Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept -oct 2011 **


206 raspunsuri la acest subiect

#31
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 07:16

phiu Miha.... el a vrut sa adoarma in patut, nu l-am culcat acolo cu forta. Si in pat l-am pus la ora 3 iar crizele au inceput la 5. Eu una sunt depasita si nu mai am o explicatie..



#32
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 07:17

Nanna vreau si eu o cafea mare si tare ca sunt zombi astazi. Am avut party seara trecuta la nasa mea si m-am culcat pe la 1, m-a trezit Edi pe la 3iar la 5:30 scularea definitiva pentru munca.

 

Klau din ce povestesti tu nu par numia crize specifice varstei, mai ales daca se intampla asa in momente cand nu ar avea motiv ( noaptea...). Eu totusi as merge pentru linistea mea sa consult si un psiholog pediatru, macar te ajuta sa sti cum sa reactionezi sau ce sa faci cand are astfel de crize.

 

Helenutza sunt de acord cu tine cu oboseala. Si eu vad cum imi pierd rabdarea din cauza oboselii si mi-e ciuda pe mine insa de multe ori simt ca e dincolo de puterile mele. Acum sunt iar in perioada de dezvat leganat si dormit singur la el in patut neleganat si trebuie sa am multa rabdare ca el mititelul e receptiv, i-am spus ca nu mai pot sa-l legan si a inteles insa dureaza cam o ora pana adoarme si de multe ori nu mai rezist eu sa stau treaza si prefer sa-l legan sa adoarma mai repede. Poate cand o sa fiu in CO o sa pot mai bine, acum sunt varza, recunosc.

Mai nou vrea numai si numai cu tataie, sa nu cumva sa dispara din raza lui vizuala ca e jale. Ii explic verzi si uscate dar degeaba. Eu parca nici nu exist cand vin seara de la munca. Si tata vrea sa se elibereze seara si nu poate si uite asa incep discutiile, contradictiile.....

Ehe si e abia inceputul, cu cat cresc cu atat vin alte provocari.

 

Va pup, fug sa mananc ceva ca sa mai capat puteri.



#33
michella78

michella78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 657 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 08:01

buna dimineata si de la noi!

nanna, helenutza [pup] ,   amandoua aveti dreptate, simt ca sunt in pielea fiecareia dintre voi  [flo] .

klau poate il doare totusi ceva, si nu va dati voi seama ce. ar putea fi si colici la burtica, nu neaparat dureri de dinti. mai ales daca il apuca asa, din senin. la noi mai merge linistit cu muzica cand e mai agitat. 

raluca eu zic sa o iei treptat. il dezveti de legant, dupa care treci la dormit singur in patut. sau invers. sa i le ceri pe amandoua odata cred ca e obositor si suprasolicitant pentru el.

pupici tuturor si o zi cat mai usoara!



#34
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 08:52

Michella el doarme la el in patut de cand l-am nascut, nu-i asta problema. Il adormeam leganat si-l puneam la el in patut. E obositor pentru mine , pentru el e ok, rabdare multa am nevoie [:)] , cand vede ca nu-l mai legan deja cere sa-l pun la el in patut si incepe joaca, frichineala, se mai ridica in picioare si-mi cere sa-l legan, ii explic ca nu mai pot dar insista sa-l iau si-l iau, sta langa mine in pat cateva minute dupa care vreacinapoila elin patut si tot asa pana adoarme  adica dupa vreo ora.

Mi-ar placea sa adorma langa mine dar nu vrea si e normal daca nu e obisnuit asa.



#35
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 09:06

RALUCA, greu cu piticii, mai ales ca mai mergem si la munca, dupa program intram in schimbul 2 acasa... Eu una nu stiu ce sfaturi sa iti dau. Al meu nu a fost niciodata leganat, insa pana de curand a dormit doar in patut. Mai nou il las pe el sa aleaga unde vrea sa doarma. Poate daca il culci langa tine si il mangai pana adoarme, il tii in brate? ZIc si eu...  [flo]



#36
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 09:21

neatza

off, imi pare rau sa vad cat va chinuiti.

Klau, si eu zic ca are ceva piticul. altceva decat crizute de personalitate.

viseaza urat poate.

bona cum este. ai incredere in ea. a coincis perioada asta cu crize de cand aveti bona?

copilul cum se comporta in preajma bonei? se duce spre ea?

nu poti pune o camera sa o supraveghezi un pic?

nu vreau sa te speri dar sunt atatea cazuri... mai bine elimini aceasta varianta.

 

raluca, Bibi adormea numai cu mine in pat. o mutam apoi in patut. am incercat de nenumarate ori s-o culc in camera ei in patut. fara succes. vroia ba la mine in brate, ba in patut. se frichinea vreo ora de mi se lungeau urechile.

acum adoarme singura la ea in camera in patut.

ce a mers? am schimbat rutina si locul. am mers in concediu in Romania si din prima seara am pus-o in patut cu lapticul si cu muzica de nani si am iesit.

de atunci gata :D

poate oi fi fost norocoasa. nu stiu.

acum mai intru s-o verific si cateodata nu-i adormita si se uita la mine, ii spun nani, mami si plec si nu plange.

 

incearca cumva sa ii schimbi ceva in rutina. sau schimba-i ceva la patut. fa-l mai atractiv.

 

 

intrebare:

 

cand se schimba patutul cu pat normal de copil?

 

a mea nu are tendinta de escaladare, dar de cand mi-a zis bina ca a gasit-o aplecata ca-si aruncase suzi pe jos, am un nod in stomac.

dar mi-e ca daca ii pun pat normal, o gasesc noaptea prin casa sau mai stiu eu ce se mai intampla.

nu stiu ce sa fac.



#37
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 09:24

Hmmm, pe cine sa tin in brate.... nu sta linistit nici 1 min, se ridica in fund, pleaca prin camera desi e lumina stinsa. Cand vreau sa-l mangai imi da mana la o parte.... E agitat si probabil din cauza asta doarme si prost, asa e firea lui ca altfel ce sa mai zic. O sa creasca el si vom depasi momentul. Unii colegi care au trecut prin asta ma "incurajeaza" ca va dura cam pana pe la 3 ani deci mai am de tras [batcap]

 

May de cate ori am plecat cu el in alta parte nu a inchis un ochi toata noaptea sau a dormit fffff prost, nu-i prieste schimbarea. Am incercat sa-l iau in camera noastra sa doarma cu mine in pat si la prima trezire a cerut la el in patut in camera lui. I-am pus ursuleti in pat si mi i-a dat jos instant, am incercat sa ies din camera , sa-i spus ca plec pana la baie si revin imediat poate poate o adormi singur si nici nu am iesit bine ca deja au inceput urletele, strigatele..... Singura varianta care functioneaza este sa-l las in patut, sa stau pe pat langa patutul lui, sa-i spun o poveste si usor usor adoarme chiar daca mai cere sa-l dau jos din pat apoi cere sa-l pun iar..... numai ca dureaza mult timp si spuneam ca de multe ori ma lasa nervii, rabdarea pentru ca sunt ffff obosita. Dar sunt optimista ca va ajunge sa adoarma singur si neleganat candva, inapoi n-ar cum sa merga [:)]


Editat de raluca050, 22 mai 2013 - 09:31 .


#38
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 09:43

neata

 

MAY ai fetita cuminte! Doamne ajuta sa ramana tot asa!

 

RALUCA050 nici ai mei nu stau sa ii tin in brate pana adorm... speram macar asta mic sa stea ca e mai lipicios insa noo, n-ai sa vezi!

cel mic adoarme plimbat in brate de tati.daca se trezeste noaptea il mai legan pe picioare. din fericire episoadele astea sunt rare. in general, tot la tati apelez sa il plimbe daca se trezeste si nu mai adoarme.

 

KLAU_DITZA sa stii ca are dreptate MAY ca intreaba de cum e bona.... stii, imi amintesc ca asta mare al meu avea fel de fel de chestii din astea (gen crize, sau imi zicea sa plec cand veneam de la servici) cand aveam bona... desi femeia era in regula, stiu sigur pt ca o spionasem. din momentul in care nu am mai avut bona si a ramas cu mama si cu cei 2 verisori am vazut o schimbare radicala la el. n-a mai facut asa.. si mai ales nu ma mai trimitea la plimbare pe mine... si crizele s-au rarit... eu stiam ca el isi dorea sa stea cu mama si ceilati doi nepoti insa am considerat a fi un moft... si oricum era destul de greu sa o incarc pe mama cu inca un nepot... dar la un mom dat bona mea  plecat pt bani mai multi , in strainatate, si asta a fost... am fost fortata sa il las si pe el cu mama, cateva luni, pana au intrat toti la gradi.. a fost f fericit de schimbare... si eu la fel.

 

si eu dorm pe mine azi ca a avut praslea o trezire mai lunga pe la 4 si ceva....

plus ca aseara am petrecut si na, nu e usor nici sa te distrezi. ha haaaa!

 

o zi frumoasa!



#39
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 10:04

Raluca, atunci nu stiu ce sa zic :(

si nepoata-mea tot pe la 3 ani s-a mai linistit. pana atunci au leganat-o ca sa adoarma.

si foiala noaptea. si culcat tarziu.

 

Helenutza, chiar am copil cuminte. eu am avut cu ea de tras primele 4 luni, cu colicii. atunci a fost nashpa rau.

dar de atunci... n-am de ce ma plange.

acum o pun in patut la 8 seara. adoarme intre 8 si 8:30 cateodata spre 9. dar singura ea pe acolo. cu suzi si cu Codita. catelusul cu care doarme.

si doarme toata noaptea fara treziri pana la 7 - 7:20

rareori mai se trezeste o data si ii dam laptic si adoarme la loc.

asa din cand in cand mai tipa sau plange scurt. dar asta fiindca viseaza cate ceva.

 

bine ca te-ai distrat!

 

eu abia astept weekendul sa mergem la ferma.

de distrat m-am distrat la concert sambata trecuta. acum am nevoie de odihna :D

 

ce le mai dati de papa?

 

Bibi azi are in program ciorba de perisoare si spanac cu omleta la cuptor.



#40
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 10:17

May e cuminte Bibi, fetitele sunt mai cuminti. Am observat ca in general copii care sug la suzeta doar mai bine,ii linisteste si au o ocupatie pana-i ia somnul [:)] , al meu nu a acceptat-o niciodata. Oricum nu va mai stresez cu problema asta, eu m-am resemnat deja, asa e el si incerc sa nu ma mai oftic mereu.

 

Edi mananca destul de limitat, nu pot varia mai nimic ca nu-i place si spune foarte ferm. Legumele sunt povesti nemuritoare , ar manca numai carne, peste si lactate. Mai rar supe.

Nu te pot ajuta cu vreo sugestie din pacate.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -