bilioane altor tari care vor sa isi apere granitele, dar granitele noastre sunt larg deschise

- dau arme la alte tari sa se apere, reduc politia la noi intara

-au grija si dau atentie la problemele altor tari, dar nu la problemele tarii noastre

-presa politizata , care acopera adevarul si /sau il distorsioneaza



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 18:03

 

Ce spuneti voi fetelor din USA - ce ar trebui sa se intample pentru ca aceste tragedii sa nu se mai intample?  

si ca sa raspun la intrebare, eu cred ca in momentul de fata inainte de a astepta sa se schimbe legi, mentalitate...societate...etc...etc...

ca sa se elimine impuscaturile in scoli ACUM , e neccesara schimbarea organizarii scolilor cu cateva masuri eficiente si aplicabile imediat:

 

-URGENT construit gard in jurul fiecarei scoli, cu o singura intrare si iesire

-personal inarmat de aparare si camere de luat vederi 

-detectoare de metal


Editat de michelle-usa, 25 mai 2022 - 18:08 .


#6
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 18:26

si ca sa raspun la intrebare, eu cred ca in momentul de fata inainte de a astepta sa se schimbe legi, mentalitate...societate...etc...etc...

ca sa se elimine impuscaturile in scoli ACUM , e neccesara schimbarea organizarii scolilor cu cateva masuri eficiente si aplicabile imediat:

 

-URGENT construit gard in jurul fiecarei scoli, cu o singura intrare si iesire

-personal inarmat de aparare si camere de luat vederi 

-detectoare de metal

Michelle, nu am citit chiar tot ce ai scris dar asta mi-a sarit in ochi.

 

Ce vrei tu este "inchisoare" de maxima securitate NU scoala.

Ce vrei tu nu exista aproape nicaieri in lume, parerea mea e ca schimbre trebuie in alta parte - dar nu vreau sa intru in polemica



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 18:39

Michelle, nu am citit chiar tot ce ai scris dar asta mi-a sarit in ochi.

 

Ce vrei tu este "inchisoare" de maxima securitate NU scoala.

Ce vrei tu nu exista aproape nicaieri in lume, parerea mea e ca schimbre trebuie in alta parte - dar nu vreau sa intru in polemica

 te rog citeste si celelalte mesaje.

 

in cate tari civilizate sunt criminalii, drogurile si armele ilegale care sunt aici?

 

la malluri  e personal inarmat in aeroporturi sunt si detectoare de metale ...asta nu inseamna ca sunt inchisori.

 

de ce nu se intimpla mass shotings la sectiile de politie? 

 

deci asa cum am spus, astea sunt schimbari minore care se pot face intr-o saptamana...nu sa asteptam luni si ani de zile sa se schimbe legile sau mentalitatea oamenilor.

 

garduri din cate stiu aveam si noi in romania la scoli...nu stiu daca acum s-au eliminat.

scoala era 1 cladire cu 1 intrare pt studenti si 1 pt profesori.

 

aici in multe zone o scoala e compusa din multe cladiri, fara garduri, fara security...oricine poate intra de pe bulevard in scoala, in clasa 

 

sc.PNG


Editat de michelle-usa, 25 mai 2022 - 19:27 .


#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 18:53

off topic

poate ati auzit de naomi judd care s-a omorat recent, s-a impuscat cu arma.

de ani de zile se stia public ca are probleme mentale...stau si ma intreb, cum cineva cu probleme mentale poate sa aiba arma in casa?

de ce familia, doctorii, societatea nu au facut nimic sa interzica asta?



#9
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 18:56

ieri in sacramento: Officials say a gun and loaded magazine was found in the desk of a second grader at a Sacramento school.

 

 



#10
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 25 mai 2022 - 20:11

Locuiesc de aprope 20 de ani aici si pot sa va spun ca varietatea si diferentele (culturale, educatie, culinare etc etc) ale populatiei sunt fantastice, apoi luati in consideratie zona geografica si faptul ca fiecare stat are foarte multa independenta in multe privinte.

Michelle tu ai generalizat foarte mult din punctul meu de vedere: asa cum a citat AB5147 tu vrei ca scolile sa devina inchisori. Ceea ce nu se va intampla.

Nu un gard va impiedica accesul cu arme al unora int-o institutie. Apoi scanarea copiilor la intrarea in scoli ar dura ore intregi. La airport mergi cu 2 ore mai devreme si sunt cateva sute de pasageri… 

Orarul autobuzelor de scoala ar avea de suferit, costurile ar fi uriase, hai sa sa fim realisti, nu este fiabil asa ceva.

Nu stiu cum este in zona ta sau in statul California, dar liceul la care merge fii-mea (in statul Illinois) este construit de vreo 15 ani si are geamuri antiglont la parter si 2 randuri usi metalice controlate din office ul principal care este chiar la intrare.

Usile stau blocate tot timpul dupa inceperea oreleor si elevii intra si ies numai dupa ce  completeaza intr-un caiet motivul (medical de obicei). Daca o persoana din afara vrea sa intre in liceu vorbesti in fata unei camera cu interfon, spui motivul iar ei iti deblocheaza usa. Aici esti esti intr-un hol unde toate usile sunt blocate, nu ai unde merge si toate geamurile sunt antiglont. Apoi le dai buletinul la un ghiseu si it deschid o usa intr-un mic office de asteptare sau iti deschid usa care da catre scoala. 

Au facut cam de 1-3 ori pe an exercitii in caz de atac armat.

Asta este liceu de aproape 2000 de elevi si locuim in suburbia cam la 1 ora de Chicago.

Sunt 2 aspecte: impuscaturile interminabile din zonele rau famate si impuscaturile in scoli, locuri publice, etc etc.

Nu mai intru in detalii, insa anul trecut prin decembrie un elev de 15 ani a impuscat mortal 4 colegi la un liceu in Michigan. Parintii ii facusera cadou de ziua lui acea arma. In cazul de fata ambii parintii au fost arestati si acuzati (nu stiu de ce anume sau urmarile).

Dar legislatia nu se va schimba, americanii mai bine mor decat sa renunte la dreptul la arma.

Cand era Obama presedinte a anuntat la un moment dat ca vrea sa dea niste restrictii la armele automate si a inceput o nebunie la cumparat arme si munitie. A durat vreo juma de an cel putin. 

Nu se gasea munitie nici pentru pistoale etc.

Sa ceara documente de sanatate mintala iar nu este posibil: nu exista baza de date nationala, nu exista personal medical sufficient pentru asemenea cerinte (este chiar o criza mare acum dupa covid), degeaba exista suportul publicului daca reprezentantii legali nu actioneaza in interesul populatiei, si cel mai important, promovarea imensa a armelor pe piata Americana, se scot bani f.f.f.f multi si nu, eu personal sunt convinsa ca nu se va schimba niciodata legislatia si deja sunt prea multe arme pe piata neagra oricum.

 

Singurul lucru care ar putea fi facut: 

-          Sa se construiasca system de intrare controlat cum v-am descris la liceul fiicei mele

-          Geamuri antiglont la parter cel putin

-          Condamnarea aspra si amenda parintilor sau celor care faciliteaza accesul minorilor la arme si care provoaca asemenea tragedii

-          Cresterea varstei la care un minor ar avea voie sa calce in polygon

-          Realizarea unei baze nationale pentru permisele de arma, istoricul fiecarui posesor de arme, cate are etc etc (exista colectionari care au zeci si sute de arme si sunt fff scumpe sa stiti)

Stiu ca este f putin ce zic eu ca s-ar putea face, dar repet, din punct de vedere realist , financiar si politic nu cred ca se poate face mai mult.

 

Din pacate situatia economica a Americii este in mare declin, a crescut criminalitatea fff mult. Defund the police s-a a tradus prin: personal de politie redus si care intervin numai in cazuri grave…

Cumnata mea locuieste in Chicago si ne-a spus cand mergem s-o vizitam sa avem grija unde parcam masina, sa nu cobori din masina daca te buseste cineva din spate si vezi 2 barbati (te ameninta cu arma, iti fura masina si pleaca). S-au inmultit asemenea cazuri si politia nu mai are ce sa faca, nu au resurse…

In California exista o lege, nu stiu cat de veche, daca furi marfa sub 900$ parca nu esti arestat… ceva de genul asta. 

Banii publici sunt putini si destul de des cheltuiti fara cap.

Numarul persoanelor care au nevoie de suport de la stat a crescut ff mult: din taxele celor care muncesc. Si atunci frustrarea multora creste pentru ca statul trmite bani si ajutoare cui vrei si cui nu vrei, dar nu are grija de propriii cetateni ! 

Nu va mai spun de preturile enorme la facultate!!!! De la 40-50K in sus pe an, dar dupa 4 ani gasesti job care te plateste 15-22-25$ pe ora!!! Copiii astia vor fi datori toata viata.

Asigurarile de sanatate sunt o gluma proasta. Am  o prietena f buna medic cardiolog si si-a deschis recent cabinetul ei: asigurarea ii retine 70% din costul oricarei proceduri !!!! Cand lucra la spital asigurarea ii spunea: pentru diagnosticul X nu poti tine pacietul in spital peste 3 zile, chiar daca ea considera ca trebuia 4-5 zile. Daca insa pacientul pleca acasa si patea ceva ea intra in rahat pentru ca a fost vina doctorului ca nu a tinut pacientul sa se faca bine… si uite asa cercul vicios.

 

Fii-mea si-a smuls o unghie din carne cu totul acum vreo 2 saptamani, ramasese agatata asa de piele, era singura acasa si s-a dus cu masina la un centru de urgenta (nu camera de urgenta, o mica facilitate care sunt deschisi si trateaza cazuri usoare). I-au spus ca nu pot sa o trateze pentru ca este minora (17) si trebuie sa vina unul din parinti. In era internetului cand puteam face videotelefon , trimite semnatura prin email  etc, aia au refuzat variantele astea si au trimis-o acasa!!!! Si-a scos singura unghia si asta a fost. Vreau sa le fac o plangere pentru ca mi se pare inadmisibil !!!!

V-am spus unele din aspectele astea pentru ca o populatie saraca, cu atatea probleme in viata de zi cu zi,  etc etc clar va avea un numar mare de personae nemultumite, labile psihic, etc etc, pun mana pe o arma si la … atac.

 

Au trecut exact 10 ani de cand 24 de copii de 6-7 ani au fost împușcați intr-o intr-o scoala si nu s-a facut nimic. A fost cazul din Las Vegas cand nebunul ala a impuscat la spectacol nu stu cate zeci de personae acum cativa ani. Etc etc

Nu s-a facut nimic…. Ba da, se trimit tone de rugaciuni dupa toate impuscaturile !!!!!  Imi scuzati sarcasmul… dar atatea discutii sterile au loc la TV si se invart in jurul cozii… nu, nu se va face nimic nici daca impusca 1000 de elevi , Daomne fereste.





Etichetat si cu arme, victime, morti, usa

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -