Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Protestul de la Pungesti-Vaslui

protest gaze de sist

40 raspunsuri la acest subiect

Enza

Enza

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 14:46

aschiutza, Germania este absolut impotriva gazelor de sist.

Aceste exploatari provoaca cutremure, otravesc apele, distrug intregul mediu.

Nu stiu in ce masura se stie totul despre efectele provocate. Banuiesc ca experienta se castiga experimentand. Iar noi romanii suntem satui de experimente.

Au fost documentare in Germania despre exploatarile de acest gen in SUA. Apa nu mai era potabila, era rosie, otravita. Terenurile exploatate desertificate. Iar oamenii bolnavi.

Din cate stiu si UE s-a pronuntat in aceasta luna impotriva acestor exploatari.

Dar politicienii nostri tradatori trec peste cadavre, pentru a-si umple buzunarele.

• 0

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.990 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 17:36

În a patra zi de proteste la Pungeşti, exact în momentul în care Consiliul Local se pregătea să adopte o hotărâre prin care să oprească activităţile de explorare ale Chevron, compania americană a anunţat, printr-un comunicat că îşi suspendă activitatea în comuna vasluiană. Chevron nu a precizat însă care este perioada în care explorarea este pusă în stand by [:)]

La Pungeşti se face referendum pe tema gazelor de şist şi se strâng semnături pentru demiterea primarului

http://www.gandul.in...anilor-11529888

• 0

Enza

Enza

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 11:01

La 19:40 scria pe ziare.com "Ponta, dupa protestele de la Pungesti: Nu mi-am schimbat pozitia fata de gazele de sist". Iar la ora 22 se contrazicea conform aceluiasi site "Ponta: nu stiu daca avem gaze de sist in Romania".

Orice alte comentarii sunt de prisos.

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.247 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 11:13

Dar ce iar o cmpanie straina care suge ce se afla in adancul pamantului romanesc?

De ce iar o redeventa de nimic? De ce mereu altii si nu noi? Parca era vorba sa suntem inteligenti, geniali, inventatori si putem orice. [clo]

• 0

capcaunul

capcaunul

Membru de baza

• Membri
  • 5.981 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 11:47

La 19:40 scria pe ziare.com "Ponta, dupa protestele de la Pungesti: Nu mi-am schimbat pozitia fata de gazele de sist". Iar la ora 22 se contrazicea conform aceluiasi site "Ponta: nu stiu daca avem gaze de sist in Romania".

Ponta s-a fracturat la cap.

• 4

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 18.018 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 12:33

acum la europa FM este o dezbatere interesanta pro /anti exploatarea gazelor de shist.

• 0

Marina

Marina

Membru de baza

• Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 19:21

Si ce zice europa fm?

apropo, nu stiu ce zice contractul chevronului si sunt de acord ca anrm-ul nu isi face treaba dar mie mi s-ar fi parut interesant macar sa stim daca avem gaze de sist sau nu. Si fara explorare nu poti afla din pacate.

ar fi cred ca un mare as in maneca sa cuantifici rezervele si sa stii ca doamne pazeste ai nevoie ca tara de asta , poti sa te bazezi pe ceva. Pana la urma rsursele de orice fel sunt banii din banca.

In exploatarea traditionala a petrolului se foloseste aceiasi tehnologie, nu la aceiasi scala evident dar nu am auzit pana acum sa se scufunde nici o localitate din cauza asta ( omorati-ma dar nu imi amintesc cum se zice hydraulic fracking in romana la ora asta), asa ca macar ceva sonde de explorare cred ca ar merita sa fie sapate.

• 0

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • 7.990 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 19:59

Politia din provincia canadiana New Brunswick a arestat aproximativ 40 de persoane joi dupa ce eforturile de a debloca o autostrada au degenerat, iar opozantii gazelor de sist au incendiat mai multe masini ale politiei.

Incidentul a venit dupa saptamani de protest saptamani ale localnicilor care au blocat un drum in apropiere de orasul Rexton pentru a impiedica explorarile de gaze de sist din zona facute de SWN Resources Canada, scrie Reuters. ( http://www.hotnews.r...40-persoane.htm )

Se intampla si pe la altii...

Editat de rall, 18 octombrie 2013 - 19:59 .

• 0

rall

rall

Membru de baza

• Membri
  • 7.990 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 12:25

Protestele de la Pungeşti au devenit emblematice pentru activiştii ecologişti, iar jurnaliştii străini au vorbit despre manifestaţiile din judeţul Vaslui. Ele s-au înscris în seria protestelor organizate în 26 de ţări. Din America şi până în Africa de Sud, oamenii au ieşit în stradă ca să protesteze faţă de tehnologia de extracţie a gazelor de şist. Fracturarea hidraulică, susţin manifestanţii, contaminează pânza freatică şi grăbeşte schimbările climatice.

http://www.digi24.ro... gazele de sist

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 18.018 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:51

Si ce zice europa fm?

La Europa FM au o emisiune Moise Guran si  Vlad Pietrean ce se numeste 'avocatul diavolului'. In cadrul emisiuni aleg un subiect controversat si unul aduce argumente pro, celalalt contra si mai iau si telefoane in direct de la ascultatori.  Legat de gazele de sist, argumentele contra au fost cele de ordin ecologic (posibile cutremure, infiltrarea chimicalelor in panza freatica si contaminarea solului) si s-a militat pt asteptarea inca 5-10-15 ani, pana cand e posibil sa apara alte tehnologii de extractie.

Argumentele pro au fost cele de ordin economic (posibilitatea de a ajunge independeti de gazul rusesc pe care acum il cumparam la cel mai mare pret dintre toti clientii Rusiei, gaz mai ieftin, locuri de munca, posibilitatea de a ajunge chiar exportatori de gaz). S-a sustinut de asemeni ca fracturari ale rocii la adunacimi de peste 3000m se produc si in mod natural, ca nu ar fi un fenoimen nemaivazut, ca nu exista studii care sa arate ca se contamineaza panza freatica, avand in vedere ca extractia se face de la 4000-5000m, iar panza freatica este relativ la suprafata. Plus faptul ca Chevron este o companie f, f, mare (cu cifra de afaceti mai mare decat PIB-ul Romaniei) , ce investeste f, mult si in cercetarea de tehnici noi de extractie, care e pe piata asta de f, mult timp, extragand in America si in alte tari de zeci de ani

• 0

Etichetat si cu protest, gaze de sist

Intrebari Panica

• Sarcina-dilatare rinichi

evelin12
    - Ieri, 21:39

• Diversificare Bebeluș 4 luni

Guest__* - Ieri, 15:50

• Primele miscari ale bebelusului

lady_l1
    - Ieri, 15:30

• AdrianaMedeea
    - Ieri, 15:20

• AdrianaMedeea
    - Ieri, 15:20

Grupuri

• Mamici de Octombrie 2020 (Boboceo de 2020)

Anda08
    - ian 17 2020 10:18

• Mamici de Septembrie 2020

Anda08
    - dec 05 2019 12:48

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

Bloguri

• La ce am renuntat!

Mona01
    - Ieri, 22:09

• Binecuvântarea noastră tot creste

annamaria95
    - Ieri, 18:11