Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hai Criss21! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (19)

gravidute sept2013 oct2013

196 raspunsuri la acest subiect

#21
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 28 august 2013 - 16:51

Oh, am vazut pozele cu creatiile pt bebelusi! Ce frumoose sunt!!! Mina si Raluca, felicitari, chiar este o pasiune frumoasa si utila! Botoseii aia m-au dat gata [il]



#22
marinush

marinush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:01

Ce frumoase sunt lucrusoarele crosetate...Felicitari fetelor! Pe mine m-au dat gata niste rochite pe blogul Ralucai...si niste palarioare :)) Ah, si-o ciorba de verisoare pe blogul Minei :)))) Poate fac si eu maine-poimaine, ca de cand tot zic ca fac...



#23
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:39

Am inteles, Elena, si m-am linistit. Chiar ma întreba mama ieri ce as vrea sa mănânc dupa ce se termina perioada sarcinii si cand am vazut sushi la tine, mi-am readus aminte. Plus ca vazusem un reportaj zilele trecute din restaurante bucureștene si erau si imagini de la restaurantul "meu" japonez. Altceva, nu prea... Am mâncat indiana acum câteva saptamani, deci all good pe partea astea.

Fetelor, ce talentate sunteti. M-am uitat la lucrusoare, tare frumoase. La mâncare m-am uitat cu coada ochiului :-D, dar păreau iumi!
Eu tot încerc sa ajung in Obor, sa iau niste andrele si alte fire sa fac o paturica, ca am ramas fixata pe impletit. la crosetat nu ma pricep, bine, nici de impletit, am mai facut-o din generala [soricel]... Am vazut niste site-uri de mercerie pe internet, dar zic ca e mai bine sa le vad cu proprii ochi. In alta parte nu se gasesc articole din astea? Prin Unirii sau altundeva? Daca va pricepeti, of course!

Dark, cu placere. Nu-i bai cu APGAR-ul, noi nu-l primeam si iată-ne azi nascand pui de 9 si de 10! [flo]

#24
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:54

Danyce ori sunt nebuni ei acolo ori nu inteleg eu ceva! Pai cum sa faca bebelusii sa manance portii exacte de fiecare data. Intreba si tu data viitoare vreo asistenta din aia desteapta daca ea mananca de fiecate data aceeaşi cantitate de mancare si daca i se face foame exact la aceeasi ora? Noi toti suntem diferiti cu nevoi diferite asa si bebelusi si nu e corect sa ii punem in aceeasi oala numai p-u ca asa scrie in carte!
Uite la mine Leonid bea cand 40 ml cand 35 poate si 50 ml. Deci dupa cum ii foame. Bine hai ca eu il trezesc la fiecare 3 ore ca e foarte mic si tre da papa altfel cred ca ar dormi si 4 ore. Astept maine pediatrul si vad ce-mi zice ea de trezit.
De ieri in LP ii pun putin ceai musetel ca e deja constipat si are si foarte multe gaze, deja vad si efectul, saracutul a facu kk asa mai tare dar a facut. Această tehnica am folosit si la primul bebe care tot era foarte constipat.
Se trezeste fitsul merg sa-l iubesc putin!
Va pup

Victoria, raspunsul corect e ca sunt multi nebuni pe-aici [:)] . Si eu le-am spus exact ce scrii tu mai sus, dr n-am cum vorbi cu paretii...Imi tot repeta ca ai mei nu pot manca portiile alea mereu pt ca nu s-au nascut dupa 37 saptamani [batcap] [batcap] [batcap] [batcap]



#25
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 28 august 2013 - 17:56

Nanne, multumim pentru capitol nou! Am corectat Apgar-ul la piticuta mea, e de fapt 9 si nu 10 (m-am uitat in caietul "oficial") si am intrebat-o pe moasa ce si cum, se pare ca i se daduse nota 9 deoarece intrase in suferinta fetala in ultimele minute din cauza ca totul a decurs atat de repede. Da' ce mai conteaza? Tot nota mare, tot sanatoasa e, bine e ca suntem bine amandoua [il]

Yay, azi mandra mea a ajuns la 3.150 kg, in ziua a 5-a, asta dupa ce acum 2 zile avusese 3.060kg. In ritmul asta, maine ar trebui sa ajunga la greutatea de la nastere [pk] [pk]

 

Daniela, nici nu mai stiu ce sa zic in legatura cu sistemul de hranire de la spitalul asta, bine ca reusesti sa insisti cu alaptatul! [flo2] [flo2] Esti sigura ca 2x5 paracetamol/zi e OK? Aici deja se considera overdose, mereu se insista sa nu se ia mai mult de 8 tablete de paracetamol/24h, deoarece poate afecta grav ficatul.

 

Criss, mai trimit cateva [majoreta] [majoreta] just in case, nu mai are cum sa dureze prea mult la tine, chestiune de ore/zile in orice caz. La cealalata odisee avusesem o mamica ce a tot pierdut din dop timp de multe zile, dar ea nu avea contractii regulate. Eu zic ca nu e inca travaliu, ci ceea ce aici se numeste "early labour", "pre-travaliu", dar ... nu mai e mult, asta e clar.

 

Raluca, stai cuminte cat poti mai mult, da-o-ncolo de treaba, e mai important sa stai tu linistita sa mai ramana un pic bebe la caldura.

 

Vi4i, eu pe a mea nu o trezesc cand doarme, dar niciodata nu mi-a stat mai mult de 4 h fara sa manance - de obicei e vorba de 2-3 ore. Iar noaptea aveam cam asa program, papa la 10-10.30, papa pe a 2, papa pe la 5... tot e bine ca prind cate un pic de nani intre mese, si cum mai bag si un somn ziua, sunt chiar fresh [pk] [pk]  De la ce e constipat Leonid? De la formula? Oare nu gasesti o varianta de lapte praf care sa nu-l constipe?

Andra, acum vad ca 8 tablete (2x4) mi-au dat....Am o cutie cu 5 casute pt medicamente De acolo se trage confuzia mea.



#26
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:01

Nanne, oare pe site-urile care le-ai gasit de mercerie, as putea sa cumpar lana online si sa livreze la domiciliu? As vrea sa cumpar pt bunica mea, dar nu stiu daca merge sa platesc eu de aici.



#27
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:04

Multumesc, fetelor, pentru aprecieri!

Eu fire mai luam de la o tipa de pe internet, sar cum n-am mai lucrat de vreo 2-3 ani mai nimic nu mai dau de ea. In rest avem cateva mercerii in oras. In Bucuresti sincer nu cunosc.



#28
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:20

Elena, de ex. la unul vad ca poti face plata in avans si cred ca pot livra in tara: http://www.merceriat...formatii-utile.
In rest, cam toate cele asemanatoare, am vazut ca lucrează fie cu avans, fie plata cu OP, nu direct cu cardul, unde comisionul ar fi fost 0 ;-).
Daca nu e prea mare efortul si consumul de nervi, poti sa o faci si sa ii trimiti bunicii una, alta... Livrarea nu conteaza unde e făcută, atat timp cat îsi vad banii in cont :-D

#29
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:21

Fetelor,
O mercerie e in magazinul Titan, la etajul 1 sau 2 , nu imi mai aduc aminte exact, dar cu siguranta este.
Si evident la obor, in magazin se gasesc de toate.
Pana si un blu ray writter pe care sotul meu nu -l gasea pe stoc pe nici un site romanesc, la gasit la obor.

Eu azi nu prea am avut chef de munca de birou asa ca pe la 3 am inchis laptopul si m- am apucat de citit. ( recuperez maine treaba de birou, desi sper ca s-a mai rarit din cauza concediilor din august).

Pup.

#30
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 28 august 2013 - 18:23

Elena, de ex. la unul vad ca poti face plata in avans si cred ca pot livra in tara: http://www.merceriat...formatii-utile.
In rest, cam toate cele asemanatoare, am vazut ca lucrează fie cu avans, fie plata cu OP, nu direct cu cardul, unde comisionul ar fi fost 0 ;-).
Daca nu e prea mare efortul si consumul de nervi, poti sa o faci si sa ii trimiti bunicii una, alta... Livrarea nu conteaza unde e făcută, atat timp cat îsi vad banii in cont :-D

au preturi foarte bune, vad!





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -