Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#31
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 28 decembrie 2007 - 01:49

Salutare ... ati uitat de acest subiect?Nu mai are nimeni noutati?



[*][aho]SARBATORI FERICITE![aho][*]

Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA, SARA si ANTONIA(21.11.2006)



#32
lalilu

lalilu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 06 ianuarie 2008 - 19:32

Ba da, eu. De vreo 2 spt am constatat ca mi au aparut la intrarea in vagin vreo 2-3 condiloame. Am fost la ginecolog, este sigur(ca si mine de altfel ) ca este HPV, intre timp au venit sarbatorile. De maine in colo ma voi duce sa mi fac Papanicolau si colposcopia la Municipal si imi va da trimitere pt tipizarea HPV. Sper sa iasa bine sau oarecum in limite normale. Atata cat a putut sa vada cu lampa aceea cu ochiul liber a zis ca , colul pare curat.
Am emotii, va dati seama. Am 31 de ani si 2 copii.

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

#33
roina

roina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 ianuarie 2008 - 18:04

Buna la toata lumea.

"Isteria" mea a inceput ieri.... tocmai am fost aseara la Medsana pt rezultatul testului HPV...si stupoare....HPV pozitiv la tulpina 18...Am inebunit....In august mi-am facut ultmul PAP si a iesit II..ok dpdv al doctorului fara vreo problema. testul HPV nu mi l-a prescris nici un medic...ci l-am facut eu din proprie initiativa...ce mai urmeaza acum sa fac? e bine sa repet PAP si sa fac si o colposcopie? sa incep un tratament de imunizare? sunt in ceata totala....Am nevoie de ajutorul vostru!!!!

#34
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 16:58

silvy24

Trimis la - 09/01/2008 : 12:11:17
--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua fetelor,

Am ales sa deschid un subiect despre "minunatul" virus HPV. M-am gandit ca poate pot invata din experienta altor femei care s-au procopsit cu asa ceva si, cine stie, poate alte femei vor invata din experienta mea.
Pentru inceput as vrea sa va spun pe scurt povestea mea. Am 25 de ani, incerc de 3 ani sa raman gravidutza si acum un an am inceput investigatiile pentru a afla de ce nu raman insarcinata. In toamna acestui an am aflat ca am 3 tipuri de infectii vaginale (micoplasma, ureaplasma si gardnerela). Am fost tare deprimata dar cu tratament am scapat de toate 3 in 2 saptamani. Dupa aceia am aflat ca am un chist de 3 cm pe un ovar. A fost un soc si mai mare dar am scapat de chist in 2 luni facand tratament cu Diana. Si cand credeam ca mai am un pic si ajung la indeplinirea visului de a ramana gravidutza am aflat ca testul Papanicolau nu este tocmai OK. Rezultatele aratau ca am leziuni precanceroase (pe colul uterin, binenteles). Am fost daramata si din acel moment variantele erau: cauterizare sau conizatie. Cea de-a doua varianta era pentru cazul in care aflam ca am virusul HPV. Asa ca am facut tipizarea HPV si am aflat ca am virusul. Trebuie stiut ca exista foarte multe tipuri de HPV dar sunt 3 categorii mari si late: cu risc scazut de creere a cancerului de col uterin, cu risc moterat si cu risc crescut. Eu am HPV 35 care este din cea de-a doua categorie, adica cu risc moderat.
Doctorita mi-a spus ca trebuie sa fac conizatie, lucru pe care ar fi trebuit sa-l fac in noiembrie. Dar, nu am facut-o pt ca am simtit nevoia sa ma gandesc o perioada, sa nu fiu pripita. Asadar, astept de 2 luni sa iau o decizie si decizia este sa schimb doctorul si implicit sa aud o a doua parere. Cred ca daca nu mi-as fi dorit sa raman gravida as fi facut conizatia fara sa ma gandesc dar, am inteles ca dupa aceea este destul de problematic sa tii o sarcina. In plus, am auzit de o fata care a facut conizatia si dupa aproape 2 ani leziunile au reaparut. Binenteles, doctorul i-a recomandat o a 2a conizatie.
Astept in continuare fetele interesate de acest subiect si va rog din suflet pe cele care cititi sa fugiti la doctor si sa va faceti testul Papanicolau.
Cu drag, Silvy.

oanasm

Trimis la: - 09/01/2008 : 12:28:35
--------------------------------------------------------------------------------

silvy...bun subiect!...si io am avut ceva probleme in sensul asta...dar ca norocul am dat peste un superrr dr din ungaria, care m-a nimerit cu tratamentul; dr zicea ca daca e cazul de conizatie...s-o fac dupa sarcina...ca e cam delicat in sarcina, slabeste colul..si de obicei se face cerclaj in sarcina...din cate stiu eu
te si iti doresc sa ramai in curand!


silvy24

Trimis la: - 09/01/2008 : 13:33:39
--------------------------------------------------------------------------------

oana as dori mai multe detalii. Sa inteleg ca ai avut HPV si ai scapat de el, ce tratamente ai facut si in ce stadiu esti acum?
Merci mult.
Silvy.

galea
Trimis la: - 09/01/2008 : 14:42:38
--------------------------------------------------------------------------------

am trecut si eu pe aici;am fost la 2 medici care mi-au spus acelesi lucru conizatie!(am incercat si cauterizare dar fara folos)
eu am incercat si inainte sa raman gravida(3ani)fara rez
medicii m-au asigurat ca pot ramane insarcinata si dupa conizatie.asa ca mai incerc.
daca dumnezeu ne da copii o sa avem,important e sa fim sanatoase,asa avem sanse mai mari sa avem copiii sanatosi ,si copiii mamici sanatoase ca sa ii creasca



#35
Fournicutza

Fournicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 23:04

Salutare
Parerea mea este sa ceri si o a doua opinie.eu am hpv 31- high risk, am facut operatie de elctroexcizie si astept rezultatul biopsiei.leziunile, din cate am inteles eu se agraveaza pe perioada sarcinii, asa ca e mai bine sa le vindeci inainte.

#36
Deborah77

Deborah77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 10 ianuarie 2008 - 18:49

Si eu am decis sa raman insarcinata mai intai, sfatuindu-ma cu dr. Leziunile erau superficiale, si dupa parerea lui riscul ca intr0un an de zile sa evolueze f mult era mic. Ei bine....urmatoarele teste PAP au iesit bune, inclusiv cel facut la 10 luni dupa nastere. Ar trebui sa mai repet analiza HPV...inteleg ca e posibil ca infectia sa fi disparut cu totul.

#37
Fournicutza

Fournicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 10 ianuarie 2008 - 21:56

leziunile pe col datorate unei inefectii cu hpv se pot reface?eu, in urma operatiei, sper ca ma scapat de leziune, dar hpv este inca in organism.mai poate crea probleme pe col?

#38
mmb

mmb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 ianuarie 2008 - 23:44

ce parere aveti despre articolul de mai jos?

http://www.epochtime...icle_13446.html

chiar as dori sa luati in considerare si faptul ca s-a descoperit acest vaccin anti-cancer de col si sa discutam despre el...are legatura directa cu hpv-ul...sunt uimita ca nu pomeniti aproape deloc de el...v-ati intrebat doctorii ginecologi despre vaccin, ce parere au?

#39
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 13 ianuarie 2008 - 16:20

mmb - este un subiect tot aici la Clinica virtuala Impotriva cancerului cervical unde se vorbeste tot despre vaccin. Eu una o sa-l fac fetelor mele cand o sa aiba max 12-13 ani(am inteles ca se face inte 9 si 14 ani).Am discutat si cu dr mea si mai asteptam noutati ... pt noi astea mai in varsta.

silvy24 - eu am facut conizatie ... am facut tratament vreo 2 luni si exact la o luna dupa tratament am ramas insarcinata si am nascut fara probleme ... nici in timpul sarcinii nu am avut probleme.

Multa sanatate.



Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)



#40
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 13 ianuarie 2008 - 16:27

roina - eu zic sa incepi sa faci un tratament de imunizare(sunt scrise pe aici f multe tratamente) si sa mergi la un dr bun sa discutati care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i urmezi.

Dr. mea a zis ca daca e tinut sub control virusul... duci o viata linistita pina la adanci batraneti ... asta insemnand testul pap la jumate de an la inceput si apoi la un an si tratament de imunizare ... virusul ataca cand organismul e slabit.

Multa sanatate.



Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -