Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Autorii de manuale...

autori manuale scolare educatie greseli

60 raspunsuri la acest subiect

#31
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:11

E felul in care vad eu situatia. In conditiile in care la 5 ani le ceri un anumit nivel, mi se pare aberant ca la 7 ani sa ii consideri... incapabili.

 

Fetita mea e in grupa mare acum si invata litere si sunete (la modul cu ce litera/sunet incepe cuvantul X, asta a fost intrebare pusa si la evaluare), plus despartirea in silabe. 

 

Insa nu stiu cata tangenta mai ai tu cu cerintele sistemului de invatamant din Romania.



#32
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:14

 Eu am "invatat " phonics o data cu fetita mea si iti spun ca este o metoda total diferita de invatare a limbii fata de invatarea limbii romane care este o limba fonetica . Normal ca acel copil face greseli si vrea sa scrie cum pronunta / aude pentru ca el asa  si-a insusit limba romana .  

Tu stii cat spelling fac copiii aici pana scriu corect . Sunt ani de zile de munca.

In primul rand la varsta foarte mica 6 ani , li se introduc notiuni precum prefix , sufix , compound word , verb , pronume , samd. Nu prea se poate invata limba doar scriind niste cuvinte izolate din memorie .Ti-as recomanda si tie sa faci cu copiii pe care ii ai la pregatire phonics si iti garantez ca vor sctie corect.



#33
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:20

  La 7 ani copiii pot si fac extrem de multe lucruri dar nu le putem cere sa fie perfecti .



#34
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:23

  La 7 ani copiii pot si fac extrem de multe lucruri dar nu le putem cere sa fie perfecti .

 

Asta e o pretentie exagerata pe care nu am emis-o.  [flo2]

 

Insa am nevoie de scoala ca partener in procesul educational, nu ca daramator de caramizi.



#35
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:27

 In privinta manualelor sunt de acord , invatatorii ar fi trebuit sa nu le accepte la clasa. Sau poate nu au observat nici ei [:)] .

 

Nu-ti imagina ca un invatator ia fiecare manual nou pe care-l primeste la clasa, sa-l purice de-a fir in par. Greselile le constata pe parcurs. La inceputul anului intereseaza continuturile, dupa care, conform programei, isi face planificarea.

Si ca si invatator, ce fac daca refuz un manual in care gasesc o greseala? Sunt singurele manuale pe care scoala mi le-a pus la dispozitie. Am de ales intre a explica greseala copiilor si a comanda alt manual, intr-un alt an viitor - cand o exista o alta expozitie de manuale - sau sa refuz manualul respectiv, sa convoc o sedinta cu parintii (unde niciodata nu participa toti) si pe propria raspundere sa achizitionam, contra cost, un manual corect. Hotarare pentru care sunt de acord doar o parte dintre parinti. Poate aleg totusi sa le comand, pentru parintii care vor, si pentru restul sa pun eu banii. Asta cum suna?

Da, e grav sistemul si scartaie, dar optez tot pentru ce-am zis si mai sus. Pe de-o parte, sa se tina mai-marii de cuvant si refuze editurilor manualele cu greseli, si eu, de cealalta parte, pana vin manualele fara greseli, sa explic greselile.

Dar cred ca facem deja din tantar armasar, nu sunt ATATEA greseli in manuale. Greselile sunt in limbajul nostru, in limbajul media, al bunicii, al profesorului cu ticuri verbale s.a. [smulgpar]



#36
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:35

Un manual e verificat si avizat de catre o comisie  .



#37
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:36

Selene, daca esti si tu in sistem, stii ca manualul e doar un auxiliar si putem folosi orice altceva. Numai ca orice altceva implica parintii si costuri si asta e iar o cu totul alta mare si idioata poveste... 



#38
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 15:41

Un manual e verificat si avizat de catre o comisie  .

 Right. De la cap se impute pestele. 

 

Ui` aici stirea despre care ziceam: http://eclujeanul.ro...mult-patru-ani/



#39
ramonaa

ramonaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:04

Si eu m-am izbit de greseli in caietele auxiliare. Baiatul meu este clasa a IV-a  si la matemetica am gasit o gramada. A pierdut timp mult incercand sa faca probleme care nu aveau cum sa fie rezolvate. Si exercitii gresite.

Ce-i de facut? Dam si bani multi pe ele. Deci?



#40
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 24 martie 2014 - 16:39

Selene, daca esti si tu in sistem, stii ca manualul e doar un auxiliar si putem folosi orice altceva. Numai ca orice altceva implica parintii si costuri si asta e iar o cu totul alta mare si idioata poveste... 

 

 

  Manualul e doar orientativ si asa trebuie sa fie.  Un profesor nu are ce cauta la ore fara materiale auxiliare , si astea NU din buzunarul parintilor ci din fondurile scolii iar acolo unde nu se  aplica din fondurile proprii . In 3 sau 4 ani cat dureaza facultate si practica fiecare stie la ce sa se astepte si ce implica meseria de cadru didactic. Nu am absolut nici un respect pentru cineva care nu vine pregatit la ore si foloseste manualul ca singura sursa . Incapabil.

 

Orele la care era cea mai mare participare si implicare in timpul scolii au fost cele in care profesorii aduceau materiale didactice pe care si acum parca le vad , lectiile se invatau usor , din clasa.





Etichetat si cu autori, manuale, scolare, educatie, greseli

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -