Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 7 voturi

Satul cu 28 de biserici si fara apa si canalizare

biserica

259 raspunsuri la acest subiect

#211
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 16:00

Despre ce excedent financiar vorbesti?

Pai daca s-au construit biserici...se trage concluzia,ca lumea nu are ce face cu banii. [:D]

 

Dana



#212
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 16:14

" excendentul" conteaza caci vorbim despre un preot care face ceva conform cu ceea ce crede: " viata fara Dumnezeu nu exista", parca asa spune chiar el. 



#213
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 16:35



Ce fel de sponsori nu se intereseaza de destinatia banilor lor?

Cei care platesc sa li se ierte pacatele, cei care au beneficii, sau naivii.

 

Mai cunosti alta categorie?

 

In care te incadrezi? [:)]

 

Mai gasesc cel putin inca o categorie.... aceea a oamenilor care au trait in copilarie / sau la un moment dat in viata o nedreptate si care la maturitate incearca sa repare ce s-a intamplat atunci demult...

 

Si daca tot s-a ajuns la discutia asta iti voi spune de ex care e resortul meu.

Voi fi onesta si voi marturisi ca resortul meu (care poate fi trecut in categoria "egoism") sunt proprii mei copii.

Sunt constienta ca daca acelor copii cu greutati si in nevoi le va fi mai bine la un moment dat, lumea propriilor mei copii are o sansa in plus sa fie mai buna.

Daca in viata unui copil parasit se intampla minunea de a primi afectiunea si atentia minima de care are nevoie in evolutia lui, acel copil are sanse mai mari in a deveni un coleg mai bun (de scoala, serviciu, de strada, de metrou, etc)  cu copilul meu, al tau...decat in a deveni un abuzator sau un infractor.

 

Mai e si categoria oamenilor altruisti care sprijina diferite cauze pur si simplu in incercarea de a face o bucurie.

 

Deceneus ai oferit vreodata un cadou unui copil la care nu a venit Mos Craciun niciodata?  Sau unui copil care primeste un cadou...doar de Sarbatori?


Editat de alinuk, 26 martie 2014 - 16:45 .


#214
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 17:27

@alinuk - am repetat ca era vorba de cei care nu se intereseaza de destinatia ajutoarelor, care au incredere oarba. Nu e vorba de cei care ajuta pe cineva.

 

Intr-o tara in care esti inconjurat de coruptie si de hoti, prudenta este importanta. Poate intr-o tara ca Suedia si Norvegia increderea are justificare, dar acolo cred ca, cei care gestioneaza fonduri sunt educati si se simt obligati moral sa-ti spuna pe ce au cheltuit banii.

Aici se simt ofensati daca le ceri asa ceva.

 

Si da am ajutat, familii cu probleme.

Nu dau prin intermediari necunoscuti, dar la cine cunosc ajut.

Chiar astazi am vorbit cu cineva sa-i donez o canapea sa aiba baiatul resepctivei, pe ce sa doarma.

 

Stiu ca ajutoare ofera cele mai mari satisfactii celor care le fac.

Este recunoscut de psihologi.

Te rog sa faci diferenta inte ajutoare si informare/transparenta.

Sunt  lucruri cu totul diferite. Eu pretind sa existe transparenta.


Editat de Deceneus, 26 martie 2014 - 17:28 .


#215
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 17:29

Despre ce excedent financiar vorbesti?

Despre excedentul investit in terenuri si constructii.



#216
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 18:24

A, excedentul ala...

Cred ca aici nu intelegi tu: excedent exista intr-un rationament care-ti apartine (ma rog, nu numai tie).

Cand gandesti pe banii altuia da, poate sa apara si excedent.

Realizezi, sper, ca la ei n-a fost vorba de asa ceva.

De altfel, nici tu nu stii ce statut au terenurile, daca s-a investit ceva in ele, precum si care (si de ce tip) e investitia in constructii.



#217
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 19:50

Am reusit sa citesc si eu subiectul pana la capat si rezonez in mare parte cu Deceneus ...sigur ca banii stransi de ONG-ul parintelui vor fi folositi asa cum considera el, ca doar n-o sa ne apucam acum sa ii daramam bisericutele. Dar daca proiectul asta s-a facut atat de public, atunci trebuie sa putem sa ne dam cu orice fel de parere, nu numai cu alea pozitive, admirative si lacrimogene.

28 de biserici e mult si inutil ...mult pentru un sat de munte si pentru un singur parinte care trebuie sa slujeasca in ele ...asta nu inseamna ca desconsider actiunea caritabila a acestui om, ci pur si simplu, ca un om ce este, punctez ca, din punctul meu de vedere, niste bani pe care i-a avut, banii lui, i-a investit gresit. Remarca mea este similara cu una pe care i-as face-o oricarei bune prietene care, intr-o anumita perioada de rate bancare de ex, ar pleca pe banii ei o luna in Hawaii, in loc sa isi plateasca ratele...

Pe scurt ...parintele Tanase a gestionat bani multi in 20 de ani ...si ca orice manager, unele investitii nu au fost tocmai fericite ...In spiritul acestei observatii (28 bisericute e mult), cu care multi useri care au scris au fost de acord, Deceneus presupunea ca exista niste ratiuni a acestor investitii aparent inutile - ele pot fi pur si simplu o greseala de strategie a managerului Tanase, sau o incercare de a fenta vreo lege prin care poate ar fi pierdut mai multi bani (taxe ceva pe terenuri goale pe care a trebuit sa le umple ca sa scape de ele), sau a fost o necesitate de a cheltui intr-o perioada determinata niste bani pe "ceva" si asta a fost mai la indemana, pentru ca a putut obtine autorizatiile mai repede, versus vreo scoala, spital a caror constructie ar fi fost mai incurcata din punct de vedere administrativ, poate taxele de proprietate sunt mai mici sau subventionate de BOR daca acolo sunt lacase de cult...habar n-am.

Ce vreau sa spun este ca, a comenta mai putin admirativ, o decizie de investitie a parintelui Tanase, nu inseamna a-i contesta proiectul si realizarile ultimilor 20 de ani. Acest om este un EROU, fara indoiala ...si este un exemplu de bunatate, daruire, empatie, sacrificiu ...si mai este un exemplu de MANAGER al unei entitati economice, a carei profit se intoarce inapoi in comunitate. Dar ca orice om, poate gresi ..sau ca orice manager, poate lua decizii de business care la vedere par controversate, dar au un puternic rationament economic.

Am vazut toate reportajele postate pe subiect si toate ating major coarda emotionala a oricarui spectator. Sunt realizate special ca sa ne faca sa plangem, de soarta acelor copii, de daruirea acestui preot, de bunatatea si frumusetea acestui proiect, sa ramanem cu un sentiment de "rai" si de ce nu, sa ne implicam cu ceva ...nimic rau in asta.

Eu sunt finantista, de cand mi-am ales drumul asta planific, verific, interpretez si analizez business-urile in care lucrez ...nici unul din reportajele expuse nu analizeaza problemele logistice si economice pe care le presupune un astfel de proiect ...care cu 300 de copii de crescut, plus personalul care ii deserveste, nu mai este deloc, dar deloc, un business mic. O singura intrebare apare in unul din reportaje : care este cea mai mare problema cu care va confruntati. Si parintele raspunde: cu faptul ca imbatranesc ...briliant raspuns, briliant mod de a devia tema reportajului spre ce e frumos acolo, spre detaliile emotionale si nu spre cele tehnice.

Incercand sa ma detasez de componenta emotionala, eu sunt curioasa cum se gestioneaza din punct de vedere economic, administrativ si logistic acest proiect. Trebuie sa existe o structura manageriala ...trebuie sa existe oameni care sa il ajute pe parinte in a mentine si a dezvolta acest proiect ...trebuie sa existe oameni care l-au sfatuit de-a lungul timpului - cumpara terenurile astea, strange fierul asta vechi si o sa-l vindem cu un pret bun, vorbeste cu autoritatile despre constructie, cu BOR despre partea religioasa, cu firme mari despre donatii mari, persoane care negociaza, care au un plan de business, ce se construieste, cum, in ce ordine, in ce aranjament, care casa dam cui, ce autorizatii ne trebuie ...
300 de copiii nu sunt usor de pastorit ....nu toti rad, nu toti sunt sinceri, nu toti muncesc, nu toti sunt respectuosi ...cine se ocupa de comandatul alimentelor, de meniul saptamanal, cine imparte treburile casnice, care sunt consecintele pentru greseli ...nimic din problemele astea adevarate de viata nu am vazut discutate. Parintele le evita (e greu dar facem ce putem ...ce e greu si tehnic cum le faceti fata ?) si reportajele le amesteca printre fete de copii frumosi, povesti de viata tulburatoare si muzica de film adecvata.

Concluziile expozeului meu sunt :

- parintele este un erou de necontestat

- 28 de bisericute in a elasi loc este mult si nu este ok ...investitia poate fi scuzabila daca a avut ceva ratiuni economice in spate sau acceptabila daca se recunoaste ca a fost o greseala de strategie

- reportajele televizate, cele pe care le-am vazut, manipuleaza masiv atingand numai coarda emotionala, fara a da absolut nici un detaliu tehnic despre logistica si administrarea acestui proiect

- nu am nici un fel de indoiala ca este un proiect cinstit ...doar ca nu cred ca, la amploarea lui poate fi manageriat de o singura persoana, asa cum se lasa de inteles din media

Editat de buflea, 26 martie 2014 - 21:22 .


#218
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 20:11

Buflea nu e singur!

 

Are Asociatia ProVita pentru nascuti si nenascuti.

Asociatia ProVita are filiale in mai multe locatii din tara.

Nu prea inteleg ..la un mom dat pe site scrie ca filialele sunt independente financiar. "Mentionam faptul ca filialele noastre sunt separate din punct de vedere financiar si organizatoric, in consecinta donatiile directionate catre filiale (Bucuresti, spre exemplu) nu vor ajunge la noi."

 

Sambata, 22 martie Asociatia ProVita a organizat in mai multe orase din tara Marsul pentru viata 

 

adica... nu pare singur deloc


Editat de alinuk, 26 martie 2014 - 20:19 .


#219
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 20:13

Buflea, bisericutele erau versus canalizarea si apa acelora din sat. Daca si tu crezi ca e cinstit prioiectul, despre ce mai vorbim? Si nu, nu reportajele au iscat discutiile, ci niste articole de ziar aparute criticand, caci vezi draga acel sat nu are retea de apa si canalizare, dar are in schimb tz biserici. Pai bisericile, multe, nemulte au fost ridicate din donatii,  fac parte din proiectul parintelui Tanase. Canalizarea nu tine de dansul si nici nu trebuie sa tina de dansul. Satul are o primarie, are contribuabili la stat. Practic niste lucruri aparent fara nicio legatura tehnic vorbind, decat ca se petrec in acelasi sat  sunt amestecate asa,  cu ce scop dc nu acela de a- l murdari pe preot?

 

 

Edit: mai, nu stiu cat de lacrimogen fabricate ti- au parut tie reportajele, dar dincolo de cateva povesti personale ale unora, de frumusetea copiilor prezentati, de cat de idilic ( desi nu e cazul, avem copii si stim ca nu e deloc usor, iar unii care au construit cate ceva iarasi cunosc ),  parintele nu se ascunde dupa deget, de fapt este unicul care vorbeste ca are copii problema, dar o face fara sa faca tapaj, relateaza precum ii ia pe acei copii, la pachet cu totul, cu tot problemele firesti aparute in situatia lor. Vorbeste dansul despre multe, da' nu o face deloc dramatic, usor de trecut peste, din pacate.


Editat de lucialu, 26 martie 2014 - 20:41 .


#220
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 20:26

Pai Lucia, vorbim despre 28 biserici care sunt inutile. Proiectul e cinstit dar aceasta investitie este gresita ...

Sigur, mai departe putem sa aberam despre ce ar fi facut managerul Buflea, sau Lucia, sau Deceneus cu banii aia ...si fiecare spune: scoala, spital, un Harvard de Romania sau o buda la care tragi apa.

Alinuk ...sunt sigura ca nu e singur dar nu se spune clar, pe nicaieri, care este managementul acestui proiect. Cauti tu pe net, te confuzezi ....e posibil sa nu se doreasca a se da amanunte tehnice. In 20 de ani, atatea reportaje care iti rup inima si nici unul mai tehnic ?
De ce sa se evite ? Habar n-am ...poate pentru ca artificiile tehnice umbresc lumina raiului dintre dealuri.
Inca o data - un artificiu financiar nu este neaparat o inselaciune ...este pur si simplu un mod, perfect legal, de a mulge legea in avantajul tau.



Etichetat si cu biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -