Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#21
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 17:32

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nope - deja s-a precizat "etnicii X" ceea ce prin lege este discriminare existand un grup tinta concret diferentiat. Nu este cazul de fata unde este doar o sintagma generala (nu exista un grup tinta - reprezinta ceva apreciativ).
<hr />
Criteriile de relevanta sunt apreciative si nu reprezinta criterii discriminatorii.


Asadar, urati din lumea-ntreaga, uniti-va....

#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 17:33

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Citat:
citat din mesajul lui marius
Nope - deja s-a precizat "etnicii X" ceea ce prin lege este discriminare existand un grup tinta concret diferentiat. Nu este cazul de fata unde este doar o sintagma generala (nu exista un grup tinta - reprezinta ceva apreciativ).<hr />Criteriile de relevanta sunt apreciative si nu reprezinta criterii discriminatorii.
Asadar, urati din lumea-ntreaga, uniti-va....
Discutam de legalitate sau de altceva?Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#23
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 20:30

vad ca este legal si nu socheaza lumea un asemenea anunt. sincer, ma mir tare, dar inteleg reactiile voastre. va multumesc pt raspunsuri.
ma intristeaza foarte tare sa vad ca nu se dau sanse unei persoane in floarea varstei - si am sub 35 ani, pe cand aici oamenii se angajeaza in posturi decente si dupa 60 ani. Atata vreme cat nu esti "pe sticla" sau pe runway, nu vad de ce trebuie sa fii cu aspect fizic placut ( interpretare subiectiva, de la individ la individ) si chiar si asa, cate din "starurile" romanesti cu aspect fizic placut nu dau dovada de inteligenta si bun simt? dar sa nu deraiez...

va urez o zi buna!
Gabi


#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 22:18

Pai ca se angajeaza oameni si dupa 60 de ani e normal, si aici se angajeaza fara sa li se ceara sa arate bin, dar depinde de postul pt. care opteaza.

Mie spre exemplu mi se pare aiurea sa merg la aerobic si sa vad ca instructoarea e mai grasa decat mine si plina de celulita. Asta dintr-un singur motiv: ca imi taie elanul. Daca ea arata asa dupa ce face atata aerobic, ce rost mai are?
La fel cum mi se pare ok sa pui ca si consultant produse cosmetice in farmacii o fata care are tenul impecabil si nu una care are tenul cu probleme.


**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#25
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 22:50

Un alt motiv pt care nu ma intorc in Ro; dupa 40 de ani (de fapt cam 33-35) nu mai ai nici o sansa in cariera...poate doar daca ai pile sau iti deschizi propria afacere ceea ce nu am/pot.
Aici nu au dreptul sa ceara limita de virsta, sau sa nu angajeze pe motive de sex rasa religie aspect etc.
In magazinul (de lux s-ar zice) unde lucrez eu, la un departament lucreaza o femeie care pe cuvint ca o pot numi uritenia pamintului, bine, nu este vina ei ca arata asa da nici nu face nici un efort sa arate mai bine, si pe deasupra miroaseeee...si pe cuvint ca lucreaza de vreo 3 ani si nu o dat-o nimeni afara...
si am colege de vreo 70 de ani care nici macar nu se mai pot apleca sa ia ceva de pe jos si tot lucreaza...
In primul rind ii intereseaza experienta nu anii si nici cum areti! intodeauna m-am simtit complexata in Ro, cind eram tinara nu eram studenta si intodeauna la interviuri studentele luau jobul nu eu, dupa ce am devenit studenta nu am mai fost asa de tinara de 18-20 de ani si apoi cele mai tinere luau jobul...acum nici macar nu as mai face efortul sa ma mai intorc din pacate...

#26
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 23:01

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Pai ca se angajeaza oameni si dupa 60 de ani e normal, si aici se angajeaza fara sa li se ceara sa arate bin, dar depinde de postul pt. care opteaza.

Mie spre exemplu mi se pare aiurea sa merg la aerobic si sa vad ca instructoarea e mai grasa decat mine si plina de celulita. Asta dintr-un singur motiv: ca imi taie elanul. Daca ea arata asa dupa ce face atata aerobic, ce rost mai are?
La fel cum mi se pare ok sa pui ca si consultant produse cosmetice in farmacii o fata care are tenul impecabil si nu una care are tenul cu probleme.


**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916




1. Sorry, o instructoare de aerobic cu experienta, nici nu are cum sa arate dezastruos [;)]...iar daca are totusi putina celulita, esti medic, banuiesc ca stii ca sunt si factori genetici/ereditari la mijloc [:D]



2.
Citat:
La fel cum mi se pare ok sa pui ca si consultant produse cosmetice in farmacii o fata care are tenul impecabil si nu una care are tenul cu probleme



...dar ai cumpara/consulta produse cosmetice de la o doamna de 55-60 de ani, care stie ce vorbeste, desi are totusi un ten matur si ceva riduri adecvate varstei? Chiar ar fi vreun impediment?! [asia]


#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 09:07

Crystall, nu am spus ca o instructoare arata DEZASTRUOS, ci am spus ca daca e plina de celulita si mai grasa decat mine.

Au fost descoperite 2 gene care se presupune ca ar avea un rol in prezenta celulitei, dar care evident NU genereaza celulita de unele singure.
Iar remenul de :celulita" nu este oricum corect.[:)]

La 2 nu prea vad legatura cu ce am scris eu. Am scris de ten cu probleme, adica patologic, nu de riduri, adica fiziologic.



**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#28
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 11:11

Citat:
citat din mesajul lui coracora



Ideea e ca, atat timp cat munca de dispecer nu presupune "aspect placut" (si sigur-sigur nu presupune), a cere asa ceva de la candidati, reprezinta discriminare.







Hai sa mai lasam "discriminarea" asta, ca prea o folosim la fiecare stranut...

papelusca s-a indignat de un fapt si a pus in discutie legalitatea lui. Daca nu-i ilegal, e clar ca nu poate fi vorba de discriminare. Unde scrie ce presupune munca de dispecer si unde-i legea care impune asa ceva angajatorului? De ce n-ar putea un angajator sa prefere o angajata cu aspect fizic placut?



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#29
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 15:00

Parerea mea este ca Romania nu are inca legislatie care sa garanteze dreptul la sanse egale. Asa ca daca ar fi sa intrebam daca este legal, da, din pacate este legal.

Daca este normal, benefic sau corect, eu zic ca nu.









_________________________

Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale

________________________



Mami de [alap] Geosse (30 Ianuarie 2012) *** [zana] Sofia (14 August 2008) *** [auto] Sebi (25 Mai 2004)

#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 15:04

Moral mai degraba... daca indeplineste norme morale. Categoric nu.





Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -