Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#221
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:09

Citesc si eu ce scrieti si ma gandesc ca probabil satenii au primit ce si-au dorit,in speta nenumarate biserici.Altfel,nu pot sa nu ma gandesc ca-n toata poezia asta exista si varianta ca nici de apa si nici de canalizare sa nu fi avut nevoie oricum...ca apa de la robinet nu te protejeaza de rele,dar biserica da!...si cu cat mai multe,cu atat protectia e mai eficienta!

Acum cateva seri parca, am vazut o stire despre niste cetateni (nu-mi amintesc de unde exact) care protestau impotriva canalizarii si a primarului care a primit bani europeni pentru canalizare...cica primarul e un ticalos,ca or sa plateasca facturi mari si ca ei nu vor sa bea decat apa pe care o cara cu galeata de la nush'ce izvor..Drept pentru care,au iesit in drum sa "combata",ca cica asa se manifesta o "societate civila" sanatoasa. [:-)))] N-am reusit sa pricep de unde-au tras concluzia ca daca-ti poate curge apa la robinet dar n-o folosesti,trebuie sa platesti...oricum, protestau vehement... [pk]

 Per total,exista varianta sa vorbim despre persoane care iubesc nespus caratul apei cu galeata de la izvorul din care beau cu maxim succes de multe generatii,chiar daca uneori, din cauza agriculturii "moderne" , se mai otravesc unii dintre ei cu apa contaminata cu pesticide .

Prin urmare,la cat mai multe biserici si-n satul ala si-n altele! [:)]

a,si salile de sport satesti sunt imperios necesare si ma gandesc ca acolo unde exista cate una,ar trebui construita macar inca una,ca am inteles ca au un succes extraordinar oricum.



#222
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:19

Cred ca faceti o confuzie ...decizia de a construi biserici versus canalizare nu a fost a satenilor. Ci a celor care au obtinut banii, respectiv asociatia aia ProVita.

De aia se intreba Deceneus ...cine sunt proprietarii terenurilor, dar a bisericilor, dar a banilor cu care ele s-au construit.

Asa ca nu au satenii aia nici un fel de contributie si nici un fel de reputatie proasta ...pana la urma, li s-a dat biserici, le folosesc ...daca le dadea canalizare, toti era pe wc-uri.

#223
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:28

eu tot nu am inteles; sunt 28 de biserici sau o biserica si restul paraclise si troite? ca e o mare diferenta; cat despre modernizarea satului nu stiu daca e chiar asa plina de beneficii pe cat pare;la ai mei la tara primarul a asfaltat ulitele, a facut santuri de scurgere (care nu raspund nicaieri si apa nu are unde sa se scurga dar le-a facut), dar a scos efectiv toti pomii de pe ulita; unde inainte era o incantare sa mergi pe ulita si mirosea atat de frumos primavara acum esti ca intr-un pustiu; un pustiu modern si asfaltat; sa vedem cat de mult o sa le placa modernizarea cand vor fi 40 de grade la vara si doar un asfalt incins si niciun pom; asa ca e normal ca satenii sa fie speriati de schimbari pt ca de obicei acestea le cam ingreuneaza viata in loc sa o usureze; si probabil cand se refereau la plata se refereau la banii pe care trb sa ii dea ca sa bage apa curenta in casa, nu la cat costa m cub de apa;



#224
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:35

 Da, Buflea.N-a fost decizia satenilor,acestia n-au avut cu siguranta nici macar o opinie despre gramada aia de biserici,deci pot presupune ca tacit au fost de acord...Asta cu "le-a dat biserici ,le folosesc" suna ghidus,dar ce sa faci cu un morman de biserici pe mp?..

 

Maryella77,presupun ca le-a facut sosea cu 2 benzi pe sens,daca a ras toti copacii? [:)]

Daca cei din satul parintilor tai posedau un interes real pentru respectiva asfaltare,ar fi putut salva copacii si primi si niste asfalt intre copaci...Dar daca alesii-s de multe ori incapabili sa gandeasca si mai sunt si iresponsabili,asa se-ntampla.



#225
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:37

Cineva a spus la acest topic ca sătenii iau copilașii aceia Acasa la ei si preotul le da bani pentru asta. acum putem face legătura cu necesitatea apei curente si canalizării pentru ca implicit, de aceasta îmbunătătire a calitatii vieții ar fi putut / iată- beneficia chiar acei copilasi - Eu cred ca in ziua de azi canalizarea si apa curenta nu mai trebuie sa fie un lux mai ales cand exista bani insa ei se directioneaza către construcții de biserici.
Deci pana la urma nu de bani e nevoie.

#226
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:43

Citesc si eu ce scrieti si ma gandesc ca probabil satenii au primit ce si-au dorit,in speta nenumarate biserici.Altfel,nu pot sa nu ma gandesc ca-n toata poezia asta exista si varianta ca nici de apa si nici de canalizare sa nu fi avut nevoie oricum...ca apa de la robinet nu te protejeaza de rele,dar biserica da!...si cu cat mai multe,cu atat protectia e mai eficienta!
Acum cateva seri parca, am vazut o stire despre niste cetateni (nu-mi amintesc de unde exact) care protestau impotriva canalizarii si a primarului care a primit bani europeni pentru canalizare...cica primarul e un ticalos,ca or sa plateasca facturi mari si ca ei nu vor sa bea decat apa pe care o cara cu galeata de la nush'ce izvor..Drept pentru care,au iesit in drum sa "combata",ca cica asa se manifesta o "societate civila" sanatoasa. [:-)))] N-am reusit sa pricep de unde-au tras concluzia ca daca-ti poate curge apa la robinet dar n-o folosesti,trebuie sa platesti...oricum, protestau vehement... [pk]
Per total,exista varianta sa vorbim despre persoane care iubesc nespus caratul apei cu galeata de la izvorul din care beau cu maxim succes de multe generatii,chiar daca uneori, din cauza agriculturii "moderne" , se mai otravesc unii dintre ei cu apa contaminata cu pesticide .
Prin urmare,la cat mai multe biserici si-n satul ala si-n altele! [:)]
a,si salile de sport satesti sunt imperios necesare si ma gandesc ca acolo unde exista cate una,ar trebui construita macar inca una,ca am inteles ca au un succes extraordinar oricum.

Daca tot sunt "avocat al diavolului" hai sa te luminez, sau sa te bag in bezna si mai tare.

Salile de sport satesti nu le-au solicitat satenii cum nu au solicitat nici biserici pe fiecare strada.
La sate se fac afaceri de catre alesi, pe punga localnicilor.
Se fac investitii cu credite si se platesc din taxele locale.

Eu am o casa la sat, si am introdus apa din conducta de apa desi am si fantana in curte cu apa la 1 m de nivelul solului, dar apa nu este potabila.
Nu platesc nici o taxa pentru apa, dar costurile se suporta din taxele platite catre primarie. Vecinul unda livada cu pomi si spala balegarul de la porci, de se face mlastina la 50 m in spatele casei, dar platim toti la fel, solidari ca in comunism.
Nu conteaza ca in locuinta mea nu se consuma apa.

Au fost in localitate 3 izvoare cu apa de munte, colectate si aduse la sosea si cugea apa pe conducta nonstop.
Dupa ce s-a introdus apa in localitate, varul primarului a preluat debitul izvorului si l-a dus in locuinta lui, lasand oamenii fara apa si obligandu-i sa se racordeze la conducta localitatii.

Se fac contracte cu fonduri europene si cu credite, pentru ca si primaria contribuie la investitii. Sunt investitii cu sume exorbitante.
Cetatenii care in majoritate sunt pensionari si abia le ajung banii de medicamente, nu-si permit sa investeasca in lucrari de amenajare pentru bai si canalizare, sau fosa septica.
Primaria nu-i intreaba daca vor sau nu, si localnicii sunt pusi in fata faptului implinit.
Ti se pare normal?

Mie mi se pare normal protestul oamenilor.
Lacomia politicienilor a ajuns la buzunarul pensionarilor.


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 23:29 .


#227
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:48

Eu ma minunez ...
Fara canalizare, dejecttile se infiltreaza in Pânza freatica si afecteaza calitatea apelor din fantani...
... Si apare riscul de meningita, hepatita, etc

#228
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 21:53

Eu ma minunez ...
Fara canalizare, dejecttile se infiltreaza in Pânza freatica si afecteaza calitatea apelor din fantani...
... Si apare riscul de meningita, hepatita, etc

In localitatea respectiva apa de izvor era utilizata pentru baut si pentru mancare si apa din fantani ca apa menajera si pentru animale.

Dupa ce nu au mai avut animale au renuntat la fantani.


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 21:54 .


#229
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:01

Cineva a spus la acest topic ca sătenii iau copilașii aceia Acasa la ei si preotul le da bani pentru asta. acum putem face legătura cu necesitatea apei curente si canalizării pentru ca implicit, de aceasta îmbunătătire a calitatii vieții ar fi putut / iată- beneficia chiar acei copilasi - Eu cred ca in ziua de azi canalizarea si apa curenta nu mai trebuie sa fie un lux mai ales cand exista bani insa ei se directioneaza către construcții de biserici.
Deci pana la urma nu de bani e nevoie.

Cred ca vorbim de resurse diferite, cu respinsabilitati diferite. Bisericile cele 28 s-au facut pe banii unei fundatii. Canalizarea se face ca urmare a unui proiect de urbanizare ...sunt sigura ca o fundatie, un preot manager nu isi poate asuma un proiect de urbanizare ...cine stie ce reguli sunt, ce autorizatii, cine stie de unde trebuie adusa/ dusa apa, filtrata, colectata ...mi se pare tendentios sa reprosam lipsa de urbanizare unei fundatii non-profit numai pentru ca are niste bani la dispozitie.

Articolul de la care a plecat acest subiect este tendentios dupa mine ...pleaca de la o premiza adevarata dar vizeaza pe cine nu trebuie.

Pentru ca proiectul asta este atat de public si de succes, autoritatile locale ar fi putut sari cu un proiect de urbanism in zona aia ...

Editat de buflea, 26 martie 2014 - 22:07 .


#230
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 22:03

Deceneu,merci pentru explicatii.Nu stiam cum se face canalizarea in mediul rural,dar si asa cum zici, primarul trebuia linsat cand a deviat izvorul,nu cand a facut canalizarea.Poate gandesc eu anapoda,dar e mai bine sa nu-i faci proces de intentie,dar sa iei masuri impotriva lui daca sare calul.

Din pacate natia asta isi vinde la alegeri viitorul pe nimic (ma rog,pe o galeata goala,pictata in diferite culori...nici macar pe o bicicleta,ci pe o galeata goala...).Absolut jenant si noi toti ne meritam soarta,fie si prin simpla apartenenta la aceasta natie mandra,educata si dornica de un viitor demn pentru copiii sai.





Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -