Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Caprele, oile si biserica

capre oi biserica

109 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 09:18

S-ar putea sa fiu subiectiva pentru ca anumite practici ale unor parinti si chiar ale unor biserici ma deranjeaza foarte tare si mi se pare ca incalca principii ale insusi crestinismului: toleranta, iubirea aproapelui.

 

Din ce in ce mai mult simt ca biserica se insinueaza, incet, incet in vietile noastre. Asta n-ar fi rau daca insinuarea nu s-ar face pe usa din dos.  

 

Ieri am auzit o stire la Protv.

O batrana in varsta de 81 de ani a decedat lasand cu limba de moarte sa fie inmormantata alaturi de fiul si sotul ei, raposati, in mormintele proprietatea ei.

 

Acest lucru i-a fost interzis de catre preotul din sat, deoarece in ultimii ani femeia trecuse la adventisti. In concluzie rudele au fost trimise sa o inmormanteze in spatiul alocat adventistilor din acel cimitir.

 

Mai marii bisericii au zis ca asa e legea (daca cititi articolul din link, veti vedea ca legea e ambigua si ar trebui interpretata cu bun-simt).

 

Cel si cel mai tare m-a deranjat asta:

"Atata vreme cat au cimitir al cultului respectiv si nemaifiind membra a bisericii ortodoxe trebuie sa se mearga in cimitirul dumnealor. Nu putem amesteca oile cu caprele", spune Stefan Musat, parinte protoiereu.

 

Gandesc asa:

- batranei in cauza i s-a refuzat accesul la proprietatea personala ceea ce  e ilegal

- i s-a incalcat ultima dorinta

- toleranta 0 din partea preotilor. Nu cred ca s-ar fi suparat nimeni daca un ortodox si-ar fi petrecut eternitatea langa un adventist (pe proprietatea lor) - eu chiar nu vad nicio problema in asta.

- discriminare cu D mare. E ca si cand ar refuza sa inmormanteze un alb langa un .... alegeti ce culoare vreti.

 

Iar paralela cu oile si caprele este lipsita de orice bun-simt crestin.

 

http://stirileprotv....adventista.html

 

 

 



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 09:27

Viviana, eu de mult timp nu ma mai agit cand vine vorba de reliie si legi. :))) nu cred ca are vreo urma de legatura cu Dzeu, e manipulare.



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 10:18

Pe de alta parte, Papa Francisc a rugat crestinii catolci sa completeze un chestionar cu intrebari legate de contraaceptie, homosexualitate etc, pentru a vedea cum se impaca invaturile Bisericii Catolice cu realitatea societatii de azi. 

Biserica ortodoxa romana  are ciobanii pe care oile sale le merita! 



#4
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 11:44

Sunt de acord ca "oile" au pastorii pe acre ii merita peste tot si in Romania se vede clar asta in BOR, insa in cazul asta legal vorbind fara sa stim exact cum arata contractul semnat si ce clauze sunt in el nu putem discuta. Pentru ca si dreptul asta de proprietate nu este peste tot la fel. Atunci cand cumperi desi treci ceva in proprietatea ta nu in totalitatea cazurilor ai drepturi 100% .

Asa cum daca iti cumperi casa intr-un cartier rezidential inca de la semnare accepti faptul ca anumite lucruri nu ai dreptul sa le faci, uneori nu poti construi piscina de exemplu in propria gradina desi esti proprietar, alteori nu poti pune gratar de ciment , etc asa si aici poate prin semnare exista clauza inmormantarii ortodoxe.

Exista si o denumire a acestor clauze incluse si obligatoriu respectabile de actre proprietar dar poate cineva in domeniu explica mai bine.



#5
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 11:57

 mamica11, ce altceva ai putea face intr-o groapa din cimitir decat sa fii ingropat acolo?  mi-a placut mult analogia cu piscina. :)))))

 

barbatu-meu a fost foarte uimit si placut impresionat cand mergand la inmormantarea unui coleg, la Bruxelles, a descoperit ca in acelasi cimitir sunt ingropati, fara discriminare, crestini, musulmani, evrei. colegul fusese musulman si avea vecin de parcela un crestin. 



#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 12:31

Cum adica ce ai putea face?  Vorbeam de clauzele contractuale la trecerea unei poprietati de la un titular la altul. Este obligatoriu a fi respectate. Asta era ideea. Daca la o casa scrie ca nu poti face piscina oricati bani ai avea tu ca nou proprietar nu ai acest drept  si gata. Nu ai acest drept desi esti singurul proprietar actual al pamantului din jurul casei . Daca la  un loc de veci scrie ca nu poti fi inmormantat decat ortodox oricate dorinte ai avea tu, pe acel loc nu poti fi inmormantat altfel desi la un moment dat poate tu ai vrea sa fie altfel. Pentru ca asa s-au facut dintru inceput actele.

 

Pot fi "vecini de parcele" oricati si de oricate religii si natii intr-un loc in care la cumparare nu exista clauze legate de religie sau natie.Intr-unul in care exista insa, nu pot. Legal vorbind nu pe baza a ceea ce ne-ar "placea" noua.


Editat de mamica11, 16 noiembrie 2013 - 12:36 .


#7
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 13:25

Am dubii ca exista clauze contractuale de genul asta, devreme ce nu toata lumea are acte care dovedesc fara dubii ce religie are respectivul. Nu mai spun ca sunt o gramada botezati ortodox by default, care de fapt n-au nicio religie. Astia unde trebuie ingropati? 

 

Din punctul meu de vedere este o clara rea vointa din partea preotului, un dat cu tifla in stilul dulce romanesc, "doar pentru ca poate". Sper din suflet sa se mai trezeasca lumea si sa-i mai dea peste bot popimii, ca prea si-au luat-o in cap. Un nou Cuza ar fi tare bun acuma. 



#8
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 13:44

Pai da, asta spuneam , nu stim exact ce acte de proprietate exista.

Personal , cata vreme  "am dubii"  intr-o situatie  nu "dau peste bot"  nimanui.



#9
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 13:54

ce mi-ai zis-o! am simtit pana si icnetul de satisfactie din textul tau! :))))



#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 14:24

ce mi-ai zis-o! am simtit pana si icnetul de satisfactie din textul tau! :))))

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]





Etichetat si cu capre, oi, biserica

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -