Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#41
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 13 ianuarie 2008 - 16:39

Mai astept noutati, veniti si mai povestiti ce ati mai facut.

Eu abia in martie sau aprilie o sa merg sa fac iar tipizarea HPV si testul Pap, pina atunci mai bag niste ovule si imi imunizez organismul in speranta ca imi vor iesi bine analizele.

Va doresc multa sanatate.[pup]



Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)



#42
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 21 ianuarie 2008 - 17:58

Initial creeata de iulia83


buna, ma numesc iulia, si am nevoie de ajutor. prin iulie 2007, viitorului meu sot i s-au descoperit acei negi in zona genitala. initial, am mers la un medic din oras, a fost operat, eu am facut un papanicolau care mi-a iesit nu bine, chiar foarte bine dupa spusele doctoritei. in luna octombrie a aceluiasi an, sotul meu m-a anuntat ca i-au reaparut acei negi (tin sa precizez ca in urma controalelor ginecologice facute si a testului papanicolau, eu n-am avut nici macar urma de neg). am intrat in panica, deoarece descoperisem (culmea, in aceeasi zi) ca sunt gravida in prima luna si nu am vrut sub nici o forma o intrerupere de sarcina pt ca imi doresc foarte mult un copil. am mers la acelasi doctor, sotul meu a fost operat pt a 2-a oara, am avut grija sa-i inlocuiesc toata lenjeria intima cu alta noua, prosoape, lenjerie de pat..tot. mi s-a spus ca nu prezinta nici un pericol asupra sarcinii deci am mers mai departe. acum o saptamana, sotul meu mi-a zis ca i-ar fi aparut iarasi, in acelasi loc si ieri seara se marisera ingrozitor de tare incat nu mai poate urina (se afla exact in canalul pe unde urineaza). mie nu mi-a aparut nimic, mi-e frica pentru fetita mea, sunt deja in 4 luni si 2-3 saptamani, deci nu ma pot trata nicicum a.i sa nu-i fac rau. am citit ca nu exista tratament pt acest virus, doctorul ma asigura ca sunt imuna, cu toate ca nu prea cred si cred ca sotul meu se reinfecteaza de fiecare data de la mine. joi o sa mearga de aceasta data la bucuresti sa se opereze si ma rog la Dumnezeu sa fie ultima data! voi ce ma sfatuiti?
va multumesc

iuliaturcescu


#43
redrose18

redrose18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 21 februarie 2008 - 00:21

Buna ziua tuturor,
Scriu pe acest topic pentru prima data si indraznesc sa va impartasesc cateva opinii pentru ca din ianuarie trec printr-un cosmar cu HPV-ul asta. La indicatia dr mele ginecolog mi-am facut tipajul la MEDLIFE (atentie, feriti-va). Asta dupa ce in 2005 il mai facusem si era negativ.Acum, stupare: rezultat pozitiv pt tulpina 33 hugh risk si posibil 54 (???). Din 2005 si pana in prezent am avut si am acelasi barbat, suntem o familie civilizata, nici unul nici altul nu am calcat stramb. Va dati seama ca am ajuns si la astfel de discutii cand te trezesti deodata cu un virus care se ia doar prin contact sexual. M-am internat, mi-am facut ERAD dar inainte sa fac lucrul asta am mai repetat in alta parte tipajul. Bineinteles ca rezultatul l-am primit ulterior, respectiv acum cand va scriu si este NEGATIV. Asa ca aveti grija unde il faceti. Eu nu spun unde l-am facut, sa nu se inteleaga ca fac reclama, dar au fost trimise probele in strainatate si acolo au fost lucrate. A costat 500 RON dar m-am linistit. Celor de la Medlife am sa merg sa le cer returnarea banilor si o sa fac si o reclamatie pentru ca trebuie sa ii determin asa cu puterile mele sa acorde o importanta mai mare pentru ca in fond se joaca cu viata si cu psihicul oamenilor. Numai eu stiu cat am plans dupa acel rezultat. Cam atat am avut de spus. Sper sa va ajute cu ceva exeperienta mea. Multa sanatate tutor.

#44
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 27 februarie 2008 - 21:17

Salutare ... chiar nu mai are nimeni vesti? Cum mai sunteti?

Eu abia la sf lui martie merg sa refac tipajul HPV ... in rest sunt ok.



Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(21.11.2006)



#45
Alina1979

Alina1979
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 29 februarie 2008 - 18:18

Acelasi lucru l-am patit si eu la Medlife. Sotului meu ii aparusera niste negi care au fost diagnosticati de medicul dermatolog ca fiind produsi de HPV. Eu nu aveam niciun simptom.
Am mers amandoi la analize la Medlife - el rezultat negativ (desi avea papiloame), eu rezultat pozitiv, high risk tulpina 18. Tin sa mentionez faptul ca nici macar nu am fost intrebata de cei de acolo daca vreau sa fac si testul pentru identificarea tulpinei, desi aceasta era procedura. Daca testul initial iese pozitiv pentru HPV, trebuie sa te intrebe daca vrei sa ti se determine si radacinile pe care le ai. L-au facut singuri si mi-au mai cerut cateva milioane in plus.
Dupa acest soc, am repetat, numai eu, analiza la laboratorul IDS. Unde a iesit negativ pentru tulpinele high risk.
In momentul acesta, nu stiu exact care este situatia. dupa o perioada destul de intunecata din viata mea, in care nu mai stiam ce se intampla, am fost sfatuita sa ma calmez, sa mai astept ceva timp, pana sa fac o alta analiza pentru HPV.Si sa incerc sa ma bucur de viata.
Ce vroiam sa spun este insa faptul ca nici eu nu cred ca la Medlife se fac analize corect. Este imposibil ca eu sa am tulpina cancerigena 18 iar sotul meu nimic, in conditiile in care la el virusul se manifesta prin condiliame.Cred ca in primul rand pentru acesti oameni conteaza factorul bani.

#46
alinusha06

alinusha06

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 02 martie 2008 - 00:10

da si eu la fel sunt nemultumita de ei ,am facut papul in alta clinica iese destul de rau apoi il repet la ei si iese perfect ,si facusem colposcopie ,si testul hpv intr-o alta clinica stiam cum stau lucrurile nu erau deloc pe roze dar la ei erau mai mult decat perfecte ,nu acorda imp analizelor ,banii conteaza pt ei si atat,voi repeta toate analizele dar cred ca la cantacuzino,nici nu stiu unde sa mert sa fie mai bine sincer .

Flori mami de Bianca (29.05.2006)si acum [gravi][fetita][copil] 38sapt

#47
redrose18

redrose18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 02 martie 2008 - 17:57

intr-adevar, se pare ca cel mai bine se lucreaza analizele acestea la Institutul Cantacuzino. Eu am facut prima data la IDS (negativ), apoi la Medlife (pozitiv 33 si posibil 54 asa cum va spuneam), apoi la un laborator privat unde o cunosc pe medicul biolog de mai mult de 10 ani (negativ). La fel am hotarat si eu sa mai stau putin si apoi sa repet inca o data la Inst. Cantacuzino, ca sa stau linistita definitiv. Apoi, cu inca un rezultat care mai mult decat probabil va fi negativ (asa i-a iesit si sotului meu), am de gand sa ii chem in judecata pe cei de la medlife. Cred ca ar trebui sa facem totusi ceva sa le cerem socoteala pentru banii pe care ii iau fara sa isi faca treaba. Am sa va tin la curent si eventual, daca cineva doreste sa se alature demersului, este binevenit.
Sanatate tuturor.

#48
matildasep

matildasep

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 04 martie 2008 - 18:42

Readuc subiectul pe prima pagina cu pb. mea.
De ani de zile mi-am facut la fiecare 6 luni papanicolau si de fiecare imi iesea C II, acum la ultimul pap. a iesit C II\III concluzii L-SIL, fara nici o rana pe col, sau altceva .
Dr. mi-a zis sa fac o determinare de genotip Adn-hpv, dupa care sa iau cervugid ov., iar cu rezultatul sa vin sa fac si o colposcopie.
Din cate am citit pe net, mai rau m-am bagat in ceata si sunt speriata rau, eu fiind sio pesimista, ideea de virus hpv, aproape ca m-a distrus. Pb. e ca nu stiu cum sa fac, pt. ca pana la sfarsitul acestei luni, trebuie sa ma mut definitiv din tara, iar eu trebuie sa incep investigatiile cat mai repede.
Intrebarea mea pt. voi este, daca aman acest test o luna max. doua, imi va dauna sau sa-l fac imediat?
Decizia mea a fost sa urmez pana atunci, tratamentul pt. imunitate, echinacea, propolis, imunostim, ISOPRINOSINE, luate tot de aici, de la cineva care a avut pap. II\III, si sa fac testul mai tarziu, eventual sa repet pap.. iar sotului sa-i dau si lui?, nu stiu ce sa fac.
Va rog dati-mi un sfat, o idee, sunt psihic la pamant, si nu vreau sa stau cu mainile in san, pana sa ajung sa fac acest test.


Through a childs eyes:" Dear God, Thank u for the baby brother, but what i prayed for, was a puppy."

#49
Tiaa

Tiaa
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 martie 2008 - 21:02

am si eu o intrebare pentru fetele care se confrunta cu probleme pe col. puteti sa imi spuneti si mie ce cauze sunt pentru zonele aceto-albe de pe col?

in plus va rog recomandati-mi si mie unde sa merg in Ungaria pentru a face cateva teste (genotiparea HPV si un Papanicolau). oanasm, tu spuneai ca ai fost in Unfgaria. unde ai fost?


#50
AnyMary81

AnyMary81
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 martie 2008 - 00:41

Draga redrose18, te rog sa ne spui si noua care este clinica careia nu vrei sa-i divulgi numele ca sa nu faci reclama. Asa cum s-a facut reclama negativa la Medlife, ai putea sa faci reclama pozitiva la aceasta clinica, si sa mergem si noi ca sa aflam adevarul.
Multumim anticipat.
In legatura cu HPV si eu sunt o purtatoare a acestuia, si chiar a multor tulpini (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 si 68). Prim analiza am facut-o la medsana prin 2006, a doua si a treia analiza le-am facut in 2007 mai intai la cdt victor babes si apoi la medlife. Desi am facut o gramada de timp tratament imunostim cu isoprinosine si cmed100, peste tot mi-au iesit aceleasi tulpini.
Insa momentan este totul ok. La mine nu s-a manifestat sub nici o forma acest virus, si sper sa nu o faca.
Scuze, nu vreau sa fac nici eu nici un fel de reclama, insa dr meu ginecolog este Anca Florin, si chiar mi-a recomandat sa merg la medlife, mi-a spus ca in mom de fata sunt cei mai pregatiti in acest domeniu. (de aceea eram interesata de clinica unde a mers redrose18 si unde se trimit probele in afara - niciodata nu strica inca o parere).
Multa sanatate tuturor!!! si o primavara frumoasa![flo]

Any Mary


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -