Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Durerea pierderii unei sarcini

pierderea sarcinii avort durere tristete

56 raspunsuri la acest subiect

#31
AlecsiaTDS

AlecsiaTDS
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 03 august 2015 - 15:13

Buna fetelor, 

 

Mai adaug si eu la lista ingerasilor timpurii un baietel, nascut la 15s de sarcina, avort spontan cand eram sub supraveghere medicala. Cauze necunoscute, dar necropsia a facut putina "lumina" in cazul meu: suspecta de trombofilie. 

 

Insa, chiar daca au trecut luni de atunci (pe 26 martie am nascut baietelul natural), tot nu am avut puterea si curajul sa merg la dr Uscatescu la Fundeni pt analiza de trombofilie. Mi-e teama in strafundul sufletului ca se va adeveri banuiala dr ginecolog... 



#32
Palenque

Palenque
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 18 august 2015 - 09:49

Buna fetelor, ma alatur si eu grupului,

Am pierdut sarcina la 12s, nu am avut simtome nimic, sunt sanatoasa tun si nu am nici un raspuns la intrebarea... de ce? am aflat la 13 s ca inima se oprise... nu s-a putut face nimic, a fost un soc total... nu a trecut inca o luna de la aspiratie si nici nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare... pot spune ca m-am oprit din plans dar de fiecare data cand ma lovesc de subiect incep iar, sper ca discutand cu voi sa accept perderea si sa pot trece mai departe...



#33
dianavasile

dianavasile

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 19:23

Of, fete dragi.. Parca nu imi vine sa cred ca suntem asa multe care am trecut pe aici! Am pierdut si eu o sarcina. Mititica, ce e drept, dar care a lasat semne destul de mari! Trece imediat un an, dar nu e cu mult mai usor decat a fost atunci. Eu m-am descarcat si scriind! http://viatademinune.wordpress.com si http://typingaddict.wordpress.com .. Uneori functioneaza.. Alteori e doar o solutie de moment.. Va pup si sper din suflet ca durerea sa treaca si sa fie inlocuita cu zambete! Vine soarele si pe strada noastra candva!



#34
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 septembrie 2015 - 20:35

Buna fetelor, Mai adaug si eu la lista ingerasilor timpurii un baietel, nascut la 15s de sarcina, avort spontan cand eram sub supraveghere medicala. Cauze necunoscute, dar necropsia a facut putina "lumina" in cazul meu: suspecta de trombofilie. Insa, chiar daca au trecut luni de atunci (pe 26 martie am nascut baietelul natural), tot nu am avut puterea si curajul sa merg la dr Uscatescu la Fundeni pt analiza de trombofilie. Mi-e teama in strafundul sufletului ca se va adeveri banuiala dr ginecolog...

 

Bună! 

N-ai de ce sa ti fie teama, am trecut prin asta si ma bucur ca am aflat ce am, ca am luat tratament si nu am mai pierdut urmatoarea sarcina...

Capul sus si fa ce e de facut, ca o viitoare mama curajoasa, si ai sa vezi ca o sa fie bine!!

Multa sanatate sa ai!



#35
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 08 octombrie 2015 - 13:32

[zid] Ufff...ma alatur si eu mamicilor de ingerasi. Saptamana trecuta am aflat ca ingerasului meu de 8/9 sapt i s/a oprit inimioara, iar luni a trebuit sa ma internez in spital sa ma curete. Incerc sa ma resemnez, dar e greu sa nu-ti aduci aminte mereu.



#36
RUIRalu

RUIRalu
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 noiembrie 2015 - 14:39

O sa va descriu si eu experientele prin care am trecut, poate vor ajuta pe altcineva sa aiba parte de copilasul dorit.

Pe scurt, am o fetita de 3.5 ani, o sarcina si nastere fara nicio problema, un copil minunat. Insa cand l-am dorit pe al doilea, am pierdut una dupa alta doua sarcini, ambele oprite in evolutie la 7-8 saptamani. Nicio analiza (inclusiv trombofilii si analiza ADN al celui de-al doilea embrion) nu au indicat anomalii, prin urmare medicii au declarat ca nu au ce sa ne mai spuna, sa incercam in continuare, daca dorim.

A treia incercare a fost cu succes, avem a doua fetita, are cateva luni, e minunata, si a venit sa umple golul teribil lasat de pierderile anterioare.

Iata ce am facut diferit pentru aceasta sarcina, dupa ce am cercetat pe cont propriu tot ce am reusit (inclusiv articole si studii si forumuri in engleza, pentru ca informatiile sunt mult mai variate). Nu ofer nicio solutie la orice problema, si fiecare decide cum doreste, doar descriu cum am procedat noi:

  1. Mi-am monitorizat ovulatia si am incercat sa concepem exact in ziua ovulatiei (fara contact sexual cu o saptamana minim inainte, si inca o saptamana dupa). Am gasit articole (in engleza) referitoare la o teorie mai noua, ca unele sarcini se pot opri in evolutie pentru ca una dintre celulele reproducatoare (ovulul sau spermatozoidul) ar fi avut o varsta mai mare de 2-3 zile si isi pierd proprietatile. Adica un ovul poate trai si 5 zile, in anumite cazuri, sarcina exista si ‘se prinde’, insa embrionul nu se poate dezvolta. Similar pentru spermatozoid.

In cazul nostru, s-a potrivit, adica la ambele sarcini pierdute conceptia avusese loc cu certitudine (sotul are delegatii multe) la 5-6 zile dupa ovulatie.

Poate ca pare ca diminuezi sansele, eu am ramas insarcinata de la prima incercare.

  1. Am inceput sa iau cu doua luni inainte suplimente de chlorella si spirulina (produse bio) si le-am luat pe tot parcursul sarcinii. La noi, nu exista studii, medicii te sfatuiesc sa nu le iei, probabil nu stiu ce efecte pot avea. Eu am gasit info ca in anumite tari reprezinta tratament pentru infertilitate, pentru ca sunt de-toxifianti foarte puternici (am inceput cu cate o pastila, apoi doua pe zi, din fiecare). Atentie, procedati cum considerati, nu va luati dupa informatiile mele. Descriu decizia mea si atat.
  2. Am gasit pe internet si am citit, ori de cate ori am putut, o data pe zi, acatistul Sfantului Efrem cel Nou. Nu sunt o persoana religioasa, cred insa in Dumnezeu, desi nu ma duc la biserica, nu tin posturi, spal duminica samd. Eu consider din tot sufletul ca m-a ajutat enorm, fiica mea cea micuta poarta si numele de Efremia. In plus, am avut doua hopuri de trecut cu sarcina, si am cerut ajutor in mod concret acestui sfant (de care nu auzisem), si l-am primit:
  1. fetita parea ca a ramas in urma cu cresterea, in trimestrul al treilea. Ni se spunea ca e normala, totul pare ok, doar ca e mult mai mica (cam cu 3-4 saptamani). Atunci cand am nascut-o si a fost un copil peste medie, doctorita mi-a zis ca a fost pur si simplu eroare de masurare (vazusem patru medici, pe patru aparate ecograf diferite, toti o masurau la fel). La prima fetita coincisesera masuratorile cu realitatea, acum ne-am bucurat ca eroarea a fost in sens pozitiv pentru noi.
  2. Nasterea s-a lasat mult asteptata. Prima fetita venise spontan cu doua zile inainte de DPN. Pe a doua credeam ca nu o sa o mai nasc niciodata, ma apropiam de 42 de saptamani (monitorizam ecografic la 2-3 zile ca fetita e ok) si nu dadea semne ca ar vrea sa vina pe lume. Doctorita incepea sa ma sfatuiasca sa inducem, eu nu stiam ce sa mai fac (metodele naturale de declansare a sarcinii nu avusesera efect). Intr-o noapte, am citit din nou acatistul si m-am rugat sa ma lumineze cineva incotro trebuie sa o iau, si m-am culcat cu certitudinea ca dimineata voi sti ce am de facut.

La 2.30 m-am trezit cu contractii si am plecat repede la spital, la 4.20 o nascusem pe micuta cea maricica, sanatoasa tun, mai repede decat orice nastere de care mai auzisem.

Prin urmare, dimineata ne-a prins tot impreuna, dar o tineam in brate, nu in burta.

Va urez mult succes in incercarile prin care treceti!



#37
Dana_Mica

Dana_Mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 21:45

Buna fetelor, 

 

Mai adaug si eu la lista ingerasilor timpurii un baietel, nascut la 15s de sarcina, avort spontan cand eram sub supraveghere medicala. Cauze necunoscute, dar necropsia a facut putina "lumina" in cazul meu: suspecta de trombofilie. 

 

Insa, chiar daca au trecut luni de atunci (pe 26 martie am nascut baietelul natural), tot nu am avut puterea si curajul sa merg la dr Uscatescu la Fundeni pt analiza de trombofilie. Mi-e teama in strafundul sufletului ca se va adeveri banuiala dr ginecolog... 

off... sfatul meu este sa mergi la medic... chiar daca se confirma diagnosticul, vei primi tratamentul corespunzator si VEI FI CU UN PAS MAI APROAPE SA ITI IMPLINESTI VISUL!

kisses&hugs, draga mea. 



#38
Dana_Mica

Dana_Mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 ianuarie 2016 - 21:57

O sa va descriu si eu experientele prin care am trecut, poate vor ajuta pe altcineva sa aiba parte de copilasul dorit.

Pe scurt, am o fetita de 3.5 ani, o sarcina si nastere fara nicio problema, un copil minunat. Insa cand l-am dorit pe al doilea, am pierdut una dupa alta doua sarcini, ambele oprite in evolutie la 7-8 saptamani. Nicio analiza (inclusiv trombofilii si analiza ADN al celui de-al doilea embrion) nu au indicat anomalii, prin urmare medicii au declarat ca nu au ce sa ne mai spuna, sa incercam in continuare, daca dorim.

A treia incercare a fost cu succes, avem a doua fetita, are cateva luni, e minunata, si a venit sa umple golul teribil lasat de pierderile anterioare.

Iata ce am facut diferit pentru aceasta sarcina, dupa ce am cercetat pe cont propriu tot ce am reusit (inclusiv articole si studii si forumuri in engleza, pentru ca informatiile sunt mult mai variate). Nu ofer nicio solutie la orice problema, si fiecare decide cum doreste, doar descriu cum am procedat noi:

  1. Mi-am monitorizat ovulatia si am incercat sa concepem exact in ziua ovulatiei (fara contact sexual cu o saptamana minim inainte, si inca o saptamana dupa). Am gasit articole (in engleza) referitoare la o teorie mai noua, ca unele sarcini se pot opri in evolutie pentru ca una dintre celulele reproducatoare (ovulul sau spermatozoidul) ar fi avut o varsta mai mare de 2-3 zile si isi pierd proprietatile. Adica un ovul poate trai si 5 zile, in anumite cazuri, sarcina exista si ‘se prinde’, insa embrionul nu se poate dezvolta. Similar pentru spermatozoid.

In cazul nostru, s-a potrivit, adica la ambele sarcini pierdute conceptia avusese loc cu certitudine (sotul are delegatii multe) la 5-6 zile dupa ovulatie.

Poate ca pare ca diminuezi sansele, eu am ramas insarcinata de la prima incercare.

  1. Am inceput sa iau cu doua luni inainte suplimente de chlorella si spirulina (produse bio) si le-am luat pe tot parcursul sarcinii. La noi, nu exista studii, medicii te sfatuiesc sa nu le iei, probabil nu stiu ce efecte pot avea. Eu am gasit info ca in anumite tari reprezinta tratament pentru infertilitate, pentru ca sunt de-toxifianti foarte puternici (am inceput cu cate o pastila, apoi doua pe zi, din fiecare). Atentie, procedati cum considerati, nu va luati dupa informatiile mele. Descriu decizia mea si atat.
  2. Am gasit pe internet si am citit, ori de cate ori am putut, o data pe zi, acatistul Sfantului Efrem cel Nou. Nu sunt o persoana religioasa, cred insa in Dumnezeu, desi nu ma duc la biserica, nu tin posturi, spal duminica samd. Eu consider din tot sufletul ca m-a ajutat enorm, fiica mea cea micuta poarta si numele de Efremia. In plus, am avut doua hopuri de trecut cu sarcina, si am cerut ajutor in mod concret acestui sfant (de care nu auzisem), si l-am primit:
  1. fetita parea ca a ramas in urma cu cresterea, in trimestrul al treilea. Ni se spunea ca e normala, totul pare ok, doar ca e mult mai mica (cam cu 3-4 saptamani). Atunci cand am nascut-o si a fost un copil peste medie, doctorita mi-a zis ca a fost pur si simplu eroare de masurare (vazusem patru medici, pe patru aparate ecograf diferite, toti o masurau la fel). La prima fetita coincisesera masuratorile cu realitatea, acum ne-am bucurat ca eroarea a fost in sens pozitiv pentru noi.
  2. Nasterea s-a lasat mult asteptata. Prima fetita venise spontan cu doua zile inainte de DPN. Pe a doua credeam ca nu o sa o mai nasc niciodata, ma apropiam de 42 de saptamani (monitorizam ecografic la 2-3 zile ca fetita e ok) si nu dadea semne ca ar vrea sa vina pe lume. Doctorita incepea sa ma sfatuiasca sa inducem, eu nu stiam ce sa mai fac (metodele naturale de declansare a sarcinii nu avusesera efect). Intr-o noapte, am citit din nou acatistul si m-am rugat sa ma lumineze cineva incotro trebuie sa o iau, si m-am culcat cu certitudinea ca dimineata voi sti ce am de facut.

La 2.30 m-am trezit cu contractii si am plecat repede la spital, la 4.20 o nascusem pe micuta cea maricica, sanatoasa tun, mai repede decat orice nastere de care mai auzisem.

Prin urmare, dimineata ne-a prins tot impreuna, dar o tineam in brate, nu in burta.

Va urez mult succes in incercarile prin care treceti!

Ce draguuut... Nu stiam de Sf Efrem, multumesc.  [flo2]



#39
Stefiaug

Stefiaug

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 ianuarie 2016 - 23:30

Buna! La mine fericirea a durat putin, cam 9 saptamani. Abia am putut accepta ca bebelusul meu nu o sa mai vina, dupa ce am consultat 3 doctori dupa analize la sange dupa vreo 3-4 ecografii nu am mai putut nega adevarul si a trebuit sa ma internez pentru chiuretaj. E foarte greu, am o nepotica de aproape 4 luni si nu mai pot suporta sa o vad, mi-e frica sa mai raman singura ca devin depresiva. Peste o luna trebuie sa merg la control sa vad daca e totul in regula, pana atunci imi puteti spune ce indicatii vi s-au dat dupa chiuretaj?



#40
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 27 februarie 2016 - 11:43

Imi pare rau pt tine Stefiaug, nu-ti pierde speranta pentru ca e greu cateva luni apoi incepi sa te obisnuiesti cu ideea chiar daca nu vei uita niciodata. 

Mie dupa chiuretaj mi sa recomandat repaos sexual pana la urmatorul control si am primit un tratament cu antibiotice

Eu inca nu am avut curaj sa incerc din nou de teama sa nu se repete  [zid]  [zid]





Etichetat si cu pierderea sarcinii, avort, durere, tristete

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -