Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pisica


218 raspunsuri la acest subiect

#71
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:52

Miauuu, am dat, am dat ... da' suntem agere nu-i asa ? Haideti sa vedem poze cu pisici, la scanat cu noi.

#72
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:05

Poi si dupa ce le skanam unde le postam? Ka ne ia ashtia cu huo[:D]Matze, auzi.... V.

#73
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:23

quote:
Originally posted by ochinegri
Miauuu, am dat, am dat ... da' suntem agere nu-i asa ?
Adevarate feline. Pun si eu poze, ca pana apare bebe nu am altele. Da nu stiu cum si unde. Poate ma ajutati voi.

#74
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 05 august 2003 - 18:27

quote:
Originally posted by Dana P
quote:
Originally posted by ochinegri
Miauuu, am dat, am dat ... da' suntem agere nu-i asa ?
Adevarate feline. Pun si eu poze, ca pana apare bebe nu am altele. Da nu stiu cum si unde. Poate ma ajutati voi.
IDEM SI LA FEL SI IO V.

#75
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 august 2003 - 20:01

Si eu am avut discutii cu mamele de ambele parti din cauza pisicii. Si mai ales decand a aparut si copilul nostru. Frumusel le-am spus sa-si vada de treburile lor si sa ma scuteasca de "povestile" lor auzite cu si despre pisicile in casa. Si eu am un motan, de vreo 9 kg, in varsta de 6 ani.(asa-i specia lui mare, dar nu-i gras). I-l cresc de cand avea 4 saptamani. I-l iubim tare mult, iar fiul nostru Alex este extrem de atasat de el. Saptamanal i-i tai ghiarele, ii fac baie cam o data la 4-5 luni, mergem cu el la vaccine/controale o data pe an (l-am castrat cand avea 6 luni), iar din cand in cand i-l tundem, deoarece are parul lung. Este munca, aspir o data pe zi, deoarece nu-mi place sa vad par prin casa, dupa ce merge la wc, i-l spal la popou, avand parul lung ii ramane cateodata mizerie la fund. Ca sa nu spun ca-l spal si pe dinti, si o data la 2 ani, merge cu el la veterinar sa-i faca un control dentar. Cei care au pisica stiu ce inseamna, inainte de-a venii de la spital cu Alex, i-am dat sotului o paturica de-a lui ALex sa i-o dea pisici sa miroasa sa se obisnuiasca cu un mic. Primele 3 luni, nu l-am lasat in camera lui Alex, a incercat sa intre dar l-am descurajat, a fost usor. Cand Alex a inceput sa mearga de-a busilea, uneori rabdarea mea a fost pusa la incercare. Alex nu era curios de pisica si invers. Motanul venea doar sa-l miroasa si pleca, nu era interesat de el si nici nu-l baga in seama. Dar eu aspiram si de 3 ori pe zi, imi era frica de par si alte urme de nisip, care-i ramaneau pe labute dupa ce-si folosea cutiuta cu nisip. Eram cu-o carpa in mana toata ziua sa spal daca cumva motanul se aseza pe mocheta, dupa ce-si facuse nevoile. Munceam mai mult dupa pisica decat dupa copil. Si acum am mentionat, rabdarea mea era undeva pe sfarsite. Mai tarziu,Alex a inceput sa mearga si altele au inceput, a inceput sa alerge pisica, care de acum nu facea decat sa se ascunda. Nu l-am lasat o clipa nesupravegheat, si cu toate ca-l iubesc pe motan imens, nu am incredere in el. Pentru ca pisicile sunt imprevizibile, pot sari numai decat nu numai la copil, si nu numai. Cu a noastra, in special ii place sa fure si sa vaneze. Fura tot ce gaseste pe jos, mici jucarii (care eu trebe sa le spal de-o mie de ori dupa aceea)samd. Nu-i place sa inchizi usile, iar noaptea de-i vreuna inchisa incepe sa zgarie. Nu se urca in pat, si nici nu i-as fi dat voie. Este tare jucaus, si ii place daca mergi sa te atace la picioare, daca nu-i dai de mancare la ora care trebuie se duce si-si deschide sertarul unde i-o tin. Sau vine la tine fixindu-ti privirea, si apoi cu un miau, ca-i foame. Este un deliciu sa-l ai ca animal de casa, dar uneori esti obosit. Si daca nu vrei sa ai par prin casa, sa-ti miroasa casa a pisica, daca vrei sa nu te imbolnavesti, trebuie sa faci anumite lucruri zilnic, in ordine ca totul sa fie ok. Cu Alex este bine, nu a sarit la el niciodata si oricum ii tai unghiile saptamanal. Cu Alex, motanul se poarta altfel, noua ne mai trage cate o palmuta in zbor, cand trecem pe langa el. La zgariat o singura data, bineinteles deoarece Alex i-l sicana, de atunci Alex la cam lasat in pace.(dar tot nu am incredere sa-i las singuri). Acum fiul meu are 3 ani, si toata ziua nu face decat sa se joace cu pisica, ii citeste povesti, ii pune tot felul de jucarii pe el, il alearga toata ziua. Pisicii ce sa-i spun, nu-i displace, cand se plictiseste, pur si simplu pleca si se ascunde pe undeva. Pisica am vrut, pisica mi-am capatat, nu pot renunta la el, este un membru al familiei, eu sunt cea care trebuie sa am grija sa nu se intample ceva. Iar Alex i-l iubeste f. mult. Dar mi-am zis ca este singurul animal care i-l vom avea vreodata, este munca si costa. Costa tunsul/mancarea/ nisipul/doctorul, si timpul si energia mea. Este frumos si bine sa ai un animalut, dar imi ajunge. In viitor, Alex poate o sa aiba un peste[:D][:D], dar unul singur atat. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#76
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 august 2003 - 12:16

quote:
Originally posted by Victoria Adevarate feline. Pun si eu poze, ca pana apare bebe nu am altele. Da nu stiu cum si unde. Poate ma ajutati voi. V.
Da, nici eu nu stiu unde sa le punem, dar am scanat. Poate ne da o idee un moderator. Rugam frumos ! Lili

#77
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 06 august 2003 - 12:56

La matzele noastre am observat ca dumnealui se spala tot timpul, de e exasperant, si e atata de alb ca numa' nu straluceste! Tot timpul se spala,da-i si dai, picioare ridicate,pozitii contorsionate... in schimb dumneaei n-are treaba.2 limbi pe fata, 2 pe spate, hai nitel pe picior, si gata curatenia! Cred ca unde se vede si asa de maro-neagra,si are labele alea negre, ce-si zice, ce sa ma mai spal,ca si-asa nu se cunoaste! Si cand sunt mari prieteni, se ling unul pe altul,pe ea cand o doare capul il ia pe el cu labele de dupa gat, acu se pupa-n bot acu se alearga de le merg fulgii, gasim numai smocuri de par prin casa. Iar ea cand vrea sa scape de el,ca-i mai usurica, sare pe sus pe undeva si gata distractia, si de acolo se uita in jos la el sa-l vada ce face, apoi se asaza tacticos si doarme, si el maraie pe jos. Hai mai povestiti si voi despre scumpetele voastre. Pupaturi.

#78
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 august 2003 - 13:09

Hei, ai mei sunt exact la fel. Insa, din cand in cand, motanul o mai curata pe "printesa", asa de siguranta ...

#79
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 06 august 2003 - 14:24

Al meu e disperat de cand i-am cumparat maglavaisul ala Calo-Pet, din cauza ca nu sta locului sa i-l bag pe gat, il umplu pe toata mutrisoara, mai intra si in oki, si dupa aia se spala cu orele, cu mare skarba, de parca l-am manjit cu kk.In rst sta cocotat pe spatarul canapelei, cu labele atarnand de o parte si de alta, de zici ca-i maimutza, nu pisicka.Iar acum, cand e cald, sta cu burtica lipita de gresie si labele intinse in lateral, ca o ... stea de mare, mai mare rasul.... Cu "poznele" cum a ramas, unde ne postam odoarele? V.

#80
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 06 august 2003 - 16:41

Hmmm, iar am intrat aici. Nu de alta dar am o zi de psiho pupu, sau cum sa-i zic? si vorbind despre matzoance poate imi revin. Domnul meu cotoi e tare lenes cu spalatu', dar in schimb cum il atingi putin de-i dranjezi "jegoasele-i" firicele, hop ca se linge imediat. Cu periatul e durere cu spalatu nici pomeneal ca e ditamai cotoiu si nu avem cum, ne e frica sa incercam. Vrea sa-l perii doar pe cap si barbita, in rest nu e voie. Musca peria de zici ca e cel mai mare dusman al lui. Dimineata ne-am trezit pe la 5.30, nu aveam somn, si am incins o joaca pe cinste, iar am venit la servici cu tatuaje naturale pe maini. Era tare fericit, cred ca voia sa ma inveseleasca si pe mine. Pupalar mama de pui, ca altu' nu-i. Na ca am inceput sa scriu anapoda si dau in rime. dana


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -