Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Protestul de la Pungesti-Vaslui

protest gaze de sist

40 raspunsuri la acest subiect

#31
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 17:55

Astia merita .... hmmmmm nenorocitii naibii!



#32
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 19:40

O fi fracturat cutremurul de aseara ala de 3.4 zacamantul si ies gazele la suprafata dar fix pe conducta de apa. A naibii de civilizate gazele astea. 



#33
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 19:54

http://www.ziare.com...-studiu-1264391

 

 

Mi-ar fi placut totusi mai multa siguranta pentru ca "ar putea, exista posibilitatea" etc nu sunt un argument prea puternic. Am sa caut articolul in engleza pentru ca cel care a scris stirea face o gramada de erori tehnice, sunt curioasa daca e doar o traducere nereusita si articolul original e ceva mai ferm. 



#34
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:49

azi noapte jandarmii au intrat in forta in oamenii care stau de luni bune pe terenul in care Chevron trebuia sa inceapa exploatarea. Oamenii au fost urmariti, batuti, arestati.

https://www.facebook...ntana.in.unesco



#35
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:51

pungesti.jpg


Editat de papanash, 02 decembrie 2013 - 13:06 .


#36
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 13:04

asta 1 decembrie! specific din pacate.

[8] la categoria romani contra romani.



#37
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 13:16

drumul judetean este blocat inca de jandarmi, nimeni nu are acces in zona. Presa nu este primita, li s-a spus ca n-au acces "pentru siguranta lor".

Locuitorii fac apel la solidaritate umana a romanilor, sunt de azi dimineata blocati-toti, arestati-uniihevron a inceput de cateva ore montarea instalatiilor de exploatare. Pe facebook s-a dat apel de protest la guvern, la ora 11.30.

Suntem la serviciu si n-avem acces la media, sunt stiri, exista breaking news ?



#38
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 13:48

http://www.realitate...ie_1329784.html



#39
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:33

Dar asta?



#40
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 15:13

Jandarmul Cain și țăranul Abel (fragment)

 

"Jur credință patriei mele România. Jur să-mi apăr țara chiar cu prețul vieții. Jur să respect Constituția, legile țării și regulamentele militare. Așa să-mi ajute Dumnezeu!

 

Frate jandarm, te-am văzut acţionând în noaptea de după ziua unităţii naţionale. Te-am văzut deschizînd calea unei firme străine împotriva fraţilor tăi, ţărani români, care îşi apără pîinea şi apa. Vei zice că şi tu îţi aperi pîinea. Dar înainte de a-ţi apăra pîinea şi solda din care îţi întreţii familia, tu trebuie să îţi respecţi jurămîntul depus. Şi acolo, cînd ai primit onoarea de a purta uniforma patriei şi de a defila sub steagul ei, ai jurat credinţă acestei patrii, care nu e un cuvînt abstract, ci e o realitate plămădită din pămîntul şi apele şi oamenii pe care trădătorii aflaţi vremelnic la guvernare i-au vîndut la talciocul de la Washington sau de la Moscova. Înainte de a-ţi apăra solda, ai jurat să-ţi aperi ţara chiar cu preţul vieţii. Şi tu ce faci? Ce ai făcut? Ştii că mulţi jandarmi din ţară şi mulţi alţi români, militari sau civili, se ruşinează de ce ai făcut tu la Pungeşti?

 

Vei spune că ai urmat doar un ordin, că aşa îţi cer regulamentele militare. Spune-mi cu mîna pe inimă în care categorie se încadrează acţiunea voastră din noaptea de 1 spre 2 decembrie, cînd aţi acţionat ca tîlharii, ca Securitatea din anii 50, pe întuneric, împotriva ţăranilor care îşi apără ţara?

 

http://www.jandarmer..._op_mobile.html

 

Dar înainte de regulamente, ai jurat să aperi Constituţia acestei ţări, care garantează dreptul la un mediu curat (art. 35). „(1) Statul recunoaşte dreptul oricărei persoane la un mediu înconjurător sănătos şi echilibrat ecologic. (2) Statul asigură cadrul legislativ pentru exercitarea acestui drept. (3) Persoanele fizice şi juridice au îndatorirea de a proteja şi a ameliora mediul înconjurător.” Păi dacă ţăranii din Pungeşti îşi fac această datorie din instinct şi iubire de ţară, tu, care porţi uniforma statului, plătită şi de aceşti ţărani, cum îţi permiţi să încalci Constituţia? Tu, care ai jurat să o aperi? Tu, care ai jurat să îţi aperi ţara chiar cu preţul vieţii? Nu îţi dai seama că oamenii aceştia se luptă şi pentru tine? Că gazele de şist şi cianura otrăvesc şi pîinea familiei tale?

 

Nu ţi-e ruşine de tine?

 

Vezi aici, de la minutul 3:42:

http://www.youtube.c...h?v=iP6UG2yqhKc

 

Ce mai cauţi tu în uniforma statului?

 

Vei zice că nu l-ai bătut, ci doar l-ai îmbrîncit, într-un moment de pierdere a controlului, pe omul acela. Voi reveni asupra acestui amănunt, imediat.

Dar pe Costică Spiridon de ce l-ai bătut, frate jandarm? Că doar nu i-au rupt coastele copiii lui? I-ai rupt coastele de pe partea stîngă unui om bolnav de inimă! Asta o certifică medicii care semnează şi parafează certificatul de mai jos:

 

 





Etichetat si cu protest, gaze de sist

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -