Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#51
redrose18

redrose18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 martie 2008 - 01:45

AnyMary, imi cer scuze ca n-am mai intrat de mult pe forum si nu ti-am raspuns. Laboratorul unde am facut eu este pe Str. Roma 39 si se cheama Biodiagnostic. Este scump insa, un HPV e 500 ROn. Parerea mea e ca daca ti-au iesit peste tot tulpinile acestea, nu are rost sa mai dai atatia bani acum. Fa un tratament de imunizare si dupa aceea sa repeti, eventual chiar dupa 1 an, timp in care iti faci desigur papanicolau.
Cred ca e stresul foarte mare pentru toata lumea, insa sunt medici care nici nu mai trimit pacientele la test HPV. Le spun: da, draga, ai HPV, fa aia si aia, si vino la 6 luni la control. Atat. Asta stiu de la unele din prietenele mele care trec prin asa ceva.
Soacra-mea de ex. imi zice ca si-a cauterizat si ea un neg prin tinerete (in zona intima desigur) si n-a mai trimis-o nimeni la HPV (nici nu cred ca se face), acum are 76 de ani si nici o problema. Uneori e mai bine sa nu stii atat de mult, nu?
Sanatate tuturor

#52
matildasep

matildasep

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 17:05

Cine stie sa-mi spuna ce inseamna " valori in afara limitelor admise pentru varsta si sexul respectiv" incadrate la inceputul paginii, rezultatul fiind:
-tulpini cu risc oncogen scazut- 0.23 negativ S/CO,
- tulpini cu risc oncogen crescut- 0.70 negativ,S/CO, analiza facuta la babes.
Acum nu stiu daca sa ma bucur sau nu, sa ma duc sa-mi fac si o colposcopie, sau sa repet papanicolau, ultima mi-a iesit CII/III, si dr. m-a trimis sa-mi fac testul hpv.
sunt in dubii si nu stiu ce sa fac.

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

#53
AnyMary81

AnyMary81
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 16:21

Nu stiu ce inseamna.
Insa la toate analizele care le-am facut eu si mama la babes, scrie chestia asa sus: "valori in afara limitelor...."
Dar daca ti-a iesit negativ hpv este foarte bine. Poate ar trebui sa iti faci vaccinul.
Multa sanatate

Any Mary

#54
matildasep

matildasep

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 18:11

Multumesc, AnyMary, pana la urma m-am lamurit, daca rezultatul e incadrat in chenarul gri, inseamna ca rez. nu e bun . textul ar fi trebuit scris langa, nu inauntru-l chenarului. Deci, rezultatul meu e bun, dar totusi eu am fost trimisa sa fac acest test, pt. ca la papanicolau CII/III, mi-au iesit koilocite, L-SIL. E posibil sa fi gresit cei de la Victor Babes, testul?

Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

#55
kores

kores

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 23:57

Dar la Sanador ce parere aveti? oare se fac analize bune?
Am cautat pe net si am gasit la Micomi ca s-ar face si detectie si genotipare pentru 37 tulpini doar la 465 ron, inclusa si recoltarea; pe cand la sanador se face cu 560 ron plus inca ceva pentru recoltare.
As alege Micomi. Trebuie sa-l fac pana joi.
Astept pareri,

#56
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 09:58

Intr-adevar la Micomi atita costa, eu l-am facut in toamna si cred ca e unul dintre cele mai ok laboratoare din Ro...de aceea si aglomeratia de la ei. Din aceasta cauza dureaza mult si pina iti ajung rezultatele la mine ADN HPV a durat cam 5 sapt, iar acum astept un rezultat de 3 sapt si cica ai am de asteptat.

In schimb, stiu ca multe centre medicale private lucreaza cu Micomi pt partea de laborator. Deci cred eu ca merita asteptarea.

Totusi nu stiu daca ti se poate face analiza asa rapid, la recoltare ma refer, stiu ca se asteapta cu lunile pt o programare...acum depinde, poate DOAR pt recoltari sa te ia mai repede, ca nu cred ca preleveaza dna dr.



Sanatate!



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"



Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefan (Fecioras de 2003)




[foto]Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)





#57
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 10:09

Apropos de ce spunea redrose mai sus, sieu am ajuns cam a aceeasi concluzie: si daca stii si daca nu stii ca esti purtator de hpv, tot aia :-) In ideea ca iti faci control la 6 luni Paps si macar o daa pe an colposcopie! Daca te "cauti" asa, nu are cum sa scape ceva nasol nevazut! Asa ca, daca stii ca ai hpv si te controlezi regulat, e f ok, ca poti preintampina complicatiile date de acesta, iar daca nu stii, tot e bine sa iti faci regulat analizele.

Medicul meu curant gineco, cand m-am dus suparata la el cu rezulatul de la hpv (tulpina 33) mi-a zis ceva de genul: "sa fiti sanatoasa! si ce? 85% din populatie are hpv si ati vazut lume lesinand pe strada ca are hpv? important e sa aveti imunitatea ok si control regulat, oricum altceva nu se poate face impotriva lui si uneori organismul se imunizeaza singur de virus"

Asa ca eu incerc sa imi mentin imunitatea sus (in teorie ca practica [bang] lasa de dorit ) si nu va mai stresati fetelor...sunt sigura ca hpv-ul asta exista de muuulti ani de zile, cand se purtau cauterizarile, si totusi nu cred ca supravegheat poate sa isi faca de cap. Deci daca e monitorizat periodic, putem fi sanatoase si voioase.

Important e sa fie analizele facute corect!



Sanatate!





"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"



Dana [hia] mama lu'[copil]Radu Stefan (Fecioras de 2003)




[foto]Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)





#58
alibra

alibra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 13:30

Buna, fetelor!
Am si eu o intrebare legata de virusul hpv, pentru cine stie sa imi raspunda: herpesul este provocat de o tulpina hpv? ca mie asa mi-a spus un doctor si am ramas putin interzisa...
va multumesc si va doresc multa sanatate!

alibra

#59
kores

kores

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 21:51

Multumesc danat, am sa le fac la Micomi.Am citit si pe site-ul lor o multime de lucruri utile si interesante fata de alte laboratoare.
Sa inteleg ca ar fi bine ca si pentru tratament sa-mi fac o programare tot la doamna doctor.
Eu pentru recoltare m-am programat marti pentru joi, deci nu se asteapta deloc la recoltare,

#60
AnyMary81

AnyMary81
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 22:49

Alibra, nu nu are nici o legatura. Eu spre exemplu am toate tulpinile de HPV, dar nu am avut in viata mea herpes. Herpesul are legatura cu virusul herpetic, nu cu HPV. Si drep sa-ti spun cunosc si varianta cealalta, adica o persoana care face herpes (deci are virusul herpetic), dar nu are HPV. Iti spun aceste lucruri bazandu-ma pe analize, nu pe povesti.
Cat despre Micomi numai de bine, abia astept sa imi refac toate anlizele in iunie - iulie la ei (pana acum le-am facut in alte parti: Medlife, Medsana, Medicover, CDT victor babes, Clinica Stefan nicolau). Dar ce pot sa va spun este ca o cunosc pe dna dr Irina Julea (este anatomo-patolog), mama a avut trei polipi pe col si dansa i-a lucrat ambele probe (adica acum 2 ani si anul acesta). Ma bucur ca nu a iesit nimic in neregula la biopsii (mama a suferit o conizatie anul acesta in martie ii s-au scos cei 3 polipi, acum 2 ani doar i-a rezectat unul de la baza si a crescut la loc).
Multa multa sanatate tuturor si un Paste fericit alaturi de cei dragi. [bis]

Any Mary


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -