Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Autorii de manuale...

autori manuale scolare educatie greseli

60 raspunsuri la acest subiect

#41
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 17:13

anca, am fost in sistem, dar intr-un alt mod, nu mai sunt acum.

 

missdarcey, s-au schimbat regulile si pentru profesori - nu stiu daca si pentru invatatori. Inainte, un profesor avea obligatia de a realiza, pentru materia sa, un plan de lectii, cu obiective-cadru si obiective de referinta, cu datele la care se vor studia respectivele notiuni. Un exemplar il pastra el, altul il depunea la secretariatul scolii, insotit de alte cateva documente.

 

Acum, pe langa cele de mai sus, un profesor mai are de prezentat, in cadrul sedintelor la nivel de scoala, dar mai ales al inspectiilor, o droaie de alte documente.

 

Asa ca nu faci chiar ce poftesti.


Editat de Selene_Bunny, 24 martie 2014 - 17:26 .


#42
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 18:58

  Manualul e doar orientativ si asa trebuie sa fie.  Un profesor nu are ce cauta la ore fara materiale auxiliare , si astea NU din buzunarul parintilor ci din fondurile scolii iar acolo unde nu se  aplica din fondurile proprii

 

 La cele bolduite ma abtin sa comentez. Cuvintele sunt, deseori, carti de vizita. [flo2]



#43
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 19:57

missdarcey vorbeste de dedicare profesionala extrema. De sacrificarea nevoilor proprii si ale familiei unui educator/invatator/profesor in virtutea lipsurilor de la locul de munca.

 

Ce-ar fi sa se introduca ideea asta ca obligativitate? Sigur isi vor da mii de absolventi suturi in... dos ca sa prinda un post.

 

Serios vorbind, stiu ca sunt cadre didactice care rup bani din salariu pentru a cumpara materialele necesare. Asa cum rup bani din salariu pentru naveta zilnica.


Editat de Selene_Bunny, 24 martie 2014 - 19:57 .


#44
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 23:00

  amca _27 , nu prea am inteles replica ta .

 

Ma refer la faptul ca un profesor/invatator dedicat nu vine la ora fara materiale didactice .La varstele mici  intuitia joaca un rol foarte important si cum poti preda mai bine iar copiii sa asimileze cu mai multa usurinta daca nu senzorial si reprezentativ.

Asta tine si de disponibilitatile de timp si financiare ale profesorului .



#45
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 09:44

Este vorba totusi de invatamantul din RO unde salariile sunt mizerabile. Oricat de dedicat ar fi, cum sa aduca materiale didactice din fonduri proprii?

Poate se aplica in alte tari.



#46
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:29

mie imi plac manualele cu greseli (atata vreme cat nu abunda in greseli).

dintr-o greseala inveti mai multe decat din orice varianta corecta - important e sa nu consideri manualul ca reprezentand perfectiunea.

 

atata timp cat invatatorul vorbeste despre greseala, copiii invata, pe langa varianta corecta, si o lectie mai importanta: ca nimieni nu-i infailibil, ca greselile sunt bune atata timp cat inveti ceva din acea greseala si incerci sa n-o repeti.

 

auxiliarele n-ar trebui sa existe (din principiu) - atata vreme cat in manual exista si probleme/exercitii referitoare la materia studiata.  daca ai chef sa aprofundezi, o faci deschizandu-ti orizontul de studiu, nu betonand caile deja batatorite.

 

in opinia mea, copiii scriu mai putin corect acum pentru ca citesc mai putin (in general); romana nu-i o limba chiar atat de fonetica * pe cat ne-o imaginam noi, care avem deja exercitiul ei, iar vizualizarea cuvintelor scrise ajuta mult. 

 

(ca multe din cartile pentru copii - de orice gen - au o corectura execrabila este o alta discutie) 

 

*diftongii cu semivocala u sau o, de exemplu, precum si i ul final, despre care s-a ajuns la concluzia ca sigur nu-i vocala, dar in mod sigur nu-i nici consoana [alcool] , si care-i atat de amutit in unele cuvinte ca e dificil sa-l scrii, copil fiind, cu draga inima si fara indoieli - cu dilema: s-o scrie "oras" sau "orasi" daca "ursi"(mai multi) nu se scrie "urs" - ca de auzit se aude cam la fel. ca si ianuarie care s-ar pronunta la fel si daca s-ar scrie ianoarie. 

 

problema mea cu manualele e ca vizual sunt in gama dintre total neatragator si absolut orbil (ok, un grafician costa), iar informatia din ele e spre  total neinteresant. Pe langa asta, faptul ca sunt 10 greseli in manual mi se pare pasabil.



#47
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:32


 

atata timp cat invatatorul vorbeste despre greseala, copiii invata, pe langa varianta corecta, si o lectie mai importanta: ca nimieni nu-i infailibil, ca greselile sunt bune atata timp cat inveti ceva din acea greseala si incerci sa n-o repeti.

 

Nu as merge pina acolo incit sa afirm"ca imi plac manualele cu greseli"insa cu partea asta sunt perfect de acord.

 

ma repet,dar eu imi amintesc DOAR de la invatatoare de regulile d ebaza(unele dintre ele)si nu din manual.

 

Dana



#48
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:38

Andacos, nu m-am referit la manualele pline de greseli, dar manualele despre care vb Selene si pe care eu le cunosc (din pacate) nu contin f multe greseli; cele mai multe evita scrierea cu cratima anterior ajungerii la studierea acestui aspect.

 

Mi se par mult mai grave greselile de continut, pentru ca greseala punctuala e usor de corectat; pe cand un intreg text aberant cade un pic mai greu.

 

Iar uratenia manualelor este cumplita.



#49
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 10:44

Andacos, nu m-am referit la manualele pline de greseli, dar manualele despre care vb Selene si pe care eu le cunosc (din pacate) nu contin f multe greseli; cele mai multe evita scrierea cu cratima anterior ajungerii la studierea acestui aspect.

 

Precizez ca nu cunosc manualele,insa eram sigura ca exact asta evita frazele puse de Selene,de asta e si exprimarea aia fortata,despre cratima se invata mai tirziu...asa ca eu nu as numi-o neaparat greseala!

 

Dana



#50
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 25 martie 2014 - 12:58

 Cand vorbeam de auxiliare nu ma referea la auxiliarele pentru elevi ci la auxiliarele profesorilor pentru a face lectia cat mai usor de asimilat.

 

Un profesor dedicat nu face materiale din fonduri proprii????? NU cred. Cat costa o bucata de carton alb si niste carioci /markere  sa incropesti o plansa si sa o folosesti la lectii . Vad si acum plansele cu cazurile substantivului si toate celelalte.

 

Si exact  cum a spus Selene , naveta profesorilor care lucreaza la sat cine o plateste. 





Etichetat si cu autori, manuale, scolare, educatie, greseli

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -