Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#171
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:46

Va ofer ocazia sa faceti ceva concret [:D]:

In Romania copiii cu autism trebuie declarati cu un IQ sub 35 pentru a putea beneficia de insotitor si ajutor de la stat ( deci e legal [:D] si unii nu au nicio problema cu asta). Si totusi un ajutor oferit la timp ofera sanse extrem de mari la autonomie, cu alte cuvinte, costa mult mai putin pt societate decat o asistare pt toata viata.

De la 18 ani incolo diagnosticul de autism trebuie schimbat in schizofrenie ( asa spune legea [:D]) pt a beneficia de ajutor. De aici multe confuzii si vieti distruse.

Asociatia Invingem Autismul se implica serios pt a schimba aceasta nedreptate, ii puteti sustine aici:

http://www.petitieon...nelor_cu_autism

si aici:

http://invingemautismul.ro/index

Multumesc anticipat!

#172
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:47

Rufus,nu in sensul asta de rezonantza!



Nimeni nu e angajat sau ma rog respins pe baza de foto!Am si spus d efapt anterior,ca CV-ul are rolul determinant!Degeaba-s eu Marlene Monroe [:D],daca nu corespund(ca si studii)postului!



Insa daca si rezonezi cu viitorul candidat,e mult mai bine!



O fotografie bine "conceputa"itzi da sanse mari sa fii chemat la un interviu!Ea spune multe despre viitorul candidat!



Dana



handarbeit

#173
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:52

Marius, in afara de faptul ca n-ai inteles nimic, dar absolut nimic din ceea ce am vrut sa spun, pot sa te anunt ca si Franta e o tara bananiera pe alte planuri, asta ca sa nu mori de grija [:D] numai ca aici nu ne complacem ci punem mana sa schimbam situatia.

Iar vorbind de empatie, chiar nu imi amintesc ca tu sa fi debordat vreodata de empatie... ca sa poti da lectii altora.

Anuntul aratat de papelusca e absolut discriminant si nu e deloc normal sa vi se para normal. Dar numai voi stiti ce va doriti pentru copiii vostri.

Nu uitati de petitie, mai sunt 3 zile in care se poate semna:

http://www.petitieon...nelor_cu_autism

#174
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 19:53

Aaa si ne referim la o poza gen pasaport,nu la stiu ce alt fel d epoza!..Uite ici si tipul d epoza si cam ce ar transmite o poza in CV:



http://www.focus.de/..._aid_66963.html



Dana



handarbeit

#175
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 20:25

Pe mine ma mira faptul ca sunt persoane care considera ca fetiteletrebuie sa aiba parul lung ca altfel sunt considerate baieti si nu se cade,pt ca fetele tb sa arate bine in orice imprejurare, ca cele care au aprul scurt sunt baietoase si invidioase si starnesc compasiune. Deci stereotipia,prejudecata se imprima de mici. Iar apoi ne scandalizam ca o firma vrea sa angajeze o femeie care sa arate bine (cu parul lung evident, si gene intoarse[8D]).Nu pt asta lupta femeile? [bibe]

#176
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 20:34

Citat:
citat din mesajul lui Chuny
Marius, in afara de faptul ca n-ai inteles nimic, dar absolut nimic din ceea ce am vrut sa spun, pot sa te anunt ca si Franta e o tara bananiera pe alte planuri, asta ca sa nu mori de grija [:D] numai ca aici nu ne complacem ci punem mana sa schimbam situatia. Iar vorbind de empatie, chiar nu imi amintesc ca tu sa fi debordat vreodata de empatie... ca sa poti da lectii altora. Anuntul aratat de papelusca e absolut discriminant si nu e deloc normal sa vi se para normal. Dar numai voi stiti ce va doriti pentru copiii vostri.Nu uitati de petitie, mai sunt 3 zile in care se poate semna:http://www.petitieonline.com/petitie_pentru_respectarea_drepturilor_persoanelor_cu_autism
Categoric nu dau lectii nimanui. Insa eu nu ma simt absolut deloc un inapoiat intr-o tara bananiera oricat ar vrea unii sa o arate asa.Ce legatura are empatia cu acest topic?Si cred ca vom supravietui noi cumva si copiii nostrii... si precis nu vor fi pierduti intr-o tara bananiera, nu e necesar sa ne poarte altii grija. Zic si eu.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#177
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 20:40

Graba asta .. am citit empatie in loc de emanatie.

ai semnat petitia ? [:D]

#178
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 mai 2012 - 21:08

Categoric.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#179
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 28 mai 2012 - 08:51

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mianna ,tu care detii toate adevarurile absolute.......ar trebui sa stii ca nu impresionezi jignind, doar pentru ca vinzi niste medicamente sa zicem.Gradul de evolutie se vede din interactionarea cu ceilalti.Tu........crezi ca daca jignesti esti superioara...crede in continuare,e problema ta.



trecand peste faptul ca nu vand medicamente, tu de fapt ce contrazici acum? ca functionarii publici lucreaza cu publicul, ca eu fac parte din acel public, sau ca am ochi sa ii vad pe ei in actiune si pe tine sa te citesc? [:)]


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#180
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 31 mai 2012 - 20:17

Eu zic ca toata lumea are dreptate.[:)]

In viata in general, in profesie in particular, conteaza aspectul fizic si atentie, este primul care se remarca la interactiunea dintre oameni ... sigur ca etic vorbind NU ar trebui sa conteze, ca un om poate fi urat, gras si nespalat dar extrem de carismatic si placut (ca tot citesc biografia lui Steve Jobs care exact asa era cand a lansat Apple - un flower power nespalat si netuns care promova decultz un concept inovator). Dar etica este un concept logic, controlat, inventat de oamenii care vor sa gandeasca incolo de perceptiile native. Realitatea este ca instinctele nu se pot anula si nu se pot pune pe locul 2 ... instinctiv oamenilor le place frumosul.

Dupa mine e important sa constientizam asta, pentru a incerca in viata sa prezentam o infatzisare cat mai placuta. Si asta e valabil si pentru cei de 20 de ani cand procesul asta este favorizat de tinerete, si pentru cei de 40 de ani ... si pentru cei de 80 de ani. Sigur, e urat sa spui ca batranii arata rau, tremura si put dar de fapt ... asa este [:I] - si noi o sa ajungem batrani si exact asa o sa aratam. Chiar am vazut recent un documentar la TV despre "mirosurile batranetii" care explica stiintific ca "varsta miroase" din toate punctele de vedere, si din pacate, nu frumos. Deci dragilor - ideea mea este ca aspectul exterior conteaza in interactiunea dintre oameni si trebuie intretinut - cam cu nimic la tinerete, cu putine accesorii la 40 de ani si cu mult efort si parfum la 80 [flo].

Revenind in sfera profesionala, legea (romaneasca, americana) nu face decat sa dea o sansa tuturor infatzisarilor si varstelor sa interactioneze cu un angajator, sa isi poata prezenta karisma, experienta si profesionalismul atunci cand look-ul si varsta il dezavantajeaza ... de aceea il forteaza pe angajator sa ceara fix elemente focusate pe responsabilitatile jobului.

Sigur ca exista discriminare - PESTE TOT IN LUME - decizia de a alege un candidat sau altul poate avea la baza criterii extrem de subiective cum ar fi aspect placut, tineretea cu energia ei, disponibilitatea de a sta peste program, karisma candidatului prezentata in cele 30 min de interviu, confidenta, simtul umorului, intuita angajatorului despre potrivirea cu managerul ...etc. Nimic din cele enumerate mai sus nu au de a face cu cunostintele profesionale ... m-as risca sa spun ca profesionalismul este important dar nu este determinat pentru ca pur si simplu se invata in timp pe cand felul omului (mai elegant, mai vorbaretz, mai sportiv, mai serios, mai stresat) este o caracteristica cu care compania trebuie sa traisca pe durata contractului.

Revenind, ca m-am intins - legea e necesara pentru ca ofera o sansa celor care nu au avantajul unui aspect placut si o varsta favorabila, sa-si expuna karisma ...si de asemenea, ofera angajatorului sansa de a intalni si asculta candidati pe care, la prima vedere, i-ar fi respins. Din aceste motive este necesar ca legea sa fie respectata si impusa ... cred ca este o norma cu avantaje de ambele parti.

Teoria ca pentru un job, experienta si profesionalismul sunt suficiente este insa complet falsa ... la fel ca si speranta ca aspectul fizic si varsta nu conteaza. Sunt convinsa ca alegerea unui candidat se face pe baza unui cumul de judecati discriminatorii, si aici in America si in Romania si probabil oriunde in lume.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -