Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Felicitari STMaria! Mamici de februarie 2014 (Bulgarasi de februarie 2014) Cap 5

nastere februarie 2014

211 raspunsuri la acest subiect

#201
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 19:19

Iulia, dar ce dormitor mare aveti voi!  [pk] Eu cred ca am tot apartamentul cat dormitorul vostru  [alcool] Si eu sunt de aceeasi parere cu Mary, ca ii poti lasa pe bebici sa doarma impreuna la inceput, ei oricum sunt invatati unul cu altul. Tare mult te admir ca vei avea 3 copii, mi se pare ceva fantastic! Noi ne-am cacait pana ne-am hotarat la unul!  [batcap] 

 

Spre deosebire de voi, ii multumesc lui DD ca nu am avut arsuri decat rareori si nici alte probleme nu am. Nu ma trezesc noaptea, decat o data sa fac pipi si nici nu am insomnii. Probabil, pe masura ce ne vom apropia de termen, ne vor chinui si pe noi acesti "demoni".



#202
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 20:11

Hei hei, nu dati cu rosii, am zis si eu cum se face la noi cu baita. Ma gandesc ca nu am ajuns chiar asa sa o las sa miroasa a lapte acru sau sa pierd legatura dintre noi din cauza ca nu merge la baita in fiecare seara.

Iulia, foarte frumos stau patuturile langa patul vostru. Sigur asa trebuie. Pentru cine are loc. si acum ce faci stai seara in pat si te uiti la patuturi? [:)]

Zmotocel merci de ideea cu banana bread. Aseara am facut 2. Una cu banane una cu morcovi. Acum mai am doua cu banane la cuptor. [alcool]Nu mai mancam altceva. Cel putin eu asta am mancat toata ziua cu lapte batut.

St Maria, poate puteti sa puneti cadita pe ceva inalt, o noptiera ceva. Imi imaginez ca pe pat nu este foarte comod si nici bine pentru spatele, mijlocul tau.



#203
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 20:59

Buna seara mamici, va scriu pentru ultima data ca si graviduta pentru ca maine  dimineata trebuie sa ma internez din nou in spital si nu o sa mai am acces la net. Azi nu am prea simtit-o active pe bebelusa si dupa-masa nu a miscat de loc 3-4 ore si m-am ingrijorat. Am sunat doctorita si m-a chemat la cabinet. A vrut sa ma interneze acum seara insa nu eram pregatita; mi-a spus ca ma lasa sa merg acasa sa-mi pregatesc bagajul si vin maine cu conditia ca pana maine stau in pat. Am intrat cred si putin in panica insa cred ca asa e mai bine ,nu vreau sa se intample ceva rau cu bebelina si cu mine. Data nasterii a ramas aceeasi 3 februarie si asa sper sa ramana. Va pup pe toate si va multumesc pentru sustinere !


Editat de LiaCamelia, 16 ianuarie 2014 - 21:38 .


#204
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 22:22

Da romyna spatiu noi avem mult, cine are nevoi va pot darui:)))) si noi foarte greu ne -am hotarit la primul copil, dupa nunta a venit la 4 ani, dar uite ca ne -a placut si am decis sa mai facem o fetita, sotul tare si -a dorit 3 fete, dar DD a decis ca sa nu ne chinuim inca o data :)))) doar ca s -a strecurat si un flacau, sa aiba paza fetele :) Eu tot la prima sarcina m -am simtit mult mai bine, sper si la tine sa fie pina la urma cu nopti dormite, fiindca o sa ai nevoie dupa :)
Geluc in patul nostru urias doarme sotul singur de o luna:)) el le admira, eu ma trezesc la o ora noaptea si evident ca se trezea si el mi s -a facut mila, dorm in camera oaspetilor e mai aproape de baie:)))
Lia îți tin pumnii ,si stiu ca DD are grija de ingerasi o sa fie bine !!!!!

#205
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 03:35

ok, filnuletul e super amuzant.... si din pacate mult prea aproape de unele discutii din romania. nu dati cu oua si rosii pls ;)

 



#206
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 09:39

Pup burticile! Va scriu din spital mi-a sangerat ceclajul si aveam dureri, am venit LA control era tensionat , a taiat atisoarele, facem dexa pt plamani, si perfuzici sa mai stea linistita sa actionneze apoi lasam natura sa actioneze. Am 36 si 2 zile, are 3kg speram sa fie bine, baiatul s-a nascut LA 35,5 s si a fost bine.
Va pup, aveti grija de burtici!

#207
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 09:57

Sanatate multa Mada! La 36 de saptamani nu este atat de rau, poate sta pana la 37 si 3 kg este o greutate buna  [flo2] Acum asteptam numai vesti bune [:X]



#208
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 11:05

Zmotoceeeel :))))))))))))))))))))))

 

LiaCamelia, sanatate multa multa! O sa fie totul bine, sunt convinsa!

 

La fel si pentru Mada si bebelus!

 

Ce ziceti? Incepem capitol nou cu incurajari si sustineri pentru fete?



#209
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 12:19


In legatura cu sterilizarea biberoanelor si a suzetelor, care metoda o folositi? Eu nu ma pot hotara.

Onitzi, nici noi nu ne-am hotarat exact ce o sa folosim. In principiu, merg pe ideea ca voi putea alapta, asa ca nu am luat nu stiu ce rezerva de biberoane si suzete. Am luat un biberon de la tommee tippee si vreau sa ne luam si pompa pentru cand va fi cazul. Poate voi iesi eu in oras, poate se intampla vreo urgenta si sa avem laptic de rezerva. Pompa va avea o cutie pentru sterilizare la cuptorul cu microunde. Cat despre biberon, in instructiunile acestuia se recomanda sterilizarea in apa fiarta. Deci vom avea si o olicica speciala pentru bebe si aceasta procedura. Si vom mai lua, cel mai probabil, un detergent special pentru curatat biberoane si chestii inainte de a le steriliza. Perie speciala am luat deja [:D]. Nu o sa iau un sterilizator special pentru biberoane, electric, bla bla. Mai ales daca pompita va avea unul, il voi folosi pe cel de la ea.

 

Geluk, nimeni nu arunca cu rosii stricate. Eu am spus ce vom face noi si cum vad eu lucrurile pentru noi. Fiecare are dreptul de a alege si a face ceea ce simte el ca este mai bine pentru el si copilul sau (si nimeni nu are dreptul de a judeca! fiecare situatie e unica). Plus ca tu ai o experienta anterioara [:)]. Si alte prietene "din afara" (Belgia, Suedia, Canada) povesteau cum pediatrii le-au spus sa nu spele bebe in fiecare seara, doar o data pe saptamana, dar dupa cateva zile l-au imbaiat ca mirosea :)) Ce scumpa era fetita ta cea mare cand era bebe, Doamne!, i-as manca falcutele si manutele alea pufoase  [il] 

 

Iulia, eu cu mistre sot am noroc ca are un somn profund si nu il deranjez cand ma pun in pat si nici el pe mine...Cu spatiul suntem mai inghesuiti, dar noi sa fim sanatosi! 

 

Fetelor, am ceva majorete pentru incurajari! [:X]

 

Hai Lia!!!  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]

 

Hai Mada!!!  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]

 

Daca e sa fie, va doresc de pe acum nastere usoara, laptic in tzitzi si sa ne auzim cu bine! [:X]

 

Eu ma duc azi la salon sa ma rasfat un pic, o mani, o pedi, un tuns (mi-a atras atentia sotul ca trebuie sa fiu mai-mai pentru cand vine bebe  [flirty]  :))) si vroiam si ceva cosmetica pentru inlaturarea padurii ecoatoriale [:D]

 

Da, Ari..sa facem capitol nou..poate vom avea vesti noi si minunate intre timp [:X]


Editat de rommyna, 17 ianuarie 2014 - 12:25 .


#210
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:24

Lia si Mada, sanatate multa si sunt sigura ca totul va fi bine. Mi-ati dat emotii fetelor. Momentul se apropie cu pasi repezi.

Romminna eu am primit setul de la tommee tippe cu pompa de san manuala. Are intradevar cutia pt sterilizare in cuptorul cu microunde dar eu nu prea sunt de acord sa folosesc cuptorul cu microunde pt bebe macar in primiii 3 ani, dar cred ca pompa am sa o sterilizez la cuptor si biberoanele clasic prin fierbere, dar neavand experienta nu stiu cum sa fac sa nu se deformeze. Eu sper sa il pot alapta (asta imi doresc eu foarte mult)asa ca lapte praf nu imi iau in casa sa nu ma tenteze, dar pachetul e bine venit, la un momendat tot iti trebuie un biberon in casa.

Iulia intradevar ai foarte mult spatiu dar pt 2 patuturi e bine venit. Noi am renuntat la o parte din mobila camerei sa ne incapa un patut. Si eu zic la fel ca trebuie tinuti in accelasi patut in primele saptamani. O sa vezi tu cand ajungi cu ei acasa. Instinctul de mama stie ce face.

Asa e Ari tb un capitol nou, sa fie plin de vesti bune [flo2]





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -