Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Avantajele unei tabere internationale pentru juniori

tabere internationale tabere mirunette copii educatie

17 raspunsuri la acest subiect

#11
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 19:00

 In al doilea rind m-am intrebat daca se chiar invata limba engleza/alta acolo sau copilul va vorbi din comodidate in franceza pentru ca merge cu un grup de francezi. 

 

Marox, nepoata mea a fost într-o tabără de limba engleză și când i-au cazat au avut grijă să-i cazeze în camere cu elevi de alte naționalități. I-au amestecat tocmai ca să nu vorbească în limba maternă. Programul de studiu era pe grupe, grupele tot amestecate, deci se vedea cu elevii români doar la masă.



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 26 martie 2019 - 09:58

 

Pentru cei care au posibilitatea sa se inscrie in asociatiile de infratire ii sfatuiesc s-o faca. Este o posibilitate excelenta, pentru adulti si copii, sa calatoreasca ieftin si sa cunoasca altfel decit strict turistic viata dintr-o tara straina.

 

 

O idee f buna !

( desi in zona se infratesc mai mult cu Franta, Africa, nu prea am aprofundat problema )

 

Ai mei mai au la scoala schimburi, dar locurile sunt limitate, plus ca englezii nu prea se inghesuie sa invete germana.  [:D]

 

Marox, am putea sa ne infratim  [:I]



#13
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 26 martie 2019 - 11:06

Eu as vrea sa il trimit pe fii-miu intr-o tabara ca asta. Cand studiam subiectul am vizitat si site-ul de la Mirunette. Preturile si faptul ca era ceva international fara alte recomandari m-au facut sa sar peste. taberele erau de 2 saptamani - iarasi ... cam lunga perioada pentru prima data intr-o tabara internationala si departe de parinti dar in acelasi timp sunt de acord cu durata. Totodata, o tabara de genul acesta nu prea duce copiii prin mall. Sau ma rog, 1zi poate.

 

Faptul ca e un tip social, caruia ii plac grupurile (seamana cu domnul sot, respectiv soacra-mea [:)]), ma face sa consider o tabara de genul asta ca o oportunitate pentru el. Ar fi ca un next level.

 

Cred ca 15 ani -- e o varsta potrivita sa plece si de unul singur departe.

 

Momentan merge loco (in tara, RO) treptat: de la taberele de la gradi in care erau adulti ~ cati copii; la taberele de gimnaziu, si asa mai departe.

 

Cred ca sunt si variante de tabere mai ieftine comparative cu Mirunette. Am speranta ca le voi gasi pana la 15 ani ai lui fii-miu.(inca 1 an si-un pic). [:)]



#14
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 26 martie 2019 - 11:49


Marox, am putea sa ne infratim  [:I]

Pai, cu placere! [:)]

 

PS Nici aici lumea nu se inghesuie sa invete germana, e considerata elitista. Dar exista asociatii de infratire Fr-Germania, probabil ca membrii se inteleg intre ei in engleza. Pina la urma cistigul este mai mult cultural, nu lingvistic. In asociatia cu englezii, sint o gramada care nu vorbesc limba celuilalt. In general se "combina" familiile, una care nu stie deloc franceza cu una care vorbeste engleza si vice versa.


Editat de Marox, 26 martie 2019 - 11:56 .


#15
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.292 mesaje

Postat 28 martie 2019 - 12:02

Marox, germana e o limba frumoasa, mie-mi place mult. Nu am crezut ca o voi putea vorbi vreodata, asa de grea mi s-a parut la inceput. Am invatat-o de nevoie acum 14 ani cand m-am mutat aici, acum a devenit a 2a limba materna. 



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 11:06

Marox, nepoata mea a fost într-o tabără de limba engleză și când i-au cazat au avut grijă să-i cazeze în camere cu elevi de alte naționalități. I-au amestecat tocmai ca să nu vorbească în limba maternă. Programul de studiu era pe grupe, grupele tot amestecate, deci se vedea cu elevii români doar la masă.

Da este foarte bine asa. Asa a fost si in tabara fiului meu.  [flo2]



#17
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 13:12

Marox, germana e o limba frumoasa, mie-mi place mult. Nu am crezut ca o voi putea vorbi vreodata, asa de grea mi s-a parut la inceput. Am invatat-o de nevoie acum 14 ani cand m-am mutat aici, acum a devenit a 2a limba materna. 

Oh, da, nu ma indoiesc! Si regret foate mult ca nu o cunosc, pasionata cum sint de WWII sint convinsa ca as avea acces la o gramada de documente extrem de interesante. O prietena de-a mea a cunoscut un neamt la Paris, erau amindoi studenti. Desi nu avea nici o afinitate cu limba sau cu Germania inainte de a fi cu el s-a pus pe invatat si acuma, dupa 20 ani se descurca perfect.



#18
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 martie 2019 - 13:25

Marox, nepoata mea a fost într-o tabără de limba engleză și când i-au cazat au avut grijă să-i cazeze în camere cu elevi de alte naționalități. I-au amestecat tocmai ca să nu vorbească în limba maternă. Programul de studiu era pe grupe, grupele tot amestecate, deci se vedea cu elevii români doar la masă.

 

Dar, dar pentru asta ar trebui ca participantii sa fie de acelasi nivel. Prietena sefului meu l-a trimis pe fii-su in Anglia vara trecuta si nu era excesiv de incintata de progresele pe care le facuse.

 

A, mi-am adus aminte de un loc unde am fost in studentie, un fel de tabara internationala. E vorba de comunitatea din Taizé. Cred ca acuma nu mai merge nimeni din România sau poate doar cei religiosi, dar in 94-95 era bataie mare pe locuri. Nici nu mai stiu cit costa, parca o suta de dolari pentru o saptamina, era chiar ieftin. Ni se filfiia de programul religios, toti românii pe care-i stiu mergeau sa se distreze. In mod decent, totusi, in principal sa faca turism si cunostinta cu diverse alte natii. Era bine pentru ca era o atmosfera foarte faina, muzica, chitare. A fost in voga pina pe la inceputul anilor 2000 cind o românca dementa l-a injunghiat pe Frère Roger, seful comunitatii.





Etichetat si cu tabere internationale, tabere mirunette, copii, educatie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -