Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#71
ADRIANKA

ADRIANKA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 521 mesaje

Postat 29 septembrie 2008 - 01:30

Buna tuturor. Si eu am fost diagnosticata in ianuarie 2007 cu HPV,si, ca sa fie tacamul complet, si cu herpes genital...La inceput am fost cuprinsa de panica, dar incetul cu incetul mi-am revenit, tot asa, imi era teama ca nu o sa pot face copii.
Dar iata-ma, la 1 an si ceva, mama fericita a unui baietel de 9 luni, sanatos, nascut pe cale naturala. Adevarul e ca nu stiam pana in ziua nasterii daca va fi cezariana sau naturala, pentru ca nu se stia daca herpesul va fi activ in acea perioada. Dar s-a intamplat sa nu fie.

Va pup si va urez multa bafta si incredere in voi!


Adriana, mami de Yiannis Alexandros(28.12.2007)

#72
xeloxel

xeloxel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 07 octombrie 2008 - 16:45

citind ce-ati scris voi, m-am hotarat sa va povestesc faptul ca su eu am trecut prin clipe de cosmar la inceputul lunii septembrie cand am aflat ca as avea virusul hpv cu genotipare 52, 61 si 70.[bang] Intre timp, am ajuns la un alt medic mult mai competent si am repetat analiza, rezulatatul fiind acelasi ca si la prima genotipare.Ideea este ca intre timp am ramas insarcinata, copilul il voi pastra pt. ca ni-l dorim din suflet ( un an am incercat sa raman insarcinata si s-a intamplat tocmai acum [olala] ) si in urma colposcopiei mi s-a diagnosticat o leziune mica de tot pe col pe care o las linistita in poerioada sarcinii.Voi naste prin cezariana si dupa nastere, daca mai este cazul ma voi trata si de leziunea pe col printr-un ERAD simplu.M-am linistit si nu mai am aceeasi stare de nebunie ca la primul rezultat pron care mi s-a confirmat prezenta hpv-ului in organismul meu.Viata merge inainte, trebuie sa fim optimiste.Multa sanatate , fetelor![pup]

#73
aquariusrpro

aquariusrpro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 21:24

Citat:
citat din mesajul lui mmb

selene-bunny, multumesc pentru raspuns si pt link-uri; la cat m-am documentat eu, peste ultimul articol, de exemplu, nu am dat.

La mine HPV nu s-a manifestat prin condilomane, veruci, ci am avut doar o leziune pe col.
Partenerul meu in schimb a avut condiloame pe care le-a tratat la dr Dinca cu laserul...

Isoprinosine am luat si noi, dar nu am simtit ceva schimbat..mai mult chiar, dupa tratamentul cu isopronosine partenerul meu si-a facut testul HPV din nou si in loc de tulpina 16 a iesit tulpina 31, iar doctora de la Stefan Nicolau a zis ca e posibil ca din cauza isopronosinului, care este sintetic, virusul sa fii suferit o mutatie...

In continuare, chiar nu stim ce sa facem... suntem amundoi infectati, dar cu tulpini diferite...si mie, normal, mi-e frica sa nu ma procopsesc si cu ce are el...si abstinenta dureaza de ceva timp, dar cat sa o mai tinem asa :)
E foarte delicat...daca aveti vreun sfat , va multumesc anticipat

va pup :)


Este relativ comun ca doi parteneri sa nu aiba acelasi tip de hpv.
Citat:
Of the 270 couples typed by ISH, both partners were positive in 66 (24.4%) cases, but only 15 (22.7%) of them had the same HPV type in their genital tract. By PCR, only seven new HPV DNA positive cases were detected among 77 men negative by ISH. CONCLUSION: Although some association was seen between intraepithelial neoplasia and high-risk HPV types, the concordance of different HPV types between the sexual partners was extremely low. The female findings were not predictive in searching for the male partners with the high risk HPV types, either. HPV DNA detection rate in men seems to depend on morphology of the HPV lesions.
sursa: http://www.mdconsult...00/1.html?issn=

in alta ordine de idei, cauta pe google dupa: acid folic lycopene hpv si citeste ce apare.



Roxana&Ruxandra

The people can never willfully betray their own interests; but they may possibly be betrayed by representatives of the people.” - The Federalist, No. 63






#74
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 09 octombrie 2008 - 21:34

nu am mai intrat pana acum la acest subiect dar pt fetele care m-auu intrebat ,eu am mnascut prin cezariana tocmai din cauza hpv si am recoltat celule stem la nastere ,ceea ce natural nu se putea ar fi fost contaminate ,eu am depistat visrusul in prima luna de sarcina la un pap de rutina,intre timp am nascut si urmez un trat pt imunizare,voi face si erad in scurt timp dar nu imi pot explica cum de sa ajuns la tulpina16 cand initaial a fost 51.
vroiam sa intreb fetele daca ati urmat trat cu cervugid si ati facut acel vaccin isorel despre care se spune ca intareste imunitatea chiar zilele trecute vb o dr la tv despre el ,dar citind prosperctul iti schimbi parerea,chiar nu stiu ce sa fac.
capul sus si nu va descurajati ,virusul poate fii invins

http://www.dropshots...-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina [copil][bibe](04.03.2008)

#75
aquariusrpro

aquariusrpro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 10 octombrie 2008 - 12:36

Citat:
citat din mesajul lui oprescuflore

nu am mai intrat pana acum la acest subiect dar pt fetele care m-auu intrebat ,eu am mnascut prin cezariana tocmai din cauza hpv si am recoltat celule stem la nastere ,ceea ce natural nu se putea ar fi fost contaminate ,eu am depistat visrusul in prima luna de sarcina la un pap de rutina,intre timp am nascut si urmez un trat pt imunizare,voi face si erad in scurt timp dar nu imi pot explica cum de sa ajuns la tulpina16 cand initaial a fost 51.
vroiam sa intreb fetele daca ati urmat trat cu cervugid si ati facut acel vaccin isorel despre care se spune ca intareste imunitatea chiar zilele trecute vb o dr la tv despre el ,dar citind prosperctul iti schimbi parerea,chiar nu stiu ce sa fac.
capul sus si nu va descurajati ,virusul poate fii invins

http://www.dropshots...-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina [copil][bibe](04.03.2008)


Faptul ca ai nascut prin cezariana nu garanteaza ca bebe nu are hpv; exista studii care au aratat prezenta hpv in lichidul amniotic, etc.

Licopenul cis si trans grabesc vindecarea de hpv, acidul folic contribuie enorm la vindecarea de hpv. N-am timp acum sa caut in comp, dar poti sa cauti pe net studiile legate de acidul folic si hpv; intr-unul dintre ele se mentioneaza ca mai mult de jumatate din femeile din grupul de studiu care erau pozitive la HPV au devenit negative dupa ce au schimbat cantitatea de acid folic consumata.

Roxana&Ruxandra

The people can never willfully betray their own interests; but they may possibly be betrayed by representatives of the people.” - The Federalist, No. 63






#76
redrose18

redrose18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 17 octombrie 2008 - 13:42

Buna ziua tuturor. M-am gandit sa scriu si eu pe aces forum, avand aceeasi problema. As vrea sa va impartasesc si eu experienta prin care am trecut. In 2004 am ramas insarcinata. La unul din controale, dr. imi spune ca exista o mica rana pe col. Ma trimite sa fac HPV la IDS si rezultatul iese negativ. Am nascut in 2005 o fetita, fara probleme, si m-am dus la un nou control ceva mai tarziu, dupa cateva luni, pt ca stiti cum e cu bebe... tot timpul esti prinsa cu cate ceva. Dr. a inceput sa tipe la mine ca de ce am stat atat, ca rana e foarte nashpa si trebuie sa fac ERAD daca mai vreau sa traiesc. Nu exagerez, acestea au fost cuvintele ei, si nu ma feresc sa spun ca este vorba de DR. Oana Toader, de la spitalul Polizu. Am inceput sa plang, dar ajunsa acasa m-am hotarat sa mai merg si la alt medic. Dupa o noa consultatie mi se spune ca nu e nimic grav, ca poate fi tinut sub obs. Dar eu insist si ma duc si fac din nou HPV la Medlife. Rezultatul, naucitor: pozitiv, cu 33 si posibil 54 (am observat ca au mai fost fete cu acelasi rezultat; coincidenta sau???). Lucrul asta ma face sa ma intorc din nou la Dr Toader, crezand ca ea este cea care a avut dreptate. Ma interneaza, fac ERAD, si imi revin treptat. Intre timp am mai facut un test HPV (recoltat inainte de ERAD, dar rezultatul venit dupa) care mi-a iesit negativ. Un adevarat cosmar, nu mai stiam in cine sa am incredere. Dr. Toader imi recomanda sa merg sa-mi cumpar Aldara si sa ma duc la aplicatii de doua ori pe sapt. Ceea ce am si facut. Am mers la Viena si am cumparat o cutie. Dupa vacanta de vara, am inceput tratamentul. Dupa 5 aplicatii am crezut ca mor. Mi-a fost atat de rau, dureri in tot corpul, prin oase, muschi, cel mai cumplit ma durea coloana, burta, nu puteam sta in picioare,usturimi si arsuri vulvare, asa ca am ajuns de urgenta la spital, unde medicul a fost de-a dreptul socat ca mi s-a administrat acest medicament intravaginal, cand pe prospect scrie clar sa nu se administreze intern, iar complicatiile descrise in prospect erau exact ceea ce aveam si eu, pt ca ulterior am citit si eu.
Mi-am revenit incet-incet, pe zi ce trece imi reveneau fortele. La DR. Toader nu m-am dus sa ii reprosez ce mi-a facut, desi ar fi trebuit. Nu mi-am imaginat ca unii medici nici macar nu stiu cum se administreaza unele medicamente, iar eu nu am citit prospectul de la inceput pentru ca era in germana. Abia dupa ce mi-a fost rau l-am gasit in engleza pe net si l-am citit. Am scris acest mesaj, poate plictitsitor pt unii, ca sa nu mai pateasca si alte fete ca mine. ALDARA NU SE APLICA INTERN. Mentionez ca inainte de acest tratament mi-am facut si Papanicolau care a iesit foarte bine, iar eu n-am avut niciodata condiloame. Pentru ca Aldara se aplica doar pe condiloamele exterioare, si cu mare atentie. Poate faptul ca, cotizam de ficare data consistent a determinat-o pe dr. sa ma cheme de doua ori pe sapt. sa-mi aplice un tratament de care nu aveam nevoie si sa ma mai si nenoroceasca? Diagnosticul celuilalt medic la care am ajuns de urgenta a fost ARSURA CHIMICA INTERNA.
Doctoritei ii urez numai de bine...Nu pot sa spun decat ca este o mare nemernica. Sper sa citeasca intr-o zi acest post. Daca voi mai da ochii cu ea am sa-i spun si personal.
Deci, fetelor, asta am patit eu. Va doresc sanatate si copii frumosi si sanatosi celor care isi doresc.


#77
mikinel

mikinel
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 25 octombrie 2008 - 13:27

Pentru redrose18: aceleasi reactii adverse am avut si eu dupa ce am inceput aplicarea interna a cremei Aldara, numai ca m-am oprit dupa primele 5 aplicari, deoarece nu mai suportam durerile pe care le aveam in tot corpul, mai ales la oase si spate. Mai mult decat atat la 2 luni de la aceste aplicari s-au produs niste transformi in corpul meu pe care nu mi le pot explica: dereglari la ciclul menstrual (ori eu am avut intotdeauna un ciclu regulat), simptomele pre-menstruale s-au accentuat si au inceput sa apara cam imediat dupa ovulatie (cand la mine era lege sa inceapa cam cu 1 saptamana inainte de mentruatie) si imi este greu sa cred ca nu au legatura cu aceste aplicari de ALDARA.
Acm, la 8 luni de la alicare si la 1 an de cand am fost diagnosticata cu HPV 16, virusul este prezent in continuare in corp, iar doctorita mea insista sa reiau aplicatiile cu Aldara si sa ma vaccinez impotriva virusului. Avand in vedere ca de 7 luni incercam sa facem un copil si asta este principalul meu obiectiv acum, bineinteles ca tin sub supraveghere HPV-ul si PAP-ul,nu prea vreau sa mai fac aceste aplicari. Oricum, pun si eu aceeasi intrebare pe care ai pus-o si t: care este motivul pentru care multi ginecologi recomanda aplicari interne cu aceasta crema, cand pe prospect scrie clar aplicari externe?


#78
redrose18

redrose18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 noiembrie 2008 - 01:07

mikinel, acelasi lucru mi se intampla si mie, am mari dereglari ale menstruatiei, luna trecuta m-a tinut cam 10 zile (a fost prima data dupa aplicatii), iar acum vad ca iar... Sigur e de la aceste aplicatii. Incepe asa sa tzaraie 2-3 zile, dupa care vine mai mult, apoi iar ma taraie pana ma plictisesc. Inainte, aproape ca puteam ghici ziua cand urma sa vina. Si tinea 3 -4 zile doar. Eu am consultat alt medic, care mi-a spus sa nu mai fac astfel de aplicatii vreodata, iar unei prietene bune, care are si ea HPV i-a spus ca nu e absolut nici o problema sa ramana insarcinata si sa nasca. Singurul lucru important e sa facem PAP la 6 luni sau 1 an, depinde de situatie.

#79
analeah

analeah
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 martie 2009 - 07:15

Buna ziua. Daca cineva a trecut printr-o situatie similara cu a mea va rog sa imi raspundeti. Acum 3 ani am fost diagnosticata cu hpv col lezional L-SIL, pe colul uterin in urma acestui diagnostic s-a practicat o conizatie. Am repetat ulterior testul papanicolau la fiecare 6 luni si a iesit negativ. Acum sunt insarcinata si trebuie sa nasc peste 6 saptamani. Eu vreau sa nasc normal foarte mult dar doctorul meu mi-a spus ca s-ar putea sa imi faca cezariana pentru a nu schimba in timpul nasterii sau ca urmare a nasterii virusul din L-SIL (cu grad scazut) in H-SIL (cu grad crescut). Ce parere aveti ar trebui sa insist cu nasterea normala sau sa accept cezariana ca e riscul mare?

#80
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 03 aprilie 2009 - 11:15

eu am nascut primul copil normal dar nu stiam ca sunt infectata la acel moment iar a 2 oara am optat pt cezariana tocmai pt a evita orice urma de indoiala (cu privire la posibila infectare a copilului sau la o avansare a bolii)asa ca cel mai safe este cezariaan,iara daca si medicul a recomadat-o mergi cu incredere pe mana lui.activeaza-ti pm
sanatate

http://www.dropshots...-07-01/11:57:12
Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum de Madalina [copil][bibe](04.03.2008)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -