Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

America (222)


415 raspunsuri la acest subiect

#411
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 18 septembrie 2021 - 23:05

Collins, iti multumesc!! Este prima data cand vad asta! Cum ai gasit?!

 

Am cautat si eu sursa dupa ce ai postat si am descoperit-o. Imi pare ca este un fel de troubleshooting ghid pentru functionari, deci informatiile sunt 100% exacte.

 

Ca un fapt divers, am gasit acum online un formular pt. pasport din 2004 unde exista o casuta alocata special pt. sufix. La cele mai noi (2016) nu mai ai aceasta optiune.

 

Ok, i-am completat eu formularul cu datele generale si trimis ieri la colegiu. Deci mai are timp sa schimbe ca sa isi faca mai usoara calatoria.

 

Daca la punctul a. se mentioneaza ca sufixul poate fi adaugat sau exclus in functie de preferinta aplicantului, si fara legatura cu documentele prin care se identifica, cel mai bine ar fi ca, in special pentru zboruri internationale/boarding pass, sa il omita pe pasaport, nu?

 

Nu se pune pe calatorit, dar in 10 ani sper sa se duca pe undeva. Si va trebui sa tina minte sa cumpere biletul, completeze, semneze peste tot numele fara suffix. 

 

Voi vedeti vreo problema?

 

P.S. Din nou si din nou citesc cat de neinspirata e ideea de a atasa sufixe la nume :(. 



#412
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 04 noiembrie 2021 - 12:33

 

Nici nu-mi vine sa cred , nu pot sa ma bucur inca...cica se numara voturile (trimise prin posta) pana vineri. ...deci mai au timp sa scoata la imprimanta.

 

ce se intimpla aici cu woke...CRT ...etc...e incredibil.

 

in Minneapolis unde a fost cu Floyd...a fost supus la vot sa fie inlocuita politia, lumea a votat impotriva.

 

Am mutat aici discutia, sa nu mai fie la generale. 

 

Eu am inteles ca s-a decis in Virginia, nu era foarte clar in NJ, ca a fost la mustata toata treaba. S-ar putea sa se renumere.

 

Eu nu inteleg de ce majoritatea tace si inghite BS-ul asta cu CTR. Au incercat si la noi, timid sa propage mizeriile, dar vad ca au fost stopati.

 

In Minneapolis cine a votat impotriva? A fost referendum? Slava domnului! Ca si asa furtul din magazine la voi nu mai e pedepsit daca e sub $1000.



#413
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 09 noiembrie 2021 - 22:57

Am mutat aici discutia, sa nu mai fie la generale. 

 

Eu am inteles ca s-a decis in Virginia, nu era foarte clar in NJ, ca a fost la mustata toata treaba. S-ar putea sa se renumere.

 

Eu nu inteleg de ce majoritatea tace si inghite BS-ul asta cu CTR. Au incercat si la noi, timid sa propage mizeriile, dar vad ca au fost stopati.

 

In Minneapolis cine a votat impotriva? A fost referendum? Slava domnului! Ca si asa furtul din magazine la voi nu mai e pedepsit daca e sub $1000.

 

 

Letitia, parca traiesc in twilight zone.

tot nonsensul si absurditatile ultimilor ani  e foarte greu de dezbatut si stopat.

in primul rind pt ca cele 2 partide au devenit f dezbinate incat indiferent ca vine o parte cu tot felul de timpenii la inaintare, lumea le accepta ca tine cu partidul.

 

daca pana acum se tot batea toba sa fi color blind...acum daca spui ca esti color blind te categoriseste, rasist sau whitesupremacist.  deci ce poti sa spui la asa absurditati?

deci dac anu esti impotriva rasei tale albe inseamna ca esti rasist. Daca nu iti pui cenusa in cap si te consideri privilegiat esti rasist.

daca nu continui sa muncesti ca prostul sa platesti taxe ca altii sa traiasca din mila statului esti rasist.

 

acest CRT e infiltrat peste tot si vocea lumii e inabusita pe retelele sociale, la stiri...si chiar in viata reala.

prea putini sunt curajosi sa isi puna familia, cariera la inaintare, numele , prestanta pt a sustine adevarul. 

eu cred ca tot haosul asta e creat cu alt scop iar cei care trag firele sunt si vor fi la conducere si nu mai pot fi inalturati.

alegerile vor fii in continuare furate (sunt convinsa de asta ca s-a intimplat), atita timp cat s-a aprobat votul prin posta ...asa ca la nivel inalt dorinta poporului va fi inexistenta.

 

ce spuneam in urma cu vreo 2 ani la subiectul cu america la rascruce din pacate majoritatea s-au adeverit....si chiar mai rau. 

 

in mineapolis a fost pus in balot si a votat lumea. cum se poate crede ca intr-un oras ca asta cu rata criminalitati asa de inalta sa nu mai existe politie?!

cine e asa de inconstient sa se angajeze sa se duca cu pixul si caietul in mana sa rezolve dispute printre drogati, inarmati pana in dinti...etc???

 

sau cu ilegalii, nu ca am eu ceva cu ei...nici pe departe , doar stiu cum e sa incepi de la 0 ...dar a devenit ceva de groaza.

nu primesti in tara un englez, canadian... care vine cu acte in regula pe avion dar primesti sute de mii de "nu stiu cine" ca nu au acte care trec ilegal granita. 

 

acum vor sa dea sute de mii, la cei care au fost despartiti de copii. pai sa vezi val de ilegali care o sa vina si apoi sa spuna ca au avut copii si nu-i mai gasesc si sa fie platiti...e ceva de domeniul fantasticului.



#414
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 11 noiembrie 2021 - 16:32

Letitia, parca traiesc in twilight zone.

tot nonsensul si absurditatile ultimilor ani  e foarte greu de dezbatut si stopat.

in primul rind pt ca cele 2 partide au devenit f dezbinate incat indiferent ca vine o parte cu tot felul de timpenii la inaintare, lumea le accepta ca tine cu partidul.

 

daca pana acum se tot batea toba sa fi color blind...acum daca spui ca esti color blind te categoriseste, rasist sau whitesupremacist.  deci ce poti sa spui la asa absurditati?

deci dac anu esti impotriva rasei tale albe inseamna ca esti rasist. Daca nu iti pui cenusa in cap si te consideri privilegiat esti rasist.

daca nu continui sa muncesti ca prostul sa platesti taxe ca altii sa traiasca din mila statului esti rasist.

 

acest CRT e infiltrat peste tot si vocea lumii e inabusita pe retelele sociale, la stiri...si chiar in viata reala.

prea putini sunt curajosi sa isi puna familia, cariera la inaintare, numele , prestanta pt a sustine adevarul. 

eu cred ca tot haosul asta e creat cu alt scop iar cei care trag firele sunt si vor fi la conducere si nu mai pot fi inalturati.

alegerile vor fii in continuare furate (sunt convinsa de asta ca s-a intimplat), atita timp cat s-a aprobat votul prin posta ...asa ca la nivel inalt dorinta poporului va fi inexistenta.

 

ce spuneam in urma cu vreo 2 ani la subiectul cu america la rascruce din pacate majoritatea s-au adeverit....si chiar mai rau. 

 

in mineapolis a fost pus in balot si a votat lumea. cum se poate crede ca intr-un oras ca asta cu rata criminalitati asa de inalta sa nu mai existe politie?!

cine e asa de inconstient sa se angajeze sa se duca cu pixul si caietul in mana sa rezolve dispute printre drogati, inarmati pana in dinti...etc???

 

sau cu ilegalii, nu ca am eu ceva cu ei...nici pe departe , doar stiu cum e sa incepi de la 0 ...dar a devenit ceva de groaza.

nu primesti in tara un englez, canadian... care vine cu acte in regula pe avion dar primesti sute de mii de "nu stiu cine" ca nu au acte care trec ilegal granita. 

 

acum vor sa dea sute de mii, la cei care au fost despartiti de copii. pai sa vezi val de ilegali care o sa vina si apoi sa spuna ca au avut copii si nu-i mai gasesc si sa fie platiti...e ceva de domeniul fantasticului.

Da, am auzit. $450k de familie! A descoperit sleepy Joe vreun sac fara fund plin cu aur? Toata lumea de aici se uita socata la ce se intimpla la voi.  [fal] Orice predictie din trecut a fost batuta la fundul gol de realitate. [smulgpar]



#415
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 22 aprilie 2023 - 18:17

A rezolvat cineva exclusiv prin posta procurarea unui duplicat de certificat de nastere? Am scanat actele, completat cererea online - toate acceptate-, am facut copiile actelor pe hartie si sunt gata sa le trimit prin posta consulatului. Se poate? Pe undeva scrie si ca cererea se semneaza olograf... Imi poate da cineva detalii? 



#416
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 24 aprilie 2023 - 18:23

Mi-au raspuns ca nu se poate prin posta.

 

A facut cineva de curand la consulat pasaport CRDS prezentand un certificat de nastere vechi, format patrat?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -