Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * - 2 voturi

Autorii de manuale...

autori manuale scolare educatie greseli

60 raspunsuri la acest subiect

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.215 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:10

of topic.JG...eu am invatat foarte multa gramatica in clasele primare(exceptind clasa I)insa regulile de baza,le-am invatat in clasele primare.

Am aprofundat mai tirziu,este foarte adevarat,insa baza atunci a fost pusa.

edit.Clasa I are alt rol,copii isi insusesc semnele grafice si invata sa "se joace"cu ele,alcatuind cuvinte,la inceput ,apoi proprozitii,invata sa revcunoasca aceste semne intr-un text si mai apoi invata sa citeasca textul ala.

Sigur,textul trebuie scris corect gramatical,nimeni nu obiecteaza .

Dana

Editat de andacos, 24 martie 2014 - 14:13 .

• 1

J G

J G

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.933 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:26

Da, bineinteles ca se invata regulile, Carla face ortograme din clasa a doua, insa nu se invata teorie din cate stiu eu.

• 1

anca_27

anca_27

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:26

Din ce-am zarit la stiri, legat de noua mare-mica reforma a manualelor, nu se mai admit manuale cu greseli. La cea mai mica greseala, sunt respinse. Doamne da!

Ma lovesc si eu de greseli in manuale si auxiliare, uneori mi le semnaleaza copiii, le spun ca da, au dreptate, e o greseala si le explic de ce. Nu e un capat de tara!

Sunt texte gresite ale unor autori cunoscuti, ca cel exemplificat de Selene, din `Ciobanila` - V.Voiculescu, insa sunt gresite pentru normele noastre literare actuale. Le explicam si asta elevilor.

Insa, bine punctat mai sus, vine si de-acasa. De vreo cativa ani ma lupt cu `doamna profesoara, veniti umpica?`, in loc de `un pic` si multe altele. Pe langa asta, e posibil sa am si eu propriile ticuri verbale pe care copiii le copiaza. (Dau din casa: o colega, oricat i-as explica, foloseste non-stop `iti dai cu seama`. N-o scoti din ale ei si pace. Stiu ca unii copii vor lua de buna `iti dai cu seama`, in loc de `iti dai seama`, si uite de unde mai sare o tura iepurele...)

Si alteori, din graba, din orice, imi scapa ceva la tabla. Sau verbal. (Imi aduc aminte de-o alta ora in care am folosit `stăluță` in loc de `steluță` de doua ori. Cand am zis-o si-a doua oara, copiii au izbucnit in hohote, am izbucnit si eu, am ras una buna si ne-am dus mai departe. E posibil sa-mi fi ramas porecla `profa steluta` si eu habar sa n-am...) Va dati (cu) seama [batcap]  cu cata satisfactie sunt corectata/suntem corectati. Pentru mine important e sa nu le fie teama sa-mi spuna orice. Nu au nici ei dreptate tot timpul.  [:)] Anyway, ne amuzam impreuna, le multumesc ca m-au corectat, invatam iar impreuna din greseli si mergem mai departe.

Nu mai aruncati cu pietre in sistem, nu se tampeste. Toti ne tampim, la o adica. Si iar uitati ca sistemul nu sunt doar eu, suntem toti: eu, voi si copiii vostri. Si toti suntem oameni.

Numai bine. [flo2]

• 1

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:49

viviana, uite cum vad eu problema - mi se pare o discordanta intre ceea ce se pretinde si ceea ce se ofera.

Cu fiecare noua generatie de copii, auzim, citim cum ca "copiii de acum/azi sunt mai dezghetati", "copiii de acum/azi prind mai repede", "copiii de acum/azi stiu mai multe".

Inca de cand bebelusul constientizeaza ca in jurul lui exista o lume, suntem indemnati sa il stimulam, sa ii dezvoltam abilitatile. Ni se ofera "n" si "n" si "n" modalitati si resurse pentru a face acest lucru. Sunt "n" si "n" si "n" site-uri care ne spun ce, cum si cand putem face. Ajungem sa cumparam tot felul de lucruri - balansoare cu vibratii, lumini si sunete, premergatoare, antemergatoare, o droaie de jucarii educationale - toate cu scop stimulator - vaz, auz, coordonare vizuala, atentie, mers de-a busilea, mers in picioare, motricitate grosiera, motricitate fina, formare conexiuni etc. etc. etc.

Ne intalnim in parc cu mame mandre ca ai lor au stat in rotobil de la 5 luni si pe olita de la 7 luni si au vorbit la 1 an si mai stiu eu ce.

Ajungem sa investim timp si bani in tot felul de chestii extra, pentru trup, minte si suflet - avem BabySpa, FasTracKids, avem jdemii de ateliere, avem Palatul Copiilor, ii ducem la inot, baschet, tenis, karate, pian, dans, balet, schi, patinaj, calarie, sah, limbi straine.

Avem copii care la 4 ani primesc cadou tablete si le butoneaza in draci, avem copii care la 5 ani navigheaza pe Internet, avem copii care la 6 ani compun in Word texte despre animalul preferat.

Avem grile si teste de evaluare a dezvoltarii copilului la X ani.

Avem si ne folosim de ele, la alegerea noastra sau a altora. Si sunt multe, extrem de multe, si toate promit ceva, toate bat saua pe beneficiul copilului, pe stimulare, pe abilitati, pe acel potential special si diferit, caracteristic fiecarui copil, si da, pe performanta.

Daca ai sa citesti despre modul in care s-a desfasurat evaluarea pentru clasa 0 in cazul fetitei mele si al baietelului Leditiei - copiii au exact aceeasi varsta, sunt nascuti in aceeasi zi - o sa vezi o diferenta uriasa. Evaluarea Leditiei a fost cea mai grea, copilului i s-a cerut sa stie o groaza de lucruri. La 5 ani si 3 luni!

La aceeasi varsta, 4-5-6 ani, sistemul ii considera pe copiii nostri suficient de inteligenti, de apti, pentru a participa la concursuri precum "Europrescolarul".

Dupa un an-doi, brusc sunt prea... lipsiti de inteligenta pentru a invata sa scrie corect? Si cu toata stimularea anterioara si eforturile parintilor cum ramane?

Ceva scartaie. Grav.

• 1

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:52

anca, mi-a placut mesajul tau, si eu mai am scapari, si eu m-am mai corectat, si eu mi-am mai cerut scuze.

Dar... am niste pretentii de la sistemul nostru de invatamant. Copilul meu vorbeste corect si nu sunt de acord ca sistemul sa strice asta.

• 1

missdarcey

missdarcey

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:53

In privinta manualelor sunt de acord , invatatorii ar fi trebuit sa nu le accepte la clasa. Sau poate nu au observat nici ei [:)] .

Dar , totusi , este o comisie care aproba manualele , nu inteleg cum pot sa treaca asemenea greseli , si daca au fost sesizate de ce nu au fost retrase din uz.

Ortogramele si eu le-am invatat de pe plansele facute de invatatoare si la varsta aceea invatarea se facea prin comparatie  ortograma-cuvant ( S-au batut sau S-au certata. /S-ale mele sale ma dor/ M-ai chemat in luna mai  )  Mie mi-au placut ortogramele si nu am nici o problema sa scriu si cea mai complexa ortograma , dar asta tine de cat ai studiat gramatica teoretic.

La clasele mici e un pic empiric , le invata pe indelete abia dupa clasa a5a .

Legat de accent ,are o influenta mica in scrierea corecta , cel mai intalnit caz pentru mine e  " abea " in loc de "abia ", dar imi dau seama ca persoana respectiva vine dintr-o anumita regiune . Nu ma deranjeaza , probabil intr-o lucrare de examen cuvantul este corectata . Ce vreau sa remarc e ca in Romania se vorbeste regionalizat dar daca vrei sa ai o emisiune la tv sau radio trebuie sa ai un accent curat . In alte parti e acceptabil sa ai accentul zonei de unde vii . De ex , la televiziunile centrale englezesti ai sa intalnesti prezentatori cu accent scotian sai irlandez sau altele . Pe  Cheryl Cole  au scolit-o intens, are atatia ani in tv showbiz dar nu i-au putut  scoate accentul din zona in care a crescut. Unii spun ca asta ar fi si motivul pentru care si-a pierdut jobul in America .

• 0

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:55

Na...pai daca stai in partea de jos a Moldovei!!!! [:-)))] [:-)))]

Lasa ca si Ardealul are niste tipare...de te doare mintea!!!

Dana

Mie-mi spui?

Eu:

cabbage = varza

Copilul:

Domna, she-i asheia varza?

Eu:

curechi

Editat de Selene_Bunny, 24 martie 2014 - 14:59 .

• 1

missdarcey

missdarcey

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:56

Selene , ce varsta sau in ce clasa sunt copiii care nu scriu corect in limba engleza?

• 1

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:58

Clasa a V-a. Pe vremea aceea, engleza se incepea, cu manual, in clasa a III-a.

Acum nu stiu din ce clasa incep sa scrie, engleza se face si la gradinita, si in clasa 0.

Editat de Selene_Bunny, 24 martie 2014 - 15:01 .

• 1

missdarcey

missdarcey

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 14:59

viviana, uite cum vad eu problema - mi se pare o discordanta intre ceea ce se pretinde si ceea ce se ofera.

Cu fiecare noua generatie de copii, auzim, citim cum ca "copiii de acum/azi sunt mai dezghetati", "copiii de acum/azi prind mai repede", "copiii de acum/azi stiu mai multe".

Inca de cand bebelusul constientizeaza ca in jurul lui exista o lume, suntem indemnati sa il stimulam, sa ii dezvoltam abilitatile. Ni se ofera "n" si "n" si "n" modalitati si resurse pentru a face acest lucru. Sunt "n" si "n" si "n" site-uri care ne spun ce, cum si cand putem face. Ajungem sa cumparam tot felul de lucruri - balansoare cu vibratii, lumini si sunete, premergatoare, antemergatoare, o droaie de jucarii educationale - toate cu scop stimulator - vaz, auz, coordonare vizuala, atentie, mers de-a busilea, mers in picioare, motricitate grosiera, motricitate fina, formare conexiuni etc. etc. etc.

Ne intalnim in parc cu mame mandre ca ai lor au stat in rotobil de la 5 luni si pe olita de la 7 luni si au vorbit la 1 an si mai stiu eu ce.

Ajungem sa investim timp si bani in tot felul de chestii extra, pentru trup, minte si suflet - avem BabySpa, FasTracKids, avem jdemii de ateliere, avem Palatul Copiilor, ii ducem la inot, baschet, tenis, karate, pian, dans, balet, schi, patinaj, calarie, sah, limbi straine.

Avem copii care la 4 ani primesc cadou tablete si le butoneaza in draci, avem copii care la 5 ani navigheaza pe Internet, avem copii care la 6 ani compun in Word texte despre animalul preferat.

Avem grile si teste de evaluare a dezvoltarii copilului la X ani.

Avem si ne folosim de ele, la alegerea noastra sau a altora. Si sunt multe, extrem de multe, si toate promit ceva, toate bat saua pe beneficiul copilului, pe stimulare, pe abilitati, pe acel potential special si diferit, caracteristic fiecarui copil, si da, pe performanta.

Daca ai sa citesti despre modul in care s-a desfasurat evaluarea pentru clasa 0 in cazul fetitei mele si al baietelului Leditiei - copiii au exact aceeasi varsta, sunt nascuti in aceeasi zi - o sa vezi o diferenta uriasa. Evaluarea Leditiei a fost cea mai grea, copilului i s-a cerut sa stie o groaza de lucruri. La 5 ani si 3 luni!

La aceeasi varsta, 4-5-6 ani, sistemul ii considera pe copiii nostri suficient de inteligenti, de apti, pentru a participa la concursuri precum "Europrescolarul".

Dupa un an-doi, brusc sunt prea... lipsiti de inteligenta pentru a invata sa scrie corect? Si cu toata stimularea anterioara si eforturile parintilor cum ramane?

Ceva scartaie. Grav.

Ce importanta are ce ai scris in acest mesaj cu topicul deschis de tine ?

• 1

Etichetat si cu autori, manuale, scolare, educatie, greseli

Ultimele Intrebari

• Criza înainte de somn - panica

Rafami79
    - Ieri, 23:36

• Concediu creștere copil

Andreea..
    - Ieri, 22:34

• Avort spontan

anamariapreda
    - Ieri, 22:10

• Burtica mica la 20 saptamani

ciurde1
    - Ieri, 22:05

• Vezicula vitelina

Alupsa
    - Ieri, 21:20

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Primele emoții, primul eco

annamaria95
    - Ieri, 23:00

• Puiule, îmi pare bine de cunoștință

alyblondy
    - Ieri, 17:54