Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pisica


218 raspunsuri la acest subiect

#61
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 august 2003 - 14:53

Si noi am "dresat" pisica-fetita. Ii arunci un dop si ti-l aduce inapoi, de multe .... multe ori. Asta e joaca ei favorita. Iti urmareste mana si daca nu mai ai dop in ea ... Spera. BB rade in hohote la faza cu dopul. Il mai distreaza si "pisiceala". Pisicela = Betty sare de pe biblioteca in capul lui Bijou, apoi el ii explica cum sta treaba, si "fulgii" zboara in toate partile, in final se ling unul pe celalalt (bineintele motanul-riguros iar pisica-superficiala).

#62
mitzura

mitzura

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 05 august 2003 - 15:14

Frumos subiect!!! Si eu sunt mare amatoare de pisici, am una pe care o cheama chiar Mitzura (desi barbatu-meu ii zice Psihicuta, ca e cam nebuna). Si eu mi-am pus problema ce fac cu ea cand o sa am un bebe si ok, am inteles ca pot sa o tin in casa, daca pastrez totul foarte curat, dar mai greu o sa-mi fie sa-mi conving mama si soacra ca se poate bebe si matza in aceeasi casa. In plus va fi un cosmar cand va trebui sa o dezvat sa doarma cu mine in pat. Asta pentru ca pisica mea nu sufera usile inchise in casa. Si daca o dau afara din dormitor si inchid usa se intampla iar ce s-a mai intamplat si alta data, va incepe sa zgarie la usa (mi-a stricat o usa rau de tot, pana cand am decis ca cel mai intelept cedeaza si am lasat-o in dormitor). Asa ca nu stiu ce o sa fac. Am mai lasat-o si singura acasa. Doua-trei zile nu e problema, sta cuminte, daca e mai mult vine cineva pe la ea. Cel mai mult a stat fara mine 20 de zile, dar atunci a venit cineva si a stat la noi o saptamana, ca mi-era teama sa nu devina depresiva. Cu ocazia acestui subiect o sa va si intreb o chestie: pisica mea era foarte disciplinata in legatura cu ladita de nisip, dar de catva timp descopar ca face pipi (nu si kk) prin diverse locuri (covoare, in special). De bolnava nu e bolnava, i-am dat injectii pentru calduri, deci nu intra in calduri, stresata nu vad de ce ar fi ca nu are motive. Si inca ceva, de catva timp e tot mai speriata. Intotdeauna a fost ea mai sperioasa (eu banuiesc ca a avut o copilarie nu prea fericita, nu stiu sigur ca am luat-o de pe strada), dar acum se sperie de zgomote de care inainte nici nu se sinchisea. Puteti sa-mi spuneti ceva despre asta? Si alta chestie specifica ei, este ca e atasata doar de mine, pe sotul meu nici nu-l baga in seama, se fereste de mangaierile lui, nu vine cand o cheama, ce mai, suparare mare, desi nu i-a facut nimic rau niciodata. E drept ca mancare eu ii dau si eu stau mai mult pe acasa, dar nici macar nu il tolereaza.

#63
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 05 august 2003 - 15:20

Concluzia? Animalele sunt benefice pt. copii. Am citit undeva un studiu din care a reiesit ca copiii crescuti de mici langa animale sunt mult mai sociabili, mai prietenosi si mai afectuosi, iar persoanele in varsta singure care au un animal de companie traiesc mai mult decat cele fara. E logic, cand vin acasa de le servici rupta de oboseala, skarbita si tare ca o meduza, ma ia matzul de proaspata, face ce face si in 5' ma pufneste rasul, si... gata. Ce-i drept stapanii de pisici sunt cei mai haiosi, simpatici, destepti, frumosi si modesti! Am zis! V.

#64
Dana P

Dana P

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 05 august 2003 - 15:41

Victoria ai zis bine de tot. De ce? Pai sa va povestesc cum am ajuns noi detinatori de pisici. Prima am fost eu. Pai in 1993, de craciun, a ars aprtamentul parintilor, familia eu am salvat-o (nu stiu de unde ataat putere sa-ti tragi parintii arsi din foc si sa ai grija de ei). Brrrrrr, a fost nasol. Nu va mai povestesc ca nici nu vreau sa imi mai aduc aminte. Pe atunci eram studenta in buc. si stateam in regie. In ianuarie cand dadea sa inceapa sesiunea, in camin (p4) au explodat doua butelii de voiaj. Iar am sarit din somn, la tipetele sorei mele: "dana, saari ca ardem iar." ... Trec toate. Incepusem sa am stari depresive, o luasem putin razna. In perioada respectiva citisem pe undeva ca animalutele mici, de casa, ajuta in stari depresive. Lucru aprobat si de va'mea psiholoaga. Cert e ca pe 8 martie 1994 am cumparat o pisicuta siameza, Mandy. Ea nea ajutat pe toti sa ne revenim. In vacanta de Pasti am dus-oa acasa la ai mei, si acolo a ramas. Ii multumesc. Ea mi-a ajutat parintii sa-si revina. Tata in special avea nevoie. Cand am inceput cu "sotul" meu, sa stam impreuna, el nu a vrut-o pe Mandy, nu ii placea ideea de adetine animale in casa. Pana pe 8 august 1998, cand ma suna la servici si imi spune sa trec pe la el cand termin, ca a intrat un pisoi la ei si se tine dupa el. Ar vrea sa-l ia acasa. ?????? Oare cum de vrea el. L-am lasat pe el sa hotarasca, eu oricum as aduna toate animalele pe langa mine, dar el era problema. Dl. Yogi, cotzoroiul, ne-a adus numai noroc de cand a venit. Afacerea noastra a inceput sa infloreasca, noi ne intelegem foarte bine, nu mai avem timp de racaieli. Am avut si un prag in care eram pe punctul de a ne desparti. Puteti rade: in final ne certam cine ia pisoiu'. Si iar ne-a linistit, dl cotoi. Suntem impreuna toti trei. Nu cred ca am sa renunt la el nici cand va veni bb. Faca eu pe [}:)] in patru si ma descurc eu, dar la el nu renunt. Asa ca eu am incredere in terapia cu animalute. [pup]

#65
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 05 august 2003 - 15:44

Draga Mitzura, In legatura cu Psihicutza ta, si faptul ca de la o vreme e speriata si se fereste de sotul tau, eu, ce sa zic... Dupa cum am cazut cu totii de acord, matzele nu sunt tampite, precis are un motiv... Esti sigura ca nu o pocneste din cand in cand, cand nu vezi tu? Altfel nu s-ar explica reactiile ei. El, probabil, nu ar recunoaste daca il intrebi direct... Nu stiu ce sa spun, dar astfel de reactii au numai pisicile batute, sper sa nu fie cazul ei. El, de exemplu, cum se poarta cu ea? A fost de acord sa o luati? Acum, ca vine copilul, el ce parere are de ea? Dar mama lui/soacra ta? Te pup, si sa nu te superi pe mine pentru aceste semne de intrebare, V.

#66
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 august 2003 - 16:41

Draga Mitzura, o solutie pt. a o dezvata sa doarma in pat cu tine fara sa rupa usa ar putea fi un transportor. O pui in alta camera in transportor, tot o tragedie o sa fie la inceput, dar s-ar putea sa mearga. Ale mele, matele, stiu de transportot si stau cuminti in el. Cred ca se simt relativ in sigurata intr-un spatiu stramt. O noapte, doua, poate dupa aceea tolereaza si alta camera ? Nu sunt sigura ca e o idee buna. Ce ziceti ? Oricum pana la urma se obisnuieste sa doarma singura, sigur. Motanul meu a dormit 8 ani cu mine, adica pe perna mea si eu pe langa perna. Cand s-a nascut BB, gata, nici o problema, la bucatarie. Poate l-a simtit si pe BB in camera cu mine, a auzit plansete si nu l-a mai tentat. Apropo de ce zice Victoria, cam are dreptate. S-ar putea sa nu fie vorba de bataie dar daca e rost de antipatie ... Dar nu e o problema, se vor tolera si ignora la un moment dat. Eu am venit in mariaj cu motanul (nu numai) iar sotul meu il indragea. Motanul, sictir, il ocolea. Cand am scos-o pe Betina-pisicuta dintr-un canal unde se chinuiau s-o inece (era cat palma) sotul meu a zis ca asta e pisica lui, de ce sa n-aiba si el pisica lui ? Eu nu eram asa sigura. Dar, acum, e la mare concurenta, care dintre ei sa se dea pe langa picioarele lui tati. De, ce sa-i faci, competitia. Oricum eu sunt "OMUL CU MANCAREA" (pentru toti) asa ca raman favorita. Ar mai fi si ideea ca sotul tau sa-i dea de mancare, foloseste la sentimente. PS: acesta e cel mai tare subiect de pe forum, sa-ti dea Dumnezeu sanatate Piatra Lunii

#67
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 august 2003 - 16:47

DanaP zice tare bine :pisicile chiar aduc noroc. Si printre altele, fac bine in general, iti dau o senzatie de "acasa", de liniste.

#68
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:15

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, marfa de sobekt, azi-maine posteaza Pietricica subiectul Pisica 2, ca vad ca are mare cautare, mancale-ar mama pe ele de paroase scumpe! V.

#69
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:29

Fetelor, sunteti haioase rau! Mori de ras! Si eu care, cand am postat subiectul, am crezut ca veti zice uite-o si p-asta cu matzele ei, alta grija n-are! Da, si ale noastre, motanul se fataie dupa maica-mea peste tot si doarme numai cu ea si daca ea nu se culca nu se culca nici el, sta si doarme asa ca strajeru' d-an'picioarelea, in coltul de langa dormitor. Ca pa el maica-mea l-a salvat cu urechile arse si rosii si cu gauri in urechi si acu -i o frumusete de motan,chiar de urechile tot alea is. Matza in schimb e a mea, eu am adunat-o din Bucuresti, si am adus-o tot acasa pe capu' maica-mii cand eu m-am mutat de-acolo, si asta e mai zabauca, si mai salbatica, era ea tare pretenoasa cand era mica, dar cred ca s-a mai salbaticit din cauza motanului. Insa ei ii place sa se joace cu spaghete, e o mare nebunie, cum aude ca fosnesti punga in dulap cum se infiinteaza, si cum ii dai o spagheta se joaca prin toata casa si o face ferfenita si gasim numai bucatele pe sub covoare. Sau de nu, frunze de varza, si astea-i plac tare, reminiscenta din copilaria ei cand eram noi amandoua si eu ii dadeam sa se joace. Si ii place mult sa manance mazare si boabe de porumb, ne face noua concurenta. Sa ne traiasca mititeii ca vorba maica-mii, ne-am luat stapan!(maica-mea care-i o independenta si n-are treaba cu nimeni, in casa ei ii fac altii mai mici si mai parosi regulile,hihihi!) Aici am poze in toata casa cu ei,si vorbesc cu ei, halal!

#70
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 05 august 2003 - 17:44

Da posteaza-ne si noua nishte poze ku matzele tale, si cine mai are - io n-am in computer, da scanez daca vretzi, ma gandeam sa nu rada lumea de noi ca am dat in mintea pisicilor... Am dat, asta e.... V.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -