Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Felicitari STMaria! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de februarie 2014) Cap 5

nastere februarie 2014

211 raspunsuri la acest subiect

#31
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 16:06

Claudia sper sa te simti bine cat mai repede!! 

Viermisorii pot afecta bebele indirect prin faptul ca interfera cu absorbatia corecta a mancarii in intestinul tau. E foarte bine ca ii tratezi. In trimestrul 3 sunt medicamente care sunt ok. 

Dar trebuie tratat si sotul si oricine mai locuieste cu voi daca e cazul, plus pisicile si cateii. Uneori mai e necesara o doza de medicament cam la 2 saptamani. 

Foarte important e o igiena foarte stricta. Si poti incerca si remedii naturale ca sa mai dai o mana de ajutor (ex: sa mananci usturoi, morcovi, seminte de dovleac). 

Multa sanatate si sa te auzim cu vesti bune cat mai curand!



#32
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 19:29

Imi pare rau Claudia sa aud ca incepi anul cu probleme ! Sunt sigura ca odata initiat un tratament se va rezolva ! Cum a spus si "zmotocel" trebuie tratati toti cei din casa iar lenjeria dezinfectata si spalata bine la temperatura ridicata. Iti doresc sa te faci bine cat mai repede.

Eu azi am  profitat de o zi frumoasa si am fost cu sotul la un magazin  pentru bebici ,

http://www.remedia.r...e-acum-deschis/

am  aflat de el de anul trecut dar abia acum am ajuns pe acolo; am cumparat lenjerie de patut ( patutul il avem de la Alexandra) ; am luat produse pentru baita si igiena de la Klorane, o alifie pentru iritatii de la Himalaya si multe altele; sunt bine aprovizionati si au multe oferte de la mai multi producatori. Luni am programare la control si intru in saptamana 34; mai avem putin si citesc ce se intampla pe pagina fulguletilor de ianuarie gandindu-ma ca in curand vom trai emotiile lor ! Va doresc un week-end minunat !



#33
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 20:20

Buna!

Claudia sanatate si sa vii repede acasa! [pup]

Lia si eu citesc forumul de ianuarie mai gasesti sfaturi si povesti despre nastere. [:D]



#34
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 22:22

Buna fetelor! Eu sunt inca la spital , mi - au gasit o infectie in urina si mi_ au dat antibiotic, cica nu e periculos pt sarcina, mai periculoasa e infectia netratata k poate da contractii si pot naste m devreme, credeam ca scap da cica e des intalnita in sarcina. Cu fetita e totul bine si in jurul ei la fel, e vioaie, cica viermisorii nu sunt periculosi pt sarcina dar tb eliminati, cred k m raman pana duminica aici sa- mi ia proba de scaun si sa vedem ce fel de vietmisori sunt pt a- i elimina... Va pup si va multumesc pf incurajari

#35
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 23:43

Claudia eu m-am confruntat toata sarcina cu infectia urinara si am luat antibiotic iar bebe e bine.. Asa e, mai bine tratezi decat sa ramai cu infectia si cu viermii. Iti doresc multa sanatate si insanatosire grabnica, si sa asculti doctorul sa faci tratamentul.



#36
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 23:50

Crisicar eu am folosit toata sarcina ulei de migdale si sunt foarte multumitga dar am inteles ca pt bebe nu e bun (am uitat de ce), dar cel de masline sau de cocos daca nu ma insel (tb sa ma mai documentez) cica ar fi mai bun. Si eu tind sa folosesc un ulei natural pt bebe.

Eu sunt abia la cumparaturi pt bebe si m-am cam impotmolit, nu prea stiu ce hainute  trebuie sa mai iau iar  Bagajul de spital e aproape gata.



#37
Claudia0702

Claudia0702

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 12:40

Buna burtici! Astazi o sa incep therapie pt viermisori sa vedem cum merge si tocmai luni cred k merg acasa .... Si eu mai am de facut curatenie generala, am de spalat si calcat lucrusoarele lui bebe si mai am si geanta pt spital de pregatit.... La capitolul hainute bebe am terminat, am luat full nr 50 ( prima luna) 56 ( a doua luna) cateva body- uri, cateva pijamalute, cateva salopete de zi cu zi, imbracamintea de scos din spital, dresuei, ciorapi, caciulite, bentite etc :) in rest am m luat si cate ceva si de la 3 luni nr 62 dar putine .... Fetelor, aici in spital beau mult ceai de musetel, imi dau mereu asistentele daca cer, pe net citesc k nu ar fii prea indicat, acu nu m inteleg. Voi ce parere aveti? Va pup

#38
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 12:59

Claudia e ok ceaiul de musetel,el tare bine curata si dezinfecteaza intestinele....Eu m-am luptat 4 ani cu viermii,doar ca era mai usor ca nu eram insarcinata....ceai de musetel am baut tone nu litri....acum cind am fost putin racita medicul tot m-ia prescris musetel si flori de tei eram in trimestrul 2,dar acum in al 3-lea fara grija poti sa beai....trebuie sa te faci bine cit mai curind fiindca cind alaptezi este mai complicat cu medicamente....

O sa ai nevoie de o igiene f stricta la intoarcere din spital si profilactic toata familia treb sa faca tratament.....deja sa vezi de care sunt,dar toti sunt buni.... [batcap]

Cu marimea la  hainute e cam incurcata treaba....eu la prima nastere tot am luat 50 mai multe si 56 citeva,si marea surpriza a fost cind am nascut de 4100gr si 54 cm...era f nostim imbracata mica in 50 cm [:)] ,pina azi am o gramada de salopete si bodi nou noute mar 50....dar de data asta chiar am mai cumparat micute fiindca nu cred ca gemenii sa se nasca atit de mari...



#39
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 16:29

un videoclip despre cum trebuie pus copilul in scaunul de masina 

http://thecarseatlad...ckling-up-baby/



#40
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 04 ianuarie 2014 - 19:43

Salutare, tuturor! si la multi aaani! sa fie un an exceptional si sa ne bucuram de bebelusii nostri!

 

N-am prea mai avut timp sa scriu, desi v-am urmarit. M-am refacut dupa Revelion, caci am petrecut :)

 

Bine-ai revenit, drelen, imi pare bine ca esti ok acum cu sarcina si te asteptam in continuare cu vesti proaspete!

 

Claudia, sigur o sa fie ok cu tratamentul, e bine ca scapi de ei de pe acum. Apropo de tratamente dupa ce nasteti, cand alaptati, iata aici un link util care o sa va ajute sa va dati seama daca un tratament este compatibil cu alaptarea sau nu:

 

http://toxnet.nlm.ni...is/htmlgen?LACT

 

Introduceti substanta medicamentoasa in motorul de cautare si o sa vi se dea detaliile necesare legate de compatibilitatea cu alaptarea. Din cate stiu eu sunt foarte putine medicamente incompatibile cu alaptarea, in general nu trec in laptele matern....

 

Un alt site cu resurse bune pentru alaptare este acesta, ale celebrului dr. pediatru Jack Newman:

 

http://www.nbci.ca/i...&id=6&Itemid=13

 

V-am dat link-ul direct la filmulete, caci ele sunt cele mai de folos.

 

Pe facebook, pe langa grupul Alapteaza! mai este si grupul Clinica de alaptare, cu la fel de multe si utile informatii.

 

Crisicar, sfaturile de la cursul de puericultura mi se par f ok, cu exceptia folosirii glicerinei. Pe subiectul asta, din ce am observat, parerile sunt impartite. Multi consultanti in alaptare sunt de parere ca atat timp cat copilul este alaptat, iar laptele matern este antimicrobian, antimicotic, anti-... n-ar fi necesara o curatare suplimentara cu glicerina. Ce stiam este ca atunci cand vedem limbuta bebelusului sau obrajorii (partea interna) albiciosi poate fi semn de infectare cu candida si atunci e necesar sa contactam pediatrul care probabil ca va prescrie un tratament cu un anumit tip de glicerina sau altceva. Exceptie fac situatiile in care bebelusii sunt hraniti cu lapte praf care poate  avea acest efect, de colorare a cavitatii bucale. De la laptele matern nu ar trebui sa ramana albicios in gurita.

 

Necesitatea sutienului in alaptare o vad mai ales la inceput, pana se regleaza cererea de lapte cu oferta, cand exista o probabilitate destul de mare ca sanii sa continue sa curga si dupa ce bebe nu mai suge, sau sa curga un san atunci cand bb e la celalalt. Sutienul mentine lipit de san absorbantul acela pt san, asa incat sa nu te faci fleasca. Am o prietena care si la 7 luni ale copilului poarta peste tot sutienul cu absorbantele pt ca pur si simplu nu-i functioneaza "supapele" [batcap]  Eu sper sa scap de el cat mai repede, ca nu suport sa stau prea mult timp cu sutien....

 

Legat de uleiul de masaj, nu stiu daca cel de migdale e bun sau rau, dar eu am sa folosesc ulei de masline si am si niste ulei de canepa despre care am citit intr-o carte de masaj pentru bb ca ar fi foarte bun...

 

Si in incheiere, sa va povestesc ce am facut eu ieri seara [:)]

 

Am asistat la ultima nastere pentru mult timp de acum incolo in calitate de doula si mi-am reamintit ce miracol este [:)] De asemenea am devenit si mai constienta de proximitatea momentului in ceea ce ma priveste si mi-a dat fiori, spre deosebire de alte dati cand ramaneam doar cu euforia lasata de privilegiul de a vedea adus un pui de om pe lume intr-un mod pasnic si frumos....

 Evenimentul s-a petrecut destul de rapid, mamica era la a doua nastere (am fost cu ea si la prima, in iarna lui 2012) si ma asteptam sa fie "fulger", desi si prima a fost destul de rapida... La 3 si jumatate dupa-amiaza s-au rupt membranele, pe la 4:30 eram la ea acasa, unde am asteptat sa se instaleze contractiile mai serioase intr-un semiintuneric, la lumina bradutului, pe o muzica linistita si in surdina... Ea se descurca foarte bine, ii era mult mai confortabil sa stea in picioare si sa se legene usor aplecandu-se in fata pe contractii... Cand contractiile au devenit mai intense si erau de 1 min si vreo 10 secunde ca durata, si la vreo 2 minute distanta, am luat-o catinel catinel catre masina si am mers la maternitate. Am ajuns pe la ora 6 seara si au dus-o la sala de nasteri. In scurt timp a simtit nevoia sa impinga, personalul medical nu se astepta sa mearga asa repede si doctorul ei nu a mai apucat sa ajunga, asa ca a nascut cu medicul de garda, la 7 fara 5 :) Un baietel minunat, si galagios, poate nu va vine sa credeti, dar incepuse sa planga de cand ii iesise capsorul :))) apoi repede a iesit si restul corpului :) I l-au pus pe piept imediat apoi l-au luat sa-l stearga si i l-au adus la san dupa ce i-au facut toaleta si a cusut-o medicul unde se rupsese (nu i-a facut epiziotomie). Ea l-a pus cu capsorul intre sani, si piticul era super activ si infometat, s-a tarat singur singurel la unul dintre sani, a amusinat cu nasucul dupa el si s-a prins imediat! A fost fantastic!!! A supt incontinuu cat a stat mamica la lauzie, din ambii sani si dupa aceea si-a continuat masa in salon pana a adormit...

 

Eu ma intorc cu capul in nori de fiecare data dupa un astfel de eveniment, insa de data aceasta am simtit si o nerabdare acuta si un soi de teama/spaima gandindu-ma ca vreau sa-mi gasesc si eu cat mai repede locsorul cel bun de nascut sa ma relaxez si sa fiu impacata ca o sa-mi primesc si eu baiatul intr-un mod similar...





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -