Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Avantajele unei tabere internationale pentru juniori

tabere internationale tabere mirunette copii educatie

17 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 13:36

Parintii moderni isi pun din ce in ce mai des intrebarea – "Care este tabara cea mai potrivita pentru fiul meu de 12 ani? Dar pentru fiica mea de 10 ani?"

 

Taberele internationale Mirunette se desfasoara in campusuri ale unor scoli sau licee din Marea Britanie si exista multe avantaje ale acestora.

 

Aflati in continuare care sunt facilitatile si cum sunt organizate taberele Mirunette

 

Voi v-ati trimis copiii in tabere internationale? Asteptam cu mare interes raspunsurile voastre :)

 

tabara-internationala-mirunette-1.jpg

 



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 10:07

Voi la ce varsta v-ati trimis copiii intr-o tabara internationala? Cum au reactionat - care a fost impresia lor (dar si a voastra)? Veti repeta experienta?



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 11:06

Noi l-am trimis pe baiatul nostru intr-o tabara internationala cand avea 15 ani, I-a placut foarte mult.



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 23:29

Not nu am trimis copilul niciodată intr-o tabăra internațională. Nu am văzut beneficiul plus el nu ar fi vrut sa meargă oricum.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 15 martie 2019 - 13:01

 Nu  esti un caz tipic romanesc pentru ca voi locuiti in UK.

Pentru multi copilasi din tarile din afara UK - care sunt interesati de studii sau de imbunatairea limbii engleze, aceste tabere sunt excelente.



#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.622 mesaje

Postat 15 martie 2019 - 13:11

La 10-12 ani nu le-as trimite in nicio tabara internationala :).



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 15 martie 2019 - 13:28

La 10-12 ani nu le-as trimite in nicio tabara internationala :).

 

 

Daca tabara e in Uk nu mi-as face probleme, cred ca e locul unde siguranta copiilor e inainte de toate. Sa nu comparam cu taberele din Romania, pe vremea mea :) , unde eram lasati in voia domnului, umblam prin oras singuri. Insotitorii erau foarte relaxati.

 

Si aici sunt multe tabere internationale , de vara si de ski, dar in fiecare scoala sunt excursiile organizate , care dureaza cam o saptamana( tot un fel de tabara). La scoala noastra avem in Nepal, Guatemala, Islanda, Grecia, Italia, Franta.



#8
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 15 martie 2019 - 13:36

Ai mei au fost vara trecuta intr-o tabara in tara in care supervizori au fost si voluntari vorbitori de limba engleza din tari europene si nu numai (grupul in care a fost fata mea avea supervisor un tip de vreo 25 de ani din Pakistan care i-a fascinat cu povestile lui de viata). A fost frumos, o experienta interesanta, dar nu i-a "marcat" semnificativ. 

In alta ordine de idei, pentru foarte multi parinti romani taberele internationale au preturi absolut prohibitive.

 

(Un grup de copii din care cunosc cativa au fost in excursie organizata de o profesoara de engleza in Anglia vara trecuta. Cand s-au intors, intrebati cum a fost, ce le-a placut, toti au delcarat ca cel mai tare a fost la shopping la nu stiu ce mall) 



#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.299 mesaje

Postat 15 martie 2019 - 13:57

 

In alta ordine de idei, pentru foarte multi parinti romani taberele internationale au preturi absolut prohibitive.

 

 

 

Si aici la fel.O tabara / excursie cu scoala, costa intre  £800-2500 .

O tabara la ski e aproape cat o saptamana pentru 4 persoane pe cont propriu, tot la ski, in Franta.

Si , da, nu poti sa ai prea mari asteptari, e doar for fun.



#10
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 martie 2019 - 18:01

Imi aduc aminte cit tinjeam eu dupa o astfel de tabara, chiar si-n Bulgaria de-ar fi fost...numai ca nu era posibil...Asa ca, inca de cind erau copiii mici, mi-am propus sa-i trimit.

 

Iar acuma ca au crescut am cautat mai multe informatii, care tabara e mai buna, etc. Si in primul rind m-a oprit pretul. Daca mai si multiplic cu 2 nu mai vorbesc! In al doilea rind m-am intrebat daca se chiar invata limba engleza/alta acolo sau copilul va vorbi din comodidate in franceza pentru ca merge cu un grup de francezi. Ideal ar fi sa mearga in familie, in imersiune totala, dar in cazul asta se ajunge la 1500-2000 €/saptamina/copil si nu-mi pot permite.

 

Pina la urma, care ar fi avantajul taberelor internationale: invatarea limbii straine sau distractia cu adolescenti de aceeasi virsta? Pentru distractie pot merge si la o tabara in Fr (ceea ce nu-i motiveaza in mod deosebit). Iar pt invatarea limbii straine am cautat solutii. Ne-am inscris la o asociatie de infratire cu un sat englezesc. Copiii au avut ocazia sa exerseze engleza, cind am mers noi acolo sau am gazduit englezi. Anul trecut am trimis-o pe fiica-mea singura acolo o saptamina, a fost greu la inceput, nu auzea decit engleza si era inconjurata doar de adulti, dar i-a prins tare bine.

 

Pe baiat l-am trimis anul asta in Germania 2 saptamini. Tot cu o asociatie de infratire, au plecat un grup de 25 elevi din mai multe licee. A stat la o fata, a participat la cursuri si acuma, peste 3 saptamini, corespondenta lui va veni la noi tot pt 2 saptamini. Ne-a costat 355 € toata excursia.

 

Pentru cei care au posibilitatea sa se inscrie in asociatiile de infratire ii sfatuiesc s-o faca. Este o posibilitate excelenta, pentru adulti si copii, sa calatoreasca ieftin si sa cunoasca altfel decit strict turistic viata dintr-o tara straina.





Etichetat si cu tabere internationale, tabere mirunette, copii, educatie

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -