Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#161
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:20

Emanouela, poti sa te revolti cat vrei, dar sper ca stii sa te revolti si cu folos ca sa faci macar o schimbare in bine in tara in care traiesti!

#162
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:21

ca sa nu se duca altu' la interviu in locu' tau. cam acelasi motiv pentru care ti se pune fata pe pasaport (fara sa ti se ceara "aspect fizic placut").

#163
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:30

Chuny...ce-ar fi sa incepem cu atitudinea noastra?! Cred ca e primul lucru cu care trebuie sa incepem si e si cel mai usor, si sa nu mai pasam responsabilitatea de la unul la altu...gen, "sper sa te revolti cu folos si sa faci o schimbare in bine"...Ca asteptatul asta de la alti....

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#164
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:34

Emanouela, eu am scris "sper", nu am afirmat nicio certitudine.

Pt persoana mea, poti sa stai linistita, am inceput de mult timp si sunt implicata personal in multe revolutii :-)

#165
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:35

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Chiar asa Dana, care o fi motivul pentru care iti cere poza pe cv?Rufus, Tora si iadele[foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Uite ca nu stiu sa spun daca exista vreo explicatzie oficiala!de ce oficiala pentru ca totusi ,potzi trimite CV-ul si fara poza,insa majoritatea CV-urilor contzin poza,e deja un muss(vezi ce spune Xio ca i-au cerut foto),o chestie mai mult decit normala!Nemtzii se bazeaza si pe Bauchgefühl(intuitzie),probabil ca un cv corespunzator si o figura(poza)ce rezoneaza foarte mult cu angajatorul(ma rog cel ce ocupa cu angajarile)conteaza !Am sa intreb baiatul ce li s-a spus la scoala referitor la poza pe cv!Danahandarbeit

#166
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:35

cum naiba sa se duca altul la interviu in locul tau? Adica ok, m-ati convins, sunteti angajat...si maine vine altul la servici?[:)]



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#167
eunice78

eunice78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.355 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:36

Hai sa scriu si eu desi am zis ca ma abtin. Sunt domenii in care dpmdv este absolut firesc sa se ceara angajarea unor femei sau barbati. Si exemplific: perchezitiile corporale se efectueaza de persoane de acelasi sex. Acum insa tot atat de adevarat este ca am vazut firme de paza de la hipermarketuri care au efectuat aceste activitati cand au avut suspiciuni desi este ilegal. Teoretic tb sa cheme politia si politistul sa faca asta. Dar asta este alta poveste..Cert este ca exista situatii in care angajatorul poate stabili asemenea criterii, din punctul meu de vedere. Cunosc ordonanta aia dar eu imi mentin punctul de vedere. Iar poza in cv si la diverse acte nu are numai rolul de a furniza date despre cum arati..se mai fac si verificari, se confrunta cvul cu actele de identitate etc

#168
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:38

Citat:
citat din mesajul lui andacos
[

N-ar insa nimic d-ea face cu alegeri pe baza aspectului fizic cum spunea si Chuny!


Care e motivatia atunci? La ce le foloseste?

#169
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:40

Citat:
citat din mesajul lui andacos





Nemtzii se bazeaza si pe Bauchgefühl(intuitzie),probabil ca un cv corespunzator si o figura(poza)ce rezoneaza foarte mult cu angajatorul(ma rog cel ce ocupa cu angajarile)conteaza !









Dana, nu prea cred ca asta e explicatia...sau, atunci, nu-s mai breji nemtii ca romanii, doar ca ei rezoneaza cand vad moaca, iar romanii cand vad picioarele...[:D]



Rufus, Tora si iadele[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#170
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:41

Pai vezi chuny - daca nu mai traiesti in Romania noi romanii care traim in Romania suntem un fel de inapoiati intr-o tara bananiera cel putin din punctul tau de vedere.

Asta e opinia ta, ti-o respect, nu subcriu ei, eu nu ma cobor la acest nivel de emanatie venit de la o persoana la origine tot dintr-o tara bananiera care traieste intr-o zona nebananiera.

Sanatate si succes!



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -