Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Americanii si armele

sua arme

114 raspunsuri la acest subiect

#101
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 20:57

eu zic sa nu generalizam. nu in toate statele poti cumpara arma de la magazine, sau sa o porti la tine ca pe poseta, ori sa dormi cu ea sub perna.

sunt legi diferite pe state si cine isi cumpara, detzine arma stie exact la ce se baga....si daca sau nu se merita.

 

sunt si situatii extreme, case prin salbaticie, sau in ghetouri...habar nu am exacti nici eu, doar cce vad in filme. oriccum din cate stiu in California legile sunt mai aspre, ai nevoie de permis, reinoit la 2 ani parca, treb inregistrata,, nu ai voie sa o o porti cu tine, munitia daca nu ma insel treb sa fie separate....

 

situatiile cu impuscaturile in masa ma ingrozesc, mai ales cand e vorba de tineri.

dar intleg ca ref la regularea armelor nu e usor sa se faca scchimbari.

nu ai pur si simplu cum sa le spui celor care au pusca, pustile primate din generatii sa le doneze, iar ca sa iei fieccare familie la rind, fiecare situatie in parte...e o munc atitanica, o gramada de bani investiti...si nu stiu cine se va baga la asta...ssi nu stiu daca taxpayer cvorr dori sa contribuie la asta cand sunt atitea altele pe lista.



#102
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 21:42

Elvetia nu este o exceptie, si in UK poti avea arma dar in anumite conditii.

 

Nu se vind ca in US la "piata".

eu raman uimita cat de usor vorbiti voi. la piata nu se vinde nicio arma , asta incercam eu sa spun. ( ca sa prinzi pesti ai nevoie de autorizatie)  si mai incercam sa va imaginati cat de mare e america. si dreptul omului de a avea o arma.

 

atat de mult ne zbatem pentru drepturile astea, ale omului, ( barbat/femeie)  incat am uitat pentru ce ne zbatem si de ce traim.



#103
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 21:54

eu raman uimita cat de usor vorbiti voi. la piata nu se vinde nicio arma , asta incercam eu sa spun. ( ca sa prinzi pesti ai nevoie de autorizatie)  si mai incercam sa va imaginati cat de mare e america. si dreptul omului de a avea o arma.

 

atat de mult ne zbatem pentru drepturile astea, ale omului, ( barbat/femeie)  incat am uitat pentru ce ne zbatem si de ce traim.

Ia uite-te un pic la statistica asta ......un pic mai rau ca la piata .

 

http://en.wikipedia....pita_by_country



#104
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 22:01

tu cand zici ca la piata te referi la faptul ca poti sa cumperi o arma asa cum cumperi  un patrunjel?


Editat de a_alinta, 11 aprilie 2014 - 22:02 .


#105
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 22:27

si in romania exista magazine de arme.....am unul in oras....altul exista intr-un oras apropiat...majoritatea sunt neletale....letale..la noi nu e reglementata folosirea lor.Poate e mai bine,dar sunt multi care au pistoale cu gaz sau c.u bile...si credeti-ma fac la fel de rau ca o arma obisnuita.....daca-s folosite cum nu trebuie.Eu vreau sa-mi iau unul insa sotul meu nu prea e de acord.Plus ca o parte di ele se inregistreaza la politie,dai un test psihologic..9cica,pot fi manarite fara probleme)....e complicat.Daca ar fi amenintat copilul sau eu cand sunt cu copilul atunci n-as ezita nici o secunda s-o folosesc.Dar doar daca prin absurd copilul ar fi in pericol,atunci .....



#106
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:12

Nu vad nimic rau in asta, munitia o tine separat. Aici exista arme in fiecare familie, e o traditie. Deci nu vad de ce as fi eu impotriva traditiei. 

Si cel cu atentatul din Germania,povestit anterior,tot separat tinea munitia.Fix vax albina cind vine ceasul rau.

 

Nu cred ca TOTI elvetienii au arme,asa cum nici TOTI americanii nu au arme,elvetienii de care spui tu ca-si pastreaza armele dupa serviciul militar ,nu sunt obligati s-o faca...pastreaza DOAR ce-i ce vor!

 

Dana



#107
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:15

si in romania exista magazine de arme.....am unul in oras....altul exista intr-un oras apropiat...majoritatea sunt neletale....letale..la noi nu e reglementata folosirea lor.Poate e mai bine,dar sunt multi care au pistoale cu gaz sau c.u bile...si credeti-ma fac la fel de rau ca o arma obisnuita.....daca-s folosite cum nu trebuie.Eu vreau sa-mi iau unul insa sotul meu nu prea e de acord.Plus ca o parte di ele se inregistreaza la politie,dai un test psihologic..9cica,pot fi manarite fara probleme)....e complicat.Daca ar fi amenintat copilul sau eu cand sunt cu copilul atunci n-as ezita nici o secunda s-o folosesc.Dar doar daca prin absurd copilul ar fi in pericol,atunci .....

Eumada ,da' pe varul Sandel il concediezi? [:D]

Nu te mai satisfac serviciile lui? [:D]

 

La cit esti tu de impulsiva(asa cum te vad eu pe forum din povestirile si aventurile tale alaturi de varul Sandel [:D] )o arma este tot ceea ce-ti lipseste.Chiar si cu apa [:-)))] [:-)))]

 

Dana



#108
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:20

Eu sper ca testul ala psihologic este unul serios si nu se poate lua cu pile 

[:-)))]



#109
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 09:45

Asta nu e un argument, ca daca vrei sa omori poti sa iti procuri arma ilegal.

Daca vrei sa iei heroina o poti cumpara fara probleme, dar totusi nu e heroina la liber.

 

Pt ca omul este o fiinta impusliva nu stii niciodata cum reactioneaza unul si altul.

Daca vine Johnny acasa si o gaseste pe nevasta-sa in pat cu taica-su poate sa ii impuste si dupa aceea sa stea o viata intreaga in spatele unor gratii regretand ce a facut. Pt ca pe moment impulsivitatea nu a mai putut fi controlata.

Desigur veti spune ca poate sa ia un cutit si sa atace, dar la cutit mai ai o sansa sa te aperi, in fata unui glont nu ai ce face.

 

 

E ca si cum i-ai pune unui diabetic o prajitura pe masa in fiecare zi. Candva sunt sanse mari sa cedeze.

Ma simt mai in siguranta undeva unde nu au oamenii arme la liber decat undeva unde au.



#110
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 aprilie 2014 - 11:57

Eumada ,da' pe varul Sandel il concediezi? [:D]

Nu te mai satisfac serviciile lui? [:D]

 

La cit esti tu de impulsiva(asa cum te vad eu pe forum din povestirile si aventurile tale alaturi de varul Sandel [:D] )o arma este tot ceea ce-ti lipseste.Chiar si cu apa [:-)))] [:-)))]

 

Dana

Am spus ca sotul meu nu este de acord.In ROMANIA armele letale nu se pot obtine usor.Ba chiar e proape imposibil de obtinut permis port arma pentru ele.Nci politistii nu le pot folosi decat in anumite conditii ca altfel o incaseaza urat de tot.Dar exista cu gaz sau bile,alea nu sunt reglementate,dar fac rau si alea.Din ce am auzit.O amica i-a luat soacra-sii(80 de ani) unul cu gaz...din ala de taie respiratia.....l-a luat din magazin,simplu,fara acte fara nimic.





Etichetat si cu sua, arme

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -