Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#61
alibra

alibra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 25 aprilie 2008 - 09:31

Multumesc, Any Mary pentru raspuns.Sunt totusi incurcata, pentru ca o data medicul mi-a spus ca herpesul este provocat de o tulpina hpc si daca vreau sa stiu neaparat ce tulpina, sa imi fac acel test de genotipare a hpv-ului. si am sunat si la un cabinet de analize medicale sa intreb si mi s-a spus ca da,la analiza de genotipare a hpv-ului se vede si ce tulpina de herpes am. in sfarsit, e foarte ciudat ca si eu stiam ca nu au legatura unele cu altele.

Va doresc un Paste Fericit tuturor fetelor!

alibra

#62
camy062004

camy062004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 01 mai 2008 - 16:14

in afara de candiloamele care apar in zona genitala mai sant si altfel de manifestari al acestui virus?



camy poze









#63
sly2007

sly2007
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 iunie 2008 - 17:34

Buna,
Am si eu niste intrebari daca poate sa ma ajute cineva. Problemele au inceput in urma cu un an cand mi s-a descoperit o rana pe col si infectie cu HPV 16, PAP CII/CIII. La acel moment nu aveam niciun simtom (a fost un control de rutina cand mi s-a descoperit afectiunea). Am facut ERAD si controale la 3 luni. Examenul anatomopatologic post ERAD a fost CIN II. La controalele ulterioare mi s-a spus ca colul arata f bine, PAP a fost CII HPV l-am repetat de 2 ori si mi-a iesit tulpina 52 in loc de 16, secretia OK. Pe uter (la ecografia transvaginala mi s-au descoperit 2 polipi). Cu toate ca analizele mi-au iesit bine eu nu ma simt bine si anume: am sangerari intermenstruale, usturime puternica la nivelul vulvei si de curand si scurgeri maro de o consistenta ciudata, adica un fel de membrana foarte putin elastica. Nu prea stiu cum sa explic mai exact. Este o cantitate mica dar de o saptamana este in fiecare zi. Avand in vedere usturimile pe care le am de mai multa vreme dna doctor m-a tratat cu diverse antifungice si anti micotice desi la examenul secretiei nu a iesit nimic. Nu stiu ce sa mai cred. La doctor o sa ajung pe 24 iunie dar pana atunci daca ma puteti ajuta cu o parere va rog frumos sa-mi rapundeti. Multumesc


#64
alesssandra

alesssandra
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 iulie 2008 - 15:59

Buna la toata lumea , numele meu este Alexandra si am fost si eu diagnosticata cu faimosul virus HPV in urma cu un an , mai precis in noiembrie 2007.Primul lucru pe care l-am facut a fost sa merg la un medic pt ca habar nu aveam ce e aia , pe atunci locuiam in Praga , diagnosticul care mi-a fost pus a fost condilomata si infectie cu hpv .Am facut o interventie prin care s-a eliminat aceasta condilomata dar crescaturile alea tot le mai aveam . Dupa patru luni de la operatie am fost iarasi la control sa vad daca aceasta condilomata a reaparut, nu au reaparut dar crescaturile tot le aveam .Asa ca am fost la un alt doctor tot in Praga pentru o doua opinie acolo am primit acelasi raspuns . Nu aveam condilomata , mi-am facut un test PAP unul bacteriologic si unul HPV . Rezultatele au fost negative la primele doua si pozitive la ultimul.Doctorul mi-a zis sa ma duc la control iarasi peste 6 luni si intre timp sa-mi intaresc sistemul imunitar cu GANODERMA .Fetelor nu va mai speriati atata timp cat nu aveti tulpinile cancerigene nu trebuie sa va speriati . Tot ce trebuie sa faceti e sa va intariti sistemul imunitar sa fiti optimiste si sa va faceti control o data la 6 luni . Cu cat va stresati cu atat e mai rau.Aceste crescaturi dispar daca sistemul imunitar e OK.Eu una imi pastrez optimismul. Puteti incerca GANODERMA si sucul NONI.VA pup si va doresc multa sanatate

#65
Adee

Adee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 926 mesaje

Postat 10 iulie 2008 - 22:35

Si eu am fost diagnosticata cu HPV - LSIL cu atipii HPV, si mai sunt si insarcinata in 4 saptamani. Nu am nici o excrescenta, doar o scurgere ciudata. Are vreun efect asupra sarcinii ?

#66
tatienutza23

tatienutza23
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 iulie 2008 - 00:48

Buna seara tuturor, nu prea ma descurc pe acest forum si de aceea am deschis acelasi subiect in alta parte... plus ca de fiecare data imi ia cel putin 10 min sa gasesc subiectul [mariaj]... ca majoritatea celor din acest subiect din pacate am si eu hpv... am facut intai babespapanicolau care mi-a iesit CII/CIII... acest lucru l-a facut pe doctorul meu sa imi recomande si o colposcopie care de asemenea a iesit in neregula... posibil infectie hpv... a urmat depistarea genotipului si... acum fac tratament cu cervugid si isoprinosine si mi-a recomandat aldara peste care nu am dat pana acum...
am vazut la inceputul topicului cineva a scris ca a folosit aldara si ca ar fi dat un rezultat bun... sincer am cateva semne de intrebare: daca este o crema buna de ce nu se comercializeaza si la noi? sunt sigura ca nu e vorba de bani... exista si la noi medicamente mai scumpe... daca poate cineva sa imi dea unele raspunsuri in legatura cu aldara astept cu nerabdare. si inca ceva: o doamnma farmacista mi-a recomnadat sa nu iau echinaceea in acelasi timp cu isoprinosine... dar am vazut aici exemple date de diferite persoane care le-au luat impreuna... a fost totul ok?
scria cineva mai sus ca acest virus exista de multi ani... normal ca da, mai ales ca se transmite de la mma la fat... va dati seama cate femei nasc fara sa faca analize mai "avansate"?
multa sanatate![flo]

#67
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 19:11

eu am depistat acum un an si cateva ca luni ca sunt infectata cu hpv tulp 51 ,fara sa stiu ca sunt insarcinata am decis sa pastrez copilul,aveam si o rana mica pe col care a fost depistata la o colposcopie,intre timp am nascut ,am alpatat si nu am putut sa fac nici un fel de tratament specific ,acum putin timp am mers iar la dr de acesata data la dr badea de la micomi,am repetat testul hpv a reiseit ca am tulpina16,am facut si testul papanicolau care a iesit foarte bine,si o colposcopie unde sa evidentiat in continuare prezenta ranii dar fiind de dimensiuni extrem de reduse (astea sunt cuv dr badea) ,acum urmez trat cu ovule cervugid si isoprinosine,spalaturi cu pelin,echinaceea,si as dori sa stiu daca au existat situatii in care rana a disparut in urma tratamentului fara a se interveni chirurgical?totusi nu sunt convinsa ca o excizie (tinand cont de dimensiunile ranii)este solutia cea mai indicata ,nu stiu daca trat pe care il urmez si colposcopii,test papanicolau f des si o atentie sporita a acestui lucru ar fii mai indicate cel putin o perioada inainte de a alege calea chirurgicala?

http://www.dropshots...-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina [copil][bibe](04.03.2008)

#68
tatienutza23

tatienutza23
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 septembrie 2008 - 23:43

buna din nou
intrebare pt oprescuflore: cum ai nascut? prin cezariana? mie dr mi-a spus ca daca nu nasti prin cezariana, prin nasterea "naturala" infectezi si copilul...
multumesc pentru viitorul raspuns

#69
Stanescu

Stanescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 17 septembrie 2008 - 07:10

Oprescuflore: tipul 16 are potential cancerigen, alaturi de 18, 31,33 si 35. Deci tratament strict si supraveghere stricta. Daca leziunea avanseaza, se impune si tratament chirurgical. Nu ai spus gradul CIN - I sau II?
Tatienutza - intr-adevar, se indica operatia cezariana.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

#70
Moni_28

Moni_28

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 23 septembrie 2008 - 15:09

Buna tuturor!Sunt noua pe aici si tot caut pe cineva cu care sa discut despre acest virus NENOROCIT...parerea mea. Acum 4 luni m-am hotarat sa ma duc la un doctor din alt oras - nu prea am incredere in cei de aici - sa imi fac analize si ce mai trebuie, ptr ca incercam de ceva timp sa raman insarcinata si nimic. Fac un papanicolau si alte cateva. Nici prin gand nu imi trecea ca ceva nu ar iesi bine. Cand sun la cabinet ptr rezultat: stupoare, asistenta, desteapta tare, incepe sa imi explice ca am o infectie precanceroasa, posibil virus HPV, ca e GRAAAAAV. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa alerg intr-un colt de baie si sa plang cat ma tinea inima! Cu inima in dinti iau tel si o sun pe doctorita. Femeia imi explica clar: nu este cancer. Am o rana pe col care poate fi din cauza acestui minunat virus, ca trebuie sa fac o colposcopie si apoi o conizatie. Aoleu! Habar nu aveam de astea! Nici nu stiam cu ce se mananca!Ma duc la cabinet, repede colposcopie si test hpv, trimis la Bucuresti.Bineinteles ca, si eu, ca ma joritatea celor de aici, am inceput sa citesc pe net. Si culmea, dadeam numai peste prostii, care nu faceau altceva decat sa ma sperie si mai mult. Si, ca orice om speriat, puneam mana pe telefon si o sunam pe biata doctorita, care, cand vedea ca sun, raspundea cu: da, stiu, iar ai mai citit ceva pe net. Este bine sa te documentezi, dar las-o mai moale, ca o iei razna...Ma scuzati ca ma intind in povesti, dar asta sunt eu[:o)]A doua zi, imediat dupa colposcopie, fugi la spital pentru conizatie. 2 luni pauza, scurgeri enervante.La biopsie hop surpriza: din CIN III aveam CIN I. Iar la testul hpv, rezultat negativ.(care costa 370 ron).Bun frate, atunci care a fost scopul conizatiei? Caci ea mi-a dat viata peste cap! Acum, cand sun, imi spune sa mai fac o data testul hpv, caci poate fi FALS NEGATIV! Sa ma duc iar sa fac o colposcopie (se repeta la 4 luni) si iar un papanicolau (care nu a nimerit din prima, deci ce incredere sa mai am si in asta). Si uite-ma si pe mine, cu o frica imensa...daca imi gaseste acum ceva?Daca nimic nu a fost bine? Daca iese ceva rau? Mai rau e ca acum a venit si sotiorul cu botic ca ii tot apare ceva, dar nu la interval regulat, ca nu mai poate, sa ma duc la dr si sa vad care e problema. Auzi la el! Sa ma duc EU sa vad care e problema! Bun, sa vad cum rezolv cu transportul[:D] si o fac si pe asta!Asa ca, sincera sa fiu, imi vine sa nu ma mai duc absolut nicaieri, sa nu ma mai caut atat, caci observ ca gasesc din ce in ce mai multe! Acum ,intrebarea care ma macina cel mai mult: cand voi putea face un copil? Voi mai putea face vreodata?!
[flo]Moni_28


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -