Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Control la Biserica Ortodoxa Romana

biserica bor

24 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 august 2013 - 12:24

Azi - am citit o stire surprinzatoare [fri] . Surprinzatoare pentru o tara in care se construieste cate o biserica la trei zile (conform BBC) ...

Iar, la cat de multi suporteri fanatici are BOR in Romania, mi se pare un act de curaj inititiva dlui Bodu. [pk]

 

Europarlamentarul PDL Sebastian Bodu solicită Curţii de Conturi să dispună un control “asupra tuturor fondurilor publice, din bugetul central sau din bugetele locale, direcţionate către Biserica Ortodoxă Română (BOR) in ultimii 5 ani cel puțin.”

 

Motivul pentru care vă adresez această scrisoare deschisă, în calitate de europarlamentar, este acela că, potrivit relatărilor mass-media, de-a lungul ultimilor 23 de ani, sume foarte mari de bani au fost alocate de către stat către BOR, in special pentru construcția de biserici, astfel încât, potrivit unor statistici, s-au construit peste 4000 de lăcașe de cult, în condițiile in care s-au construit, în aceeași perioadă, 0 școli, 0 grădinițe și 0 spitale publice.

Având în vedere prezenta situație economico-socială, consider că este nu doar de competenţa Curţii de Conturi, dar și de bunul simț să se prezinte contribuabililor cât din impozitele lor au fost direcționate către BOR, fără să luăm in calcul, desigur, salariile preoților, ca bugetari. Cred că cetățenii sunt indreptățiți sa știe cât din impozitele pe care ei le plătesc se duc către BOR, așa cum știu cum se folosesc banii publici de catre guvern, ministere, agenții, primării și alți ordonatori de credite”, afirmă Sebastian Bodu într-un mesaj adresat preşedintelui Curţii de Conturi, Nicolae Văcăroiu. (stirea aici)

 

ce parere aveti? Se va allege ceva de aceasta initiative ? Eu sper ca da.



#2
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 07 august 2013 - 13:21

Sper din tot sufletul sa se faca verificari si sa fie si o finalitate. Dar sunt sigura ca nu se va face nimic.

Sper sa vina si ziua cand vor fi luate bisericile le intrebari si legat de sutele de mii de hectare de padure din care taie cu toata nesimtirea, sa fie luate la puricat si gaterele de pe langa manastiri si burtariile popilor care  fac evaziune fiscala la greu sub obladuriea BOR.



#3
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 07 august 2013 - 13:36

Doamne ajuta!



#4
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 07 august 2013 - 13:51

Si eu sper sa iasa ceva din toata povestea asta, desi ma cam indoiesc ca se va concretiza ceva. Oamenilor politici le este frica de biserica, este bine stiu ca, in mediul rural (si nu numai), preotii sunt cei care dicteaza. M-as bucura sa se faca lumina si in cazul "Agapia" unde maicutele demoleaza case si lasa familii in strada si au acaparat tot satul. La ce le-o fi trebuind atata amar de pamant arabil, paduri, locuri de case, numai ele stiu... pe mine ma depaseste



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 august 2013 - 14:01

era si timpul sa le ceara cineva socoteala...prea a ajuns biserica stat in stat...



#6
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:05

Era si timpul sa apara un subiect impotriva BOR aici pe forum. Nu am vazut unul de mult timp! [:-)))]

 

Daca vreti ca BOR sa nu mai primeasca atitia bani, puteti sa faceti si voi ceva: nu va mai botezati copii si nu mai faceti nunti la biserica. Cereti cimitire nelegate de practicarea unei religii. Cu cit veti fi mai putini care sa apareti practicanti ai religiei ortodoxe, cu atit "Valoarea" pe care o are BOR in ochii politicienlor va scadea iar daca BOR primeste de la impozit fonduri proportional cu nr de credinciosi, va avea mai putini bani primiti de la stat.

 

Daca sunteti religiosi si va deranjeaza practica BOR, cereti socoteala preotului, luati-l la intrebari.

 

Daca s-ar lua procent clar din salarii pt religie , asa cum se face in Germania, pui pariu ca numarul celor declarati ortodox ar scadea intr-un mod uluitor [cit]



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:20

aici e vorba de urmarirea banilor directionati catre bor, de catre stat, si de catre cetateni (prin formularul de directionare a 2% din impozitul anual pe venituri).

 

banii "la negru" pe care ii incaseaza biserica si reprezentantii ei nu pot fi verificati.

cutia milei, banii donati la pelerinaje la moaste si sarbatori, taxele platite pentru care nu se elibereaza chitanta, banii dati de fiecare cetatean in casa caruia intra popa cu botezul sau sfestania, samd.



#8
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:20

Ce legatura are botezarea copiilor cu un control financiar care, si in opinia mea, este normal sa se faca?

Credinta este in Dumnezeu, nu in preotul X sau Y. Cine greseste in fata legilor statului este normal sa plateasca.

Dar de aici pana la a nu ne mai boteza copiii, a renunta la credinta pentru a plati niste polite cuiva... e cale lunga.

Uite eu am avut norocul sa cunosc numai preoti buni. Nu am de ce sa ii trag de maneca. Ce fac restul... chiar consider ca sunt institutii abilitate ale statului care sa verifice si sa ia masuri.



#9
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:28

Carmen, ce am scris eu are de a face nu cu primul post ci cu toate plingerile de dupa cum ca BOR are prea multi bani si face prea multe biserici. Care si acele posturi nu aveau de aface direct cu controlul financiar ci cu eternele plingeri de pe forumul asta impotriva BOR. Cind botezi dai bani, cind te casatoresti iarasi. Daca vrei ca biserica sa aiba mai putin bani si tot nu crezi in religia ortodoxa, poti sa dai banii de pe botez si petreceri unui spital. Asa, daca nu crezi dar tot dai bani la biserica, sustii si tu sistemul BOR.Daca banii primiti de biserica din impozit e proportional cu nr de credincios, prin simpla ta declaratie la recensaminte sau pe unde se mai delcara acum in Romania religia, faci sa le creasca fondurile.



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 august 2013 - 15:28

Era si timpul sa apara un subiect impotriva BOR aici pe forum. Nu am vazut unul de mult timp! [:-)))]

 

Daca vreti ca BOR sa nu mai primeasca atitia bani, puteti sa faceti si voi ceva: nu va mai botezati copii si nu mai faceti nunti la biserica. Cereti cimitire nelegate de practicarea unei religii. Cu cit veti fi mai putini care sa apareti practicanti ai religiei ortodoxe, cu atit "Valoarea" pe care o are BOR in ochii politicienlor va scadea iar daca BOR primeste de la impozit fonduri proportional cu nr de credinciosi, va avea mai putini bani primiti de la stat.

 

Daca sunteti religiosi si va deranjeaza practica BOR, cereti socoteala preotului, luati-l la intrebari.

 

Daca s-ar lua procent clar din salarii pt religie , asa cum se face in Germania, pui pariu ca numarul celor declarati ortodox ar scadea intr-un mod uluitor [cit]

Acest topic NU este impotriva BOR - ci impotriva practicilor care nu au nimic de a face cu religia ! Cred ca acest forum are multe subiecte care pun intrebari si dezbateri foarte deranjante pentru BOR ... nu e nici primul subiect dur si nici ultimul.

Eu cred ca in Romania, mult prea multe lucruri sunt hotarate de o generatie care u mai este activa - si, fie ca ne place sau nu, dar asta e viata - motorul societatii trebuie sa fie generatia tanara si activa.

 

Aud mult prea des ca pensionarii aleg primarii, ca babele de la sat protejeaza biserica, etc. DIn pacate ...

 

ROmania este un stat laic si nu unul religios... iar religia nu este obligatorie iar BOR nu trebuie lasata sa devina un stat in stat.





Etichetat si cu biserica, bor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -