Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de sept -oct 2011 **


206 raspunsuri la acest subiect

#41
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 10:23

da, stiu si eu ce ma ofticam in primele 4 luni ca toti bebeii dormeau, mai putin al meu si al lui Jade. :D

o sa treaca.

daca mai imi vine vreo idee, iti zic.

 

suzi i-o dau numai la somn. cand se trezeste ii spun sa-l lase pe Codita sa mai doarma cu suzi si il lasa in patut si ii da si suzi :D

nu stiu cand sa i-o scot.

deocamdata zic eu ca e ok. eu ii dau si suzici mici, de 0 luni. din cauciuc natural. ma gandesc ca fiind asa mici, nu ii strica dintii.

vreu sa incep sa-i dau lapticul inainte de culcare si s-o spal pe dinti dupa.

ca acum o spal pe dinti si o pun in patut cu lapticul.

 

asta e urmatorul pas. sa vedem.



#42
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 10:50

MAY ai grija cu patutul. R a sarit din patut dar norocul a fost ca era langa pat. A sarit pe perne si m-am trezit cu el in sufragerie.

 

Legat de bona: sincer, eu am incredere in ea. Este foarte atenta  - poate mult mai atenta decat suntem noi, parintii, pentru ca noi dupa servici nu stim ce sa facem mai intai: papa, curatenie, spalat etc etc. Bona e 100% cu copilul, nu are alte treburi. Noi ne impartim in 2: unul cu copilul, unul cu treaba.

Totusi, cand vine bona dimineata, stie foarte bine ca noi trebuie sa plecam si trebuie sa iesim din casa pe furis. Ma rog, dupa mine plange, dupa tati nu...

Odata sotul a venit acasa in timpul programului, neanuntat si inainte de a intra in casa asculta la usa. Copilu' arunca cu masinile (cum mai face uneori si cu noi) si bona ii zicea pe ton duios: nu Radu, nu e bine asa. 

In fine, am mai zis, sunt depasita. Intr-o zi o sa treaca. Vorba aia: copii mici, probleme mici, copii mari, probleme mari.  [smulgpar]



#43
athosik

athosik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 854 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 11:06

Buna fetele,

 

Astazi este asa de urat la Timisoara - frig si ploaie [batcap]

 

Si noi suntem in plin proces de dezvat leganat ... la pranz merge mai greu tb sa stam cam 1 ora pana adoarme dar adoarme singurel si seara e ceva mai usor ... dar adoarme mereu cu noi in patutz si apoi il mutam la el in camera!

 

Nu stiu ce vom face cand va fi mai greut un pic acum are vreo 12 kg [pk]

 

Pusilici si o zi faina va doresc! [il]



#44
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 14:33

Poate v-ati saturat sa ma plang de cateva zile de copilu' meu  [:D]  de parca as fi o soacra.

Azi bona mi-a zis ca a fost scancit si iritat la maxim pana cand...a facut kk. Mi-am facut programare la pediatru. Oare sa aiba copilu' ceva la burtica? Oricum, vb si cu dr dar cred ca ii fac o coprocultura. Dar ar putea ca durerile de burtica sa provoace asa crize? Ma gandesc in "x" feluri si caut explicatii...



#45
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 22 mai 2013 - 15:08

Klau ne mai si vaitam aici, stai linistita in privinta asta. S-ar putea saracutul sa aiba un discomfort; foarte bine ca te duci la doctor; o sa-ti recomande el ce trebuie investigat.

Pupici [pup]



#46
nanna_mika

nanna_mika

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 05:51

O cafelutza aromata pt azi! Trezireaaaaaaaaaa........ Raluca - ce fain ca v.ati distrat! Klau - cum ati dormit azi noapte? Din pacate nu stiu un sfat mai bun decat ti-au dat fetele. Eu nu sunt intru totul de acord ca fetele sunt mai cuminti decat baietii. Cel putin nu ale mele. La munte de exemplu baietii au fost niste ingerasi, fie-mea nu avea stare deloc. Lamasa toti stateau linistiti sau isimfaceau de lucru cu ceva, Ina voia afara, ea nu statea locului. Noi eram singuriicare mancam cu randul :-P Va doresc o zi minunata

#47
klau_ditza

klau_ditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 07:10

Nanna multumim de cafea! Pe vremea asta ar mai merge inca una  [:)]

Asa ca dau si eu o cafea mareeeee!!!

 

Azi noapte am dormit mai bine. S-a trezit la 3, l-am luat in pat si cand am plecat la servici inca nu se trezise. E cam stresant sa il las in pat cand plec, da' asta e. Poate nu cade  [:D]

Pediatra a zis ca nu are nimic. L-a mai vazut si acum vreo 2 sapt cand racise, deci ne stia destul de bine [:D] E un copil energic (nu a stat o secunda cat eram in cabinet), nu are rost sa ne trimita la psiholog etc etc mai ales ca la noi in oras nu e niciunul ok. Deci: rabdare muuulta, sa nu ne enervam sa numaram pana la 1000, ne calmam, ii distragem atentia etc etc.

Pentru linistea noastra am vb si cu preotul si ii citeste  maine o rugaciune. [popa] Asa ca Doamne ajuta sa ne linistim odata! 



#48
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 07:31

Neata, iau o cafea de la fiecare.

 

Nanna n-am venit si noi la masa cu voi la munte ca atunci  aveati companie pe afara [:)] .

 

Klau bine ca e sanatos , daca sunt doar crize or trece ele. Am mai zis ca si Edi trece prin faza asta, nu chiar asa de acut insa plange instant de nervi cand nu poate sa faca ceva singur dar nici nu ne lasa sa-l ajutam. Insa practic metoda ignorare si-i trece, cu vorba buna nu am ajuns la vreun rezultat momentan ...... Chestia cu distrasul atentiei merge. La noi e mai simplu ca are copii pe strada care vin mereu pe la noi si se joaca in nisip, pe tobogan, cu masinutele si are ocupatie, nici nu ne mai vede. Nu mai spun ca e vedeta strazii ca e cel mai mic si toti vecinii il dragalesc. Nu are timp sa se plictiseasca. Ma gandesc cu groaza daca ploua ce facem cu el in casa ca nu are stare sa stea , vrea afara, e tare efervescent.



#49
camady

camady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.616 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 09:46

Neata si de la noi.

Klau dar cum i-a pus dr. diagnosticul ca nu are nimic? Doar uitandu-se la el? Nu ti-a dat sa faci nicio investigatie?

Noi suntem bine, insa nu vrea sub nicio forma olita, reductorul.Spune "caca"cand ii vine sa faca si pipi si caca dar plange daca incerc sa o asez pe olita sau wc.Mai asteptam..................vara deabia incepe.

Legat de suzeta...............eu o urasc.Nu stiu cum ne-om dezvata de ea.E dependenta de suzeta seara la culcare, plus ca scanceste dupa ea si noaptea.Ziua f. rar o cere, de obicei cand e agitata.

Joia viitoare plecam 4 zile in Bulgaria fara Eva, apoi week urm. plec eu cu fetele la Roma.Deabia astept sa ma relaxez.



#50
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 10:45

distractie placuta, Camady!

 

si eu zic ca Nanna, am vazut fetite agitate rau :D

 

Klau, chiar asa, l-a palpat si ea pe burtica?

bine ca a fost mai linistit.

 

Raluca, ce fain ca aveti copii si se joaca pe strada.

eu zic merci ca i-am gasit grupurile alea de copii la care merge.

mi-a zis bina ca a inceput sa se joace cu copiii, sa interactioneze cu ei. mai ales cu cei mai mari decat ea.

ieri imi povestea ca s-a jucat o gramada de-a prinselea printr-un burlan de ala cu 2 fetite de vreo 3 ani.

super!

azi merge la grupul de cantat unde suntem veterane :D e cea mai mare si o iubeste educatoarea. o ia mereu in brate si o striga sa vina sa danseze sau cante cu ea, fiindca  e cea mai dezghetata. e si cea mai marisoara intr-adevar si merge la grup de cateva luni bune. restul sunt mai noi.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -