Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Protestul de la Pungesti-Vaslui

protest gaze de sist

40 raspunsuri la acest subiect

#21
Enza

Enza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 13:58

De ce gazul romanesc este mai scump decat cel de import?

De ce policiticienii romani au cedat sau falimentat firme strategice (producatoare de energie, chimice, de medicamente, etc.), care ofereau mii de locuri de munca. Ca sa ne spuna Ponta acum ca il intereseaza binele Romaniei?

Germania are o economie foarte puternica. De ce nu considera strategica exploatarea gazelor de sist?



#22
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 21:28

Fracking Romania

Concluzia lui: Sondele de gaze i-au otrăvit sursa de apă și i-a îmbolnăvit nevasta. Concluzia agenției de mediu: nu știm ce s-a întâmplat și nici nu vrem să aflăm. Deși făcuse două runde de teste pe apa celor din Woodlands și găsise substanțe periculoase, agenția de mediu le-a retras, spunând că au fost greșite. Apoi a refuzat să le refacă și a închis cazul. Șah mat.

 

Toti ne dau asigurari, dar nimeni nu vrea sa ofere garantii contractuale si de stat.
In contractele cu miza mare statul interesat, in cazul de fata SUA, ofera garantii pentru firmele cu sediul in tara lor.
Daca apar probleme de contaminare a mediului, firma Chevron si SUA sa se oblige la decontaminarea zonei si la inlaturarea efectelor pe cheltuiala lor, prin aductiuni de apa potabila in zona infestata.

O firma care nu prevede garantii contractuale ferme, nu poate fi credibila!
Cat despre credibilitatea politicienilor romani nu are sens sa discutam!

 

Argumentele "economice" sunt false.

- Localnicii nu se aleg cu nimic sub aspect economic, dar se aleg cu contaminarea mediului.

- Statul castiga pe termen scurt mai putin decat pierde pe termen lung din cauza poluarii!

- Romania nu devine independenta energetic pentru ca productia apartine Chevron si se vinde la pretul pietei.

- Castiga cativa politicieni avari cu relati la varful puterii.

- Castiga firma Chevron

- Nimeni nu investeste in explorare fara sa aiba dreptul la exploatare.

- Toti investitorii isi calculeaza riscurile. Explorare fara exploatare = pierderi 100%, deci risc maxim.

Daca statul vrea sa vada daca exista gaze de sit, ar trebui ca explorarea sa fie facuta pe cheltuiala statului, ceea ce nu-i cazul in Romania.


Editat de Deceneus, 21 octombrie 2013 - 21:39 .


#23
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 22:26

Deceneus tu chiar crezi ca articolul ala e 100% adevarat. America e tara unde castigi un proces ca ai bagat pisica in microunde la uscat si nu scria in prospect ca poate sa moara. Daca toate probele din articolul ala ar fi adevarate america ar fi impanzita de procese si cativa oameni milionari cinstiti in urma lor.
Si vezi ca primul tau ministru se dadu' cocos in state ca facem explorare pana ne plictisim. Si nu numai cu Chevron dar si cu Exxon.

#24
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 22:28

Apropo Romgaz e inca companie de stat, suficient de puternica sa puna o sonda doua de explorare.

#25
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 14:13

un articol rezonabil zic eu  despre gazele de sist:

http://www.contribut...-anti-fracking/

 

Deceneus, am mai discutat pe alt subiect despre descentralizare, banuiesc ca la asa ceva te refereai (vezi punctul 3), desi in continuare nu cred ca decizia trebuie lasata exclusiv la comunitatile locale. Dar o parte din venit este absolut rezonabil sa se intoarca in comunitate.



#26
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 23:12

un articol rezonabil zic eu despre gazele de sist:
http://www.contribut...-anti-fracking/

Deceneus, am mai discutat pe alt subiect despre descentralizare, banuiesc ca la asa ceva te refereai (vezi punctul 3), desi in continuare nu cred ca decizia trebuie lasata exclusiv la comunitatile locale. Dar o parte din venit este absolut rezonabil sa se intoarca in comunitate.

Autorul articolului considera ca este o probleme de comunicare si in plan secund o problema de motivare.
Eu cred ca este o problema de motivare si de credibilitate.
Pentru prima data statul a intrat in conflict cu proprietarii de teren.
Asta arata ca daca oamenii au proprietati dobandesc constinta civica si au interese pe termen lung, iar in '92 prin marea privatizare s-a evitat tocmai transformarea cetateanului din simplu salariat in proprietar si s-a mentinunt centralismul prin proprietarea statului in toate domeniile.

Guvernantii si Chevron mai mult de "asigurari" ca se respecta normele de mediu nu ne spun si normele de mediu "sunt sublime dar lipsesc cu desavarsire".
Repet, - firma serioasa ofera garantii.
Daca iau un credit banca imi pretinde garantii.
Medicii trebuie sa se asigure pentru malpraxis.
De ce nu ar pretinde statul roman garantii/asigurari firmei Chevron, pentru eventuale probleme de mediu?
De ce nu ar avea si Chevron asigurare de la banci de top si/sau de la guvenul tarii mama?

Americani iau oferit lui Ponta un credit de 7 mld de dolari pe sapte ani!
Credeti ca l-au oferit fara conditii?
Sau Ponta a semnat un acord sa acorde licenta firmelor americane, cum a semnat si pactul cu Basescu sa-i accepte oamenii loiali in DNA si in CSM?


Editat de Deceneus, 22 octombrie 2013 - 23:18 .


#27
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 09:07

Explorări pe şist şest: vrei, nu vrei, sonda tot se infige!



#28
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 14:29

Deceneus,

Daca citesti legile romaniei vei vedea ca oamenii sunt proprietari pe pamant dar nu pe resursele minerale din subsol. Asta e cam peste tot in Europa , si cam asa a fost in romania in ultima suta de ani cred. Exista o legislatie relativ clara, copiata dupa aia a EU in care se explica ce si cum. Asa ca satenii s-au trezit acum din orice alt motiv in afara de ala ca isi apara pamantul si resursele. 

 

In privinta garantiilor sunt de acord cu tine. Singura problema ar fi cum le dovedesti in caz de ceva . Nu vorbesc de o poluare oarescare care e simplu de dovedit dar nici nu pot sa cred ca cutremurele in Vrancea sunt din cauza achizitiei seismice cu am mai citit prin alte fituici.

 

As mai fi si de acord ca Chevron tb sa investeasca in zona, sa folosesca fortza de munca locala, sa contribuie la scoala si dispensarul din sat etc etc, adica sa vada si comunitatea aia ceva.

 

Culmea e ca Chevron in general nu sta chiar prost la implicare locala iar la comunicare sunt pline televiziunile internationale de clipurile Chevron cu ce drepti, buni si iubitori de comunitati locale sunt.



#29
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 14:39

Capcaunule, articolul ala tb salvat si tinut ca exemplu pentru categoria ce inseamna o sfanta dezinformare. Articolul e absolut hilar, macar autorul putea sa-si dea interesul sa explice ce e aia achizitie seismica si care ar fi scopul.

Prospectiuni face achizitii seismice de pe timpul lui Ceasca in romania si stiu ei foarte bine legislatia din romania. Pe pariu ca toti aia de se plang au semnat o hartie in care isi dau acordul la un rachiu la birt? Vrei sa vezi cati oameni semneaza ca primarul o hartie pe care nu o citesc daca stiu ca au de luat 10 lei?



#30
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 17:42

http://www.youtube.c...h?v=_hU0ZWen5fk





Etichetat si cu protest, gaze de sist

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -