Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Educatia permisiva creeaza monstri!

educatie parinti copi

185 raspunsuri la acest subiect

#161
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 23:08

Ii face dependenti emotional de firma iar raspunderea e a grupului nu a angajatului.



#162
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 23:21

Decenus si Ela, multumesc. 



#163
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 19 februarie 2014 - 23:34

 

Asa cum la noi exista un patriotism local/regional, la ei este un atasament fata de firma.

[:-)))] asta e tare! Nu am vazuto. 

Unde e patriotismul local???  Dar lasa, sa nu stricam subiectul ca e interesant.

 

Le invitam pe toate mamele de adolescenti sa vina sa ne povesteasca despre metoda lor. Ce cred ele ca a fost bine, ce a fost mai putin bine. Poate invatam si noi ceva sau macar numai facem greseli  [flo2]



#164
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 12:28


Asa cum la noi exista un patriotism local/regional, la ei este un atasament fata de firma.

[:-)))] asta e tare! Nu am vazuto. 

Unde e patriotismul local???  Dar lasa, sa nu stricam subiectul ca e interesant.

Cum nu sti vorba ca "tot banatu-i fruncea!" , sau melodi ca "trandafir de la Moldova", "pe Mures si pe Tarnava" etc..!

Bucovinenii isi poarta cu mandrie portul, maramuresenii tin clopul pe-o ureche etc...  [:)] 


Editat de Deceneus, 20 februarie 2014 - 12:30 .


#165
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 12:32

Aqai, esti in asentimentul meu! Educatia holistica se suprapune,in mare parte, peste parentingul neconditionat.

 

Deceneus, motivatia extrinseca(prin stimulari/recompense) are rezultate pe termen scurt: iti faci temele,iesi afara; esti cuminte,mergem la film; iei note mari,te iubesc mai mult(este corect oare?).Copilul resimte acut dragostea conditionata.Intelege ca numai daca isi face temele,numai daca este cuminte si numai daca ia note mari este acceptat si iubit de parinti.

 

Motivatia intrinseca este cea care da rezultate pe termen lung.Aici intervine maiestria parintelui,pe de o parte, si a profesorului pe alta parte.

 

De aici si competitia rau inteleasa,care apare inca din clasele primare.Cel mai simplu este sa motivezi un elev sa mearga la concurs spunindu-i ca rasplata va fi o nota buna sau o medalie.Nu intotdeauna cei care muncesc mai mult au si cele mai bune rezultate.Intotdeauna va exista un locul intai si un ultim loc.Pentru ca aceasta competitie se bazeza pe surclasarea celorlalti...

 

Personal,incerc sa-mi motivez copilul aratandu-i avantajele pe termen lung.Nu munceste pentru un concurs in sine, pentru o nota mare...Concursul vine si trece.Dar cunostintele asimilate de copil in timp raman.Daca copilul invata doar pentru o nota sau un concurs,interesul sau pentru invatare va fi nul odata cu terminarea concursului respectiv.

 

 

Orice concurs ar trebui privit ca pe o modalitate de verificare a cunostintelor si nu ca o oportunitate de a aduna "lauri".



#166
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 13:01

 

imi pare rau ca nu am salvat linkul la un articol, parca pe linked in. Um mare exec de la microsoft declara ca prefera sa anjajeze lenesi straluciti. Pentru ca in lenea lor vor depune un mare efort la inceput sa eficientizeze munca sa poata sa se bucure apoi in voie de timpul ramas :))))

 

off-topic, dar legat de teoria efortului minim. exista o alta fata la fiecare poveste...

 

ideea asta se potriveste la fix cu citatul din semnatura mea, in mare parte cred ca ma caracterizeaza, pentru ca incerc sa obtin rezultate maxime cu efort minim.



#167
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 13:46

Eu cred ca la noi in Romania toate eforturile sunt minimizate. Rahati, gunoaie, autobuze jegoase, strazi proaste etc. Muncitorii in loc sa repare strada stau la tigari si cafele, educatoarele lasa copiii cu femeile de servici, etc. In delasarea generala de ce si-ar maximiza alesii eforturile [alcool] ? Ar fi un nonsens. 

In firmele de IT, unde sunt oameni inteligenti, care au sclipiri, care sunt diferiti...este altceva. Dar numai unii sunt inzestrati cu asta. In arta poate fi la fel.

In medicina nu stiu daca s-ar putea aplica, sau de ce si-ar "maximiza" ginecoloaga eforturile sa vina sa asiste personal gravida, de ce n-ar putea naste cu moasa? Sau chiar asa, de ce chirurgii si-ar maximiza cunostintele si puterile pt a salva vieti?

Aceasta teorie functioneaza poate in alte tari, unde sunt oameni constienti, insa nu la noi, unde "las ca merge si asa, de ce sa ne chinuim noi".



#168
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:01

iulia, tu imi faci impresia ca eu am trait in alta tara, si inainte de a ma muta in canada, zau asa.

 

inteleg ca unii avem parte de experiente mai fericite, altii mai nefercite, dar cand traiesti intr-o lume atat de urata precum o descrii tu, de ce nu incerci sa schimbi peisajul? macar temporar, iti poate oferi alta viziune.

 

uite, daca eu as sta sa ma uit la relele din jurul meu, m-as planga ca primaria m-a lasat toata iarna cu un copac al orasului crapat in 2 si jumattae cazut in curtea mea din fata, ocupandu-mi toata curtea si mai mai intrand pe geam.

 

dar stiu ca anul acesta a fost atat de dur si au acum atat de putine resurse, incat fie cheltui eu, fie astept.

 

m-as putea plange ca toata vara nu s-a reparat o artera principala si toamna, cand au impanzit studentii orasul si au tinut drumul inchis cu lunile, de trebuia sa fac ocoluri imense numai sa ajung la scoala copiiilor.

 

Dar, stiu ca munca vara probabil ar fi fost mai scumpa si atunci as fi vazut o crestere in taxele mele, si asa semnificative.

 

Am nascut in ro si nu am venit in canada tocmai fiindca eram insarcinata, cu probleme, si am vrut sa am oportunitatea de a da spaga unui doctor care sa-mi fie la dispozitie. Aici nasti cu asistenta si in 3 ore te trimit acasa. copilul meu nou nascut cu apgar 10 a colapsat in ora 4.... 

 

pot sa continui, dar cred ca ideea e clara: depinde din ce perspectiva vrei sa privesti lucrurile. 

 

eu am fost fericita in romania, sunt si aici. neajunsuri si neplaceri sunt peste tot in lume, nu stiu de ce va imagnati ca romania e cel mai rau loc din lumea asta.

 

problema reala din perspetiva mea e clasa politica, unde din pacate nu vad nbici o rezolvare.si mizeria.... asta e covarsitoare, si nu e vina clasei polictice doar.


Editat de Aqai, 20 februarie 2014 - 17:04 .


#169
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:09

chiar asa? dupa 3 ore te trimite acasa? pai si testele cand le fac? la fiica-mea au facut testul de auz la 12  de ore de la nastere. si a doua zi am plecat acasa.



#170
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:11

iulia povesteste realitatea romaniei de astazi. din pacate are dreptate.





Etichetat si cu educatie, parinti, copi

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -