Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

America (222)


415 raspunsuri la acest subiect

#391
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 22:30

Da, acum vad ca mancare este peste tot, nici nu mi-am inchipuit ca murim de foame, insa noi veneam pentru prima data intr-un loc complet necunoscut, am aterizat noaptea, drumul pana la cazare inca o ora si ceva, plus acolo era doar un pat, ne-am ocupat noi sa mobilam. Inchipuie-ti ca pana ne dumiream unde ne aflam si ce trebuie sa facem, chiar ne era foame (nu stiu cum sa pun emoticonul cu zambet!!!). Asa ca nu era vorba de pacalit "romaneste" cum s-a spus ci mai degraba de un "safety belt"... In plus, daca cititi pe site-ul pus de Fleurdelise mai sus, vedeti ca sunt si produse acceptate si nu ti le ia nimeni. Doar trebuie sa respecti ce scrie acolo si sa raspunzi strict la ce intreaba.

 

Bine ai venit si iti doresc o sedere placuta! 



#392
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 23 octombrie 2019 - 09:41

Buna!

 

 Voi merge si eu pt prima oara in vacanta in State, si am niste intrebari punctuale despre zbor si bagaj, poate ma poate ajuta cineva:

- voi zbura insarcinata fiind cam in 21s-22s, am unda verde de la gineco, insa la mana am doar o adeverinta in romana in care scrie ca sunt insarcinata si ce tratament iau. Ar trebui sa iau si altceva? gen scrisoare medicala in engleza? Gineco zice ca de la 26s se cere, si eu ma voi intoarce pana atunci.

- medicamente: voi avea la mine medicamente uzuale pt sustinerea sarcinii (ceva vitamine, nospa, euthyrox, de astea). E ok sa le pun in bagajul de cala? Trebuie sa le declar undeva? Verbal? M-ar ajuta o scrisoare medicala? Oare sa le pun intr-o punga transparenta?

 

  Multumesc.



#393
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 27 octombrie 2019 - 19:38

Stiu ca, indiferent de destinatie, medicamentele trebuie puse in bagajul de mana, in ambalajele originale si cu retetele aferente pe numele tau, evident.

 

Am calatorit cu avionul insarcinata in 5 luni ( nu in SUA) si nu m a intrebat nimeni nimic.



#394
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 00:15

Buna!

 

 Voi merge si eu pt prima oara in vacanta in State, si am niste intrebari punctuale despre zbor si bagaj, poate ma poate ajuta cineva:

- voi zbura insarcinata fiind cam in 21s-22s, am unda verde de la gineco, insa la mana am doar o adeverinta in romana in care scrie ca sunt insarcinata si ce tratament iau. Ar trebui sa iau si altceva? gen scrisoare medicala in engleza? Gineco zice ca de la 26s se cere, si eu ma voi intoarce pana atunci.

- medicamente: voi avea la mine medicamente uzuale pt sustinerea sarcinii (ceva vitamine, nospa, euthyrox, de astea). E ok sa le pun in bagajul de cala? Trebuie sa le declar undeva? Verbal? M-ar ajuta o scrisoare medicala? Oare sa le pun intr-o punga transparenta?

 

  Multumesc.

 

citeste pe websiteul companiei de avioane cu care calatoresti. 



#395
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 04 iulie 2021 - 22:54

La multi ani, USA! 
https://m.youtube.co...h?v=pwEcz9nABNg

 



#396
IoanaHenderson

IoanaHenderson
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 august 2021 - 04:54

M

 

 

Citat: citat din mesajul lui Tilia
Casatoria da, dar adjustment of status trebuie facut si asta include medicalul. Ca tot veni vorba, voi v-ati transcris casatoria in Romania?
eu da. am transcris-o in Rom. michelle

 

Michelle-USA, 

a fost dificila transcrierea casatoriei? Merg in Romania anul acesta cu scopul de a inregistra casatoria in ro ( eu nascuta in Ro sotul US ambii cetateni US acum)

Din actele  necesare am indoieli ca am ce imi trebuie in ceea ce priveste: 

 certificat de casatorie original sau supralegalizat ( in US doar certified copy exista si habar n-am ce inseamna supra legalizat pt romani)

sot american - certificat de nastere  tradus si legalizat (dupa care scrie apostilat sau legalizat daca se impune- dar nu explica in ce conditii " se impune"

Merci de sugestii!



#397
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 15 septembrie 2021 - 05:16

Baiatul meu își face pașaport pt prima data și are Jr in nume.

Unde se trece Jr.  pe formularul de pașaport? Știe cineva?

Pe licența de condus (cu care se identifica la posta) este trecut după middle name și ma gândeam sa procedeze la fel și la formular. Nu exista o căsuța specială pt suffix.  



#398
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 15 septembrie 2021 - 13:21

Interesant, eu eram convinsa ca acel "jr" e doar o formula neoficiala adaugata pentru a deosebi tatal de fiu. Dar documentele, incluzand permisul de conducere, nu trebuie sa aiba informatii identice cu certificatul de nastere? acolo ati avut posibilitatea sa adaugati sufixul?



#399
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 15 septembrie 2021 - 13:52

Si pe certificatul de nastere si pe SScard este trecut Jr dar ordinea este diferita fata de licenta (apare dupa numele de familie).

 

Nu gasesc nicaieri pe siteul guvernului info legata de completarea formularului pt. pasaport in acest caz.



#400
tantza

tantza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 15 septembrie 2021 - 17:27

Nu stiu daca am intrat pe site-ul oficial, dar aici spune ca se adauga la numele de familie cand verifici status:

https://travel.state...ort/status.html




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -