Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept -oct 2011 **


206 raspunsuri la acest subiect

#21
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 20 mai 2013 - 15:06

Neatza,.

Klau, imi pare rau 

Oaw, Lali, sunt intru-totul de accord cu ce spui.
Mie nu mi-a facut crize rau de tot pana acum, dar perioada crizutelor a inceput clar.
Primele au fost de Paste in concediu in Romania. Tipete si tavaleli cand era sa intram in casa.
Cand deschideam usa la apartament, realiza ca gata cu joaca pe afara
Prima data si eu si sotul ne uitam unul la altul si nu stiam ce sa facem. Beatrice e un copil cuminte, chiar nu ne asteptam la tavaleli si urlete.
I-am zis: “hai mamicule ca facem splash splash with duck (adica baita cu ratusca) si apoi nani”.
Da-i plansete :D
Am rezolvat-o cu desene :D cred ca nu cea mai indicata metoda, dar asta a fost prima data.
Dupa aia, in general nu ma panichez, incerc sa nu ma enervez si se rezolva relativ simplu cu ceva de genul: “Mami, uite un catel. Oaw, ce mare e” sau ma rog, dupa caz, ce vad si eu in jur. Dar pe un ton de asta de Oaw, ce chestie.
Dar cateodata si cedez la ce vrea ea sa faca, daca nu e ceva nasol.
De ex am fost la ratusti si gaste si ea vroia sa mai stam. Statusem o ora de ma saturasem. Si ea nimic, da-i urlete. N-am reusit s-o pacalesc cu Oaw, asa ca am zis: Ok, stam, dar pe banca aia de acolo.Asta ca sa am eu ultima decizie :D In general incerc sa nu ii las impresia ca fac cum vrea ea doar fiindca mi-a facut o criza.
Si cand vrea desene mai devreme de ora la care trebuie (ii pun juma de ora inainte de culcare), nu cedez. Ii zic calm: Mai tarziu mami. Ai vazut ce face ratoiu, trenuletul, masinuta nu stiu care.
Dupa ce se potoleste, ii pun. Nu-i pun niciodata desene cand vine ea cu CD-ul sau telecomanda la mine si plange.
Acum nu stiu de fac bine sau daca Bibi e usor de linistit, dar deocamdata crizutele n-au ridicat prea multe batai de cap.
A, si cu tipatul in casa, ca se mai pune pe tipat, tip si eu cu ea, chiar mai tare. Dar nu la ea. Asa la misto, fac opereta :D
O bufneste rasul si nu mai tipa :D
Vecinii nu stiu ce zic :D dar oricum si ei imi pun muzica cand mi-e lumea mai draga si as dormi :D
 



#22
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 06:26

Buna dimi!

Vin cu o cafea proaspata!

 

LA MULTI ANI CELOR CE POARTA NUMELE SFINTILOR  CONSTANTIN SI ELENA!

CINE DA DE BAUT????

 

MAY  eu cred ca in general fetele sunt mai cuminti. Sau mai usor de linistit.

Ieri a fost mai binisor pentru noi. Pacat ca iesirea afara a fost de doar 15 min ca a venit furtuna. Si spre surprinderea noastra a acceptat usor sa mergem acasa - deja batea vantul destul de serios, cu mult praf si puf de la plopi.

 

Va doresc o zi minunata!!!



#23
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 08:21

Neata mamici.

LA MULTI ANI TUTOROR SARBATORITILOR DE ASTAZI [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Klau, statul mai mult pe afara cred ca e o medota de linistire, la noi da roade insa stam si la casa cu curte si e mai usor. O sa treaca si perioada asta, rabdare multa. Pupici.



#24
michella78

michella78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 657 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 08:56

buna ziua!

LA MULTI ANI SARBATORITELOR SI SARBATORITILOR! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

ce ploaie a fost azi noapte! mi-a placut teribil!

va pup pe toate!

o zi usoara!



#25
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 13:07

Cand ma puteti ajuta sa refac prima pagina ,dati un semn [:D] .Eu maine as vrea sa o refac. Daca mi se pot pune niste pasi aici cum pot readuce textul initial in primul mesaj si cum il pot prelua mereu pe primul la noul subiect,ori un link catre un subiect unde mi se explica acesti pasi,mie imi este deajuns pentru moment.

Merci [asia] ...

Sept-Oct2011 - ti-am trimis un PM, te rog sa imi confirmi cand il citesti si rezolvam [flo2]



#26
Helenutza23

Helenutza23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 15:32

buna

 

vin cu o felie de tort si un pahar de suc, azi, de Ctin si Elena. 

..si cu urari de la multi ani si sanatate tuturor care poarta acest nume!

 

KLAU nu am multe de zis in leg cu crizutele... decat ca trec.. si ca e important sa fii calma, sa il iei cu binisorul, sa nu tipi la copil, ca sa nu mai spun de na-na la funduletz... recunosc ca la primul copil am facut greseli impardonabile (atunci nu mi se pareau asa, insa acum am alta parere)... dar cum multe lucruri au o rezolvare... incerc sa repar unele prostii pe care le-am facut. na, suntem oameni si .. la primul copil e mai greu! oboseala si nesomnul sunt cei mai oribili dusmani ai calmului, ai rabdarii... 

eu spun mereu un lucru: cel mai important lucru e odihna. treci peste orice teorie, peste orice sfat, faci orice numai ca sa dormi. nu conteaza ca dormi cu copilul in pat, nu mai conteaza... raul pe care il poate face oboseala poate fi, in timp, mai grav decat faptul ca ai luat copilul in pat si ai domit si tu si el....si toata lumea e fericita si odihnita....

 

o zi buna si petrecere frumoasa in continuare!



#27
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 16:37

Dani si-a reluat suptul dupa vreo 10 zile de pauza. De parca nu s-ar fi intamplat nimic. Evident ca mie mi s-a redus lactatia intre timp dar nu pare sa-l deranjeze. E mai mult de alint banuiesc eu.



#28
nanna_mika

nanna_mika

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 05:58

Neatza fetele! Poftiti la cafelutza!

Lali - de acord cu tine ref la crize si crizutze. Ce te faci cand or avea copiii 10 ani si le explici totul de zeci, sute de ori si in secunda doi e ca si cum nu le-ai fi zis nimic vreodata. Hmmmm pana sa am copii, pana sa fie Indra suficient de marw incat sa fiu sigura ca intelefe ce ii spun, credeam ca educatia primita este singurul motiv pt care un copil o ia sau nu pe aratura. Acum sunt 100% ca nu e deloc asa. Din pacate....

Va pup si va trimit un gand frumos in aceasta zi senina :-*:-*:-*:-*

#29
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 06:25

buna dimi!

 

Nana  [flo]

 

Hellenutza multumim de tratatie!!! Intr-adevar ohihna e primordiala!

Azi sunt varza.... [zirea] La ora 23 m-am culcat, copilu' a adormit in patut. La 3 s-a trezit maraind, l-am luat in pat s-a foit pana la 5 cand au inceput crizele. Din senin. Urlete, tipete, trantit pe jos, tot tacamul. Cred ca am trezit tot cartierul cu tipetele lui in linistea diminetii. Si nimic nu il calma, DUpa vreo 30 min s-a linistit singur. Episodul 2 a fost cand am plecat de acasa, la 7. Auzeam tipetele din parcare. Ziceai ca da cineva cu biciul in el  [sm]

In fine, rezumat: am dormit de la 23 la 03....

 

Mihaela, imi amintesc si eu cu placere de perioada alaptatului. Cred ca e o forma de alint, la varsta asta, copilul e mai aproape de mami.



#30
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 07:10

Klau: Al meu a facut de cateva ori asa noaptea cand s-a trezit, incepuse sa se foiasca si sa planga de suparare ca nu poate adormi la loc. Eu l-am chemat pe sot ca nu stiam ce sa fac sa-l linistesc, si el cand a vazut ca a venit si sotul a inceput sa se arunce pe spate si sa urle de ziceai ca il taiem. Pentru ca a zis: gata, s-a zis cu somnul meu, astia ma scoala in loc sa ma ajute sa adorm la loc. Poate problema era ca l-ai luat din patut cand el doar vroia sa adoarma la loc unde e obisnuit.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -