Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

virusul HPV (2)


90 raspunsuri la acest subiect

#21
Tiaa

Tiaa
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 noiembrie 2007 - 20:20

mmb sau eellyia va rog mult dati-mi si mie detaliile referitoare la HPV pentru el.
am inteles unde se poate duce, dar detalii referitoare la pret, nu stiu.. in ce consta procedura... va rog frumos.

#22
gabdyd

gabdyd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 13 noiembrie 2007 - 01:14

salut si sanatate tuturor,

fetelor m-ati cam amutit cu ce am citit aici,

sunt atatea lucruri grave pe care nu le stiam, adica stiam de vaccin, dar multe altele de care discutati voi...

am si eu pap II, am avut si eu pb cu o candidoza incapatata si rana pe col inainte de a face copii, hm, trebuie sa merg sa imi fac niste investigatii. O sa intru sa va spun ce-a iesit.



Diana, mami de Julie [zana] 14.11.2003 si de Rianna [copil] 15.04.2007



#23
Adrana_g

Adrana_g
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 noiembrie 2007 - 21:45

Eu port cu mine un neg de vreo jumatate de an. La inceput mi-a dat ginecoloaga ceva solutie foarte buna care a avut rezultat (nu exista pe piata la noi). Dupa ce mi s-a terminat am luat alta solutie asemanatoare de la farmacie care nu a avut efect.
Negul este cumva pe picior, destul de departe de zona genitala si am citit pe alt forum ca, unei persoane i-au trecut negii cu Verruca removal, acesta fiind un gel pentru negii de pe mana. In prospect spune ca nu e pentru zona genitala dar eu astazi l-am aplicat gandidu-ma ca nu are ce rau sa-mi faca.
As fi interesata si de parerea voastra...

#24
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 15 noiembrie 2007 - 22:07

Buna Tiaa! Din cate am inteles, testul HPV pentru barbati se face la Sanador si consta in colectarea secretiei din uretra cu ajutorul unui betigas. Poti sa intri pe http://www.cmsanador.ro/ro/contact si eventual sa suni pt. detalii.

#25
Adrana_g

Adrana_g
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 noiembrie 2007 - 22:07

Apropo. Mi-am adus aminte.. acum 1 an, 1 an jumatate mi-au aparut primii negi. Inca nu fusesm la medic, doar la cel de familie care mi-a spus ca nu e nimic. Am descoperit eu pe google ce am, anume: negi genitali. Curioasa am inceput sa citesc pe forumuri despre boala si am deschis acest forum.
Fetelor, m-ati ingrozit efectiv!!!! Am stat si am plans o zi intreaga ca voi muri, ca nu o sa mai pot naste, ca nu o sa mai pot face sex etc.! Nu stiu de ce dumnezeu a-ti dramatizat-o in halul asta. Stiu, e o boala urata, dar nu bagi frica in oameni si dracu nu e atat de negru precum pare. Efectiv voi va speriati una pe alta, eu una zic ca nu e o atitudine sanatoasa plus ca m-am consumat groaznic cateva zile pana am mers la medic din cauza posturilor voastre.
Ginecoloaga mi-a zis ca o boala ,,la moda'' ca nu e neaparat sa fac cancer, desi e riscul mai mare, ca pot face sex protejat, ca o sa pot naste linistita si ca sa ma calmez ca nu e chiar asa grav, a si ras de mine cand m-a vazut cu lacrimi in ochi.
Plus de asta eu puteam sa vad care radacina o am gratuit, s-a tinut matusa mea de mine 2 saptamani sa ma duc, dar am refuzat. Nu inteleg care e rostul sa vezi daca ai o radacina canceroasa sau nu daca nu exista tratament. Daca as fi aflat ca am o radacina canceroasa toata ziua numai la asta m-as fi gandit si eu cum cred in autosugestie m-as fi imbolnavit numai gandindu-ma. Eu va sfatuiesc sa nu va faceti testul, nu va puteti trata, in schimb va veti macina o viata intreaga.
Merge-ti din 6 in 6 luni la un consult ginecologic si faceti-va papa nicolau. atat.

#26
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 15 noiembrie 2007 - 22:18

Buna, gabdyd! Te asteptam cu noutati.

Eu intre timp m-am razgandit in privinta vaccinului si am hotarat sa nu mi-l mai fac, pt. ca deja am avut una din tulpini (16, care a disparut si deci am devenit imuna), acum am 31 (care in mod sigur va disparea si aceasta) si de ce sa dau atatia bani pe un vaccin care ma protejeaza de numai 2 tulpini, cu care nu e musai sa ma infectez? Nu imi skimb partenerul, nu merg la piscina, nu ma sterg cu prosopul altuia, nu imprumut lenjeria nimanui - cu alte cuvinte, incerc sa ma protejez cat pot de mult, astfel incat sa nu iau un alt tip de HPV. Oricum, eficienta vaccinului nu e garantata (decat pe 5 ani, daca nu ma insel). Si daca se intampla sa iei alte tipuri de HPV de care nu te protejeaza vaccinul, tot iei HPV. Deci, dupa parerea mea, nu prea renteaza. Fiecare are insa dreptul de a alege daca sa se vaccineze sau nu.

#27
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 22 noiembrie 2007 - 15:46

Salutare ... sa va povestesc si eu ce am patit: in ian 2007 testul pap mi-a iesit naspa ... rana pe col si HPV ... am trimis analiza sa vedem ce tulpini ies ...au iesit 11, 18, si 31 - eram daramata.

Tratament cu Cervugid, Cerviron, ov. cu propolis, MonofeminaII - puse unul la 2-3 zile. Eu citind aici am facut si un tratament pt. imunitate.

Aku in septembrie repetat testul Pap - a iesit ok.

In octombrie am repetat si analiza pt. HPV - surpriza a iesit negativ. Acum dna dr. a zis ca peste 6 luni sa facem iar analiza si daca e ok ... m-am scos.(ca o paranteza - inainte cu o sapt. de a merge la recoltat pus 5 zile ovule si ultimele 3 zile fara sex si fara spalaturi inauntru).

Multa sanatate.



Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA, SARA si ANTONIA(21.11.2006)



#28
eellyia

eellyia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 noiembrie 2007 - 01:07

Buna saryta! Eu acum urmez un tratament de imunizare. In rest nu folosesc niciun fel de ovule, pt. ca Paptestul a iesit ok, nu am ciuperci sau infectii (decat HPV).
Sper ca atunci cand voi repeta testul HPV in aprilie sa iasa negativ.
Poti sa imi spui si mie ce tratament de imunizare urmezi? Multumesc.
Mesajul tau mi-a dat sperante! [bis]

#29
saryta

saryta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 875 mesaje

Postat 24 noiembrie 2007 - 19:46

eellyia - eu iau exact ce au spus fetele in cap. I

Echinacee 3/zi

ABC spectrum 1/zi

Antioxidant 1/zi

Catinofort 1/zi

Sper sa iasa bine analiza si la tine si la mine.[pup]



Mariana - mamicuta de 3 [zana] - ANDRA, SARA si ANTONIA(21.11.2006)



#30
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 noiembrie 2007 - 18:39

Fetelor, mi-am luat rezultatul la al doilea test PAP.

E I (normal, optim, totul foarte OK).

Sanatate multa tuturor!

Pentru cine nu a citit posturile mele:

Aprilie: PAP II/III inflamator, celule modificate pe col, HPV incipient

Septembrie: PAP I, col perfect curat, secretie vaginala pura, fara niciun agent patogen


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -