Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Educatia permisiva creeaza monstri!

educatie parinti copi

185 raspunsuri la acest subiect

#171
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:20

A_alinta, am plecat acum nici 3 ani. cumva imi vine greu sa cred ca lucrurile

s-au deteriorat atat de tare in perioada asta, nu zic nu cu siguranta, doar ca mi se pare ... extrem.

 

Da, 3 ore, sotia unui coleg a nascut acum o luna, toti am ramas socati de noile practici. era la al doilea copil, cu primul statuse la spital 1 zi.

 

Edit: teste - programare ulterioara si sta frumos in sala de asteptare cu copilul nou nascut. intr-o tara unde breastfeeding in public e de neconceput, it's an outrage


Editat de Aqai, 20 februarie 2014 - 17:33 .


#172
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:51

de canada vorbesti?



#173
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 17:55

da. la mine-n sat


Editat de Aqai, 20 februarie 2014 - 17:55 .


#174
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:02

iulia povesteste realitatea romaniei de astazi. din pacate are dreptate.

 

Are dreptate Aqai, depinde cum privesti. 

Eu am nascut cu moasa si am superrrr fericita. 

Imi matur curtea si pe strada afara in fiecare zi, imi strang kk de la caini... e ceva normal. 

 

Singurul lucru cu care sunt de acord este delasarea... parca s-a accentuat un pic... 



#175
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:13

depinde cum privesti, dar realitatea e tot acolo. eu am fost mereu fericita oriunde as fi fost, dar delasarea e doar un inceput.   si eu am nascut doar cu moasa, moasa care m-a si felicitat si mi-a urat sa mai nasc  inca 100 de copii [:)]  



#176
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 18:55

In general sunt o persoana optimista, si lumea din jurul meu nu-i asa rea precum am spus(exagerand pe ici pe colo). Dar zau ca-mi sare mustarul cand aud de minimizat eforturile intr-o tara aflata din multe puncte de vedere in urma. Dupa cum am mai zis, una-i IT-ul, unde o idee valoreaza mai mult decat munca altuia dintr-un an,una-i muzica sau pictura cand nu ai cum sa cuantifici si sa valorifici, dar in general, progresele din alte zone s-au datorat seriozitatii si muncii. Si da, observ in Romania o anume superficialitate, nepasare.



#177
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 19:50

mai, iar imi pun diaspora canadiana in cap.... eu vin din pharma, jumatatea din software, am aterizat in invatamant universitar, el in software security si nu ne putem reveni de ce etica puturoasa a muncii avem in jur... eu abia acum am ajuns sa experimentez "silos culture" si vorba aia am deja 17 ani in campul muncii.

 

se munceste foarte serios si foarte eficient si in ro, pe bune acum.



#178
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:09

In Romania sunt multe locuri unde se munceste mai mult decat in vest.

Problema nu-i lenea, cat managementul deficitar, hotia si lipsa motivarii de care spuneam anterior.

Acele expresii din comunism "ei ne fac ca ne platesc, noi ne facem ca muncim", sau "cine munceste nu ar timp sa castige", sunt de actualitate.

Cei care muncesc nu castiga, si persoane care produc daune, castiga sume impresionante.


Editat de Deceneus, 20 februarie 2014 - 20:10 .


#179
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:20



Deceneus, motivatia extrinseca(prin stimulari/recompense) are rezultate pe termen scurt: iti faci temele,iesi afara; esti cuminte,mergem la film; iei note mari,te iubesc mai mult(este corect oare?).Copilul resimte acut dragostea conditionata.Intelege ca numai daca isi face temele,numai daca este cuminte si numai daca ia note mari este acceptat si iubit de parinti.

 

Motivatia intrinseca este cea care da rezultate pe termen lung.Aici intervine maiestria parintelui,pe de o parte, si a profesorului pe alta parte.

 

De aici si competitia rau inteleasa,care apare inca din clasele primare.Cel mai simplu este sa motivezi un elev sa mearga la concurs spunindu-i ca rasplata va fi o nota buna sau o medalie.Nu intotdeauna cei care muncesc mai mult au si cele mai bune rezultate.Intotdeauna va exista un locul intai si un ultim loc.Pentru ca aceasta competitie se bazeza pe surclasarea celorlalti...

 

Personal,incerc sa-mi motivez copilul aratandu-i avantajele pe termen lung.Nu munceste pentru un concurs in sine, pentru o nota mare...Concursul vine si trece.Dar cunostintele asimilate de copil in timp raman.Daca copilul invata doar pentru o nota sau un concurs,interesul sau pentru invatare va fi nul odata cu terminarea concursului respectiv.

 

 

Orice concurs ar trebui privit ca pe o modalitate de verificare a cunostintelor si nu ca o oportunitate de a aduna "lauri".

@iahim ce afirmi aici nu-i valabil la pitici! [:)]

 

Copii prin definitie traiesc momentul. Ei nu au proiecte pe termen lung. Chiar si atunci cand il intrebi "ce vrei sa fi cand vei fi mare", dau un raspuns determinat de ceea ce l-a impresionat si nu o judecata rationala.

 

Metodele la care faci referire functioneaza la persoane responsabile, care stiu care sunt valorile sociale, care-si cunosc interesele pe termen lung si acele interese devin motivatii intrinseci. Vorbim deja de persoane mature.

 

Cand vorbim de copii, atunci ne referim la persoane care se conduc dupa "ce vreau" si "ce-mi place", dar nu stiu sa argumenteze de ce le place.

Copii nu au planuri pe termen lung si nu inteleg de ce trebuia sa se chinuie sa invete. Cand sunt mici imita pe cei mari pentru ca vor sa fie mari si sa aiba putere si personalitate.


Editat de Deceneus, 20 februarie 2014 - 20:23 .


#180
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 20:46

iulia povesteste realitatea romaniei de astazi. din pacate are dreptate.

 

Fiecare cu realitatea lui, probabil.

Uite si oameni fericiti:

 

sau

 

[:)]

 

Din experienta directa: am o prietena f buna care e genul nemultumit de orice. Mergem des in excursii impreuna si cand ne intoarcem si povestim cum a fost.. zici ca am fost in locuri complet diferite - una a avut o vacanta in care a vazut lucruri frumoase, a intalnit oameni deosebiti etc, cealalta s-a intalnit numai cu hoti si sarlatani, a vazut gunoaie, aglomeratie etc [:)]





Etichetat si cu educatie, parinti, copi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -