Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

America (222)


415 raspunsuri la acest subiect

#381
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 15:59

Miriama, cu respect - eu zic sa nu indemni oamenii la chestia asta. O facit pe buzunarul lor, nu al tau. Tu ai ales sa risti pe barba ta. 



#382
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 20:38

Miriama, cu respect - eu zic sa nu indemni oamenii la chestia asta. O facit pe buzunarul lor, nu al tau. Tu ai ales sa risti pe barba ta.

 

Sa ne intelegem, eu nu indemn pe nimeni la nimic. Eu am povestit experienta mea, fiecare isi asuma riscul! Pe buzunarul lor!



#383
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 20:54

Sa ne intelegem, eu nu indemn pe nimeni la nimic. Eu am povestit experienta mea, fiecare isi asuma riscul! Pe buzunarul lor!

 

Repet: regulile sint acolo cu un scop...tu te-ai strecurat in stil romanesc si esti mandra ca i-ai "pacalit". Nu vad un motiv sa recomanzi si la altii sa repete experienta. 



#384
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 21 septembrie 2019 - 00:21

Repet: regulile sint acolo cu un scop...tu te-ai strecurat in stil romanesc si esti mandra ca i-ai "pacalit". Nu vad un motiv sa recomanzi si la altii sa repete experienta.
Nu draga, nu i-am pacalit, am declarat exact ce am in bagaj si care este scopul calatoriei mele. Ni am ascuns nimic din adevar si aveam si documente ca asa e. Ca nu v-am spus voua de ce ma duc eu in America, este alta dizcutie. Si poate de aceea iti permiti sa tragi concluzia ca i-am pacalit. Te inseli. Amarnic. Ca sa pacalesti pe cineva trebuie sa minti. Si n-a fost cazul. Asa ca nu trage concluzii pripite! Si lasa denigrarea romanilor ca nu sunt ei cei mai negri in cerul gurii pe fata pamantului.

 

Edit: fii convinsa ca daca eram in neregula imi luau tot si ma amendau. Nu cred ca faceau vreun rabat. 


Editat de miriama, 21 septembrie 2019 - 00:40 .


#385
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 01:39

https://www.cbp.gov/...estricted-items

 

 

 



#386
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 07:35

Miriama, te rog sa ma lamuresti si pe mine. Din ce scrii tu  pare ca s-au schimbat niste lucruri si sunt curioasa.

 

1. De cate ori am zburat in America la imbarcarea in avionul de USA niciodata nu am fost intrebata nimic. Cu alte cuvinte ma mir ca autoritatile americane lasa in sarcina altor autoritati astfel de decizii fara ca ei sa mai controleze o data. (Ai zburat  cumva cu o escala pe teritoriul USA sau direct dintr-un aeroport european?)

 

2. Acele intrebari mi-au fost puse numai la aterizarea pe aeroport in USA de ofiterul politiei de frontiera, cand am trecut de  customs and immigration, unde ofiterul mi-a facut poza, mi-a luat amprentele si mi-a dat dreptul de sedere de 6 luni si s-a uitat pe formularul completat in avion.

 

3. Dupa ce am trecut peste acest aspect si am ridicat bagajele de cala, in drum spre iesire am fost intrebata de cei de la controlul bagajelor de cala daca am mai mult de 10.000 USD si alte chestiuni.



#387
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 06:26

Când vezi afișat ca e $10,000 amenda, mie cel puțin imi trece orice pofta de mâncare.

tatalui meu cand a venit in America i au confiscat toată mancarea(șunci, cârnați, carne afumata....țuica...) absolut totul. Ce supărat a fost.   Eu am zis mersi ca nu i au dat amenda ori sa facă alte probleme.

Eu o data când am venit nici cu sticla de apa pt copil nu m au lăsat...iar o banana care o aveam in buzunarul genții a găsit o imediat câinele.

 

Sincer nu se merita riscul sa aduci mâncare când știi riscul.

Mâncare e peste tot, la orice ora....nu se moare de foame... iar economie cu un șnițel nu se face când stai 6 luni.

 

medicamente over the counter se găsesc și aici... dar e bine sa va aduceți antibiotice cu prescripție medicală de la doctor. 



#388
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 16:53

Miriama, te rog sa ma lamuresti si pe mine. Din ce scrii tu pare ca s-au schimbat niste lucruri si sunt curioasa. 1. De cate ori am zburat in America la imbarcarea in avionul de USA niciodata nu am fost intrebata nimic. Cu alte cuvinte ma mir ca autoritatile americane lasa in sarcina altor autoritati astfel de decizii fara ca ei sa mai controleze o data. (Ai zburat cumva cu o escala pe teritoriul USA sau direct dintr-un aeroport european?) 2. Acele intrebari mi-au fost puse numai la aterizarea pe aeroport in USA de ofiterul politiei de frontiera, cand am trecut de customs and immigration, unde ofiterul mi-a facut poza, mi-a luat amprentele si mi-a dat dreptul de sedere de 6 luni si s-a uitat pe formularul completat in avion. 3. Dupa ce am trecut peste acest aspect si am ridicat bagajele de cala, in drum spre iesire am fost intrebata de cei de la controlul bagajelor de cala daca am mai mult de 10.000 USD si alte chestiuni.
Da, eu am zburat din Abu Dhabi, ca acolo suntem rezidenti temporar. Tot acest control s-a desfasurat la check-in la aeroport, unde zborurile spre USA au un sector separat. Acolo este un serviciu de Immigration USA. Au scanat bagajul de mana si pantofii de 3 ori, ne-au trecut si pe noi prin scanner, apoi au intrebat ce bani cash am. Am spus, si m-au trecut la un alt ofiter care stia deja tot ce declarasem mai inainte. Acesta a socotit toate valutele si nu depaseam 10000$. Altfel trebuia sa ii declar intr-un formular special dar nu mi-i confiscau. M-a intrebat din nou de ce ma duc in America, am spus tot adevarul. Ce transport in bagaj? Am spus tot adevarul. In tot acest timp ma privea in ochi si cred ca mi-a facut si poza, nu mi-a spus explicit sa ma uit la un aparat, dar asa cred. Nu mi-a mai luat nici o amprenta in afara de cele de la viza. Mi-a dat pasaportul cu 6 luni stampila si mi-a urat zbor placut. La aterizare in Chicago ne-a scos direct la recuperat bagaje. Am fost surprinsa ca nu mai este nici un control pasapoarte si am intrebat un ofiter de acolo. A zis ca tot procesul s-a facut in Abu Dhabi si doar imi iau bagajul si plec. Asta a fost tot. Se pare ca sunt proceduri diferite, pentru zone diferite. Fata mea care venea de la Londra, a avut un check-in normal iar la aterizare doar a predat formularul in care a declarat ce transporta si a trecut fara investigatii suplimentare sau alte amprente. Asta este experienta de acum o saptamana.

Editat de miriama, 27 septembrie 2019 - 16:54 .


#389
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 17:02

Când vezi afișat ca e $10,000 amenda, mie cel puțin imi trece orice pofta de mâncare. tatalui meu cand a venit in America i au confiscat toată mancarea(șunci, cârnați, carne afumata....țuica...) absolut totul. Ce supărat a fost. Eu am zis mersi ca nu i au dat amenda ori sa facă alte probleme. Eu o data când am venit nici cu sticla de apa pt copil nu m au lăsat...iar o banana care o aveam in buzunarul genții a găsit o imediat câinele. Sincer nu se merita riscul sa aduci mâncare când știi riscul. Mâncare e peste tot, la orice ora....nu se moare de foame... iar economie cu un șnițel nu se face când stai 6 luni. medicamente over the counter se găsesc și aici... dar e bine sa va aduceți antibiotice cu prescripție medicală de la doctor.
Da, acum vad ca mancare este peste tot, nici nu mi-am inchipuit ca murim de foame, insa noi veneam pentru prima data intr-un loc complet necunoscut, am aterizat noaptea, drumul pana la cazare inca o ora si ceva, plus acolo era doar un pat, ne-am ocupat noi sa mobilam. Inchipuie-ti ca pana ne dumiream unde ne aflam si ce trebuie sa facem, chiar ne era foame (nu stiu cum sa pun emoticonul cu zambet!!!). Asa ca nu era vorba de pacalit "romaneste" cum s-a spus ci mai degraba de un "safety belt"... In plus, daca cititi pe site-ul pus de Fleurdelise mai sus, vedeti ca sunt si produse acceptate si nu ti le ia nimeni. Doar trebuie sa respecti ce scrie acolo si sa raspunzi strict la ce intreaba.

Editat de miriama, 27 septembrie 2019 - 17:20 .


#390
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 17:10

Miriama, multumesc.

Da. E altfel de acolo.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -