Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anunt oferta munca- e legal asa ceva?


183 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 16:28

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Aici nu e vorba de maniera de prezentare a ofertei de munca, ci de cerintele clar discriminatorii pe care le are angajatorul (si macar de-ar fi fost vorba de-un job de foto-model...) Cine stabileste ce inseamna "aspect placut"?





Exact ai confirmat ceea ce am spus - lipsa ideii de discriminare in momentul in care accepti conditia X intr-un cadru oarecare Y (pt tine aspect placut(x) pt fotomodel(y)) in fapt reconfirmi o conditie de oferta nu o discriminare. Am sesizat si eu dorinta de "liberalizare" a utilizarii unor cuvinte insa (si) piata fortei muncii functioneaza in mod clar pe conditii de cerere si oferta nu pe impresii. Discutam de legislatie.





Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#12
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 16:35

Eu am vrut sa subliniez altceva......dar ca de obicei....

V-ar place sa vedeti cand veniti sa zicem la un ghiseu,sau mergeti la facultate...la intrare...una nespalata pe cap,stirba si cu unghiile murdare si rupte?Sau nepieptanata?Sau cu hainele nespalate ?Sau mirosind a transpiratie?O conditie de femeie care se respecta e sa aiba o igiena personala deosebita mai ales cand lucreaza cu publicul.Sau cu multa lume in jur.O femeie degeaba e frumoasa daca e neingrijita.Eu asta am vrut sa spun dar normal,s-a inteles ce are chef fiecare.Ema daca esti in Iasi e vb de IGS,care a fost a actualului viveprimar.Acum s-au schimbat multe,dar...asta ca sa-ti dai seama ca nu bat campii.Pe obiective stilate erau puse tipe bine ca altfel se reziliau contractele deoarece decanii sau cei care aveu contract cu firma de paza doreau un anume tip de prezenta acolo.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 16:44

Hai sa nu desfacem discutia. Eumada e clar ce ai vrut sa spui.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#14
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 16:45

Mada...eu nu am nimic cu anuntul, mie mi se pare ok, fiecare angajatot e liber sa ceara ce vrea...
am editat ca sa nu mai starnesc alte discutii[:D]
Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 16:53

Citat:
citat din mesajul lui emanouela
Mada...eu nu am nimic cu anuntul, mie mi se pare ok, fiecare angajatot e liber sa ceara ce vrea... am editat ca sa nu mai starnesc alte discutii[:D]Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy
Fiecare angajator este liber sa solicite orice conditii in limitele prevazute de lege.Conditiile solicitate mai sus nu contravin legilor. Atat.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#16
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 16:53

exact

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#17
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 17:03

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Eu am vrut sa subliniez altceva......dar ca de obicei....

V-ar place sa vedeti cand veniti sa zicem la un ghiseu,sau mergeti la facultate...la intrare...una nespalata pe cap,stirba si cu unghiile murdare si rupte?Sau nepieptanata?Sau cu hainele nespalate ?Sau mirosind a transpiratie?O conditie de femeie care se respecta e sa aiba o igiena personala deosebita mai ales cand lucreaza cu publicul.Sau cu multa lume in jur.O femeie degeaba e frumoasa daca e neingrijita.




1. Nu stiu exact unde locuiesti tu, dar la mine in Bucuresti nu vezi vreo femeie asa - decat ....[:D]

( ai grija la regulament!!!!) - Marius


2. Mda, tu ai vrut sa subliniezi altceva ....

Citat:
Daca tu,ca student sau ca profesor vii la o institutie si vezi o femeie aratand bine altfel te simti.Nu poti pune pocitania secolului la intrare.



Ce legatura are deci "pocitania secolului" cu igiena personala? [alcool][:-)))]

Si io inca astept lamuriri despre ce este pentru tine o "pocitanie a secolului".....[:D]



#18
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 17:23

Citat:
citat din mesajul lui marius
Exact ai confirmat ceea ce am spus - lipsa ideii de discriminare in momentul in care accepti conditia X intr-un cadru oarecare Y (pt tine aspect placut(x) pt fotomodel(y)) in fapt reconfirmi o conditie de oferta nu o discriminare. Am sesizat si eu dorinta de "liberalizare" a utilizarii unor cuvinte insa (si) piata fortei muncii functioneaza in mod clar pe conditii de cerere si oferta nu pe impresii. Discutam de legislatie.


Nu am inteles ce-ai vrut sa spui.
Ideea e ca, atat timp cat munca de dispecer nu presupune "aspect placut" (si sigur-sigur nu presupune), a cere asa ceva de la candidati, reprezinta discriminare.
La foto-modele e absolut necesar sa arate bine, e alta treaba.
Este vorba de relevanta cerintelor din anuntul de angajare; cerinta "aspect placut" nu e relevanta pt functia de dispecer.

Acum un an, un mare supermarket din Olanda a publicat anunturi de angajare cu mentiunea "etnicii marocani sunt sfatuiti sa nu aplice". Asta pentru ca supermarketul respectiv intampinase probleme mari cu acesti oameni. Ce crezi? A fost sesizata instanta pentru prevenirea discriminarii si au fost amendati.

#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 17:25

Nope - deja s-a precizat "etnicii X" ceea ce prin lege este discriminare existand un grup tinta concret diferentiat. Nu este cazul de fata unde este doar o sintagma generala (nu exista un grup tinta - reprezinta ceva apreciativ).




Criteriile de relevanta sunt apreciative si nu reprezinta criterii discriminatorii.





Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#20
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 13 mai 2012 - 17:30

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Eu am vrut sa subliniez altceva......dar ca de obicei....

V-ar place sa vedeti cand veniti sa zicem la un ghiseu,sau mergeti la facultate...la intrare...una nespalata pe cap,stirba si cu unghiile murdare si rupte?Sau nepieptanata?Sau cu hainele nespalate ?Sau mirosind a transpiratie?O conditie de femeie care se respecta e sa aiba o igiena personala deosebita mai ales cand lucreaza cu publicul.Sau cu multa lume in jur.O femeie degeaba e frumoasa daca e neingrijita.Eu asta am vrut sa spun dar normal,s-a inteles ce are chef fiecare.Ema daca esti in Iasi e vb de IGS,care a fost a actualului viveprimar.Acum s-au schimbat multe,dar...asta ca sa-ti dai seama ca nu bat campii.Pe obiective stilate erau puse tipe bine ca altfel se reziliau contractele deoarece decanii sau cei care aveu contract cu firma de paza doreau un anume tip de prezenta acolo.


Mi se strepezesc dintii cand citesc / aud faza cu "femeia care se respecta"...! [bang]
Ma spal ca sa nu fiu murdara / ca sa nu miros, asta nu e o dovada de respect de sine! Idem si pentru restul elementelor din enumerarea ta.

Ce-ai zice de o "pocitanie a secolului" cu care natura n-a fost prea darnica, insa e spalata, coafata, aranjata ca scoasa din cutie? O putem incadra la categoria "aspect placut"?

Ma intreb totodata ce inseamna "igiena deosebita"...?



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -