Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Americanii si armele

sua arme

114 raspunsuri la acest subiect

#71
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 18:56

Sigur Madanic,ai dreptate,rau poti face cu orice...asta nu inseamna ca face armele la liber,mai putin periculoase.

 

Dana



#72
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 aprilie 2014 - 19:49

americanii si armele. dap si eu am fost foarte revoltata acum un an in urma masacrului de la scoala de copii . mandra mea avea aceeasi varsta ca a celor care au plecat in ziua aceea.  

asta vara chiar am trecut prin zona respectiva, nici nu aveti idee de cata liniste si pace e acolo. dar , din nefericire cine a avut acces la arme a esuat si acea persoana a fost o mama. ucisa inainte de a pleca sa ucida alte suflete. 

 

eu sunt genul de om care am inceput sa incerc  sa inteleg inainte de a imi face o judecata in minte si nu  las sentimentele sa se aseze. suntem foarte sentimentali, noi latinii, in general, nu toti. ( nu generalizez.)

 

nu o am sa imi cumper niciodata o arma ca sa ma apar, dar ii inteleg pe cei care fac asta pe taramul american. atata timp cat este legal , de ce nu? cei care au pus-o in constituie au avut un motiv , nu de imbogatire in mod sigur.  ce s-a intamplat dupa , face parte deja din scenariul zilelor noastre, cand multi dintre noi ne uitam numai dupa bani. asta se intampla si in romania , fara acces la arme.

 

pana nu traiesti aici nu ai cum sa intelegi.  la noi , in chicago mor oameni impuscati in zona de sud. acolo majoritatea sunt persoane de culoare care nu inteleg de ce au culoarea pe care o au . si mai sunt si portoricani iuti la suflet si care pun imediat mana pe pistol si il impusca pe cel care l-a mintit .  dar cati dintre noi ii intelegem pe cei de langa noi?

 

america este o aventura din toate punctele de vedere! 



#73
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 07:33


 

  la noi , in chicago mor oameni impuscati in zona de sud. acolo majoritatea sunt persoane de culoare care nu inteleg de ce au culoarea pe care o au .

a-alinta,poti sa-mi spui ce ai vrut sa spui aici,ca eu in afara de a interpreta metaforic...nu inteleg?

 

Dana



#74
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 aprilie 2014 - 16:29

Deceneus, ai dat exemplul cu carnetul de sofer din cauza ca toti cei care primesc dreptul de a sofa sunt atat de constiinciosi si nu se urca niciodata beti la volan, nu folosesc decat hands free-ul, nu depasesc viteza legala samd? :)))))

 

 

nu e nevoie sa fie cineva labis psihic pt a provoca o nenorocire cu arma legala, e nevoie de un moment de impulsivitate ca sa se duca naibii minimum 2 vieti. Iar armele la liber faciliteaza asa ceva.

Nu mai spun de accidentele in care copiii au folosit armele si cineva a murit.

 

Argumentul ca si infractorii au arme nu mi se pare unul bun. Pt ca mai apoi infractorii vor veni cu bazooka sau pusti automate, ce facem, umblam si noi cu asa ceva sub hanorac, ca sa ne putem apara?



#75
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 17:41

20 de elevi au fost înjunghiaţi într-o școală din Statele Unite: 

https://ro.stiri.yah...135923448.html�



#76
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 18:14

Dovada ca nu "weapon of choice" e problema ci omul care o manuieste. Inca sa zicem merci ca individul a ales un cutit si n-a facut o bomba.



#77
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 09 aprilie 2014 - 22:24

Lasa ca pana acum au fost  doar arme de foc implicate in toate atentatele celebre din USA.

Daca vrei sa omori o poti face si fara arme, dar asta nu e un argument pro arme la liber pt toti, sa le cumperi de la magazin.



#78
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 04:29

eu nu stiu despre  ce magazin vorbesti tu , xio, dar eu nu am vazut pe aici nici o arma de vanzare in magazin.

 

andacos, vorbesc de zona de sud a orasului chicago unde majoritatea persoanelor sunt de culoare neagra si se impusca intre ei dupa cum le vine la minte.



#79
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 06:22

In Nashville este un mall cu intrare de pe autostrada. Cand intri in mall prn partea dinspre autostrada este un magazin mare cu articole sportive, iar in pultul cu vitrina au arme. Pistoale de tot felul. Nici nu's scumpe, nu stiu cum se da permisul acolo, dar la pret erau ff accesibile.



#80
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 09:38

 

 

andacos, vorbesc de zona de sud a orasului chicago unde majoritatea persoanelor sunt de culoare neagra si se impusca intre ei dupa cum le vine la minte.

Asta am inteles ,insa n-am inteles ce-ai vrut sa spui cu (citez aproximativ)sunt persoane de culoare care nu inteleg de ce au culoarea care o au!!!!!

 

Asta te rog sa-mi explici,ce ai vrut sa spui ...

 

Dana





Etichetat si cu sua, arme

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -