Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

America (222)


415 raspunsuri la acest subiect

#361
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 04:08

Fetelor imi puteti spune va rog, daca pt copiii imigranti exista in scoli cursuri de limba engleza? Adica daca m-as muta in us cu un copil de 8 ani care nu stie engleza cum ar putea continua scoala acolo? Ms mult

 

noi cand ne am reintors in america, William avea 7ani si nu stia absolut de loc engleza...asa a inceput clasa 1. 

cum a spus antmil , a fost trecut la ESL. nu mai situ dada pe fiecare zi , say de citeva ore pe saptamina, in timoul orelor era lust de la clasa si dus intr o clasa speciala in aceeasi scoala.

Nu iti exagerez, dar william a terminat clasa 1 printre primii. aveam mamici amerocance care isi luau odraslele la rost cu william poate sa spell uiasca si sa citeasca  mai bine ca ei..

 

Legile scolare differa de la stat la stat...district la district. scoala incepe si se termina la diferite date...programele after sunt diferite.

Pe timp de vara poate sa faca summer school sa recupereze

 

Sa nu uiti vaccinurile...nu stiu daca treb  sa fie traduse.

 

Treb adev de la scoala ca terminat clasa 1. il va testa doar la matematica din cite stiu...limba nu conteaza. am avut o prietena fiu ei a venit in clasa 5 dar pt ca era avansat la mate  la trecut in a 6, ffara sa stie o boaba de engleza.

 

Asa cum spunea antmil,chiar daca e trwcut sa repete...nu e nici o rusine, am cunoscut mame amercance ptofesoare care au avut proprii copii sa repete clasa...mai depinde si de virsta.

 

Deci eu zic ca sta cu scoala si limba sa fie ultima ta grija... copii invata engleza inaintea parintilor si mai bine decit ei.

 

Ps. daca veniti in Phoenix e bine sa va placa f mult caldura...

 

 

Domnul sa fie cu voi!



#362
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 08:27

noi cand ne am reintors in america, William avea 7ani si nu stia absolut de loc engleza...asa a inceput clasa 1. 

cum a spus antmil , a fost trecut la ESL. nu mai situ dada pe fiecare zi , say de citeva ore pe saptamina, in timoul orelor era lust de la clasa si dus intr o clasa speciala in aceeasi scoala.

Nu iti exagerez, dar william a terminat clasa 1 printre primii. aveam mamici amerocance care isi luau odraslele la rost cu william poate sa spell uiasca si sa citeasca  mai bine ca ei..

 

Legile scolare differa de la stat la stat...district la district. scoala incepe si se termina la diferite date...programele after sunt diferite.

Pe timp de vara poate sa faca summer school sa recupereze

 

Sa nu uiti vaccinurile...nu stiu daca treb  sa fie traduse.

 

Treb adev de la scoala ca terminat clasa 1. il va testa doar la matematica din cite stiu...limba nu conteaza. am avut o prietena fiu ei a venit in clasa 5 dar pt ca era avansat la mate  la trecut in a 6, ffara sa stie o boaba de engleza.

 

Asa cum spunea antmil,chiar daca e trwcut sa repete...nu e nici o rusine, am cunoscut mame amercance ptofesoare care au avut proprii copii sa repete clasa...mai depinde si de virsta.

 

Deci eu zic ca sta cu scoala si limba sa fie ultima ta grija... copii invata engleza inaintea parintilor si mai bine decit ei.

 

Ps. daca veniti in Phoenix e bine sa va placa f mult caldura...

 

 

Domnul sa fie cu voi!

Michelle multumesc mult. Sincer cel mai mult despre asta imi fac griji, despre modul in care se va adapta baietelul cel mare...

Ca ne place sau nu caldua pt moment asta este singura solutie. In Phoenix ne poate ajuta soacra mea cu copiii, plus ca putem sta la ea, si tot ceea ce presupune inceputul...pe parcurs vom vedea cum ne orientam...important e sa ajungem acolo cu bine si sa ne punem ordine in lucruri...



#363
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 04 septembrie 2017 - 20:24

Michelle multumesc mult. Sincer cel mai mult despre asta imi fac griji, despre modul in care se va adapta baietelul cel mare...

Ca ne place sau nu caldua pt moment asta este singura solutie. In Phoenix ne poate ajuta soacra mea cu copiii, plus ca putem sta la ea, si tot ceea ce presupune inceputul...pe parcurs vom vedea cum ne orientam...important e sa ajungem acolo cu bine si sa ne punem ordine in lucruri...

 

te inteleg ca esti ingrijorata , dar iti spun din toata inima  cu toata sinceritatea si fara sa exagerez cu absolut nimic... ca nu ai de ce sa te ingrijorezi in aceasta privinta.

o sa vezi , ca o sa-mi dai dreptate.

 

https://www.greatschools.org/

 

https://www.schooldigger.com/

 

pui  zipcodul unde sta soacra ta si vezi de care scoala apartine, cat e de buna scoala, ce programe are... daca nu te desccurci te ajut eu ...

 

e mare lucru ca aveti pe cineva sa va ajute, dar va trebui sa aveti rabdare sa va accomodati.

inceputul va fi greu dar sa stii ca e lumina la capatul tunelului. conteaza sa va doriti mult aceasta mutare , sa fiti optimisti , sa incercati sa lasati in spate romania , cu obiceiurile si viata de acolo...sa fiti deschisi sa incepeti o viata noua.


Editat de michelle-usa, 04 septembrie 2017 - 20:25 .


#364
paula_m

paula_m

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.768 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 04:38

Demult nu am mai scris pe forum...parca imi era dor :)

 

Irbo vreau sa te incurajez si eu.

Noi am venit in USA acum 2 ani. Copiii aveau 5 si 2 ani. Cel mare a mers la kindergarten ( cls 0) la o scoala de stat. Nu stia o boaba de engleza. I-a placut din prima zi. Si niciodata nu a zis ca nu vrea la scoala. Am ramas marcata de ce mi-a zis la o saptamana de scoala : " Mama, cum poate sa zambeasca atat de mult educatoarea mea?"

Recunosc ca am avut si mici pb tehnice, ca nici nu stia si ii era rusine sa se ceara la baie si o luna de zile a tot facut pe el. Am fost innebunita. Dar, incet, incet, lucrurile au intrat pe un fagas normal. Dar acum copilul meu vb perfect engleza, nu mai are nici o pb si la scoala se descurca f bine. 

Si cel mic merge la gradinita, a inceput si el sa prinda engleza si e ok.

Au si ei programul ESL la scoala lui. O data sau de 2 ori/sapt mergeau intr-o alta sala si invatau cuvinte, etc.

Mie mi-a zis teacher, la prima intalnire sa nu cumva sa fac prostia sa vb cu el in engleza acasa, ca va uita lb materna. Recunosc ca oricum nu o faceam ca mi-era frica ca-l invat prostii. 

O sa fie bine! :)



#365
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 06:05

Buna, vad ca nu s-a mai scris demult pe aici, dar poate trece cineva prin zona...

 

va rog sa-mi spuneti, daca am mancare in bagajul de cala cand intru in America ma lasa sa trec cu ea? Adica ma refer la chestii de consum personal, gen snitele, zacusti, carnati, dulciuri de casa.... stiti voi... cum vine mama la copii. Am vreo problema daca e in bagajul mare? Ma mai lasa sa intru?

De asemenea si despre medicamente de uz curent dar fara reteta, gen antitermice, antidiareice, poate si un antibiotic pentru cazuri de urgente pana ajungi la medic? Sunt stricti tare?

 

Multumesc!



#366
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 08:56

Miriama, 

Introducerea cărnii , fructelor, orezului este intrerzisa in SUA . Amenzile sunt mari și lucrătorii vamali sunt stricți. In plus, carnea cred ca se alterează atâtea ore pe drum, chiar dacă in cala avionului e frig. 

 

Prajituri și dulciuri bine ambalate . 

Medicamentele trebuie însoțite de prescriptie. Părea mea e ca nu se merita, in America sunt la orice farmacie antitermice . Antibioticele le iei după ureche? Fără o indicație medicală ?

 

 

https://help.cbp.gov...C9ONzY1bnpvbw==



#367
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 09:10

Au caini speciali antrenati si iti miros carnatii din geamantan. Apoi iei amenda.



#368
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 09:49

multumesc de raspunsuri, am citit pe internet tot felul de informatii, dar voiam sa aud de la cineva care calatoreste...

 

desigur ca nu as lua cantitati care nu justifica consumul propriu, dar fiindca ne ducem intr-un necunoscut si ajungem seara tarziu, pana ne dezmeticim pe ce lume ne aflam ne-ar fi prins bine cate o gustare.... dar daca nu se poate, nu se poate...

 

despre medicamente ce sa zic, in asigurarea madicala nu intra si dental, in cazul unui abces cat costa sa vizitezi un dentist sa iti dea un antibiotic? 



#369
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 11:02

Pe avion oferă mâncare destula, după care se poate lua din aeroport ceva.

Mergeți cu taxiul, mașina ? Pe autostrada e plin de Fast food. 

 

Dentiștii au prețuri f mari in America , ghinion dacă tocmai atunci se declanșează un abces . Mai bine control și tratat înainte de plecare sau văzut dacă asigurarea de călătorie acoperă din costuri. 



#370
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 12:27

multumesc de raspunsuri, am citit pe internet tot felul de informatii, dar voiam sa aud de la cineva care calatoreste...

 

desigur ca nu as lua cantitati care nu justifica consumul propriu, dar fiindca ne ducem intr-un necunoscut si ajungem seara tarziu, pana ne dezmeticim pe ce lume ne aflam ne-ar fi prins bine cate o gustare.... dar daca nu se poate, nu se poate...

 

despre medicamente ce sa zic, in asigurarea madicala nu intra si dental, in cazul unui abces cat costa sa vizitezi un dentist sa iti dea un antibiotic? 

Eu am calatorit in America recent si pot sa iti spun ca de fiecare data ne-au controlat in bagajul de cala, Stiu pentru ca ne-au pus cite in bilet in valiza in care ni s-a comunicat ca s-au uitat in ea. Habar nu am cum au deschis valizele, ca au cifru, sint Samsonite, valise serioase, credeam eu [:)] . Eu sub nici o forma nu as luat mincare cu mine in valize sau bagaje de mina. In florida au venit cu ciini cit am asteptat sa intram la control pasapoarte. In alte parti nu aveau ciini.

 

Ca medicamente, eu mi-am luat nurofen, imodulon, pastille alergie chestii de astea. Nu antibiotic. Barbatul insa a avut probleme cu o masea in NY. A mers si si-a scos maseaua in centurul Manhattan -nului , l-a costat $600 scos si antibiotic dupa. Banii I-am recuperat acasa, aveam asigurare. Problema noastra era ca venea weekendul si nu gasesti nimic deschis.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -