Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

America (222)


415 raspunsuri la acest subiect

#371
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 13:21

letitia, este posibil ca cifrul de la valizele tale sa fie tip TSA, poate fi deschis de autoritatile americane pentru controlul bagajelor.

https://www.samsonit...to-the-usa.html



#372
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 14:07

La ce tehnici au americanii astia, probabil deschisul valizelor mele a fost un mizilic! [:)]



#373
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 14:22

pai si valizele/trolerele clasice, cu fermoar, pot fi deschise foarte simplu cu un pix, chiar daca pui lacatel (simplu sau cu cifru) pe cheitele fermoarelor.

https://www.zoso.ro/...at-aeroporturi/



#374
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 18:10

La ce tehnici au americanii astia, probabil deschisul valizelor mele a fost un mizilic! [:)]

 

Pai Samsonite de cand il cumperi scrie pe eticheta lui ca are sistem TSA si poate fi deschis de autoritati.... pe mine nu ma deranjeaza ca le deschide, n-am nimic de ascuns, poate sa si ia mancarea din el, doar sa ma lase sa intru in USA...dar o sa ma supun legilor si o sa facem foamea in seara aia si dimineata urmatoare...  [pk]



#375
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 19:01

Pai Samsonite de cand il cumperi scrie pe eticheta lui ca are sistem TSA si poate fi deschis de autoritati.... pe mine nu ma deranjeaza ca le deschide, n-am nimic de ascuns, poate sa si ia mancarea din el, doar sa ma lase sa intru in USA...dar o sa ma supun legilor si o sa facem foamea in seara aia si dimineata urmatoare...  [pk]

 

Dar unde mergi, ca peste tot găsești locuri unde se maninca in America. Am fost de citeva ori, niciodată n-am avut problema mincarii. Eu iubesc America, de-abia astept următoarea  excursie. Sint însă foarte stricți la intrarea in țara, ceea ce e foarte bine. Iti doresc distracție faina. 



#376
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 11 septembrie 2019 - 19:04

PS. Samsonite-le mele sint luate prin 2005, nu știam pe atunci de asemena norme, dar clar ca îndeplinesc condițiile.  [:)]



#377
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 15:43

Miriama, fara mancare in bagaj, pt ca ei controleaza tot ce intra in tara. In Miami a venit un catel, am pus toate bagejele de mana jos si le-a mirosit. Apoi au scanat inca o data toate bagajele : de mana si de cala. Sunt ft stricti si amenzile sunt usturatoare. Eu am avut medicamente, uzul necesar (le iau mereu cu mine cand plec in vacanta). 

 

Vacanta frumoasa sa aveti. 


Editat de Ella73, 13 septembrie 2019 - 15:44 .


#378
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 septembrie 2019 - 15:58

Se poate veni cu mancare in anumite conditii: poti aduce chestii care sint in ambalajul original de fabrica (peste, gem, etc).

Poti aduce ciocolata, la fel in ambalaj original, de fabrica. Condimente, miere e OK (in ambalaj original, nedesfacut). 

 

Nu ai voie cu chestii agricole (plante cu radacina), seminte de plantat, orez, fasole boabe, carne de nici un fel (nici gand snitel), sau chestii facute de casa (adio zacusca). Interzis total orice fruct sau leguma proaspata (nu uitati vreun mar sau vreo portocala prin buzunare).  Nu poti intra cu nici fel de preparat din carne chiar daca este in ambalajul original. 

Amenzile la mancare se ridica la $10,000. Nu stiu daca o gustare chiar merita. Si da. catelul la aeroport e foarte vigilent. 

 

Depinde unde ajungi si la ce ora - in orase mici, poate fi inchis seara. Daca ajungi in orase mari (gen NY), gasesti de mancare non-stop. 

 

Poti aduce medicamente de prim ajutor fara grija (aspirine, chestii de alergie, antitermice) si nu verifica nimeni daca ai un antibiotic la tine.


Editat de antmil, 13 septembrie 2019 - 16:01 .


#379
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 14 septembrie 2019 - 12:52

Se poate veni cu mancare in anumite conditii: poti aduce chestii care sint in ambalajul original de fabrica (peste, gem, etc).

Poti aduce ciocolata, la fel in ambalaj original, de fabrica. Condimente, miere e OK (in ambalaj original, nedesfacut). 

 

Nu ai voie cu chestii agricole (plante cu radacina), seminte de plantat, orez, fasole boabe, carne de nici un fel (nici gand snitel), sau chestii facute de casa (adio zacusca). Interzis total orice fruct sau leguma proaspata (nu uitati vreun mar sau vreo portocala prin buzunare).  Nu poti intra cu nici fel de preparat din carne chiar daca este in ambalajul original. 

Amenzile la mancare se ridica la $10,000. Nu stiu daca o gustare chiar merita. Si da. catelul la aeroport e foarte vigilent. 

 

Depinde unde ajungi si la ce ora - in orase mici, poate fi inchis seara. Daca ajungi in orase mari (gen NY), gasesti de mancare non-stop. 

 

Poti aduce medicamente de prim ajutor fara grija (aspirine, chestii de alergie, antitermice) si nu verifica nimeni daca ai un antibiotic la tine.

 

multumesc de raspuns... am inteles.... ne vom conforma....daca-i ordin, cu placere  [bib]



#380
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 20 septembrie 2019 - 11:06

Asaaa, un scurt update....

Dupa un zbor foarte lung de mai mult de 15 ore, am ajuns in vestita si colorata America....

Cu toate bagajele intacte, necontrolate si cu mancare in ele; branza, cascaval, zacusca, si alte bunatati plus ceva dulciuri de casa. N-am avut nimic carne ca am zis sa nu intind coarda, dar ar fi fost acceptata nefiind cruda. Cum a decurs totul, la imbarcare am trecut printr-un proces amanuntit de verificare si reverificare a bagajului de mana si a pantofilor, scanarea ochilor, verificare corporala prin scanare si prin pipaire  [:)] , verificarea pasaportului si apoi intrebari, unde ma duc, de ce, scopul si durata vizitei, cati bani cash am si ce am in bagaj. Intrebari punctuale: ai mancare? Da! Ce? Si le-am enumerat toate. De ce iti rrebuie? Pentru ca merg intr-o cazare inchiriata si nemobilata si ne va fi foame. Ai fructe si legume? Nu! Ai fresh meat? Nu! Ai orez or any seeds? Nu! Ok! Take your passport and have a nice flight! Asta a fost tot! Am primit 6 luni timp de sedere, fara alt passport controll la aterizare. Asa ca, nu e chiar asa scarry. Raspundeti EXACT la ce va intreaba, fara detalii pe care le-ati crede voi ca se presupun. A intrebat FRESH meat, nu meat! Raspundeti cu siguranta pe voi, fara ezitari, privindu-i in ochi. Va doresc  vacante placute!

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -