Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#181
Melaroxy

Melaroxy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 329 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 02:50

ba la noi in tara conteaza f mult varsta si felul cum arati. daca esti mai in varsta si clar ca nu mai ai cum sa fi fotomodeala te poti angaja doar la cunostine. daca nu ai pe cine sa-ti faca lobbi... mai cauti "va sunam noi"


[flo]
Mela+[copil]Vladut Alexandru

#182
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 03:44

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Eu zic ca toata lumea are dreptate.[:)]

In viata in general, in profesie in particular, conteaza aspectul fizic si atentie, este primul care se remarca la interactiunea dintre oameni ... sigur ca etic vorbind NU ar trebui sa conteze, ca un om poate fi urat, gras si nespalat dar extrem de carismatic si placut (ca tot citesc biografia lui Steve Jobs care exact asa era cand a lansat Apple - un flower power nespalat si netuns care promova decultz un concept inovator). Dar etica este un concept logic, controlat, inventat de oamenii care vor sa gandeasca incolo de perceptiile native. Realitatea este ca instinctele nu se pot anula si nu se pot pune pe locul 2 ... instinctiv oamenilor le place frumosul.

Dupa mine e important sa constientizam asta, pentru a incerca in viata sa prezentam o infatzisare cat mai placuta. Si asta e valabil si pentru cei de 20 de ani cand procesul asta este favorizat de tinerete, si pentru cei de 40 de ani ... si pentru cei de 80 de ani. Sigur, e urat sa spui ca batranii arata rau, tremura si put dar de fapt ... asa este [:I] - si noi o sa ajungem batrani si exact asa o sa aratam. Chiar am vazut recent un documentar la TV despre "mirosurile batranetii" care explica stiintific ca "varsta miroase" din toate punctele de vedere, si din pacate, nu frumos. Deci dragilor - ideea mea este ca aspectul exterior conteaza in interactiunea dintre oameni si trebuie intretinut - cam cu nimic la tinerete, cu putine accesorii la 40 de ani si cu mult efort si parfum la 80 [flo].

Revenind in sfera profesionala, legea (romaneasca, americana) nu face decat sa dea o sansa tuturor infatzisarilor si varstelor sa interactioneze cu un angajator, sa isi poata prezenta karisma, experienta si profesionalismul atunci cand look-ul si varsta il dezavantajeaza ... de aceea il forteaza pe angajator sa ceara fix elemente focusate pe responsabilitatile jobului.

Sigur ca exista discriminare - PESTE TOT IN LUME - decizia de a alege un candidat sau altul poate avea la baza criterii extrem de subiective cum ar fi aspect placut, tineretea cu energia ei, disponibilitatea de a sta peste program, karisma candidatului prezentata in cele 30 min de interviu, confidenta, simtul umorului, intuita angajatorului despre potrivirea cu managerul ...etc. Nimic din cele enumerate mai sus nu au de a face cu cunostintele profesionale ... m-as risca sa spun ca profesionalismul este important dar nu este determinat pentru ca pur si simplu se invata in timp pe cand felul omului (mai elegant, mai vorbaretz, mai sportiv, mai serios, mai stresat) este o caracteristica cu care compania trebuie sa traisca pe durata contractului.

Revenind, ca m-am intins - legea e necesara pentru ca ofera o sansa celor care nu au avantajul unui aspect placut si o varsta favorabila, sa-si expuna karisma ...si de asemenea, ofera angajatorului sansa de a intalni si asculta candidati pe care, la prima vedere, i-ar fi respins. Din aceste motive este necesar ca legea sa fie respectata si impusa ... cred ca este o norma cu avantaje de ambele parti.

Teoria ca pentru un job, experienta si profesionalismul sunt suficiente este insa complet falsa ... la fel ca si speranta ca aspectul fizic si varsta nu conteaza. Sunt convinsa ca alegerea unui candidat se face pe baza unui cumul de judecati discriminatorii, si aici in America si in Romania si probabil oriunde in lume.


Clar nu! In ro nu mai ai aproape nici o sansa dupa 35-40 de ani si fara pile; nu crezi, ia incearca...
aici selectarea se face clar dupa experienta, pot sa fiu eu miss univers de frumoasa daca nu am experienta...si pile bineinteles; sint softuri cind aplici la job-uri (vorbesc despre sanatate spitale etc) in care la un moment dat exista intrebarea cunosti pe cineva/sau ai ruda care lucreaza aici si daca da pune numele si sectia....si eu cred ca este un selector automat, adica cei care pun un nume de "dinauntru" resumee-ul clar merge mai departe...cei care nu, probabil ca se "opreste" pe undeva...

#183
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 14:56

Citat:
citat din mesajul lui msl1



Clar nu! In ro nu mai ai aproape nici o sansa dupa 35-40 de ani si fara pile; nu crezi, ia incearca...







Sa nu exageram. Nu are rost.

Trec peste faptul ca o femeie la 35-40 de ani arata foarte bine, ba chiar exceptional; dar nu trebuie sa dam vina (pentru faptul ca nu gasim job) pe varsta. E o situatie complicata pe piata muncii (nu numai in Romania), oricine gaseste mai greu de munca. Si apoi, sa nu uitam ca chestia asta cu "conditie de aspect fizic placut" se poarta pentru joburi de calite medie sau chiar mica, unde scoala, experienta profesionala trec pe planul 2. Nu cred ca un angajator tine prea mult cont de aspect atunci cand isi doreste o femeie pe un post care presupune pregatire , experienta si profesionalism.



Si mai este un aspect: persoanele tinere sunt atragatoare pentru angajator pentru ca au salarii mai mici si sunt mai disponibile pentru munca peste program, deplasari, etc. Ceea ce este cu totul altceva.



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -