Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#41
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 18:45

Inca o chestiune:

Citat:
citat din mesajul lui papelusca


"Societate de paza, monitorizare si interventie efectueaza selectie in vederea angajarii unei persoane pentu postul de dispecer. Cerinte: persoana de sex feminin, varsta cuprinsa intre 18 si 40 ani, cunostinte foarte bune de operare a calculatorului, disponibila la program in ture de zi si de noapte, aspect fizic placut, ordonata, cu capacitate buna de memorare. CV-urile insotite de fotografie se depun la adresa... "





Pe un post de dispecer, in general, si la acest anunt ar putea aplica si o persoana cu un handicap, sa zicem locomotor; numai ca "aspect fizic placut" presupune in primul rand un fizic intreg, nu-i asa?? [:D][bang] Si cum nu este discriminare?

#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 18:47

@ocebine: Atat de serioasa incat nu mai sesizam glumele?[:)]



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#43
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 18:54

Citat:
citat din mesajul lui eumada

eu nu vad nimic rau ca o femeie care arat bine sa fie si desteapta...no,eventual obtin mai repede aprobari sau ce-mi trebuie sau prioritate la parcare sau la rand..la finante sau alte institutii...


Si peste 15-20 de ani cand o sa fii "baba" (dupa cum tu singura ai spus) o sa ti se para la fel de placut sa vina divele si sa te dea la o parte de la coada, ca doar deh, daca arata bine, sa fie si destepte, nu?

[bang]

#44
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:07

Peste 20 de ani la aprx 50 nu ma consider baba,apoi va evolua totul atat de mult incat nu va mai fi nevoie de stat la coada...


Gandim pozitiv si in avans,nu?

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#45
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:23

Dar de discriminarea din avioane ce spuneti? Sansele cele mai mari ca stewardese/stewarzi le au cei cara arata bine.
La TV la fel.Hostess la fel samd



**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#46
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:45

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui ocebineNu, corect ar fi sa se spuna: "angajam persoana care poseda cunostinte foarte bune de operare a calculatorului (si aici introduci ce programe prefera angajatorul)
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Discriminare - ce, daca stiu alt program ce are? Numai programul X este bun?[:D]Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Daca iti scapa diferenta dintre abilitatile profesionale si "aspectul fizic placut", zau ca discutia nu are rost.Totusi, hai sa explic: Ca angajator, pot cere ca aplicantul sa stie anumite programe sau sa aiba anumite indeminari SPECIFICE pozitiei respective. Nu pot angaja "air traffic controller" fara o excelenta cunstinta a sistemelor de operare, notiuni de fizica, excelenta comunicare, etc...Nici chirurg nu pot angaja daca nu-i absolvent de medicina si nu are calificarile respective.Si daca la interviu aleg intre duduia blonda cu ochi verzi si zimbet impecabil in detrimentul persoanei calificata profesional, atunci e buba la sistem!!!!Este o URIASA diferenta intre calificari PROFESIONALE si "aspect fizic placut"...Dar daca in Ro e OK pentru sef sa-si clateasca mai bine okiu' in 8 ore decit sa fie pasagerii unui avion in siguranta (sau o companie profitabila), atunci e bine de stiut ca asa stau lucrurile!!!! Si nici sa nu ne miram ca la 40 de ani sintem deja mosi si babe!!!
"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes
Ce spui tu abia e discriminare.Pentru ca,din ce spui tu acolo ar rezulta ca daca o femeie arata bine,are sani si picioare frumoase,e ingrijita trebuie obligatoriu sa fie toanta?Poate e frumoasa si desteapta,norocul ei.Probablitatea ca o femeie frumoasa(aspect fizic placut)sa fie desteapta este mult mai mare decat una sa fie urata si desteapta sau urata si neinstruita sau frumoasa si toanta.Abia ce spui tu e discriminare.DACA e frumoasa e cumva ca Tanta din cantec?Daca eu am picioarele frumoase si le pun in evidenta,inseamna cumva ca ce am e obtinut cu altceva?Nu si nici nu ai de unde sa stii.Eticheta unui om o pui abia dupa ce vezi ce-i poate capul si faci o analiza a lui sub toate aspectele.Sunt foarte multe femei cu aspect fizic placut si care sunt al naibii de destepte.Unde e problema?Madalina si Eva-Mariahttps://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#47
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:45

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Dar de discriminarea din avioane ce spuneti? Sansele cele mai mari ca stewardese/stewarzi le au cei cara arata bine.
La TV la fel.Hostess la fel samd



**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916



Zbor destul de des...am intilnit toate felurile de oameni: barbati, femei, tineri, in virsta, etc...
Ies extrem de des si la restaurant si am intilnit host(ess) depinzind de local: ba tinerele cu fustita de o palma care te ghicesc din prima ce vrei, ba nene italian batzos, ba tanti in taior tzepoasa, ba june de facultate care pe o ureche ii intra si pe alta ii iese ce masa vreau eu...

Pentru TV, reviste de moda, actorie, etc inteleg perfect ca trebuie o tinuta si un aspect placut...dar la dispecerat sau secretar(a) sau contabil(a) sau vinzator/vinzatoare, casier, etc mi se pare discriminatoriu sa aleg in functie de sex, virsta si aspec fizic.

Am inteles, Marius ca o dai cotita cu gluma [;)][;)][;)]

Eumada, poti rezolva treburi cu decolteul dar asta te catapulteaza intr-o zona care pe mine ma face sa ma simt necomfortabila...faptul ca ma ma prefac ca promit ceva care nu sint dispusa sa ofer este neonest.


"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes


#48
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:49

Citat:
Dar de discriminarea din avioane ce spuneti? Sansele cele mai mari ca stewardese/stewarzi le au cei cara arata bine.
La TV la fel.Hostess la fel samd



Poate pe Tarom or fi toate frumoase si tinere (desi eu am vazut si mai coapte), dar cu celelalte companii le-am vazut si mai grase si mai in virsta, oricum, nu le caracteriza frumusetea ci serviabilitatea.



#49
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:51

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Ce spui tu abia e discriminare.Pentru ca,din ce spui tu acolo ar rezulta ca daca o femeie arata bine,are sani si picioare frumoase,e ingrijita trebuie obligatoriu sa fie toanta?Poate e frumoasa si desteapta,norocul ei.Probablitatea ca o femeie frumoasa(aspect fizic placut)sa fie desteapta este mult mai mare decat una sa fie urata si desteapta sau urata si neinstruita sau frumoasa si toanta.

Abia ce spui tu e discriminare.DACA e frumoasa e cumva ca Tanta din cantec?

Daca eu am picioarele frumoase si le pun in evidenta,inseamna cumva ca ce am e obtinut cu altceva?Nu si nici nu ai de unde sa stii.Eticheta unui om o pui abia dupa ce vezi ce-i poate capul si faci o analiza a lui sub toate aspectele.

Sunt foarte multe femei cu aspect fizic placut si care sunt al naibii de destepte.

Unde e problema?

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


Cred ca tu citesti si intelegi total altceva decit ceea ce explic eu.[:D][:D][:D] Nu-i bai!!!!

Mi-e total neclar ce am spus eu si tu consideri discriminare.

N-am spus ca nu-i probabil ca o femeie frumoasa nu poate fi desteapta...arata cu degetul unde am spus asta (da, nu-i frumos sa arati cu degetul, dar sint blonda[:D]).

Ma repet: calificarile profesionale trebuie cintarite de catre un angajator, nu aspectul fizic, sexul sau virsta.




"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes


#50
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 14 mai 2012 - 19:53

Sa inteleg ca daca iesi pe strada in rochie de vara promiti la toata lumea?Pai nu e vina nimanui ca se poarta frumos cu o posesoare de decolteu.Eu traiesc printre oameni care stiu sa respecte...si o femeie poate fi si in chiloti ca daca stie sa se faca respectata va fi respectata.In lumea fizica vorbesc acolo unde toti au un chip si un nume.

Si eu,daca vedeam la ghiseu intre multi batrani rai si mirosind a transpiratie cate o floricica finuta,nepoata de batranel sau femeie careia ii murise bunicul,tatal,sotul.... sau ma rog,cu diverse probleme incercam cumva s-o ajut mai repede.Sau nu mai spun de mamele cu copilasi in brate.

E vorba de cum te prezinti si atata tot.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -