Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pisica


218 raspunsuri la acest subiect

#81
gongutza

gongutza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 august 2003 - 00:19

Am crezut ca doar eu sunt "nebuna" dupa Matzul meu dar se pare ca nu sunt singura....pe domnul Matz l-am adoptat de la niste prieteni cand avea 6 saptamani si l-am dus acasa la mama intr-o cuite.Mama curioasa,intreaba ce-i acolo.Iar eu scot surpriza!Un matz mic si negru cu ochi verzi.S-a lasat cu cearta bineinteles,dar dupa ceva vreme s-a calmat mama.Il luam cu mine cand plecam la facultate la Cluj(eu fiind din Alba Iulia) il aduceam in we,dar anul trecut cand sa ma mut in Buc. ce-mi zice mama?Lasa-l aici saracu ca macar aici e obisnuit...e cu mine si cu tata..noi avem grija de el...lalala.Si de atunci printzul meu(corcitura de birmanez cu persana)s-a facut stapan pe un fotoliu,pe masa de calcat,pe baia de serviciu unde are el tavita cu nisip,pe jumatate din patul conjugal al parintilor...deh dragoste mare intre ei. noi vorbim la telefon in fiecare zi,cand i se face dor de mine daca a trecut cam o luna si nu m-am dus acasa merge la usa camerei mele si miauna,se joaca si el cu masline,degete,un soarec pe care l-a facut ferfenita dar nu se dezlipeste de el(de jucarie) si toti sunt la ordinele domnului. de mancat...doar royal canin indoor si hair&skin,purina pro plan indoor si file de merlucius fara oase si piele...asa l-am invatat manca-i-as guritza lui mieunatoare.Mie un dor nebun de el si de abia astept sa ne fugarim prin casa si sa ma atace pe la spate[:D]. Cu medicamentele tot rugby...dar la spalat si periat sta ca printzul...cu foehnul nu l-am putut obisnui inca...il considera un monstru... O sa pun si eu poze ca am o graaaaaaaaamada dar unde?? Buna ideea cu subiectul asta! adina

#82
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 august 2003 - 11:12

Pai, salut pisicutelor, ar fi o posibilitate albumul de pe forum, da' nu e functional ! Nu stiu cat sa asteptam ... Ziceti si voi .... sa facem un cont pe yahoo si sa intram toate cu acelasi user-passw si sa citim mail-urile cu poze . Zic prostii ? ochinegri putin deschisi de dimineata

#83
pepsica

pepsica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 11 august 2003 - 13:44

Ce bine fetelor ca sinteti cat-lovers!!!! eu am si nu am pisica- adica am lasat-o la matusi-mea acum 4 ani cind am plecat intr-un concediu mai lung, si acolo a ramas... din pacate pt. mine si fericire pt. matusa....Miutza mea este gri cu burtica alba, si daca reusesc - nu stiu cum sa fac!- va pun si niste poze cu ea in albumul meu de poze...Acum are 4 ani si citeva luni si e o super draguta... sint sigura ca are ceva origini nobile- seamana cu o Charteux, am vazut eu in Italia si la noi la o expozitie felina... ma batea gindul s-o duc la expozitie , dar am renuntat... Singura mea problema cu ea- si a matusii!!- e ca o mai apuca sa faca trebusoarele ei si prin casa, chiar si mare! F. rar, dar totusi... am vazut ca si voi mai aveti problema asta....si nu vad de ce: e castrata doar! In rest e o scumpa, extrem de individualista, nu vine la mingiiat decit daca vrea ea.... pepsica

#84
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 11 august 2003 - 14:09

Dragele mele, Azi dimineata, dupa ce am parcat masina la servici, aud de langa gard niste mieunaturi disperate, ma indrept glont intr-acolo (urechea mea e setata pe "miau" de ani de zile...) si descopar un pui de matza, mic-mic si negru, si slab, si amarat, care mi s-a agatat de mana. Mi s-a rupt sufletul de mila lui, l-am luat (negandind nimic in clipa aia) cu mine in birou. Acolo, vazandu-l murdar, l-am bagat in chiuveta si l-am spalat, sper ca i-am innecat si purecii, l-am sters, si, cand ies din buda, dau nas in nas cu sefu, care, fara nici un cuvant, se intoarce pe calcaie, ia aparatul foto si-mi trage o poza cu matzul din care picura apa...si pleaca... Ma rog, asta e... Il proptesc in bratele unei colege si tasnesc la Billa, iau crochete pt. juniori si lapte, indop matzul care acum doarme fericit pe podeaua biroului, pe un ziar. Superdesteapta matza, kum a priceput el in 5 minute ca el pe ziarul ala tre sa stea, nu stiu... Acu' problema mea e: ce fac cu el? V.

#85
Sisi

Sisi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 11 august 2003 - 14:24

Victoria, Haioasa povestea cu pisoiasul. Nici nu stii cum l-as lua daca: nu as avea deja una pe cap si un bb pe "vine"! In plus am molipsit toata familia: parintii, soacra, nu mai e loc pe nicaieri, si noi ne intrebam cui am lasa pisica daca ar fi nevoie. Baiul e ca daca se intalnesc se bat ca proastele, nu stiu ce e in capul lor, probabil sunt foarte posesive.

#86
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 august 2003 - 15:44

quote:
Originally posted by Victoria
Dragele mele, Azi dimineata, dupa ce am parcat masina la servici, aud de langa gard niste mieunaturi disperate, ma indrept glont intr-acolo (urechea mea e setata pe "miau" de ani de zile...) si descopar un pui de matza, mic-mic si negru, si slab, si amarat, care mi s-a agatat de mana. Mi s-a rupt sufletul de mila lui, l-am luat (negandind nimic in clipa aia) cu mine in birou. Acolo, vazandu-l murdar, l-am bagat in chiuveta si l-am spalat, sper ca i-am innecat si purecii, l-am sters, si, cand ies din buda, dau nas in nas cu sefu, care, fara nici un cuvant, se intoarce pe calcaie, ia aparatul foto si-mi trage o poza cu matzul din care picura apa...si pleaca... Ma rog, asta e... Il proptesc in bratele unei colege si tasnesc la Billa, iau crochete pt. juniori si lapte, indop matzul care acum doarme fericit pe podeaua biroului, pe un ziar. Superdesteapta matza, kum a priceput el in 5 minute ca el pe ziarul ala tre sa stea, nu stiu... Acu' problema mea e: ce fac cu el? V.
Of, Of, cum sa te ajut ? Noi avem deja 2 mate. Si e prea mic sa-l duci la tara, il mananca cainii .... Iti tin pumnii starnsi sa-i gasesti stapan ! Bafta ! Cica pisoii negri sunt cei mai norocosi ! Banuiesc ca la Office n-aveti post pt. el, sau e cumva overqualified ?

#87
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:12

Ei,bietu' puiut! Ce bine ca te-a gasit pe tine- sau tu pe el. Nu te-ai gandit sa-l iei la tine, Victoria? Cum ziceam, si noi acasa in Ro avem 2. Sper sa gasesti o solutie buna, ca sa fie bine pt mititel! Pupici si tie si lui! Piatra lunii

#88
ramonadima

ramonadima
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 august 2003 - 16:19

Am fost gravida acum trei ani, am un baietel de trei ani, acum sunt gravida din nou, tot cu un baietel, si in tot acest timp am avut si continui sa am un motan birmanez superb de care nu ma pot desparti-am grija sa il vaccinez si sa il deparazitez, e drept ca dragostea mea pentru el s-a portionat, fiind nevoita sa ma ocup mai mult de membrul nou al familiei....dar il iubesc atit incit nu il pot da sau duce nicaieri, totul e ok, copilul il iubeste enorm, il chinuie, pisoiul tolereaza, nu suntem bolnavi niciunul, iar chestia cu chistul hidatic am inteles de la o prietena priceputa ca e foarte interpretabila, fiind vorba de o mare confuzie in medicina, nefiind vorba de par de pisica acumulat in plamini sau in alte parti, ci este ceva legat de tenie.In fine, am citit cu ochii mei ca acei copii care cresc cu animale in prejma sunt mai deschisi, sociabili, iubitori, mai responsabili, mai ales cind ii implici si pe ei in cresterea animalului.Eu votez pentru a avea suflete neomenesti in preajma cind esti gravida sau ai copil mic, bineinteles cu prudenta necesara si grija sporita pentru curatenie.

#89
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 11 august 2003 - 17:48

Ramona, ai mare dreptate! In leg. cu puiul de matza, nu pot sa-l iau pt. ca am deja unul (am povestit pe larg mai sus...) si care are un fix: tot ce intra in casa de neam pisicesc trebuie[xinpat] (obiceiul il are de la matzele care i-au venit la monta) si nu mai face diferenta, am mai adus o data un pui si numai in spinarea lui a stat, noroc ca era prea scurt ca sa...., a chirait ala mic pana l-am dat.... Pericol pervers... V.

#90
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 august 2003 - 10:51

quote:
Originally posted by ramonadima
Am fost gravida acum trei ani, am un baietel de trei ani, acum sunt gravida din nou, tot cu un baietel, si in tot acest timp am avut si continui sa am un motan birmanez superb de care nu ma pot desparti-am grija sa il vaccinez si sa il deparazitez, e drept ca dragostea mea pentru el s-a portionat, fiind nevoita sa ma ocup mai mult de membrul nou al familiei....dar il iubesc atit incit nu il pot da sau duce nicaieri, totul e ok, copilul il iubeste enorm, il chinuie, pisoiul tolereaza, nu suntem bolnavi niciunul, iar chestia cu chistul hidatic am inteles de la o prietena priceputa ca e foarte interpretabila, fiind vorba de o mare confuzie in medicina, nefiind vorba de par de pisica acumulat in plamini sau in alte parti, ci este ceva legat de tenie.In fine, am citit cu ochii mei ca acei copii care cresc cu animale in prejma sunt mai deschisi, sociabili, iubitori, mai responsabili, mai ales cind ii implici si pe ei in cresterea animalului.Eu votez pentru a avea suflete neomenesti in preajma cind esti gravida sau ai copil mic, bineinteles cu prudenta necesara si grija sporita pentru curatenie.
Foarte frumos zis, Ramona ! Sa-ti traiasca feciorii ! Sa fiti sanatosi si fericiti ! Mama lu' Dan


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -